Powiat Sępoleński

Treść Główna

Pożegnianie

Z wielkim smutkiem żegnamy

ŚP. KAZIMIERZA FIAŁKOWSKIEGO

Przez lata mieliśmy przyjemność współpracować

z Osobą oddaną swojej pracy, ale przede wszystkim dobrą,

ciepłą, pełną sympatii i zrozumienia dla innych.

 

Trudno nam się pogodzić z utratą

tak wspaniałego Człowieka.

Łącząc się w żałobie, przekazujemy

Rodzinie Zmarłego

wyrazy współczucia.

 

Starosta Sępoleński wraz z Zarządem Powiatu,

Przewodniczący Rady Powiatu wraz z Radą Powiatu

oraz pracownicy

Starostwa Powiatowego i jednostek organizacyjnych powiatu sępoleńskiego.

 

Ś.P. Kazimierz Fiałkowski, osoba bardzo zasłużona dla naszej lokalnej społeczności. Były Naczelnik a następnie Burmistrz Kamienia Krajeńskiego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W latach 1998-2006 oraz 2015-2018 Radny Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, członek Zarządu Powiatu. Wpisany do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego.

 • 28324

Ze starostami o ASF i przywróceniu połączeń autobusowych

W poniedziałek, 15 lipca, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z kujawsko-pomorskim starostami. Tematami narady były przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń oraz o odtwarzanie zlikwidowanych połączeń autobusowych.

Pierwsza część spotkania dotyczyła wzmocnienia współpracy instytucji rządowych z samorządowcami. Zwłaszcza w obszarze podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń i walki z nim.

Przypominam, że na poziomie województwa kujawsko-pomorskiego od dwóch lat trwają intensywne prace, polegające na koordynacji pracy służb. Dziękuję wszystkim służbom, wojewódzkiemu i powiatowym lekarzom weterynarii za to, że tę współpracę na wysokim poziomie utrzymują. To spowodowało, że ASF-u u nas jeszcze nie ma – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jednym z dwóch istotnych narzędzi służących ograniczeniu lub nawet całkowitemu powstrzymaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń jest depopulacja dzika.

Również na polu redukcji populacji dzików, dzięki bardzo dobrej współpracy, mamy spore osiągnięcia. Wiem, że nie wszystkim się to podoba, ale niestety, to dzik jest nośnikiem tej bardzo groźnej dla gospodarki choroby. W tej kwestii współpracujemy z środowiskami takimi jak Lasy Państwowe, Koła Łowieckie, z którymi np. ustalamy limity odstrzału i to powoduje, że tereny najbardziej zagrożone, przez ograniczenie populacji dzików, są chronione – tłumaczył przedstawiciel Rządu w terenie.

Drugim, skutecznym sposobem na powstrzymanie ASF jest bioasekuracja. Teraz celem jest dotarcie z rzetelną, przedstawioną w zrozumiałej formie informacją do jak najszerszego grona hodowców trzody chlewnej.

Jest przygotowana akcja informacyjna, są środki na poprawę bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Włączą się w to wszystkie agencje rolne. Powołani mają być także koordynatorzy gminni i powiatowi. W akcję informacyjną mają też być zaangażowani sołtysi, którzy są najbliżej lokalnych spraw i mają niemały wpływ na wszystko, co się na wsi dzieje – informował wojewoda.

Mam nadzieję, że dzięki tej naszej dużej aktywność w obszarze obrony przed afrykańskim pomorem świń uda nam się uniknąć tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim – zakończył Mikołaj Bogdanowicz.

Po krótkiej przerwie wojewoda i samorządowcy rozmawiali o przywróceniu połączeń w małych miejscowościach dzięki rządowemu wsparciu z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ma to przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Według autorów ustawy, dofinansowanie z Funduszu ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących, od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz linii, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie.

Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi.

Jednocześnie Fundusz wraz z odpowiadającym za budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych Funduszem Dróg Samorządowych będą stanowić dwa filary przywracania transportu lokalnego.

Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował: Wicestarosta Andrzej Marach, Inspektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Irena Miczko oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Roman Krzysztofek.

 • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-07-16
 • fotob-20822
 • fotob-20823
 • fotob-20824
 • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-07-15

Powiatowe Obchody Święta Policji

12 lipca 2019 roku o godzinie 12:00 w sali kolumnowej Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim rozpoczęła się uroczysta zbiórka z okazji „Święta Policji”. Tego dnia 16 funkcjonariuszy powiatu sępoleńskiego awansowano na wyższe stopnie policyjne.

W uroczystości wziął udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Bydgoszczy insp. Marcin Woźniak, Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Elżbieta Maziarz-Rudnik, Dyrektor Zarządu Drogowego Edwin Eckert, przedstawiciele samorządów lokalnych, prokuratury, zaprzyjaźnionych służb mundurowych, emeryci policyjni oraz rodziny funkcjonariuszy.

Ceremonia rozpoczęła się od złożenia meldunku I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Bydgoszczy insp. Marcinowi Woźniakowi, a przybyłych gości przywitał w swoim przemówieniu Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim insp. Paweł Zawada..

W swoim wystąpieniu Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim przybliżył historię powstania Policji Państwowej oraz  podziękował wszystkim policjantom i pracownikom za codzienny trud, sumienne wykonywanie obowiązków i zaangażowanie w służbie.

W trakcie uroczystości oprócz awansowanych na wyższe stopnie służbowe, dwóch funkcjonariuszy otrzymało brązową odznakę ,,Zasłużony Policjant oraz medal za długoletnią służbę. Ponad 8 funkcjonariuszy i 2 pracowników sępoleńskiej komendy zostało wyróżnionych nagrodami Komendanta Głównego Policji oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Głos zabrali również przedstawiciele lokalnych władz samorządowych dziękując stróżom prawa za zaangażowanie w służbę oraz wzajemną współpracę. Gratulowali awansowanym i wyróżnionym funkcjonariuszom życząc kolejnych sukcesów zawodowych.

Ceremonia z okazji Święta Policji zakończyła się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości kom. Krzysztofa Milachowskiego.

Na wyższe stopnie policyjne awansowali:

Na stopień  podinspektora Policji;

nadkom. Zajączkowski Lech

 

Na stopień nadkomisarza Policji;

kom.  Madej Piotr

 

Na stopień aspiranta sztabowego Policji;      

st. asp. Chyrchel Mariusz

 

Na stopień starszego aspiranta Policji;          

asp. Łochowicz Mateusz

 

Na stopień aspiranta Policji;  

mł. asp. Warnke Dariusz

mł. asp. Warsińska Małgorzata

mł. asp. Ziółkowski Radosław

 

Na stopień młodszego aspiranta Policji;

sierż. szt. Czajkowska Iwona

sierż.. szt. Grochowski Andrzej

sierż. szt. Jankowski Dawid

sierż. szt. Koniarski Jakub

sierż. szt. Wrażeń Janusz

 

Na stopień sierżanta sztabowego Policji;

st. sierż. Jasiński Wojciech

st. sierż. Olter Martyna

st. sierż. Sługiewicz Krystian

 

Na stopień starszego sierżanta Policja;

sierż. Wiśniewski Sławomir

 

Brązową Odznakę ,,Zasłużony Policjant” otrzymał:

asp.szt. Dykier Dariusz

 

Medal za długoletnią służbę otrzymał :

kom. Śmigiel Leszek

 • autor: Małgorzata Warsińska - KPP Sępólno Krajeńskie, data: 2019-07-12

Powiatowe obchody Święta Policji w Sępólnie Krajeńskim

 • autor: www.kanal10.pl
 • IMG_4728
 • IMG_4655
 • IMG_4670
 • IMG_4676
 • IMG_4682
 • IMG_4694
 • IMG_4718
 • IMG_4722
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-07-12

Zapraszamy na VI Turniej Siatkówki Plażowej Mężczyzn

Serdecznie zapraszamy do udziału w VI Turnieju o Puchar Starosty Sępoleńskiego

 • C_Users_Krystian_Desktop_Plakaty na stronie_PLAKAT...

Zapraszamy na Rajd Rowerowy Bike Krajna

 • C_Users_Krystian_Desktop_KRAJNA BIKE PLAKAT NOWY

Wizyta Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w Powiecie Sępoleńskim

Dnia 10 lipca br. na zaproszenie Starosty Sępoleńskiego Jarosława Tadycha w Powiecie Sępoleńskim wizytował Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z samorządowcami powiatu Sępoleńskiego. Podczas spotkania poruszono następujące tematy:

 • transport publiczny;
 • funkcjonowanie szpitala powiatowego;
 • Fundusz Dróg Samorządowych;
 • susza;
 • obwodnice Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego;
 • zmiany w prawie farmaceutycznym
 • sprawy bieżące gmin i powiatu;
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-07-10
 • IMG_4492
 • IMG_4497
 • IMG_4501
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-07-10

Kolejnym punktem spotkania wojewody z samorządowcami był briefing prasowy, który odbył się na sali sesyjnej. Media zadawały szereg pytań min. o realizację zadań drogowych i obwodnic Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego oraz pomoc związaną z problemem suszy w regionie. Padły też pytania o współfinansowanie przez Lasy Państwowe dróg zniszczonych skutkami nawałnicy.

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-07-10
 • IMG_4511
 • IMG_4526
 • IMG_4530
 • IMG_4540
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-07-10

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz z gospodarską wizytą - Sępólno Krajeńskie, Kamień Krajeński

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-07-10

Wojewoda był obecny podczas podpisania umowy na przebudowę drogi powiatowej nr 1140C relacji Sośno – Wąwelno-Mrocza(las) od km 0+131 do km 1+687 oraz od km 4+934 do km 6+466 opiewającą łącznie brutto na niebagatelną kwotę 3.667.149,62 zł.  80% w/w kosztu budowy drogi pokrywa budżet Państwa będący w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dofinansowanie to zostało pozyskane dzięki staraniom Wojewody Kujawsko – Pomorskiego – Mikołaja Bogdanowicza i Starosty Sępoleńskiego Jarosława Tadycha.

Umowa na realizacje w/w zadania została zawarta pomiędzy Powiatem Sępoleńskim reprezentowanym przez Edwina Eckerta – Dyrektora Zarządu Drogowego przy kontrasygnacie Głównej Księgowej Zarządu Drogowego – Renaty Piotrowskiej a Dyrektorem Kontraktu firmy COLAS Polska Sp. z o.o. Panem Karolem Sękowskim.

Przy podpisaniu umowy obecni byli:

Wojewoda Kujawsko – Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Skarbnik Powiatu – Władysław Rembelski;

Burmistrz Sępólna Krajenskiego – Waldemar Stupałkowski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Z-ca Burmistrza Więcborka – Jacek Masztakowski;

Wójt Sośna- Leszek Stroiński;

przedstawiciele mediów.

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-07-10
 • 66888745_318032935750006_146404908155797504_n
 • IMG_4545
 • IMG_4549
 • IMG_4553
 • IMG_4567
 • IMG_4575
 • IMG_4580
 • IMG_4583
 • IMG_4593
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-07-10

Praca w Krajowej Administracji Skarbowej. Teraz masz szansę.

Jeden z największych budżetowych pracodawców w regionie poszukuje funkcjonariuszy i pracowników! Trwa rekrutacja do Służby Celno-Skarbowej i urzędów skarbowych w woj. kujawsko-pomorskim.
Zostań funkcjonariuszem Służby Celno-Skarbowej
Kandydaci do Służby Celno-Skarbowej mogą składać dokumenty do dnia 31 lipca br. osobiście w Kancelarii IAS w Bydgoszczy przy ul. Marcinkowskiego 7 lub drogą pocztową na ww. adres.
Na osoby, które z wynikiem pozytywnym przejdą kolejne etapy postępowania kwalifikacyjnego czeka 7 etatów, w tym 4 na stanowisko specjalisty w Dziale Kontroli Celno-Skarbowej Rynku oraz 3 na stanowisko specjalisty w Oddziale Celnym. W obu wypadkach miejscem pełnienia służby jest Bydgoszcz.
Nowo zatrudniony funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej może liczyć po przyjęciu do służby na uposażenie w wysokości nawet 4200 zł brutto. Dodatkowym atutem służby jest to, że od wynagrodzeń nie są potrącane składki na ubezpieczenie społeczne, a jedynie podatek i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Podstawowe wymagane kryteria do pełnienia służby w Służbie Celno-Skarbowej to: obywatelstwo polskie, odpowiedni do zajmowanego stanowiska stan zdrowia, co najmniej średnie wykształcenie, niekaralność za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystanie z pełni praw publicznych oraz nieposzlakowana opinia.
Ponadto na podstawie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), w jednostkach organizacyjnych KAS może być zatrudniona albo pełnić służbę osoba, która nie pełniła służby zawodowej, ani nie pracowała w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów, ani nie była ich współpracownikiem. Od kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r. wymagane jest złożenie oświadczenia dot. pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami.
Postępowanie kwalifikacyjne do Służby Celno-Skarbowej składa się z kilku etapów, a o jego szczegółach można dowiedzieć się tutaj.
Zakres zadań na stanowiskach, na które prowadzony jest nabór obejmuje m.in. wykonywanie kontroli celno-skarbowej, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń skarbowych, obsługę zgłoszeń celnych, kontrolę celną podróżnych, towarów i środków przewozowych, obsługę urządzeń RTG do prześwietlania bagażu.
Funkcjonariusze wykonują również czynności kontrolne związane z kontrolą przewozu drogowego SENT, kontroli pojazdów, współpracują ściśle między innymi ze Strażą Graniczną, Policją, Inspekcją Transportu Drogowego.
Dodatkowym atutem zatrudnienia jako funkcjonariusz w KAS jest możliwość nabycia praw do wcześniejszej emerytury.
Urzędy skarbowe czekają na Ciebie Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy oferuje także pracę w służbie cywilnej w urzędach skarbowych całego województwa. Chętni mogą znaleźć zatrudnienie w komórkach analitycznych, kontrolnych, księgowych i związanych z obsługą bezpośrednią klienta. Kandydaci mogą liczyć na stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, wynagrodzenie zasadnicze – w zależności od stanowiska – od 3086 – 3450 zł brutto + dodatki i premie kwartalne, pakiet szkoleniowy i socjalny i inne.
Szczegółowe informacje dotyczące prowadzonego naboru oraz zakresu zadań dostępne są na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy tutaj.
Aktualnie w kujawsko-pomorskiej KAS zatrudnionych jest blisko 3 tys. osób w tym 228 funkcjonariuszy.

 • autor: Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, data: 2019-07-09

Spotkanie z dyrektorami wydziałów

Dnia 5 lipca 2019 roku w gabinecie Starosty odbyło się spotkanie z dyrektorami wydziałów.


W spotkaniu oprócz Starosty – Jarosława Tadycha uczestniczyli:
Skarbnik Powiatu – Władysław Rembelski;
Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Rozwoju – Tomasz Bondarczyk;
Pełniąca obowiązki Dyrektora Biura Obsługi Oświaty - Marika Domagała;
Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości – Ewa Zygmunt – Lorbiecka;
W zastępstwie Dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Artur Juhnke;
Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg – Roman Krzysztofek;
Inspektor Wydziału Organizacyjnego - Hanna Roszińska - Obst;

Spotkanie miało charakter organizacyjny i dotyczyło omówienia bieżących spraw funkcjonowania starostwa.

 • data: 2019-07-05
 • IMG_4479
 • IMG_4483

Zmiana godzin pracy apteki

Apteka ogólnodostępna mieszcząca się w Sępólnie Krajeńskim przy ul. Hallera 8, od czerwca 2019 roku jest czynna dla pacjentów w godzinach:

poniedziałek - piątek: 09:00 - 17:00

sobota: 09:00 - 14:00

 

Pełen wykaz aptek - [Kliknij Tutaj]

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-07-05

Konkurs dla mediów lokalnych

Serdecznie zapraszamy media lokalne do zapoznania się tematyką konkursu.

 • image007
 • autor: nadesłane - Urząd Marszałkowski w Toruniu, data: 2019-07-04

Komitet Monitorujący Regionalny Program Operacyjny

17 i 18 czerwca br. w Turznie (powiat toruński) Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych uczestniczył w kolejnych obradach Komitetu Monitorującego Regionalny Program Operacyjny naszego województwa. Podczas posiedzenia były prezentowane i zatwierdzane kryteria wyboru w konkursach między innymi dla projektów grantowych Lokalnych Grup Działania realizowanych w ramach RLKS (Rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność), projektów w zakresie usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi z wykorzystaniem teleopieki, wsparcia na kompleksowe uzbrajanie terenów inwestycyjnych.

Podczas spotkania komitet obradował nad kryteriami piętnastu konkursów, w których ogłoszenie naborów jest planowane w okresie pomiędzy czerwcem a październikiem 2019 roku. Suma środków przeznaczonych do dofinansowania we wszystkich tych konkursach to 190 milionów złotych.

Omawiane kryteria dotyczyły konkursów w ramach:

 • kompleksowej gospodarki odpadami komunalnymi – termin naboru wrzesień 2019 r.
 • budowa i modernizacji dróg wojewódzkich na terenie miast prezydenckich – termin naboru sierpień 2019 r.
 • przygotowania dokumentacji przedprojektowej i technicznej dla projektów kolejowych – termin naboru październik 2019 r.
 • promowania inwestycji przedsiębiorstw w badania i innowacje – termin naboru czerwiec 2019
 • budowy infrastruktury biznesowej w regionie – termin naboru sierpień 2019
 • wsparcia procesów badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach akademickich – termin naboru wrzesień 2019 r.
 • rozwoju infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego - termin naboru sierpień 2019 r
 • kompleksowego uzbrojenia terenów inwestycyjnych - termin naboru sierpień 2019 r.
 • ochrony zasobów kultury - termin naboru sierpień 2019 r.
 • poprawy jakości usług edukacyjnych szkół prowadzących kształcenie zawodowe - termin naboru październik 2019 r.
 • projektów z zakresu wsparcia pomostowego oraz w formie dotacji na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarcze - termin naboru sierpień 2019 r.
 • wsparcia na rzecz wydłużania aktywności zawodowej mieszkańców - termin naboru lipiec 2019 r.
 • projektów w zakresie usług opiekuńczych nad osobami niesamodzielnymi z wykorzystaniem teleopieki - termin naboru wrzesień 2019 r.
 • projektów grantowych realizowanych przez LGD – według harmonogramu LGD

Z warunkami poszczególnych konkursów można zapoznać się na stronie www.mojregion.eu w zakładce „Zobacz ogłoszenia i wyniki naborów wniosków”.

Zachęcam do zapoznania się z załączonymi poniżej prezentacjami dotyczącymi efektów działania RPO m.in. w naszym powiecie.

 • autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2019-07-03

Biuletyn Informacyjny Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem Biuletynu informacyjnego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dla członków Komitetów Monitorujących Regionalne Programy Operacyjne. W tym wydaniu znajdą Państwo, oprócz aktualnego stanu wdrażania programów operacyjnych na lata 2014-2020, podsumowanie 15-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej, najnowsze informacje o negocjacjach kolejnej perspektywy finansowej, a także informacje o innych inicjatywach związanych z realizacją programów obecnej perspektywy.

Powiatowe Zawody OSP

W dniu 29 czerwca br. na stadionie miejskim w Sępólnie Krajeńskim zostały przeprowadzone powiatowe zawody sportowo – pożarnicze jednostek OSP z terenu powiatu sępoleńskiego. Zawody sędziowane przez komisję sędziowską z Komendy Powiatowej PSP pod kierownictwem sędziego głównego st. kpt. Roberta Lissa rozegrane zostały w konkurencjach ćwiczenie bojowe i sztafeta pożarnicza z przeszkodami. Zmagania drużyn obserwowali zaproszeni goście, organizatorzy i gospodarze między innymi: Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Komendant Powiatowy PSP w Sępólnie Krajeńskim st. bryg. Maciej Suchomski, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, samorządowcy gmin powiatu sępoleńskiego, a także licznie zgromadzeni druhowie. W zawodach wzięło udział łącznie 16 drużyn, w tym 3 kobiece, 9 męskich i 4 młodzieżowe. Kolejność miejsc w poszczególnych grupach przedstawia się następująco:
Klasyfikacja generalna grup MDP:
1. OSP Sitno,
2. OSP Sypniewo (dziewczęta),
3. OSP Wałdowo,
4. OSP Lubcza.
Klasyfikacja generalna: grupa C (kobiety)
1. OSP Sitno
2. OSP Sypniewo,
3. OSP Wałdowo
Klasyfikacja generalna: grupa A (mężczyźni)
1. OSP Zakrzewek,
2. OSP Sypniewo,
3. OSP Dąbrowa
4. OSP Mała Cerkwica
5. OSP Wałdowo
6. OSP Lubcza
7. OSP KSRG Sośno
8. OSP Lutowo
9. OSP Toninek

 • autor: Nadesłane - Robert Liss - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-07-02
 • DSC00387
 • DSC00391
 • DSC00415
 • DSC00427
 • DSC00446
 • DSC00465
 • DSC00481
 • DSC00497
 • IMG_20190629_135154
 • autor: Nadesłane - Robert Liss - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-07-02

BIAŁY ŻAGIEL po raz czwarty…

W miniony weekend (29-30 czerwca), na sępoleńskim jeziorze, rozegrano IV REGATY BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO.  Do rywalizacji zgłosiły  się UKS Szkwał Legionowo, MKŻ Żnin, Columbus Świecie oraz miejscowy MLKS Krajna, łącznie 20 łódek klasy Optimist.

Jak co roku, Regaty rozpoczęła zbiórka przy maszcie flagowym przystani żeglarskiej. Po postawieniu przez młodych żeglarzy bandery, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych wraz z Komandorem Sekcji Żeglarskiej MLKS Krajna  Stanisławem Łukaszewiczem, oficjalnie otworzyli Regaty.  Sprzyjająca, wietrzna i słoneczna pogoda pozwoliła na rozegranie wszystkich zaplanowanych na ten dzień biegów, nad których poprawnością czuwał sędzia zawodów Stanisław Jączkowski.

Niedzielne pływanie poprzedziła polowa msza święta odprawiona przez wikariusza parafii pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim- księdza Bartłomieja Kozłowskiego.  Tego dnia również zawody przebiegały w sprzyjającej pogodzie i zakończyły się wręczeniem pucharów i nagród ufundowanych przez sponsorów, które wręczali obecni na miejscu: Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim Franciszek Lesinski, Dyrektor Zespołu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim Marek Tymecki, Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 1, Radna Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim Mariola Mosiądz-Śmigiel, Przewodniczący Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 2 Stanisław Gustyn oraz Komendant Gminny OSP w Sępólnie Krajeńskim Artur Cetnarski.

Podobnie jak w roku 2018, Bank Spółdzielczy w Więcborku  ufundował nagrody za miejsca I-III  dla dziewcząt i chłopców w jednym z siedmiu biegów. Numer sponsorowanego przez BS biegu  wylosował Starosta Sępoleński, a okazał się nim bieg numer I. Oprócz okazałych pucharów i atrakcyjnych nagród rzeczowych dodatkową premią był wręczany przez Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Więcborku- Adama Trzosa, bon upominkowy o wartości 300 zł. Klasyfikacja tej rozgrywki przedstawia się następująco:

Klasyfikacja dziewczęta

 1. Angelina Zubel – MKŻ Żnin
 2. Zuzanna Zielińska - MKŻ Żnin
 3. Justyna Jurkowska - MKŻ Żnin

Klasyfikacja chłopcy

 1. Bartosz Peczka - MKŻ Żnin
 2. Marcel Rumiński - MKŻ Żnin
 3. August Sobczak – UKS Szkwał Legionowo

W pozostałych kategoriach, w których nagrody sponsorowali MLKS „Krajna” oraz Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, wyniki wyglądają następująco:

Klasyfikacja OPEN

 1. August Sobczak – UKS Szkwał Legionowo
 2. Zuzanna Zielińska – MKŻ Żnin
 3. Kornelia Dobaczewska –MKŻ Żnin

Klasyfikacja dziewczęta

 1. Zuzanna Zielińska – MKŻ Żnin
 2. Kornelia Dobaczewska –MKŻ Żnin
 3. Matylda Brelińska

Klasyfikacja chłopcy

 1. August Sobczak – UKS Szkwał Legionowo
 2. Marcel Rumiński – MKŻ Żnin
 3. Bartosz Żmudziński -  MKŻ Żnin

Specjalne wyróżnienie i puchar, z rąk Starosty Sępoleńskiego, odebrał najmłodszy zawodnik Regat, a był nim Ignacy Sobczak  - UKS Szkwał Legionowo – rok ur. 2012. To właśnie On, jako najmłodszy zawodnik, wylosował BIAŁY ŻAGIEL, którego fundatorem był Starosta Sępoleński. W tym roku nagroda powędrowała do Marcina Kotowskiego z MLKS Krajna.

Wszystkim zawodnikom, ich trenerom i opiekunom dziękujemy za udział w zawodach i już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczne (jubileuszowe)  V REGATY BIAŁY ŻAGIEL STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO!!!

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli przedsięwzięcie od strony zarówno finansowej, jak i organizacyjnej. Szczególne słowa uznania i wdzięczności kierujemy do: Banku Spółdzielczego w Więcborku, Zespołu Obsługi Oświaty Samorządowej w Sępólnie Krajeńskim, Samorządów Mieszkańców nr 1 i 2  w Sępólnie Krajeńskim, państwa Katarzyny i Rafała Kwiatkowskich, OSP Sępólno Krajeński, Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim oraz MLKS Krajna.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, Artur Juhnke, data: 2019-07-01
 • 1
 • 2
 • DSC_0238
 • DSC_0251
 • DSC_0255
 • DSC_0260
 • DSC_0264
 • DSC_0273
 • DSC_0282
 • DSC_0290
 • DSC_0297
 • DSC_0302
 • DSC_0304
 • DSC_0309
 • DSC_0310
 • DSC_0313
 • DSC_0315
 • DSC_0322
 • DSC_0323
 • DSC_0324
 • DSC_0330
 • DSC_0337
 • DSC_0344
 • DSC_0346
 • DSC_0348
 • DSC_0353
 • DSC_0354
 • DSC_0359
 • DSC_0366
 • DSC_0378
 • DSC_0379
 • DSC_0381
 • DSC_0384
 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-06-29

X Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 28 czerwca (piątek) 2019 roku o godz. 9:00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się X sesja Rady Powiatu.

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji:

2. Sprawozdanie z działalności Szpitala Powiatowego im. dr A. Gacy i dr J. Łaskiego prowadzonego przez Novum-Med spółkę z o.o. w Więcborku:

3. Przyjęcie protokołu z obrad IX sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

4. Informacje i oświadczenia radnych.

5. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.

6. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.

7. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.

8. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnymoraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.

9. Przygotowanie Powiatu do sezonu letniego pod kątem sanitarnym.

10. Podjęcie uchwał w sprawach:

 • zmiany uchwały dotyczącej określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla Powiatu Sępoleńskiego, wraz ze wskazaniem wysokości tych środków na rok 2019;
 • ustalenia planu sieci publicznych szkół ponadpodstawowych ispecjalnych mających siedzibę na obszarze Powiatu Sępoleńskiego, od dnia 1września 2019roku;
 • uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2019 rok;
 • uchwalenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu.

11. Wnioski, informacje i oświadczenia radnych i gości.

12. Zakończenie obrad.

X Sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-06-28
 • IMG_4406
 • IMG_4415
 • IMG_4420
 • IMG_4423
 • IMG_4425
 • IMG_4433
 • IMG_4439
 • IMG_4447
 • IMG_4451
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-06-28

Komisje rady powiatu

W ostatnich tygodniach w biurze rady powiatu odbyły się posiedzenia komisji rady powiatu. 
Każda komisja pracowała zgodnie z planowanym porządkiem obrad:


Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji – 18 czerwca 2019

 1. Informacja o dotychczasowym naborze  uczniów do szkół powiatowych na rok szkolny 2019/2020.
 2. Opiniowanie projektów uchwał na sesję.

Komisja Infrastruktury i Gospodarki – 25 czerwca 2019

 1. Informacja o działalności ekipy remontowej.
 2. Sprawozdanie z realizacji postępu prac inwestycyjnych prowadzonych w Szpitalu Powiatowym.


Komisja Zdrowia i Pomocy  Społecznej – 27 czerwca 2019

 1. Sprawozdanie z działalności Szpitala Powiatowego im dr Adama Gacy i dr Józefa Łaskiego realizowanych przez Novum – Med Spółkę z o.o.
 2. Realizacja Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
 3. Przygotowanie Powiatu do sezonu letniego pod kątem sanitarnym.
 4. Opiniowanie projektów uchwał na sesję. 

Komisja Budżetu i Finansów  - 27 czerwca 2019    

 1. Analiza wydatków powiatu związanych z działalnością spółki Novum-Med w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców.
 2. Zaopiniowanie uchwały w sprawie zmian w budżecie 2019r. i pozostałych uchwał na sesję.
 • data: 2019-06-27
 • IMG_4310
 • IMG_4316
 • IMG_4319
 • IMG_4321
 • IMG_4349
 • IMG_4353
 • IMG_4356
 • IMG_4357
 • IMG_4362
 • IMG_4365
 • IMG_4373
 • IMG_4374
 • IMG_4376
 • IMG_4379
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-06-27

Piknik Rodzinny w Eko-Gaju

Dnia 15 czerwca w naszym Eko-Gaju przy Centrum Małego Dziecka i Rodziny odbył się Piknik Rodzinny. To już kolejne takie spotkanie, na które przybyły całe rodziny.

Podczas pikniku na gości czekało wiele atrakcji. Eko-Gaj zamienił się  w różnorodne strefy tematyczne, wśród których każdy mógł znaleźć dla siebie coś atrakcyjnego. Rodziny mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w strefie foto, dzieci mogły malować twarze i zmieniać się w kotka, pieska, jednorożca. Dużym zainteresowaniem cieszyła się strefa relaksu, w której rodzice z dziećmi mogły się odprężyć i zrelaksować. W strefie piasku i wody nie brakowało chętnych do zabawy, a w strefie ruchu można było jeździć rowerkami, autkami, bujać się na bujakach i gonić za piłką. Dźwięki grane na gitarze przez ciocie zachęcały do wspólnego muzykowania. W strefie artystycznej powstawały piękne obrazy na strechu malowane farbami. Natomiast w strefie cudaków czekały warzywa i różne akcesoria do stworzenia dziwadełek oraz kolorowy makaron, z którego powstawały piękne korale. Dużą atrakcją było też modelowanie z balonów. Rodzice wraz z dziećmi mogli mile i aktywnie spędzić czas relaksując się na piknikowych kocach. To popołudnie upłynęło w miłej i rodzinnej atmosferze. Podczas pikniku można było odwiedzić nasze milusińskie alpaki: Kacperka, Bazanka, Kajko i Dyzia. Z ochotą one zajadały marchewki, którymi częstowały je dzieci wraz z rodzicami.  Podczas naszego pikniku goście mogli skosztować grillowanych smakołyków oraz chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Spotkanie osłodziła wata cukrowa, owoce, pyszny kompot i popcorn. A na deser czekał drożdżowy tort z bułeczek.  Czas umiliła wesoła muzyka a na twarzach wszystkich uczestników gościł uśmiech.

W przygotowanie plenerowego spotkania zaangażowali się rodzice, sponsorzy, Państwowa Straż Pożarna, Komenda Powiatowa Policji oraz wolontariusze grupy Erasmus+ skupionej wokół działań Klubu Młodych Twórców przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom”.  Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.

 • autor: www.gmina-sepolno.pl
 • 20190626_piknikrodzinny2019_024
 • 20190626_piknikrodzinny2019_030
 • 20190626_piknikrodzinny2019_031
 • 20190626_piknikrodzinny2019_037
 • 20190626_piknikrodzinny2019_068
 • 20190626_piknikrodzinny2019_085
 • 20190626_piknikrodzinny2019_162
 • 20190626_piknikrodzinny2019_018

Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego

Dnia 26 czerwca 2019 r. o godz. 10:00 w gabinecie Starosty odbyło się VII posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego. Komisja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad. Posiedzenie było także okazją do przedstawienia członkom komisji przez Komendanta Powiatowego Policji - Pawła Zawadę nowego Zastępcy Komendanta Policji - Pana Mariusza Ciesielskiego.

Porządek posiedzenia:
1. Otwarcie posiedzenia
2. Informacja o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu sępoleńskiego za 6    miesięcy roku 2019.
3. Informacja o stanie bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu sępoleńskiego za 6   miesięcy roku 2019.
4. Przygotowanie kąpielisk i bazy wypoczynkowej do letniego wypoczynku dzieci i młodzież na terenie powiatu pod względem epidemiologicznym.
5. Sprawy wniesione.


W posiedzeniu udział wzięli:
1. Krzysztof Szymanowicz - Radny Rady Powiatu
2. Paweł Zawada - Komendant Powiatowy Policji
3. Mariusz Ciesielski – Z-ca Komendanta Powiatowego Policji 
4. Maciej Suchomski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej
5. Marek Zieńko – Z-ca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego
8. Jacek Masztakowski – Z-ca Burmistrza Więcborka
9. Leszek Stroiński - Wójt Gminy Sośno
10. Elżbieta Estkowska – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
11.  Irena Miczko – Inspektor Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych

12. Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych

 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji od pani Ireny Miczko, data: 2019-06-26
 • IMG_4323
 • IMG_4327
 • IMG_4328
 • IMG_4331
 • IMG_4336
 • IMG_4339
 • IMG_4341
 • IMG_4344
 • IMG_4347
 • IMG_4348
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-26

Wakacje - czas start!

W Zespole Szkół w Koronowie odbyło się Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019. „Niech te wakacje będą radosne, ciekawe, ale przede wszystkim bezpieczne” – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz do kończących kolejny rok nauki dzieci i młodzieży.

 „Dla uczniów to z pewnością jeden z najpiękniejszych dni w całym roku. Przed Wami ponad dwa miesiące wakacji. Czasu, który będzie wypełniony odpoczynkiem i rekreacją w gronie najbliższych i rówieśników” – powiedział przedstawiciel rządu w terenie.

W skład Zespołu Szkół w Koronowie, w którym odbywało się Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego wchodzą: Specjalna Szkoła Podstawowa nr 3, Gimnazjum nr 2, Specjalna Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy.

„To wyjątkowa placówka. Można powiedzieć, że to taki drugi dom, gdzie uczniowie czują się bezpiecznie, są pozytywnie motywowani, osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości, są doceniani, akceptowani, mimo swojej niepełnosprawności posiadają talenty i mają możliwość ich rozwoju” – powiedział.

Wojewoda dziękował Dyrektor Zespołu Szkół mgr Katarzynie Żubik, gronu pedagogicznemu i Staroście Bydgoskiemu jako organowi prowadzącemu, za sprawne funkcjonowanie szkoły.

Placówka jest m.in. laureatem programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, „Szkoły z klasą”, otrzymywała nagrody i wyróżnienia Starosty Bydgoskiego i Kuratora Oświaty.

„Ponieważ spotykamy się na Wojewódzkim Zakończeniu Roku Szkolnego, pozwolę sobie także podziękować za ciężką i niełatwą pracę wszystkim nauczycielom województwa kujawsko-pomorskiego”.

Mikołaj Bogdanowicz podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego podziękował również samorządom za prowadzenie placówek oświatowych w regionie.

„To odpowiedzialne zadanie, z którego sprawnie się wywiązujecie. Wyrazy wdzięczności składam również Panu Kuratorowi Markowi Gralikowi, którego zaangażowanie dało się poznać choćby podczas trudnego dla nas wszystkich strajku w okresie egzaminów gimnazjalnych. Życzmy sobie wszyscy, aby dobro ucznia zawsze stało na miejscu pierwszym” – podkreślił.

Mijający rok szkolny był drugim, w którym obowiązuje reforma edukacji.

Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.

 • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-06-19
 • fotob-20649
 • fotob-20646
 • fotob-20648
 • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-06-19

Ostrzeżenie meteorologiczne - upał

Zjawisko: upał

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-06-25 12:00 Do: 2019-06-26 18:00

Przebieg:  Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 19°C.

Uwag:  Brak

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Dyżurny synoptyk:  Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-25

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Kalinowskiemu

Paweł Kalinowski przez około czterdzieści lat był w okresie międzywojennym kierownikiem Szkoły Powszechnej, a po wojnie Szkoły Podstawowej w Sępólnie. Jest postacią znaną przez wielu starszych mieszkańców miasta, którzy znają Pawła Kalinowskiego z opowiadań swoich rodziców. Żyje jeszcze kilku jego przedwojennych i powojennych uczniów, wielu pamięta go jako emeryta. Młodszym mieszkańcom jest prawie wcale nieznany. Warto przypomnieć postać zasłużonego dla miasta nauczyciela i społecznika.

Paweł Kalinowski przez mieszkańców zwany Rektorem, a przez uczniów, żartobliwie „Połsiem” urodził się w 1887 roku w Borzechowie. Swoją nauczycielską edukację rozpoczął w Królewskim Katolickim Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy i w Pile. W 1924 roku po ponad dziesięcioletniej praktyce nauczycielskiej został powołany na kierownika Szkoły Powszechnej w Sępólnie, gdzie z przerwą na wojnę pracował do 1948 roku. Zmarł w 1957 roku.

Rektor Kalinowski był nie tylko nauczycielem, ale też społecznikiem inicjatorem budowy Domu Katolickiego, Pomnika Chrystusa Króla w Sępólnie, członkiem wielu stowarzyszeń kulturalnych i społecznych. Za swoje zaangażowanie społeczne otrzymał wiele odznaczeń państwowych i krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznanym 9 września 1932 roku przez Papieża Piusa XI. Nic zatem dziwnego, że w czasie wojny został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjne.

Okazją do odsłonięcia tablicy był X Zjazd Rodziny Jasnochów, który odbył się w sobotę i niedzielę w Sępólnie. Z tą rodziną Rektor był skoligacony. Uroczystość rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 1, w której to Paweł Kalinowski uczył i zamieszkiwał z rodziną. Przy tej okazji należy wspomnieć o najbardziej znanym przedstawicielu tej rodziny, znanym pomorskim malarzu Kazimierzu Jasnochu, jednym z największych polskich malarzy marynistów. Kopie jego prac zostały wręczone zasłużonym w organizacji Zjazdu członkom rodziny.

Oprócz rodziny na Zjazd przybył Wicestarosta Andrzej Marach, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Waldemar Stupałkowski, Przewodniczący Rady Miasta Franciszek Lesinski, ks. prałat Henryk Lesner, Dyrektor Biblioteki Grażyna Kędzierska, znajomi i przyjaciele rodziny.

 • autor: www.e-krajna.pl, data: 2019-06-24
 • 42734_b
 • 42741_b
 • 42743_b
 • 42749_b
 • 42766_b
 • autor: www.e-krajna.pl

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiat sępoleński

Ważność:  Od: 2019-06-21 12:00 Do: 2019-06-22 00:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu o wysokości od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 30 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h. Miejscami możliwy grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

Dyżurny synoptyk:   Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Wydział Zarządzania Kryzysowego, data: 2019-06-21

Życzenia z okazji zakończenia roku szkolnego

Z okazji zakończenia roku szkolnego

Dyrektorom, Nauczycielom, wszystkim Pracownikom Oświaty oraz Uczniom składamy najserdeczniejsze podziękowania za cały rok solidnej i wytężonej pracy.

 

Drodzy Uczniowie,

gratulujemy Wam osiągnięć naukowych, sportowych i artystycznych.

Niech będą one źródłem Waszej satysfakcji i uznania społecznego.

 

Dyrektorom, Nauczycielom i pracownikom oświaty składamy podziękowania

za całoroczną pracę, za wielką cierpliwość, niesłychaną wyrozumiałość i ogromny trud włożony w kształtowanie naszych dzieci i młodzieży.

 

Wszystkim składamy najserdeczniejsze życzenia wspaniałych i bezpiecznych wakacji, niezapomnianych przeżyć i wrażeń oraz radosnego oczekiwania

na spotkanie w nowym roku szkolnym.

 

 • 36666

Uroczyste podsumowanie rozgrywek Ligii Powiatowej w sezonie 2018/2019

15 czerwca br. nad Jeziorem Mochel w Kamieniu Krajeńskim Stowarzyszenie Liga Powiatowa – Amatorska Liga Piłki Nożnej Powiatu Sępoleńskiego zorganizowało festyn sportowo – rekreacyjny związany z zakończeniem rozgrywek Powiatowej Ligi Piłki nożnej Powiatu Sępoleńskiego w sezonie 2018-2019.

Otwarcia festynu dokonał Prezes Zarządu Stowarzyszenia Ligi Powiatowej Pan Tomasz Fifielski. Kolejnym punktem imprezy była część podsumowująca rozgrywki Ligi Powiatowej, wręczenie nagród drużynom i zawodnikom oraz cześć artystyczna. Zwycięzcą tegorocznej Ligi Powiatowej został Centrum Obkas. Zwycięska drużyna natychmiast zdecydowała o przekazaniu nagrody na rzecz Wiktorii Stryszyk z Dąbrówki, która zbiera fundusze na protezę ręki. W trakcie imprezy okazało się, że sponsorzy zdecydowali o podwojeniu głównej nagrody. Na koniec odbyła się integracja piłkarzy Ligi Powiatowej z kibicami połączona z zabawą taneczną, którą poprowadził DJ Harrison.

 • Najlepszy strzelec – Patryk Kobylski
 • Najlepszy bramkarz – Łukasz Stryszyk
 • Najwartościowszy piłkarz – Józef Rękiewicz

Zadanie było współfinansowane z budżetu Powiatu Sępoleńskiego.

Patronat medialny i sponsorzy:

 • Powiat Sępoleński;
 • Bank Spółdzielczy w Więcborku;
 • Spółdzielcza Grupa Bankowa;
 • Wiadomości Krajeńskie;
 • SRI Rolnik;
 • Rollcenter;
 • Polish Construction Company  - Idzik

 

Na uroczystym podsumowaniu Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowała Iwona Sikorska - Członek Zarządu Powiatu oraz Radna Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim wspólnie z Ireneuszem Balcerem - Radnym Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

 • autor: Wojciech Bilski na podstawie informacji od Tomasza Fifielskiego, data: 2019-06-18
 • ta

Liga dla Wiktorii

 • autor: Krajna.TV, data: 2019-06-15
 • 62523934_1897172430382204_8609181169382064128_o
 • 64231196_1897166643716116_8259866333827563520_o
 • 64238599_1897166397049474_3741728066066448384_o
 • 64250055_1897175223715258_2264196983382081536_o
 • 64252122_1897165527049561_3968237846619226112_o
 • 64301360_1897167527049361_7788702189458817024_o
 • 64310163_1897175303715250_4601846420150943744_o
 • 64375106_1897164313716349_4594891906026045440_o
 • 64418087_1897164527049661_1352891020085297152_o
 • 64451021_1897164237049690_4410625134579154944_o
 • 64519558_1897167460382701_1434574370272968704_o
 • 64547396_1897164467049667_2772243845872615424_o
 • 64649496_1897175363715244_7062571267227910144_o
 • 64678062_1897166810382766_762380815576334336_o
 • 64694979_1897175840381863_6659534473928900608_o
 • 64700023_1897175947048519_7580154142526537728_o
 • 64720143_1897176217048492_2330443804496101376_o
 • 64758142_1897164397049674_3893885610468835328_o
 • 64789507_1897175960381851_3247528856743051264_o
 • 64804079_1897165777049536_2197093780148977664_o
 • 64804657_1897175570381890_2479850130287624192_o
 • 64839271_1897166320382815_9180583322089160704_o
 • 64881710_1897167707049343_4417342751192907776_o
 • 64888251_1897176113715169_108992079400534016_o
 • 64942883_1897165940382853_5786626484625997824_o
 • 64953428_1897168380382609_1805215230280597504_o
 • 65005689_1897167640382683_3666919575540203520_o
 • 65103779_1897176287048485_3607839646093934592_o
 • autor: Paulina Stryszyk, data: 2019-06-15

Czerwcowy Zespół Zdrowia KWRiST

11 czerwca 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST.

Posiedzenie poprzedziła prawie dwugodzinna dyskusja na temat ewentualnych możliwości zmian w zasadach funkcjonowania ryczałtu. Strona samorządowa wskazała, że baza ryczałtowa z 2015 r. jest nieadekwatna do obecnej sytuacji. Sztywno ustalony ryczałt nie daje możliwości jego wzrostu związanego między innymi z podwyżkami płac. Przykładowo Szpital Powiatowy w Żywcu wykonuje 120% zadań, a finansowanie dostaje tylko na 80% z nich. Tymczasem szpitale poza sieciowe dostają 100% za nadwykonania. Obecnie obowiązujący system premiuje te szpitale, które nie wykonują 100% normy wynikającej z kontraktu.

Prezes NFZ wskazał przyczyny dla, których został wprowadzony ryczałt. Szpitale bez porozumienia z płatnikiem tworzyły nowe oddziały wysoko wyspecjalizowane, wymuszając na płatniku płacenie za te procedury. Polscy obywatele przeznaczają 9% dochodów na zdrowie, to zdecydowanie mniej niż  w innych krajach. Dziś wartość ryczałtu zależy od historii danego szpitala - mechanizm ten zatrzymał tworzenie nowych oddziałów lub uruchamianie wysokospecjalistycznych procedur we wszystkich szpitalach. Trzeba pamiętać, że środki NFZ są mocno ograniczone, podobnie jak możliwości kadrowe - jest za mało lekarzy i personelu medycznego.

Starosta żywiecki wskazał,  że szpital działający w jego powiecie obsługuje około 150 tys. mieszkańców i 50 tys. turystów. Na tym terenie jest tylko 1 szpital, który nie zwiększył ilości oddziałów. Zbyt mały ryczałt odcina mieszkańców tego powiatu od świadczeń opieki zdrowotnej, a mieszkańcy ci też przecież płacą składki. Definicja ryczałtu wskazuje, że jest to ustalenie kwoty za jakąś usługę, jednak nie można szpitalowi dyktować warunków ile szpital ma zatrudniać kadry i za jaką cenę, a tak stało się w przypadku wymuszonych podwyżek dla pielęgniarek i lekarzy. Dyrektor w tym szpitalu jest ten sam od 10 lat, więc nie jest to kwestia złego zarządzania. Wcześniej szpital kończył rok obrotowy „na plus”, obecnie jest około 1 mln miesięcznie! „na minus”.

Ustalono, że będą prowadzone dalsze dyskusje w kwestii rozwiązania wskazanego problemu.

Następnie odbyło się posiedzenie Zespołu Zdrowia, które rozpoczęło się od omówienia spraw różnych na, które składały się:

Sytuacja pielęgniarek zatrudnionych w DPS - prezes NFZ przedstawił kwestię finansowania i realizowania świadczeń zdrowotnych w DPS - świadczenia te są realizowane przez POZ i opiekę długoterminową.

Informacja MZ nt. propozycji konkretnych zmian w zakresie funkcjonowania dyżurów aptek. Związek Powiatów Polskich przedstawił w tej kwestii gotowy projekt rozwiązań. Wiceminister Miłkowski wskazał, że zaproponowane przez ZPP rozwiązanie spowoduje wzrost wydatków o 40 mln zł z budżetu NFZ. Fundusz nie przewiduje w planie finansowym dodatkowych środków na dyżury aptek.

Informacja MZ nt. definicji „łóżka szpitalnego”. Przedstawicielka MZ podała definicję łóżka szpitalnego dla potrzeb statystycznych, a także definicję dostawki z ustawy o działalności leczniczej, która określa, że podmiot jest zobowiązany zgłosić do wojewody wszelkie zmiany liczby łóżek, na których przebywają pacjenci.

Informacja MZ na temat planowanych działań w zakresie zwiększenia liczby lekarzy, dopuszczenia lekarzy na zasadach „modelu niemieckiego” oraz zmian w nostryfikacji dyplomów. Wiceminister Szczurek-Żelazko poinformowała o projekcie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Więcej na temat planowanej nowelizacji pisaliśmy tutaj.

Informacja MZ o pracach zespołów roboczych powołanych w obszarze spraw dotyczących ratownictwa medycznego. Wiceminister Szczurek-Żelazko przedstawiła krótki raport z pracy powołanych Zespołów.

Wniosek Związku Powiatów Polskich dotyczący wydłużenia terminu na dostosowanie do zapisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Placówki wychowawcze od przyszłego roku nie będą mogły mieści się na jednej nieruchomości gruntowej, ani w jednym budynku ze wskazanymi w ustawie instytucjami m.in. izbami wytrzeźwień. Zgodnie z informacjami zebranymi przez ZPP w całym kraju na ponad 1100 placówek kilkanaście z nich będzie miało problemy z dostosowaniem się do wskazanego wymogu w terminie. ZPP prosił o wydłużenie terminu na dostosowanie. Przedstawiciel MRPiPR wskazała, ze wolałaby nie przesuwać daty obowiązywania przepisów, natomiast zobowiązał się do sprawdzenia w skali kraju problemu. Po uzyskaniu przez resort danych kwestia ta powróci na Zespół.

Następnie Zespół pochylił się nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień - projekt ten uzyskał opinię pozytywną Zespołu z uwagą, odnoście monitorowania kwestii finansowania oraz dostępności kadr.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych - projekt ten uzyskał opinię pozytywną z uwagą dotycząca zagrożeń co do identyfikacji osób podpisujących się pod dokumentem.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej  miastu Kazimierza Wielka oraz sołectwom: Cudzynowice, Donosy i Słonowice położonym na obszarze gminy Kazimierza Wielka projekt ten uzyskał opinię pozytywną Zespołu.

Kolejno Zespół zajął się następującymi projektami w konsultacjach:

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego- Projekt ten nie został zaopiniowany. Uzgodniono, że jeśli ostateczna wersja zostanie przesłana do dnia 15 czerwca, wówczas zostanie on zaopiniowany w trybie obiegowym.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego dotyczącego leczenia ostrej  fazy udaru niedokrwiennego za pomocą przecewnikowej trombektomii mechanicznej naczyń domózgowych lub wewnątrzczaszkowych projekt ten nie został zaopiniowany. Obecnie trwają uzgodnienia. Kierunkowo strona samorządowa jest za rozszerzeniem podmiotów realizujących to zadanie.

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków otwartych z funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne- z uwagi na trwające nadal analizy projekt ten powróci na kolejne posiedzenie Zespołu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w  sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania oraz projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom projekt te są obecnie na etapie konsultacji. Ustalono, że po przesłaniu ostatecznej wersji projekty te zostaną zaopiniowane w trybie obiegowym.

Na końcu Zespół pochylił się nad projektem ustawy o zatrudnieniu wspomaganym, do którego ZPP przedstawiło wiele uwag.

Więcej o uwagach ZPP można przeczytać tutaj.

 • autor: www.wartowiedziec.pl, data: 2019-06-18

I część 11 posiedzenia zarządu

17 czerwca 2019 r. odbyło się 1 część 11-go posiedzenia Zarządu Powiatu. Zarząd obradował zgodnie z planowanym porządkiem obrad. 
1.    Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad.
2.    Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 10/2019.
3.    Podjęcie uchwał w sprawach:
       1)    przyjęcia projektu „Programu Ochrony Środowiska Powiatu Sępoleńskiego na lata 2019-2022, z perspektywą na lata 2023-2026”; - uchwałę wycofano z procedowania; 
       2)    sporządzenia skonsolidowanego bilansu Powiatu Sępoleńskiego; - uchwałę zatwierdzono jednogłośnie;
       3)    powierzenia stanowiska dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim prowadzonego przez Powiat Sępoleński; - uchwałę zatwierdzono jednogłośnie;
       4)    powierzenia stanowiska dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim prowadzonego przez Powiat Sępoleński - uchwałę zatwierdzono jednogłośnie;
4.    Przyjęcie informacji ad. sposobu rozpatrzenia wniosków o udostępnienie informacji publicznej. – informację przyjęto;
5.    Zatwierdzenie materiałów i projektów uchwał na X sesję Rady Powiatu – materiały zatwierdzono jednogłośnie;
6.    Sprawy wniesione (uchwała w sprawie nadania drodze kategorii drogi gminnej) - uchwałę zatwierdzono jednogłośnie;
7.    Wolne wnioski.
8.    Zakończenie.    

W posiedzeniu oprócz wszystkich członków zarządu udział wzięli: Sekretarz, Skarbnik, Pani Barbara Wiśniewska – Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska; Pani Lidia Sokulska – Tłok – Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, Mecenas – Grzegorz Szlezer. 
 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-17
 • IMG_4215
 • IMG_4219
 • IMG_4224
 • IMG_4226
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-17

70 lat KGW Wielowicz

Dnia 15.06.2019r. w Wielowiczu odbyło się uroczyste 70. lecie KGW Wielowicz. Było bardzo dużo gości, dla których nie zabrakło atrakcji.
Całość prowadzona była w konwencji programu telewizyjnego. Spikerka - Agata przedstawiła kolejne elementy programu. Po krótkich wiadomościach TV wystąpiła szefowa KGW - Marta Matuszak, która w skrócie streściła historię Koła nie zapominając o kolejnych przewodniczących.
W końcu przyszła kolej na życzenia, kwiaty i upominki. Goście ustawili się w ogromnej kolejce, którą rozpoczął Wójt Pan Leszek Stroiński z Przewodniczącą Rady Gminy Sośno Panią Krystyną Wąsik. Wszyscy gratulowali jubileuszu oraz składali życzenia dalszej owocnej działalności.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowali: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Piotr Dobrzański, Wicestarosta Andrzej Marach, Radna Rady Powiatu i członek Zarządu Powiatu - Pani Iwona Sikorska. 
Obecni byli także Pan Adam Trzos Prezes Banku Spółdzielczego w Więcborku oraz Pan Władysław Szyling Prezes LGD Nasza Krajna. Największą grupę gości stanowiły koleżanki z KGW z terenu  gminy Sośno. Życzenia złożyli także ksiądz Proboszcz, strażacy z OSP Wielowicz, grupa Aktywnych oraz Panowie z Rady Sołeckiej sołectwa Wielwowicz, którzy reprezentowali wszystkich mieszkańców Płoskowa i Wielowicza.
Następnie, w dalszej części programu panie z KGW przygotowały "Wiadomości sportowe", w których wystąpiły mistrzynie siatkówki, koszykówki oraz zapasów. Było przy tym ogrom śmiechu i braw od ubawionych gości.
Jak to czasami bywa, w programach telewizyjnych też zdarzają się wpadki … Okazało się, że panowie chcąc sprawić paniom z KGW niespodziankę przedstawili skecz pt. "Każda baba musi mieć chłopa". Tym samym zakłócili wcześniej przygotowany program, ku zmieszaniu spikerki.
Ale chyba warto było, ponieważ panowie poruszyli, jak to na ławeczce przy sklepie, wiele spraw z życia wsi. Było dużo śmiechu. Można było śmiać się z samych siebie - osób, które znalazły się w scenariuszu. Gwoździem programu był upominek dla pań, który faceci - chłopy ze wsi sprezentowali "kobitkom z KGW'. Był to "zamówiony" w internecie chłop - piękny strażak z OSP w pełnym rynsztunku bojowym z lat 70. XX w. Będzie on stanowił wspaniałą pamiątką jubileuszu.
Ostatnim punktem programu był pokaz mody. Panie z Koła przedstawiły, na wybiegu - czerwonym dywanie, charakterystyczne kreacje z okresu od lat 50. XX w. do dnia dzisiejszego. Podziwialiśmy nie tylko trafnie przygotowane ubiory ale naturalny wdzięk pań na wybiegu.
 

 • autor: www. wielowicz.pl - po przeredagowaniu , data: 2019-06-17
 • 70lecie_kgw_770-036
 • 70lecie_kgw_770-049
 • 70lecie_kgw_770-070
 • 70lecie_kgw_770-139
 • 70lecie_kgw_770-199
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-001
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-1
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-003
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-005
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-006
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-007
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-008
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-009
 • 70lecie_kgw_15062019_770_-2
 • autor: www.wielowicz.pl, data: 2019-06-15

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa “Woda - Kamionka 2019”

W dniu 14 czerwca br. nieopodal Kamienia Krajeńskiego nad rzeką Kamionka odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa powodziowego pod kryptonimem “Woda - Kamionka 2019”. W ćwiczeniach udział brały zastępy z KP PSP w Sępólnie Krajeńskim, a także zastępy jednostek OSP z terenu  powiatu sępoleńskiego. Jednym z elementów ćwiczeń była organizacja przepompowania wody z rozlewiska rzeki Kamionki do pobliskiego starorzecza przy pomocy pomp szlamowych. Kolejny element ćwiczeń zakładał budowę wałów przeciwpowodziowych w celu zabezpieczenia budynku mieszkalnego znajdującego się przy rzece. Dodatkowo, w ramach doskonalenia, ratownicy z OSP KSRG Więcbork udzielali jednej osobie kwalifikowanej pierwszej pomocy, która jak zakładał scenariusz straciła przytomność i doszło u niej do zatrzymania krążenia.


W ćwiczeniach brało udział łącznie 13 zastępów z następujących jednostek:
1. JRG Sępólno Krajeńskie
2. OSP KSRG Kamień Krajeński
3. OSP KSRG Więcbork
4. OSP Płocicz
5. OSP Radzim
6. OSP Mała Cerkwica
7. OSP Dąbrowa
8. OSP Witkowo
9. OSP Sępólno Krajeńskie
10. OSP Wałdowo
11.OSP Komierowo
12. OSP Zabartow
o
    

Ćwiczenia obserwowali Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych oraz Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Pan Wojciech Głomski.
 

 • autor: Nadesłane - Robert Liss - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-06-17
 • 10
 • 13
 • 15
 • 18
 • 29
 • 3
 • 36
 • 6
 • 9
 • autor: nadesłane - Komenda Powiatowa PSP w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-06-17

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 3

Obszar: powiat sępoleński

Ważność:  Od: 2019-06-15 18:00 Do: 2019-06-16 04:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 40 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywami wiatru do 130 km/h. Miejscami grad o rozmiarze do 5 cm. Lokalnie ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Grzegorz Pietrucha

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-15

Rzeczpospolita Polska honoruje swoich zasłużonych obywateli

13 czerwca 2019 roku w historycznej sali im. Bydgoskiego Marca 1981 Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia wysokich odznaczeń państwowych zasłużonym mieszkańcom naszego powiatu.

Ceremonię wręczenia odznaczeń poprzedziło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, powitanie odznaczonych i towarzyszących im bliskich osób oraz krótkie przemówienie wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua.

Rzeczpospolita Polska chce dziś uhonorować swoich obywateli wysokimi odznaczeniami za ich wybitne zasługi, bo aby otrzymać wysokie odznaczenie, trzeba mieć zasługi nie tylko ponadprzeciętne, ale wybitne – mówił do zgromadzonych wicewojewoda Józef Ramlau.

Wicewojewoda wręczył pracownikom Powiatowego Urzędu Pracy Medale za Długoletnią Służbę, a Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego Odznakę  „Zasłużony Dla Budownictwa”.

Prezydent RP uhonorował pracowników, którzy szczególnie wyróżnili się „wzorowym, wyjątkowo sumiennym wykonywaniem obowiązków wynikających z pracy zawodowej”.

Srebrne Medale za Długoletnią Służbę otrzymali:

 • Pani Joanna Olek
 • Pani Lucyna Mróz
 • Pani Mariola Miotk
 • Pani Maria Jóźwiak
 • Pan Sławomir Dombrowski

Odznakę  „ZASŁUŻONY DLA BUDOWNICTWA” otrzymał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Pan Dariusz Kędziora.

W uroczystości uczestniczył Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Artur Żychski.

Starosta, w swoim wystąpieniu podziękował za dotychczasowe lata efektywnej pracy oraz trud w podejmowaniu wszelkich działań dla dobra lokalnej społeczności:

„Dziękuję za  wieloletnią pracę na rzecz społeczności powiatu sępoleńskiego. Życzę wytrwałości i nieprzemijającego poczucia dobrze spełnionego obowiązku oraz satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć”

 • data: 2019-06-14
 • fotob-20553
 • fotob-20590
 • fotob-20591
 • fotob-20592
 • fotob-20593
 • fotob-20594
 • fotob-20595
 • fotob-20596
 • fotob-20597
 • P1000618
 • P1000620
 • P1000621
 • P1000626
 • autor: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-06-13

Zgodna współpraca rządowo-samorządowa

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się 12 czerwca br  ze starostą sępoleńskim panem Jarosławem Tadychem oraz samorządowcami z gmin powiatu sępoleńskiego. 

Podczas narady przedstawiciel Rządu w terenie i samorządowcy rozmawiali m.in. o inwestycjach drogowych współfinansowanych ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji po nawałnicy w 2017 r., Funduszu Dróg Samorządowych, sytuacji szpitala powiatowego oraz perspektywie budowy obwodnicy Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego. 

- Takie spotkania powinny odbywać się częściej, aby uściślać współpracę rządowo-samorządową - podsumował spotkanie wojewoda.

Oprócz Starosty Sępoleńskiego - Jarosława Tadycha władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego w spotkaniu reprezentowali:

Przewodniczący Rady Powiatu - Marek Chart;

Spółkę Novum - Med prowadzącą szpital powiatowy w Więcborku reprezentowała: Prezes - Maria Kiełbasińska.

Władze samorządowe gmin z terenu powiatu reprezentowali burmistrzowie oraz wójt w osobach:

Wójt Gminy Sośno - Leszek Stroiński;

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego - Waldemar Stupałkowski;

Z-ca Burmistrza Więcborka - Jacek Masztakowski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego - Wojciech Głomski;

 

 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z www.e-krajna.pl, data: 2019-06-13
 • 64445650_2407905766106276_203676
 • 47127
 • autor: fot. KPUW, data: 2019-06-13

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem [Aktualizacja]

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: powiat sępoleński

Ważność:  Od: 2019-06-13 12:30 Do: 2019-06-14 00:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 50 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h. Miejscami grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Rafał Szewczyk

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 

Aktualizacja 13.06.2019 godz. 12:20

 • autor: Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-13

Posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy

Dnia 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Tematyka posiedzenia:

 1. Omówienie sytuacji na lokalnym rynku pracy za okres od 1 stycznia do 31 maja 2019 roku,
 2. Przedstawienie podziału środków Funduszu Pracy na 2019 rok,
 3. Sprawy wniesione.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele władz gminnych, Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim oraz Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach.

 • data: 2019-06-13

SPRZEDAŻ NA POKAZACH – KOLEJNE DECYZJE

 • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje dotyczące firm organizujących pokazy handlowe.
 • Vitaldream oraz R.A.M. Polska sprzedawały Aplikator Pola Magnetycznego.
 • Firmy wprowadzały konsumentów w błąd co do właściwości urządzenia.

[Warszawa, 10 czerwca 2019 r.] Urząd wszczął postępowania przeciwko Vitaldream (obecnie w likwidacji) z Białych Błot oraz R.A.M. Polska z Opalenicy pod koniec 2018 roku. Przedsiębiorcy prowadzili sprzedaż poza lokalem - organizując pokazy handlowe. Sprzedawali głównie urządzenie o nazwie Aplikator Pola Magnetycznego (APM). Za wprowadzanie klientów w błąd muszą w sumie zapłacić prawie 80 tys. złotych.

W trakcie prezentacji konsumenci otrzymywali broszurę  na temat leczniczych właściwości pola magnetycznego. Mogło to sugerować, że zastosowanie urządzenia jest szersze, niż wynika z instrukcji obsługi. Co więcej, nawet informacje zawarte w instrukcji użytkowania nie zostały potwierdzone klinicznie – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto, w przypadku obu firm prowadzący pokaz zachęcali do zakupu w ramach „promocji”. Urząd ustalił jednak, że sprzedaż następowała każdorazowo po standardowych cenach. Natomiast, informacji o ofercie firm nadano kształt tzw. uciekającej okazji. Urząd nakazał obu firmom zaniechanie stosowania niedozwolonych praktyk.

Kara dla firmy Vitaldream wyniosła prawie 41 tys. zł (40 812 zł). Ponadto przedsiębiorca musi poinformować o  decyzji UOKiK wszystkich klientów,  z którymi podpisał umowy między 1 czerwca 2016 r. a 15 maja 2019 r. Kara dla R.A.M. Polska to prawie 38 tys. zł (37 878 zł). Firma musi poinformować o decyzji Urzędu wszystkich klientów, z którymi zawarła umowy między 10 stycznia 2017 r. a 15 maja 2019 r.

 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2019-06-12

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-06-13 02:00 Do: 2019-06-13 07:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

Dyżurny synoptyk:  Krzysztof Woźniak

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-12

II Targi Pracy i Edukacji - w Bydgoszczy

W najbliższy czwartek, 13 czerwca odbędą się II Targi Pracy i Edukacji poświęcone aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami. Organizatorami tego wydarzenia są: PFRON – Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki w Toruniu, Oddział ZUS w Bydgoszczy oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie Wyższej Szkoły Bankowej
w Bydgoszczy, ul. Fordońska 74 (sale wykładowe, jak i teren na zewn. - parking usytuowany przy budynku od strony Brdy).

W trakcie trwania wydarzenia osoby z niepełnosprawnością będą mogły nawiązać bezpośredni kontakt z potencjalnymi pracodawcami i agencjami zatrudnienia z naszego regionu oraz zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy. Podczas Targów Pracy i Edukacji nie zabraknie ciekawych wykładów i warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez wykładowców WSB, doradców zawodowych
i psychologów z Biura Karier WSB, przedstawicieli z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, doradców EURES. Będą również porady eksperckie ZUS, kiermasz prac WTZ, występy artystyczne, wystawa fotografii i wiele innych atrakcji.

II Targi Pracy i Edukacji są skierowane do osób z niepełnosprawnościami, placówek edukacyjnych oraz pracodawców poszukujących pracowników. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do odwiedzenia targów– wstęp wolny.

 • autor: Krystyna Michałek - Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, data: 2019-06-12
 • II Targi Pracy i Edukacji

Uroczyste przekazanie sprzętu dla OSP

współfinansowanego ze środków Funduszu Europejskiego w ramach RPO

W dniu 5 czerwca 2019 r. w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Tucholi odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu zakupionego w ramach projektu „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Dzięki temu przedsięwzięciu strażacy ochotnicy z terenu Powiatu Sępoleńskiego uzyskali wyposażenie (motopompy szlamowe i pływające, parawan, hełmy, ubrania specjalne). Zakup  zrealizowano w ramach projektu pn. „Nowoczesne służby ratownicze – zakup sprzętu dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” realizowanego przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP województwa kujawsko-pomorskiego. Sprzęt ten sfinansowano w proporcji: 85% - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz w 15% budżety gmin.

W uroczystym przekazaniu sprzętu uczestniczyli:

 • Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych
 • Zastępca Burmistrza Sępolna Krajeńskiego - Marek Zieńko
 • Burmistrz Więcborka - Waldemar Kuszewski
 • Burmistrz Kamienia Krajeńskiego - Wojciech Głomski
 • Wójt Sośna - Leszek Stroiński
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim - Maciej Suchomski
 • Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Lutowie - Antoni Drobiewski
 • Przedstawiciele OSP jednostek z terenu powiatu sępoleńskiego
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-06-13
 • _DSC9145
 • _DSC9147
 • _DSC9150
 • _DSC9153
 • _DSC9154
 • _DSC9156
 • _DSC9161
 • _DSC9167
 • _DSC9179
 • _DSC9181

Dlaczego nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu

Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, lecz naszym przywilejem. To my sami decydujemy, kiedy z tego prawa skorzystać. Nie musimy decydować się na emeryturę od razu po ukończeniu wieku emerytalnego, który wynosi dla kobiet 60 lat, a dla mężczyzn -65 lat.

Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy tym nasze świadczenie jest wyższe. Na emeryturę możemy przejść w każdym miesiącu, ale zdecydowanie najmniej korzystnym na składanie wniosków o emeryturę jest czerwiec. Wynika to ze schematu waloryzacji, zgodnie, z którym w czerwcu, podstawa obliczania emerytury według nowych zasad, podlega jedynie waloryzacji rocznej. 
W każdym innym miesiącu podstawa obliczania emerytury jest dodatkowo waloryzowana kwartalnie. W praktyce oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

Jeśli przyszły emeryt się pospieszył i już złożył wniosek, może go jeszcze wycofać. Ma taką możliwość do czasu uprawomocnienia się decyzji wydanej przez ZUS, to znaczy w ciągu 30 dni od odebrania przez niego decyzji emerytalnej.

Prawo do nowej emerytury nabywamy z dniem osiągnięcia wieku emerytalnego, z tym, że świadczenie przysługuje od miesiąca złożenia wniosku. Jeśli wiek emerytalny osiągniemy w czerwcu, a wniosek złożymy w lipcu, to świadczenie za czerwiec nie będzie przysługiwać. Każdy sam musi zdecydować, co mu się bardziej opłaca. Pomoc w podjęciu decyzji mogą udzielić doradcy emerytalni, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.  Mogą oni wyliczyć wysokość świadczenia przy zastosowaniu różnych wariantów.

Dla emerytur przyznawanych na ”starych” zasadach znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń  i zmienia się wówczas kwota bazowa. Czerwiec w ich przypadku nie ma wpływu na emerytury.
 

 • autor: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego, data: 2019-06-11

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-06-10 18:35 Do: 2019-06-11 07:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie lokalnych burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 115 km/h. Miejscami grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Agnieszka Drwal-Tylmann

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 

Aktualizacja 20.06.2019 19:18

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-10

Konwent powiatu sępoleńskiego

10 czerwca 2019 r., o godzinie 11:00 w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim odbył się konwent burmistrzów, wójta i starosty powiatu sępoleńskiego oraz zaproszonych gości.
Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w powiecie, w tym m.in.:
1. Omówienie problemów związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego 
– informacja Pani Marleny Milachowskiej - Dyrektora ds. przewozów Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej Chojnice Spółka z o.o.
2. Omówienie realizacji wspólnej uroczystości związanej z obchodami 100-lecia powstania Powiatu Sępoleńskiego.
3. Sprawy związane z ufundowaniem sztandaru na 100-lecie powstania Policji Powiatowej.

W spotkaniu udział wzięli:

Dyrektor ds. przewozów PKS Chojnice Sp. z o.o. - Marlena Milachowska

Zastępca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego  - Marek Zieńko

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego  - Wojciech Głomski

Burmistrz Więcborka  - Waldemar Kuszewski

Wójt Gminy Sośno  - Leszek Stroiński

Przewodniczący Rady Powiatu  - Marek Chart

Starosta Sępoleński  - Jarosław Tadych

Wicestarosta Sępoleński  - Andrzej Marach

Sekretarz Powiatu  - Anna Deja-Dobrowolska

Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg  - Roman Krzysztofek

Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim - Paweł Zawada
 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z sekretariatu, data: 2019-06-10
 • IMG_4184
 • IMG_4187
 • IMG_4191
 • IMG_4195
 • IMG_4199
 • IMG_4200
 • IMG_4205
 • IMG_4207
 • IMG_4209
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-10

Piknik Rodzinny pn. "660 lat historii Kamienia Krajeńskiego, Dom Pomocy Społecznej - wczoraj i dziś"

8 czerwca w Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim odbył się Piknik Rodzinny pn. "660 lat historii Kamienia Krajeńskiego, Dom Pomocy Społecznej - wczoraj i dziś." Mieszkańcy DPS przygotowali występy artystyczne, oraz wystawę starych pocztówek Kamienia Krajeńskiego i DPS.

Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu - Zofia Krzemińska, Członek Zarządu - Iwona Sikorska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Elżbieta Maziarz - Rudnik, Dyrektor Szpitala Powiatowego - Maria Kiełbasińska.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Powiat Sępoleński.

 • data: 2019-06-10
 • DSC02155

Ostrzeżenie meteorologiczne - upał

Zjawisko: upał

Stopień zagrożenia: 2

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-06-10 13:00 Do: 2019-06-12 21:00

Przebieg:  Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Uwag:  Możliwe przedłużenie terminu ważności ostrzeżenia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Dyżurny synoptyk:  Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-09

Ostrzeżenia meteorologiczne - Burze z gradem!

Ostrzeżenia meteorologiczne - Burze z gradem
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 80% 
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Możliwy grad.
Uwagi: Brak.

Ostrzeżenie 41/2019
Ważne: 
Od: 2019-06-07 14:00 
Do: 2019-06-07 22:00
synoptyk IMGW-PIB: Maria Poświata
Czas wydania: 2019-06-07 09:04
Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

 • autor: Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2019-06-07

Piknik Rodzinny DPS dla Dzieci w Kamieniu Kraj.

Jak co roku, tak i w tym, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Kamieniu Krajeńskim zorganizował Piknik Rodzinny dla swoich podopiecznych, ich rodzin oraz zaproszonych gości. W czwartek 6 czerwca na terenie zaprzyjaźnionego Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu (ul. Podgórna 2), Pani Dyrektor DPS dla Dzieci - siostra Sylwia, Ewa Blok wraz z pracownikami i wolontariuszami dołożyła wszelkich starań, by swoim podopiecznym i ich rodzinom uatrakcyjnić ten dzień. Piknik rozpoczęła polowa msza święta, stanowiąca tzw. "strawę dla ducha".  Po mszy i uroczystym przywitaniu zaproszonych gości, można było podziwiać występy artystyczne podopiecznych. Niespodzianką było przedstawienie "Rzepki" - Juliana Tuwima w wykonaniu opiekunów i pracowników domu. Nie zabrakło też atrakcji w postaci konkursów dla dzieci, malowania twarzy, smakołyków oraz tańców. Dla dzieci był to niezapomniany piknik. Władze samorządowe powiatu reprezentowali: Sekretarz Powiatu - Anna Deja - Dobrowolska, Radna Rady Powiatu i Dyrektor OPS w Kamieniu Krajeńskim - Zofia Krzemińska, dyrektorzy jednostek pomocy społecznej oraz PUP.

 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-06-06
 • IMG_3996
 • IMG_4000
 • IMG_4002
 • IMG_4004
 • IMG_4005
 • IMG_4008
 • IMG_4009
 • IMG_4011
 • IMG_4021
 • IMG_4027
 • IMG_4031
 • IMG_4034
 • IMG_4036
 • IMG_4038
 • IMG_4069
 • IMG_4082
 • IMG_4083
 • IMG_4084
 • IMG_4091
 • IMG_4092
 • IMG_4105
 • IMG_4114
 • IMG_4116
 • IMG_4119
 • IMG_4121
 • IMG_4132
 • IMG_4133
 • IMG_4136
 • IMG_4141
 • IMG_4142
 • IMG_4148
 • IMG_4151
 • IMG_4154
 • IMG_4155
 • IMG_4156
 • IMG_4159
 • IMG_4160
 • IMG_4161
 • IMG_4164
 • IMG_4166
 • IMG_4167
 • IMG_4170
 • IMG_4173
 • IMG_4174
 • IMG_4175
 • IMG_4176
 • IMG_4177
 • IMG_4179
 • IMG_4180
 • IMG_4181
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-06

Starostowie na konwencie w Wądzyniu

Powiat Brodnicki był gospodarzem dwudniowego Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego na Półwyspie Wądzyń.  Starostowie z regionu 30 i 31 maja br. spotkali się, by pomówić o ważnych dla samorządów powiatowych problemach i wyzwaniach.  

W konwencie uczestniczyli reprezentanci 23 powiatów oraz przedstawiciele Związku Powiatów Polskich. Tradycją brodnickich spotkań stało się uczestnictwo w obradach skarbników powiatów. Jednym z głównych punktów dyskusji w Wądzyniu było bowiem omówienie finansów samorządów powiatowych pod kątem szans i zagrożeń. Obrady otworzył przewodniczący konwentu, starosta wąbrzeski - Krzysztof Maćkiewicz, który powitał uczestników. Gospodarz spotkania, starosta brodnicki Piotr Boiński przedstawił gościom przedstawicieli administracji samorządu powiatowego, a następnie zaprosił do obejrzenia audiowizualnej prezentacji powiatu brodnickiego.

W dalszej części spotkania starosta żniński Zbigniew Jaszczuk przedstawił informację o stanie realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych w ramach projektu „Infostrada Pomorza i Kujaw 2.0” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na temat bieżących działań Związku Powiatów Polskich w związku z aktualnymi pracami legislacyjnymi dotyczącymi samorządu terytorialnego mówił na konwencie Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura ZPP. Poruszył m.in. temat proponowanej nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który to projekt wyklucza powiaty z grona podmiotów mogących przyjmować lokalne strategie rozwoju, a także umożliwia gminom tworzenie wspólnych strategii rozwoju, przy czym nawet jeśli terytorialnie mają one zasięg powiatowy to powiat jako jednostka samorządu terytorialnego może być pominięty przy pracach nad strategią.

Grzegorz Kubalski wspomniał też o planowanych nowych zasadach korespondencji urzędowej. Zgodnie z ideą Ministra Cyfryzacji, wyrażoną w projekcie ustawy o elektronizacji doręczeń, całość korespondencji wychodzącej z urzędów będzie wysyłana w drodze elektronicznej do pocztowego operatora wyznaczonego, w praktyce do Poczty Polskiej. Poczta Polska podmiotom mającym skrzynki do doręczeń elektronicznych prześle korespondencję elektronicznie, a dla pozostałych wydrukuje i wyśle drogą tradycyjną (usługa hybrydowa). Zarówno za przesyłkę elektroniczną, jak i hybrydową trzeba będzie zapłacić cenę porównywalną z cenami obecnych usług. Prelegent poruszył także temat nowelizacji przepisów mających w założeniu spowodować łatwiejsze inwestowanie, w tym ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która trafiła właśnie do konsultacji, Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego. Wspomniał też o problemach edukacji oraz ochrony zdrowia. Uczestnicy konwentu omówili również sprawy bieżące, z jakimi zmagają się samorządy powiatowe.

Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.

 • autor: www.brodnica.com.pl, data: 2019-06-05
 • _dsc0043
 • _dsc0144
 • _dsc0158
 • 20190530_150217_0_
 • 20190530_150217_1_
 • 20190530_150235
 • 20190530_150245_1_
 • 20190530_171919
 • 20190530_171931
 • 20190530_172030
 • 20190530_172112
 • sam_0490

Ostrzeżenie meteorologiczne - upał

Zjawisko: upał

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-06-05 14:00 Do: 2019-06-06 20:00

Przebieg:  Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-06-05

30 maja – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku w dniu 30 maja 2019r. zorganizowało w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim z okazji dnia Rodzicielstwa Zastępczego spotkanie edukacyjne dotyczące rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych do 14 dzieci w ramach realizacji projektu pn. „Rodzina w Centrum 2”, który jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 9 Solidarne Społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

W spotkaniu udział wzięli Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach, Dyrektor PCPR Pani Elżbieta Maziarz-Rudnik wraz z Pracownikami oraz Rodziny Zastępcze z powiatu sępoleńskiego.

Tematem spotkania były „Jak dopasować metody wychowawcze, wymagania i możliwości do wieku dziecka. Zapoznanie rodziców ze specyficznymi potrzebami i zachowaniami dzieci w określonych fazach rozwoju.”, który został przedstawiony przez Panią dr Martę Małecką oraz „Komunikacja bez przemocy” przedstawiony przez Panią Agnieszkę Suszko.

W trakcie warsztatów równolegle odbywały się zajęcia animacyjne zorganizowane dla dzieci przebywających w rodzinach zastępczych, które korzystały m.in. z zajęć integracyjnych, plastycznych, zabaw ruchowo-tanecznych, grupowych oraz zawodów sportowych pod okiem animatorów.

Podczas spotkania Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach wraz z Dyrektorem PCPR Panią Elżbietą Maziarz-Rudnik złożyli rodzinom zastępczym podziękowania za trud pracy i ciepło domowego ogniska, jakim się dzielą w wypełnianiu tak ważnej misji na rzecz najbardziej potrzebujących oraz podziw dla ich życzliwości, odwagi i poświęcenia.
 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • DSC1
 • DSC10
 • DSC11
 • DSC12c
 • DSC13
 • DSC14
 • DSC15
 • DSC16
 • DSC17
 • DSC3
 • DSC4
 • DSC5
 • DSC7
 • DSC9
 • autor: Nadesłane - PCPR Więcbork, data: 2019-05-31

2 część 10 posiedzenia zarządu

03 czerwca odbyła się 2 część 10 posiedzenia zarządu powiatu.

Zarząd w pełnym składzie zatwierdził projekty uchwał na X sesję Rady Powiatu. Zarząd zapoznał się prezentacją dot. funkcjonowania Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Ponadto zarząd zajął stanowisko oraz przyjął informacje w sprawie spraw bieżących powiatu.

W obradach oprócz Zarządu w składzie: Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych; Wicestarosta - Andrzej Marach, członkowie zarządu - Pani Katarzyna Kolasa, Iwona Sikorska, Tomasz Fifielski udział wzięli: Skarbnik - Władysław Rembelski, Sekretarz - Anna Deja – Dobrowolska, Inspektor Wydziału Edukacji (…) – Lidia Sokulska – Tłok oraz Inspektor Zarządzania Kryzysowego - Irena Miczko.
 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-03
 • IMG_3963
 • IMG_3967
 • IMG_3974
 • IMG_3978
 • IMG_3982
 • IMG_3987
 • IMG_3992
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-06-03

Piknik "Na skraju lasu"

Dnia 31 maja br. na terenie stadniny „Branicz” stowarzyszenie „Szansa” zorganizowała projekt „Na skraju lasu”. Projekt skierowano do 35 osób z niepełnosprawnościami w wieku szkolnym z terenu powiatu. Na terenie stadniny odbył się piknik z mnóstwem atrakcji. Członkowie stowarzyszenia wraz z wolontariuszami (młodzież z CKZiU z Więcborka) przygotowała min. stymulację polisensoryczną w naturalnym środowisku, hipoterapię indywidualną, przejazdy bryczką, zwiedzanie stajni, zabawy terenowe min, podchody. W ramach spotkania odbyły się również warsztaty fotograficzne „Przyroda i przygoda w obiektywie”. Dzieci były zachwycone ilością atrakcji. Było to wspaniałe i niezapomniane przedpołudnie. Okazuje się, że na terenie powiatu sępoleńskiego nie brakuje pięknych krajoznawczo i turystycznie miejsc, które można poznać z różnych perspektyw i spacerowej i konnej. Zadanie było współfinansowane z budżetu powiatu sępoleńskiego.  

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-05-31
 • 1
 • 2
 • 3
 • 61367847_2314517932141952_5762433436358803456_n
 • 61403089_2314518322141913_953781454687436800_n
 • 61411933_2314517842141961_3403615347033505792_n
 • 61420104_2314518135475265_8878319453830381568_n
 • 61425080_2314517052142040_7026767414826106880_n
 • 61431838_2314518035475275_1697274253931446272_n
 • 61456228_2314518262141919_5150978871075536896_n
 • 61480073_2314517002142045_7975198955170430976_n
 • 61487776_2314517658808646_8679198705493999616_n
 • 61489581_2314517125475366_9152857646041137152_n
 • 61561165_2314517342142011_4878695278997143552_n
 • 61567673_2314517465475332_5561236333327810560_n
 • 61568973_2314517972141948_3981335976453603328_n
 • 61586107_2314518185475260_767625082313900032_n
 • 61591552_2314517545475324_3949552578513076224_n
 • 61592859_2314517625475316_8849387063770873856_n
 • 61661947_2314517392142006_7123520499585384448_n
 • 61685538_2314517778808634_8882369668120051712_n
 • 61704771_2314518075475271_573142812757852160_n
 • 61706841_2314517305475348_8012122939337998336_n
 • 61734541_2314518155475263_1519222703888793600_n
 • 61788565_2314518368808575_5264247097225379840_n
 • 61830693_2314517162142029_4077466557242933248_n
 • 61931818_2314516952142050_4401351655941996544_n
 • 61953816_2314517695475309_6115161761596309504_n
 • 62001394_2314517895475289_1344868686896300032_n
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-31

10-lecie Stowarzyszenia LGD Nasza Krajna

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA powstało 19 listopada 2008 r. Od ponad 10 lat działa aktywnie na rzecz społeczności lokalnej. Część zmian, które obserwujemy w naszym najbliższym otoczeniu dokonała się między innymi dzięki projektom LGD Nasza Krajna realizowanym w ramach funduszy europejskich. 10 rocznica powstania stowarzyszenia to okazja do przekazania życzeń i podziękowań wszystkim, którzy działali w LGD Nasza Krajna i pomagali w realizacji założonych celów. 
W podziękowaniu za te 10 wspólnych lat stowarzyszenie zorganizowało 30 maja br. piknik na targowisku miejskim w Sępólnie Krajeńskim.
Uczestnicy pikniku w tym zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć występy artystyczne. Dzieci korzystały z konkursów, gier i zabaw. Wszyscy zebrani mieli okazję do degustacji produktów regionalnych, obejrzenia wystawy rękodzieła lokalnych twórców oraz punktu informacyjnego Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA.
Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, sejmiku województwa, samorządów gminnych z terenu powiatu jak i samorządu powiatowego. Powiat sępoleński reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart; Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Piotr Dobrzański oraz Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach.
 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-30
 • IMG_3824-001
 • IMG_3830
 • IMG_3833
 • IMG_3837
 • IMG_3839
 • IMG_3847
 • IMG_3849
 • IMG_3851
 • IMG_3853
 • IMG_3856
 • IMG_3863
 • IMG_3864
 • IMG_3865
 • IMG_3866
 • IMG_3867
 • IMG_3869
 • IMG_3872
 • IMG_3876
 • IMG_3877
 • IMG_3882
 • IMG_3885
 • IMG_3889
 • IMG_3894
 • IMG_3896
 • IMG_3901
 • IMG_3911
 • IMG_3918
 • IMG_3921
 • IMG_3924
 • IMG_3925
 • IMG_3928
 • IMG_3935
 • IMG_3938
 • IMG_3948
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-30

Powiatowy Dzień Matki w Lutowie

Dnia 28 maja br w Lutowie odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Matki.
Samorządowcy z gmin z terenu powiatu oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu sępoleńskiego, złożyli mamom z tej okazji najserdeczniejsze życzenia. Następnie uroczyście odśpiewali wszystkim obecnym Paniom Sto Lat! Spotkanie uświetniły swoimi występami dzieci z zespołu tanecznego „Modraki” występujące w wiązance tańców ludowych różnych regionów polski oraz młodzieżowa grupa taneczna „WOK” występująca w góralu i tańcach lwowskich. Zespoły te funkcjonują w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie. Niekwestionowaną gwiazdą spotkania i wspaniałą niespodzianką dla mam był tenor – Krzysztof Filasiński – śpiewak operowy, artysta bydgoski, który swoim występem oczarował nie tylko Panie, ale wszystkich przybyłych gości. Nie zabrakło podczas występu wątków humorystycznych w tym dowcipu oraz wspólnego występu Pana Krzysztofa ze Starostą Sępoleńskim – Jarosławem Tadychem. Podziękowania należą się także dla Pań z KGW Lutowo, które przygotowały wspaniały poczęstunek z tej okazji.
 

 • autor: Kamila Jabłońska , data: 2019-05-28

Dzień Matki w Lutowie

 • autor: Krajna.TV, data: 2019-05-28
 • 1
 • 2 (1)
 • 2 (2)
 • 2 (3)
 • 2 (4)
 • IMG_3476
 • IMG_3487
 • IMG_3487-001
 • IMG_3488
 • IMG_3499-001
 • IMG_3503
 • IMG_3516
 • IMG_3522
 • IMG_3526
 • IMG_3532
 • IMG_3537
 • IMG_3543
 • IMG_3550
 • IMG_3551
 • IMG_3552
 • IMG_3553
 • IMG_3557
 • IMG_3561
 • IMG_3565
 • IMG_3569
 • IMG_3574
 • IMG_3579
 • IMG_3582
 • IMG_3586
 • IMG_3588
 • IMG_3590
 • IMG_3595
 • IMG_3601
 • IMG_3606
 • IMG_3609
 • IMG_3611
 • IMG_3616
 • IMG_3617
 • IMG_3622
 • IMG_3623
 • IMG_3624
 • IMG_3626
 • IMG_3627
 • IMG_3633
 • IMG_3634
 • IMG_3639
 • IMG_3642
 • IMG_3646
 • IMG_3647
 • IMG_3650
 • IMG_3657
 • IMG_3670
 • IMG_3682
 • IMG_3698
 • IMG_3700
 • IMG_3705
 • IMG_3708
 • IMG_3719
 • IMG_3728
 • IMG_3730
 • IMG_3733
 • IMG_3736
 • IMG_3737
 • IMG_3742
 • IMG_3745
 • IMG_3756
 • IMG_3762
 • IMG_3764
 • IMG_3768
 • IMG_3775
 • IMG_3778
 • IMG_3780
 • IMG_3783
 • IMG_3787
 • IMG_3788
 • IMG_3805
 • IMG_3808
 • IMG_3815
 • IMG_3820
 • IMG_3821
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-28

IX Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 27 maja (poniedziałek) 2019 roku o godz. 10:00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się IX sesja Rady Powiatu, zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji:

 • stwierdzenie quorum,
 • przedstawienie porządku obrad.

2. Przyjęcie protokołu z obrad VIII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

3. Informacje i oświadczenia radnych.

4. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.

5. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.

6. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.

7. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.

8. Sprawozdanie  z działalności:

 • Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kraj. z siedzibą w Więcborku, Domów Pomocy Społecznej,  Centrum  Administracyjnego Domów dla Dzieci w Więcborku, Rodzinnego Domu Dziecka w Wąwelnie, Warsztatów Terapii Zajęciowej,
 • dyskusja.

9. Podjęcie uchwał w sprawach:

 • zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn. „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”,
 • zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn. „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”,
 • uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2019 rok.

10. Wnioski, informacje i oświadczenia radnych i gości.

11. Zakończenie obrad.             

IX Sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-28
 • IMG_3337
 • IMG_3344
 • IMG_3351
 • IMG_3359
 • IMG_3362
 • IMG_3366
 • IMG_3372
 • IMG_3380
 • IMG_3390
 • IMG_3395
 • IMG_3431
 • IMG_3436
 • IMG_3441
 • IMG_3450
 • IMG_3454
 • IMG_3461
 • IMG_3468
 • IMG_3471
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-05-27

Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu

Zjawisko: intensywne opady deszczu

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-05-28 03:00 Do: 2019-05-28 17:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia: 10-20 mm, miejscami 30

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70 %

Dyżurny synoptyk:  Rafał Szewczyk

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-28

Gminne Obchody Dnia Strażaka w Orzełku

W sobotę, 25 maja br., w Orzełku odbyły się obchody Gminnego Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 100-lecia istnienia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzełku.

Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.

 • p1dbqir6stj5a39c13mmj5m188s2f
 • p1dbqir6s51jlo67j8tl9ja1t1da
 • p1dbqir6s81mcqpuk13ohpb9e55i
 • p1dbqir6s91cc71vetd6e1a6h1hlsm
 • p1dbqir6s61509m841ok5t2212tad
 • p1dbqir6sa55b1fckjkfn7mdotn
 • p1dbqir6sg1r7e1d4841flj81kiu19
 • p1dbqir6shtg91k5psan1k0f1ij71d
 • p1dbqir6sl1aiaq9glbcmtv163p1m
 • p1dbqir6so1up5kn01htr72hov720
 • p1dbqir6sq10uas2dunl1b3m1aia25
 • p1dbqir6sr1oshkai4cd1dh61v7728
 • autor: Marcin Stasierowski - Gmina Kamień Krajeński, data: 2019-05-25

Wyniki wyborów do europarlamentu w powiecie sępoleńskim

Prawo i Sprawiedliwość w trzech gminach powiatu sępoleńskiego, tj. w Kamieniu Krajeńskim, w Więcborku i w Sośnie wygrało wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Europejska wygrała wybory do PE w Sępólnie Krajeńskim.

SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE

Koalicja Europejska - 2049 głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 1913 głosów, Wiosna – 285 głosów, Kukiz’15 - 227 głosów, Konfederacja - 179 głosów i Lewica razem - 66 głosów. Frekwencja w gminie Sępólno Krajeńskie wyniosła 39%.

KAMIEŃ KRAJEŃSKI

Prawo i Sprawiedliwość - 826 głosów, Koalicja Europejska – 604 głosów, Wiosna - 119 głosów, Kukiz’15 – 104 głosy, Konfederacja 73 głosy, Lewica razem 33 głosy. Frekwencja w gminie Kamień Krajeński wyniosła 33%.

WIĘCBORK

Prawo i Sprawiedliwość - 1753 głosów, Koalicja Europejska – 1327 głosów,  Wiosna - 232 głosów, Kukiz’15 – 133 głosy, Konfederacja 125 głosów, Lewica razem 54 głosy. Frekwencja w gminie Więcbork wyniosła 36%

SOŚNO

Prawo i Sprawiedliwość - 635 głosów, Koalicja Europejska – 405 głosów, Kukiz’15 – 58 głosów, Wiosna – 42 głosy, Konfederacja - 37 głosów, Lewica razem 16 głosów. Frekwencja w gminie Sośno wyniosła 31%

 

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-27

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Samorządowego

Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego

składam serdeczne podziękowania i najlepsze życzenia wszystkim,

którzy przyczyniają się do krzewienia idei samorządności wśród

mieszkańców powiatu sępoleńskiego.


Przyjmijcie Państwo wyrazy wdzięczności za ważną
i odpowiedzialną pracę na rzecz wspólnego dobra,
oraz zaangażowanie w rozwój powiatu.

 

   Dziękując za owocną współpracę życzę niesłabnącego zapału i wytrwałości w tej niezmiernie ważnej i odpowiedzialnej służbie, powodzenia w realizacji nowych, ambitnych zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 

Starosta Sępoleński

Jarosław Tadych

Zakaz wstępu do lasu - opryski

W związku z planowanymi ratowniczymi zabiegami lotniczymi drzewostanów sosnowych w nadleśnictwach: Dąbrowa, Osie, Trzebciny, Przymuszewo, Zamrzenica zabroniony będzie wstęp do lasów o powyższej lokalizacji w terminie od 28 maja do drugiej dekady czerwca 2019 roku.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-23

Komisje rady powiatu

W ostatnim tygodniu w biurze rady powiatu oraz w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej odbyły się posiedzenia komisji rady powiatu. 
Każda komisja pracowała zgodnie z planowanym porządkiem obrad:


Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji – 22 maja 2019
1. Informacja dotycząca realizacji zadań Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie Kraj.
2. Opiniowanie projektów uchwał na sesję.

Komisja Infrastruktury i Gospodarki – 23 maja 2019
1. Informacja na temat stanów technicznych budynków, w których świadczona jest opieka społeczna.
2. Ocena stanu dróg powiatowych po sezonie zimowym.


Komisja Zdrowia  i Pomocy  Społecznej – 23 maja 2019
1. Działalność Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku.
2. Przyjęcie sprawozdań z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domów Pomocy Społecznej, Rodzinnego Domu Dziecka, Centrum Administracji Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej.
3. Realizacja Programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
4. Opiniowanie projektów uchwał w sprawach:
a) zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn: „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”, 
b) zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn: „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”,

Komisja Budżetu i Finansów  - 23 maja 2019    
1. Analiza kosztów działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, domów dziecka i Warsztatów Terapii Zajęciowej.
2. Opiniowanie projektów uchwał na sesję:
a) zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn: „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”, 
b) zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn: „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”,
 

 • autor: Biuro Rady Powiatu, data: 2019-05-23
 • IMG_3287
 • IMG_3292
 • IMG_3296
 • IMG_3300
 • IMG_3301
 • IMG_3307
 • IMG_3312
 • IMG_3317
 • IMG_3320
 • IMG_3325
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-23

Kolejne miliony na usuwanie skutków nawałnicy i zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych

Blisko 47 milionów złotych przekazał dzisiaj Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz samorządom z naszego województwa na usuwanie skutków nawałnicy, która nawiedziła w sierpniu 2017 roku nasz region.

Środki te pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, będącej w dyspozycji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (26.841.265 zł) oraz z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (20.841.865 zł). Łącznie od 2016 roku MSWiA przekazało dla naszego województwa z rezerwy celowej 152.381.844 zł.

- Mija dwa lata od nawałnicy, która przeszła przez nasze województwo w 2017 roku. Pamiętam te pierwsze Pamiętam te pierwsze dni naszej współpracy z samorządowcami. Był to czas dla nas wszystkich szczególny, sprawdzian naszej przydatności jako osób wybranych, powołanych do tego by służyć społeczeństwu. Myślę, że ten sprawdzian wszyscy zdaliśmy bardzo dobrze. Uważam, że przez te dwa lata udało się nam bardzo dużo odbudować, a nawet, w tych powiatach, które nie należą do powiatów najbogatszych, sytuacja po odbudowie tego terenu będzie lepsza niż była przed nawałnicą. I chyba tak powinno być – powiedział m.in. wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Liczę, że jeszcze nie raz się tutaj spotykać i będziecie państwo odbierać promesy z kolejnej puli środków na usuwanie skutków klęski żywiołowej w województwie kujawsko-pomorskim - dodał przedstawiciel rządu w terenie.


Promesy z rezerwy celowej budżetu państwa otrzymują:

Powiat Sępoleński - promesa 6,3 mln złotych na przebudowę drogi powiatowej relacji Sośno-Wąwelno-Mrocza (Las) oraz na przebudowę drogi powiatowej relacji Wałdowo-Olszewska,

Miasto i Gmina Nakło nad Notecią - 4 mln złotych przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Janowo i przebudowę odcinka drogi w miejscowości Kaźmierowo oraz na przebudowę odcinka drogi gminnej w miejscowości Rozwarzyn,

Gmina Sępólno Krajeńskie - 1 mln 30 tys. złotych na odbudowę drogi gminnej relacji Wałdowo-Toboła, odbudowę drogi gminnej relacji Wilkowo-Wałdówko w miejscowości Wilkowo i odbudowę zniszczonego rowu w miejscowości Wilkowo,

Gmina Szubin - 1 mln 150 tys. złotych na przebudowę odcinka drogi gminnej w Kornelinie i przebudowę odcinka drogi gminnej Tur-Brzózki.

Miasto i Gmina Mrocza - 1 mln 770 tys. złotych na remont elewacji, dachu i jego elementów oraz wymianę uszkodzonych okien w budynku Szkoły Podstawowej w Mroczy, remont kotłowni centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej w Witosławiu,  przebudowę drogi gminnej relacji Kaźmierzewo - Orzelski Młyn oraz przebudowę drogi gminnej w Mroczy,

Dofinansowanie z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej otrzymują:

Miasto i Gmina Mrocza - 1 mln 250 tys. 766 zł na odbudowę drogi gminnej relacji Orle – Orle Cmentarz, odbudowę wewnętrznej drogi gminnej w Witosławiu, odbudowę mostu w Orzelskim Młynie, odbudowę mostu w Koziej Górze Krajeńskiej, odbudowę 23 budynków uszkodzonych w wyniku przejścia nawałnicy, odbudowę rowów melioracyjnych,

Gmina Szubin - 1 mln 824 tys. 449 zł i 36 groszy, na remont drogi gminnej Szaradowo – Ameryczka.

Gmina Sępólno Krajeńskie - 75 tys. zł na naprawę przepustu pod drogą gminną Wałdowo-Komierowo, naprawę drogi gminnej relacji Zalesie - Skarpa – Włościbórz, remont drogi gminnej relacji Wiśniewka -Lutówko-Młyn, remont drogi gminnej w miejscowości Dziechowo oraz Dziechowo Wybudowanie, remont drogi gminnej na w miejscowości Zalesie oraz remont drogi gminnej w miejscowości Wysoka Krajeńska,

Miasto i Gmina Nakło nad Notecią - 1 mln 253 tys. 490 zł i 91 groszy na prace wykończeniowe wewnątrz sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Paterku, ul. Kcyńska 6a, odbudowę drogi gminnej ul. Aleja Parkowa w Potulicach oraz odbudowę drogi gminnej relacji Występ – Chobielin,

Ponadto, na wniosek Burmistrza Więcborka zostało przyznane dofinansowanie zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Więcborku, w następujących kwotach:

- MSWiA – 300 tys. zł,
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - 260 tys. zł.

 • autor: www.e-krajna.pl, data: 2019-05-23

Wojewoda przekazał promesy na drogi oraz środki na nowy sprzęt dla OSP

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-23
 • 41534_b
 • 41539_b
 • 41541_b
 • 41542_b
 • 41543_b
 • autor: www.e-krajna.pl, data: 2019-05-23

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-05-22 16:00 Do: 2019-05-23 00:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Krzysztof Woźniak

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-22

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-05-21 13:00 Do: 2019-05-21 23:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Dyżurny synoptyk:  Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Wydział Zarządzania Kryzysowego, data: 2019-05-21

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-05-20 15:00 Do: 2019-05-21 00:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Miejscami grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Agnieszka Drwal-Tylmann

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-20

I część 10 posiedzenia zarządu powiatu

20 maja odbyła się 1 część 10 posiedzenia zarządu powiatu.

Zarząd w trzyosobowym składzie obradował zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

1.    Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad.
2.    Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 9/2019.
3.    Zatwierdzenie materiałów i projektów uchwał na IX sesję Rady Powiatu.
4.    Przyjęcie informacji nt. propozycji  ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych znajdujących się na terenie powiatu sępoleńskiego.
5.    Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie pisma Gminy Sępólno Krajeńskie ad. budowy ścieżki rowerowej wzdłuż drogi powiatowej nr 1121C na odcinku Wiśniewa-Sępólno Krajeńskie. 
6.    Rozpatrzenie wniosku mieszkanki Suchorączka ad. wykupu mieszkania.

Na tym zakończono I części 10 zarządu.

W obradach oprócz Wicestarosty - Andrzeja Maracha, członków zarządu - Pani Katarzyny Kolasy i Iwony Sikorskiej udział wzięli: Skarbnik - Władysław Rembelski, Sekretarz - Anna Deja - Dobrowolska oraz Inspektor Zarządzania Kryzysowego - Irena Miczko oraz Dyrektor PCPR - Elżbieta Maziarz - Rudnik.

 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-20
 • IMG_3259
 • IMG_3268
 • IMG_3273
 • IMG_3276
 • IMG_3285
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-20

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze z gradem

Zjawisko: burze z gradem

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: Od: 2019-05-17 15:00 Do: 2019-05-17 23:00

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Miejscami możliwy grad.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85 %

Dyżurny synoptyk:  Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-17

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka

16 maja br. na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka, które zaszczycił swoją obecnością Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu generał Janusz Halak.

Prezentujemy w telegraficznym skrócie materiał fotograficzny z uroczystych obchodów. 

Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu - Marek Chart, Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych oraz Wicestarosta - Andrzej Marach.

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-17

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w KP PSP w Sępólnie Krajeńskim

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-22
 • p1db0djtag1jlh165418fohoqbjv4
 • p1db0djtah14envdjbmh1tab1521b
 • p1db0djtah1aig19001doedu6m288
 • p1db0djtah1n7l44fsb61kl75if5
 • p1db0djtah1o5tqpkjchnfhsnd7
 • p1db0djtah7da2et1t2410sr1604e
 • p1db0djtahkot1htr5cv11671p71c
 • p1db0djtahplk2p4js814q51ukfa
 • p1db0djtahq3s15ps1n8c113pqe49
 • p1db0djtahsjichl115d316v4d
 • p1db0djtahv031c88fto1r4g1706
 • p1db0djtai1c5s14pg1eq01tp2elho
 • p1db0djtai1qbd1ued1bfptmv1rdvl
 • p1db0djtai1scf7u1ovh19nrnl1i
 • p1db0djtai3m315khkdnip1timh
 • p1db0djtaikmmv7uir11eur1ah2g
 • p1db0djtaila1qa4fkf1pu1v7qj
 • p1db0djtaipf21t3mg6sa9811tlk
 • p1db0djtairvelp0t8kbc1vnam
 • p1db0djtaitorqksjt3j4t1i15n
 • p1db0djtaivh9s6gepe1bb48pof
 • p1db0djtaj16n0np019po10jkk2es
 • p1db0djtaj1l243u03eq17mgftn11
 • p1db0djtaj1ls1oc11j1a1kio6a6t
 • p1db0djtaj1mffjdi17771jl41ku312
 • p1db0djtaj8eeo541a9r1tm41au9v
 • p1db0djtaj981h151b601sjac9or
 • p1db0djtajmsc1n5cqj8bd1or3q
 • p1db0djtajorp18erno91hait5nu
 • p1db0djtajr9m1g1n13khjanpbs10
 • p1db0djtajt6a6rhg9deun1l43p
 • p1db0djtak11doive2jggmjjs13
 • p1db0djtak1g4sb37cp51mjp1q8i14
 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-17

Wybory do PE 26 maja, nasz konkurs już teraz - elektryczne hulajnogi do wygrania!

Nasze województwo potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko dzięki nim nasz głos będzie w Brukseli słyszany, a nasze potrzeby i postulaty brane pod uwagę. Jak to sprawić? Wszystko zależy od tego, na ile licznie weźmiemy udział w wyborach 26 maja. 9 maja wystartowała kujawsko-pomorska samorządowa kampania  profrekwencyjna. Wybory do PE 26 maja, nasz konkurs już teraz

- Po tych wyborach możemy mieć, tak jak obecnie, trzech posłów do PE, a możemy też nie mieć ani jednego. Tak skonstruowana jest ordynacja wyborcza do Europarlamentu, która, uwzględniając m.in. bezwzględną liczbę oddanych w regionach głosów, premiuje te z największą liczbą mieszkańców. Mniejsze, takie jak nasz, muszą to nadrobić aktywnością obywatelską – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki. – Ta aktywność nam się opłaci. Także od nas zależy kształt Unii Europejskiej, a także to, na ile Bruksela zechce spełniać nasze oczekiwania i odpowiadać na aktualne i przyszłe wyzwania tak, jakbyśmy chcieli. Pamiętajmy, że 15 lat Polski w zjednoczonej Europie to 15 lat modernizacji, wykorzystanych szans, realizacji inwestycji, na które w innych warunkach nie moglibyśmy sobie pozwolić i  intensywnego rozwoju społecznego.

Kampanię profrekwencyjną zainaugurowaliśmy 9 maja briefingiem prasowym z udziałem marszałka Piotra Całbeckego, wicemarszałka województwa i wiceprzewodniczącego klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego w sejmiku województwa Dariusza Kurzawy, szefa regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej posła Tomasza Lenza, prezydenta Włocławka Marka Wojtkowskiego, przewodniczącego klubu Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa Michała Krzemkowskiego, przewodniczącego klubu PO w sejmiku województwa Roberta Malinowskiego, przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej Ireneusza Nitkiewicza i starosty wąbrzeskiego Krzysztofa Maćkiewicza.

Wzorem poprzednich kampanii samorząd województwa przygotował bonusy dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności. Najlepsze przy urnach spośród największych miast regionu (miasta prezydenckie) otrzyma nagrodę w postaci Astrofestiwalu 2020 (zorganizuje go samorząd województwa). O pieniądze na oprawę artystyczną planowanych na przyszły rok wydarzeń masowych rywalizować będą też pozostałe gminne społeczności w następujących kategoriach:

    stolice powiatów ziemskich
    pozostałe miasta
    gminy miejsko-wiejskie
    gminy wiejskie.

Zwycięzca w każdej z tych kategorii otrzyma 50 tysięcy złotych.  

Dla tych, którzy nie tylko sami zechcą pójść 26 maja na wybory, ale chcieliby też własnym przykładem zachęcić innych, mamy specjalny konkurs z nagrodami w postaci modnego obecnie środka lokomocji - elektrycznych hulajnóg (mamy ich 15). Zadaniem uczestników będzie nakręcenie krótkiego filmu (może być komórką) pod hasłem „Głosuję 26 maja, bo …”. Szczegóły wkrótce w regionalnych mediach, które są partnerami konkursu. Zobacz Wybory do PE 26 maja, nasz konkurs już teraz.

 

 • autor: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, data: 2019-05-17
 • foto_05
 • autor: Beata Krzemińska - rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, data: 2019-05-17

Spotkanie Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu sępoleńskiego

W czwartek 16 maja br. w M-GOK w Kamieniu Krajeńskim odbyło się ostatnie spotkanie Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu sępoleńskiego w kadencji 2015-2019.
Obecni na spotkaniu włodarze poszczególnych gmin z terenu powiatu oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart wraz z Starostą Sępoleńskim – Jarosławem Tadychem złożyli serdeczne podziękowania imieniu władz samorządowych. Podziękowali za owocną i wytężoną pracę na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego w strukturze Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu sępoleńskiego w kadencji 2015-2019.
Przekazali słowa uznania za aktywność i zaangażowanie w działania, w których centrum są mieszkańcy wsi i ich potrzeby. Dziękowali jednocześnie za dotychczasową współpracę  i życzyli członkom Rady zdrowia i pomyślności w życiu osobistym.
 

 • ostatnia rada
 • autor: nadesłane - Małgorzata Skrzyńska, data: 2019-05-17

Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu z burzami

Zjawisko: Intensywne opady deszczu z burzami

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 17:00 dnia 15.05.2019 do godz. 17:00 dnia 16.05.2019

Przebieg:  Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów za okres ważności Ostrzeżenia - od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 60 km/h.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Rafał Szewczyk

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-15

„Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Miło nam poinformować, że projekt pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku przy ul. Kościuszki 3 w Sępólnie Krajeńskim z przeznaczeniem na siedzibę WTZ”, zrealizowany przez Powiat Sępoleński  został zarekomendowany przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego do Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” jako najciekawsza modernizacja ukończona w 2018  roku.

W konkursie od lat nagradzane są przedsięwzięcia wyróżniające się szczególnymi walorami: funkcjonalnymi, urbanistycznymi, estetycznymi i użytkowymi.

Projekt pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku przy ul. Kościuszki 3 w Sępólnie Krajeńskim z przeznaczeniem na siedzibę WTZ” zrealizowany został z udziałem środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 989 767,72 zł. Całkowita wartość projektu wyniosła 1 164 432,62 zł. Wykonane prace budowlane to m.in. wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacyjnej, telekomunikacyjnej i gazowej, dobudowa szybu windowego. W ramach projektu zakupiono również pełne wyposażenie budynki i poszczególnych pracowni, w tym m.in. meble, sprzęt AGD i komputery. W wyniku jego realizacji powstała infrastruktura umożliwiająca poprawę dostępu do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym szczególnie osób niepełnosprawnych. Dzięki przekształceniu obiektu na siedzibę Warsztatów Terapii Zajęciowej możliwe było zwiększenie zakresu świadczonych usług, np. o doradztwo zawodowe, treningi kompetencji i umiejętności społecznych, warsztaty.

 

Zachęcamy do GŁOSOWANIA na nasz obiekt!!!

Wystarczy kliknąć w poniższy link i wypełnić krótki formularz!

http://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/1104/object/1579/przebudowa-i-rozbudowa-budynku-przy-ul-kosciuszki-3-w-sepolnie-krajenskim

 • SKM_C25819051406430
 • SKM_C25819051406431
 • IMG_9769

130 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim

11 maja, w sobotę, odbyły się uroczyste obchody 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz Gminne Obchody Dnia Strażaka. 
Uroczystość rozpoczął uroczysty przemarsz jednostki OSP, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, orkiestry oraz mażoretek z remizy OSP do kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji strażaków. 
Po mszy tym samym uroczystym pochodem przemaszerowano pod remizę OSP, gdzie odbyła się część oficjalna. Uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej im. druha Aleksandra Brandta dokonała rodzina wybitnego druha. Następnie ksiądz proboszcz Henryk Lesner uroczyście ją poświęcił. Następnie dokonano meldunku i przeglądu pododdziałów i wciągnięto flagę związku OSP na maszt. Następnym punktem uroczystości było wręczenie medali i odznaczeń oraz podziękowania i przemówienia okolicznościowe. 
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowali:
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu – Piotr Dobrzański;
Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z uroczystych obchodów 130 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim.

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-05-13
 • IMG_2959
 • IMG_2961
 • IMG_2964
 • IMG_2974
 • IMG_2976
 • IMG_2978
 • IMG_2979
 • IMG_2980
 • IMG_2982
 • IMG_2983
 • IMG_2984
 • IMG_2987
 • IMG_2990
 • IMG_2991
 • IMG_2992
 • IMG_2993
 • IMG_2994
 • IMG_2995
 • IMG_2996
 • IMG_2998
 • IMG_2999
 • IMG_3001
 • IMG_3003
 • IMG_3004
 • IMG_3005
 • IMG_3006
 • IMG_3007
 • IMG_3008
 • IMG_3009
 • IMG_3010
 • IMG_3011
 • IMG_3012
 • IMG_3013
 • IMG_3014
 • IMG_3015
 • IMG_3016
 • IMG_3017
 • IMG_3018
 • IMG_3019
 • IMG_3020
 • IMG_3024
 • IMG_3029
 • IMG_3042
 • IMG_3049
 • IMG_3052
 • IMG_3053
 • IMG_3054
 • IMG_3056
 • IMG_3057
 • IMG_3058
 • IMG_3059
 • IMG_3060
 • IMG_3065
 • IMG_3066
 • IMG_3069
 • IMG_3070
 • IMG_3071
 • IMG_3074
 • IMG_3078
 • IMG_3079
 • IMG_3081
 • IMG_3083
 • IMG_3084
 • IMG_3088
 • IMG_3089
 • IMG_3090
 • IMG_3093
 • IMG_3096
 • IMG_3099
 • IMG_3100
 • IMG_3104
 • IMG_3115
 • IMG_3117
 • IMG_3118
 • IMG_3119
 • IMG_3120
 • IMG_3121
 • IMG_3125
 • IMG_3132
 • IMG_3134
 • IMG_3137
 • IMG_3142
 • IMG_3145
 • IMG_3149
 • IMG_3154
 • IMG_3155
 • IMG_3156
 • IMG_3157
 • IMG_3158
 • IMG_3159
 • IMG_3160
 • IMG_3161
 • IMG_3162
 • IMG_3166
 • IMG_3169
 • IMG_3170
 • IMG_3171
 • IMG_3174
 • IMG_3179
 • IMG_3180
 • IMG_3184
 • IMG_3185
 • IMG_3186
 • IMG_3187
 • IMG_3188
 • IMG_3189
 • IMG_3192
 • IMG_3194
 • IMG_3196
 • IMG_3197
 • IMG_3198
 • IMG_3199
 • IMG_3200
 • IMG_3201
 • IMG_3206
 • IMG_3207
 • IMG_3213
 • IMG_3214
 • IMG_3217
 • IMG_3218
 • IMG_3219
 • IMG_3223
 • IMG_3226
 • IMG_3229
 • IMG_3230
 • IMG_3232
 • IMG_3235
 • IMG_3240
 • IMG_3242
 • IMG_3243
 • IMG_3244
 • IMG_3246
 • IMG_3248
 • IMG_3250
 • IMG_3251
 • IMG_3252
 • IMG_3254
 • IMG_3256
 • IMG_3257
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-05-11

IX Krajeński Rajd Rowerowy

Pomimo niezachęcającej, pochmurnej  pogody na starcie IX KRAJEŃSKIEGO RAJDU ROWEROWEGO stawiło się blisko 40 uczestników. Pozytywne nastawienie, dobre humory oraz  słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Orzełek rozgoniły chmury.

Trasa tegorocznego Rajdu  liczyła około 23 km i wiodła z Orzełka do Zamartego i z powrotem.  Największą atrakcją było zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej. Brat Jacek  z Zakonu Karmelitów Bosych oprowadzał „rajdowców” po sanktuarium przybliżając jego historię i legendy związane z miejscowością Zamarte.  Punktem kulminacyjnym było zejście do katakumb sanktuarium, gdzie spoczywają zmumifikowane zwłoki fundatora świątyni  Jana Michała Grabowskiego.

Oprócz przejazdu zaplanowaną trasą, dla uczestników rajdu, w Szkole Podstawowej w Zamartem, został przygotowany poczęstunek. Wszyscy próbowali swoich sił w konkursie starając się rozszyfrować zwroty i słowa gwary krajeńskiej. Tradycyjnie organizatorzy wyróżnili najstarszego i najmłodszego uczestnika Rajdu.  Puchary i pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Starostę Sępoleńskiego oraz Burmistrza Kamienia Krajeńskiego odebrali: Tadeusz Stąpyra (najstarszy uczestnik Rajdu) oraz Franek Stasierowski (najmłodszy uczestnik Rajdu).

W drodze powrotnej „peleton” zatrzymał się w Gronowskim Młynie, gdzie wszyscy skonsumowali nieodłączny element Rajdu- drożdżówkę przygotowaną przez panie kucharki z Zespołu Szkół nr2 w Sępólnie Krajeńskim.

Wszystkim uczestnikom Rajdu serdecznie dziękujemy za aktywne uczestnictwo i oczywiście zapraszamy za rok, na 10-jubileuszowy KRAJEŃSKI RAJD ROWEROWY!
 

Szczególne podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie kierujemy  do  Klasztoru Karmelitów Bosych w Zamartem, KGW i OSP Orzełek, Banku Spółdzielczego w Więcborku, Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim,  dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej w Zamartem oraz OSP Witkowo i Kamień Krajeński.

Patronat medialny nad Rajdem objął tygodnik „Wiadomości Krajeńskie”.

Organizatorami Rajdu byli: Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim oraz Krajeński Park Krajobrazowy.

Poniżej zamieszczamy relację fotograficzną z rajdu.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-05-13
 • _LID7393 — kopia
 • autor: Robert Lida, data: 2019-05-11
 • 59813133_2301058006821278_1911659195778727936_o
 • 60064735_2301057990154613_70745730637103104_o
 • 60160818_2301057936821285_5919249040297426944_o
 • 60097459_2301057920154620_2563514053104238592_o
 • 60151258_2301057896821289_4001331737866010624_o
 • 59837208_2301057830154629_7871352895130566656_o
 • 60277052_2301057786821300_3468088097546174464_o
 • 60110832_2301057723487973_2925840178549358592_o
 • 60256045_2301057710154641_5151448895116541952_o
 • 59903321_2301057693487976_3967005637681872896_o
 • 59977754_2301057593487986_747045866774200320_o
 • 60395994_2301057533487992_3855877542196019200_o
 • 60481376_2301057433488002_2311920821729230848_o
 • 59650011_2301057370154675_8187218688592576512_o
 • 60103894_2301057360154676_4612611042713796608_o
 • 60156340_2301057280154684_2348363267048472576_o
 • 60516837_2301057233488022_652860094421139456_o
 • 60299552_2301057153488030_1005135197529702400_o
 • 59852872_2301057170154695_6899322287611183104_o
 • autor: Andrzej Marach , data: 2019-05-11

Konwent Powiatu Sępoleńskiego

9 maja 2019 r., o godzinie 11:00 w Urzędzie Gminy  w Sośnie odbył się Konwent Powiatu Sępoleńskiego.
Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w powiecie, w tym m.in.:
1.    Rozbudowa instalacji gazowniczej na terenie Powiatu Sępoleńskiego.
2.    Omówienie problemów związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego.
3.    Omówienie spraw bieżących.

W spotkaniu na Zaproszenie Starosty Sępoleńskiego - Jarosława Tadycha udział wzięli:

1.    Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG Sp. z o.o. w Bydgoszczy – Sebastian Latanowicz;
2.    Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
3.    Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;
4.    Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;
5.    Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;
6.    Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;
7.    Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
8.    Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg – Roman Krzysztofek;
9.    Przewodnicząca Rady Gminy Sośno - Krystyna Wąsik;
10.  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Sekretarz Gminy Sośno - Piotr Dobrzański;
11. Członek Zarządu Powiatu, Kierownik Referatu Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Gminy Sośno - Iwona Sikorska.

 


 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z sekretariatu, data: 2019-05-10
 • 100_7701
 • 100_7702
 • 100_7704
 • 100_7705
 • 100_7706
 • 100_7707
 • 100_7708
 • 100_7709
 • 100_7710
 • 100_7711
 • autor: Urząd Gminy Sośno, data: 2019-05-10

Rajd rowerowy Bike Krajna 2019

Zapraszamy do udziału w Rajdzie Rowerowym Bike Krajna 2019. Zapisy i regulamin na stronie https://www.czasomierzyk.pl/zapisy2019/rajdrowerowyzlotow/ 

 • autor: Gmina Lipka, data: 2019-05-09
 • plakat
 • autor: Gmina Lipka, data: 2019-05-09
 • autor: Gmina Lipka, data: 2019-05-09

74. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja br. w Sępólnie Krajeńskim odbyły się obchody 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Wicestarosta Andrzej Marach oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart.

 • data: 2019-05-09
 • 59565999_2306484329418194_4740308297393897472_o
 • 59636883_2306483379418289_6182454634880172032_o
 • 59642344_2306491452750815_8487184319851266048_o
 • 59645812_2306485072751453_2872629240308695040_o
 • 59658920_2306486142751346_5732603926415409152_o
 • 59665631_2306485742751386_3557115214744780800_o
 • 59671135_2306481652751795_6740095888464543744_o
 • 59680856_2306487012751259_5696201729234698240_o
 • 59681804_2306482419418385_1247623716712480768_o
 • 59698561_2306488999417727_4478626458423525376_o
 • 59700237_2306485556084738_9189859429246304256_o
 • 59700858_2306486376084656_2171435220320911360_o
 • 59702021_2306481929418434_5463789851868397568_o
 • 59713335_2306489442751016_1764372852959608832_o
 • 59729726_2306485429418084_255615953579016192_o
 • 59758922_2306484972751463_3362226293390180352_o
 • 59789039_2306489919417635_4071353861003018240_o
 • 59829138_2306487669417860_2760809874131517440_o
 • 59852131_2306484026084891_8094181944545247232_o
 • 59858678_2306491312750829_5137691217219289088_o
 • 59862445_2306482246085069_5363379585276706816_o
 • 59863564_2306483366084957_5885427371137302528_o
 • 59877231_2306488712751089_5710827218159009792_o
 • 59894104_2306489012751059_2787580645805654016_o
 • 59943424_2306490639417563_8412739535745581056_o
 • 60003896_2306482556085038_1209554397911056384_o
 • 60007880_2306487119417915_8773638916004642816_o
 • 60015238_2306487886084505_4604217383832256512_o
 • 60016802_2306488082751152_313266350405451776_o
 • 60068836_2306485256084768_7160905853434855424_o
 • 60070713_2306482222751738_2073502832031432704_o
 • 60080459_2306485082751452_4842651707290681344_o
 • 60081091_2306492409417386_3616158744343216128_o
 • 60103505_2306488022751158_1553343813873827840_o
 • 60165582_2306484826084811_5554582578582781952_o
 • 60246742_2306489526084341_8923084214329409536_o
 • 60300322_2306488376084456_5562662460038578176_o
 • autor: Marcin Jarski - Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim, data: 2019-05-08

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-05-08 00:00 Do: 2019-05-08 06:00

Przebieg:  Prognozuje się spadek temperatury do -1°C, a przy gruncie do -4°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Maria Poświata

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-07

Dzień Królewski Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim

W niedzielę 5 maja w Sępólnie Krajeńskim odbyły się uroczystości Dnia Królewskiego organizowane przez Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim. Na mszy św. w kościele p.w. św. Bartłomieja w Sępólnie Krajeńskim intronizowano nowego Króla Kurkowego A. D. 2019.

Nowym Królem Kurkowym A. D. 2019 został Janusz Sobiechowski, I Rycerzem - Daniel Szczęśny a II Rycerzem - Anna Miczko.

Następnie na terenie strzelnicy brackiej rozegrano zawody strzeleckie w następujących konkurencjach:

Tarcza ustępującego Króla:
1. Magdalena Chudzik – Bractwo Kurkowe Kcynia
2. Eugeniusz Chudzik - Bractwo Kurkowe Kcynia
3. Jarosław Gronowski - Bractwo Kurkowe Solec Kujawski

Tarcza Przewodniczącego Rady Powiatu:
1. Wiesław Kleszczewski - Bractwo Kurkowe Żnin
2. Piotr Czapiewski - Bractwo Kurkowe Tczew
3. Zbigniew Wiśniewski - Bractwo Kurkowe Piechcin

Tarcza Bufetowa:
1. Jarosław Gronowski - Bractwo Kurkowe Solec Kujawski
2. Seweryn Jędrzejewski - Bractwo Kurkowe Sępólno Krajeńskie
3. Robert Fałek - Bractwo Kurkowe Solec Kujawski

Tarcza Przewodniczącego Rady Miejskiej:
1. Mirosław Chudzik - Bractwo Kurkowe Kcynia
2. Marek Zieńko - Bractwo Kurkowe Sępólno Krajeńskie
3. Piotr Grajn - Bractwo Kurkowe Łobżenica

Kur:
1. Mirosław Chudzik - Bractwo Kurkowe Kcynia
2. Andrzej Borowiak - Bractwo Kurkowe Piechcin
3. Piotr Frątczak - Bractwo Kurkowe Piechcin


Grand Prix Okręgu Bydgoskiego:
1. Magdalena Chudzik - – Bractwo Kurkowe Kcynia
2. Robert Fałek - Bractwo Kurkowe Solec Kujawski
3. Jarosław Gronowski - Bractwo Kurkowe Solec Kujawski
 

Władze samorządowe powiatu sępoleńskiego reprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu - Marek Chart oraz Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych.

 • autor: Kamila Jabłońska - na podstawie informacji od Zdzisława Grzecy, data: 2019-05-07
 • DSCN0011
 • DSCN0012
 • DSCN0013
 • DSCN0014
 • DSCN0015
 • DSCN0032
 • DSCN0046
 • DSCN0062
 • DSCN0064
 • DSCN0066
 • DSCN0068
 • DSCN0070
 • DSCN0076
 • autor: nadesłane - Andrzej Marchlewicz, data: 2019-05-08

Projekt "Krok w samodzielność"

Miło nam poinformować, że stowarzyszenie SZANSA będzie realizowało projekt „Krok w samodzielność”. Projekt finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu „Inicjuj z FIO na start”. Projektem objętych zostanie 40 osób z niepełnosprawnościami z terenu powiatu. W programie przewidziane są treningi kulinarne w czasie których uczestnicy nauczą się przygotowywać posiłki zgodnie z zasadami zdrowego żywienia oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny. Treningi rozwiną umiejętności z zakresu samodzielnego radzenia sobie w gospodarstwie domowym. W ramach spotkań uczestnicy zdobędą umiejętności niezbędne do bardziej niezależnego życia. 
Ilość miejsc ograniczona.

Chętnych zapraszamy do zgłaszania się w terminie do 31 maja 2019r. pod adresem szansa2017@gmail.com. 
 

 • autor: nadesłane - Stowarzyszenie Szansa, data: 2019-05-07

Wybory w ZNP

29 kwietnia 2019 roku odbyła się Oddziałowa Konferencja Sprawozdawczo – Wyborcza ZNP w Sępólnie Krajeńskim. Na kolejną, 5-letnią kadencję Prezesa Oddziału wybrano ponownie Annę Niemczyk. Delegaci wybrali również Zarząd Oddziału w skład którego weszły 4 osoby:
Bożena Krogulec
Agnieszka Molik
Jadwiga Steciuk
Małgorzata Strawa


Na spotkaniu władze samorządowe powiatu sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych. Władze samorządowe gminy reprezentowali Sekretarz Gminy Sępólno Krajeńskie – Dariusz Wojtania oraz Dyrektor BOOS – Marek Tymecki.  

ZNP jest organizacją pilnie działającą, która przyczynia się do właściwego funkcjonowania oświaty na naszych terenach. Życzymy Prezesowi i nowemu Zarządowi dużo wytrwałości w realizacji wytyczonych zadań w czasie tak trudnym dla polskiej szkoły.

 • autor: nadesłane - ZNP Sępólno, data: 2019-05-07
 • DSC04704
 • DSC04707
 • DSC04709
 • autor: nadesłane - ZNP Sępólno, data: 2019-05-07

Powiatowe otwarcie sezonu motocyklowego

1 maja w Sępólnie Krajeńskim odbyło się Powiatowe Otwarcie Sezonu Motocyklowego, uczestnicy zgromadzeni na Placu Wolności w Sępólnie przejechali pod kościół parafialny pw. św. Bartłomieja w Sępólnie Kraj. aby celebrować wspólnie mszę świętą a następnie udali się do ZSCKR w Sypniewie na poczęstunek. Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.

 • 57456969_2294594160800996_4917522904339447808_n
 • 58666078_2294593207467758_3888494966950854656_n
 • 58680948_2294593790801033_1464887450584219648_n
 • 58713264_2294593360801076_5358170760609267712_n
 • 58740029_2294593927467686_3401498946063826944_n
 • 58741731_2294593827467696_2863113456796565504_n
 • 58779133_2294593847467694_6554015957918941184_n
 • 58787605_2294594144134331_33325389984038912_n
 • 58858061_2294594024134343_7838050491811495936_n
 • 58922442_2294593317467747_6952598474995007488_n
 • 59079112_2294593170801095_4583220182075310080_n
 • 59138326_2294594104134335_7113225033480142848_n
 • 59188965_2294593637467715_7409557229780598784_n
 • 59285563_2294593534134392_4465465317123948544_n
 • 59295848_2294593400801072_2800564344826363904_n
 • 59301235_2294594070801005_6376834529595752448_n
 • 59334938_2294593957467683_3887142236936208384_n
 • 59339671_2294593607467718_8181118821419974656_n
 • 59350611_2294593880801024_5760694966741368832_n
 • 59350690_2294593430801069_6596986027678629888_n
 • 59373801_2294593280801084_19299826386599936_n
 • 59376292_2294594274134318_3711652948418232320_n
 • 59427412_2294594197467659_3988195893923807232_n
 • 59478628_2294593247467754_4452933483022516224_n

Dzień Strażaka w Więcborku

4 maja w Więcborku odbyły się Obchody Dnia Strażaka połączone z 140-leciem działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Więcborku oraz nadaniem jednostce nowego sztandaru. Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Wicestarosta Andrzej Marach.

140-lecie działalności i nowy sztandar dla OSP w Więcborku

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-04

Święto Strażaków

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-06
 • p1da28js0cbp61r2la8a1fdl1ee82e
 • p1da28js05i901rh214kkgie1no81v
 • p1da28js041lrr7373mi1hgd1khg1u
 • p1da28js0810vv18e4mhf1vsk18hm23
 • p1da28jrviacm1jkqvl0171l2ec7
 • p1da28jrvj1usn88v10eb8dg7769
 • p1da28jrvkp4a124k1jti1tjirkrb
 • p1da28jrvn1t5p1vst1a55vtiupdm
 • p1da28jrvt1ive1j871ecj4f81fgo19
 • p1da28jrvt9hamtojc21lc7j7t1a
 • p1da28jrvu171v1h65dkn1iqdpte1c
 • p1da28jrvuiioa731jr6o7i1u521d
 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-05-04

Ważny komunikat!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 8/2019 Starosty Sępoleńskiego z dnia 18 kwietnia 2019 roku w dniu 11 maja Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim będzie czynne w godzinach 7.30-15.30

 • autor: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, data: 2019-05-06
 • C_Users_Krystian_Desktop_ogłoszenia- do gazety 2.2019,...

Szkolenie dla podmiotów zainteresowanych otrzymaniem wsparcia

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA informuje o możliwości składania wniosków o udzielenie wsparcia na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Nr konkursu LGD: 2/2019   
Termin składania wniosków: 14/05/2019 – 28/05/2019 r.
Miejsce składania wniosków: Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30

Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 2 egzemplarzach w wersji papierowej oraz wniosek w formie dokumentu elektronicznego zapisany na informatycznym nośniku danych.

Zakres tematyczny operacji - Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych
Forma wsparcia -  refundacja
Limit środków w ramach naboru -  500.000,00 zł

Intensywność pomocy: jednostki sektora finansów publicznych – 63,63% kosztów kwalifikowalnych,
pozostałe uprawnione podmioty – do 80% kosztów kwalifikowalnych

Szczegółowe informacje udzielane są w Biurze Stowarzyszenie NASZA KRAJNA 
Pytania należy kierować na adres email: biuro@naszakrajna.org lub telefonicznie:
531 089 577 lub 884 001 997.
Pełna treść ogłoszenia o naborze wniosków znajduje się na stronie Internetowej www.naszakrajna.org w zakładce konkursy  - konkurs nr 2/2019.
 


 

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA informuje o możliwości składania wniosków o udzielenie wsparcia na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Nr konkursu LGD: 3/2019   
Termin składania wniosków: 14/05/2019 – 28/05/2019 r.
Miejsce składania wniosków: Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30

Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 2 egzemplarzach w wersji papierowej oraz wniosek w formie dokumentu elektronicznego zapisany na informatycznym nośniku danych.

Zakres tematyczny operacji - Zachowanie dziedzictwa lokalnego.
Forma wsparcia -  refundacja
Limit środków w ramach naboru -  500.000,00 zł

Intensywność pomocy: jednostki sektora finansów publicznych – 63,63% kosztów kwalifikowalnych,
pozostałe uprawnione podmioty – do 80% kosztów kwalifikowalnych

Szczegółowe informacje udzielane są w Biurze Stowarzyszenie NASZA KRAJNA 
Pytania należy kierować na adres email: biuro@naszakrajna.org lub telefonicznie:
531 089 577 lub 884 001 997.
Pełna treść ogłoszenia o naborze wniosków znajduje się na stronie Internetowej www.naszakrajna .org w zakładce konkursy - konkurs nr 3/2019.

SZKOLENIE DLA PODMIOTÓW ZAINTERESOWANYCH OTRZYMANIEM WSPARCIA W WW. ZAKRESACH

odbędzie się 10 maja 2019 r. o godzinie 9.00 na Sali Konferencyjnej przy  ul. Jeziornej 6 w Sępólnie Krajeńskim, II piętro Centrum Aktywności Społecznej.

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, Sępólno Kraj.
Kontakt do nas:
telefony nr: 531 089 577, 884 001 997 
poczta elektroniczna: biuro@naszakrajna.org  

 

 • autor: nadesłane - LGD Nasza Krajna, data: 2019-05-06

Życzenia z okazji Dnia Strażaka

 • dzień-strażaka2

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja 2019 roku w Więcborku i w Sępólnie odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w których wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Sępoleńskiego.

Sępólno Krajeńskie

 • 41144_b
 • 41145_b
 • 41151_b
 • 41156_b
 • 41159_b
 • 41161_b
 • 41166_b
 • 41169_b
 • 41182_b
 • 41193_b
 • autor: Andrzej Ossowski - e-krajna.pl, data: 2019-05-03

Więcbork

 • 40967_b
 • 40971_b
 • 40985_b
 • 40992_b
 • 40998_b
 • 40999_b
 • 41001_b
 • 41010_b
 • 41013_b
 • 41014_b
 • autor: Paweł Szydeł - e-krajna.pl, data: 2019-05-03

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiat sępoleński, tucholski

Ważność:  Od: 2019-05-05 22:00 Do: 2019-05-06 07:00

Przebieg:  Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -2°C, a przy gruncie do -4°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Krzysztof Woźniak

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-05

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiat sępoleński, tucholski

Ważność:  Od: 2019-05-05 02:00 Do: 2019-05-05 07:00

Przebieg:  Prognozuje się miejscami spadek temperatury do -1°C, a przy gruncie do -3°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-05-04

Podwórko NIVEA dla dzieci z Centrum Administracyjnego Domów Dla Dzieci w Więcborku, wejdź, zagłosuj!

KOCHANI MIESZKAŃCY POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO i nie tylko  NIE TYLKO UDOSTĘPNIAMY, ale głosujemy na PODWÓRKO TALENTÓW Z FIRMY NIVEA. W wyniku głosowania możemy wygrać podwórko/ duży plac zabaw/ dla wszystkich dzieci, które lubią rozwijać swoje umiejętności. Niestety nasz film nie zakwalifikował się do pierwszej "5", która wygrała już swoje podwórko.
WALCZYMY DALEJ!!
LOGOWANIE :https://podworko.nivea.pl/
W pierwszej kolejności rejestrujemy się a następnie logujemy i oddajemy głos.
NASZ FILM KONKURSOWY: > > > Kliknij Tutaj < < <


PROSIMY O WASZE GŁOSY!!!! Głosujemy każdego dnia do 20 czerwca!


 

 • autor: Nadesłane - Centrum Administracyjne Domów Dla Dzieci w Więcborku, data: 2019-04-30

15 lat Polski w UE - Wspólna samorządowa kampania europejska

1 maja 2019 r. będziemy obchodzić 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki współpracy, wymianie doświadczeń, środkom europejskim oraz zaangażowaniu lokalnych społeczności wokół europejskich wartości, nasz kraj bardzo się zmienił.

Nowa infrastruktura, zmodernizowane obiekty nie przypominają tych sprzed lat. Polska pięknieje. Z tej okazji Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich, zachęcają samorządy do tego, aby dzień 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców. Dlatego korporacje samorządowe zapraszają do organizowania w miastach/powiatach spotkań, koncertów, konkursów i wszelkich innych wydarzeń dla mieszkańców, tak aby zaangażować ich we wspólne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Aby nadać wszystkim planowanym w poszczególnych miejscowościach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, ZPP i ZMP zachęca do włączenia się do wspólnej samorządowej kampanii europejskiej, na którą składają się: wspólna grafika dotycząca rocznicy 1 maja (można ją wykorzystywać do druku plakatów, do komunikacji internetowej czy innych form promocji na dowolnych nośnikach), spot video (cztery 15 sekundowe i jeden 2 minutowy spot pokazujący różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE) oraz działania w mediach społecznościowych. W ramach kampanii proponują również, aby wspólnym elementem obchodów w samorządach było odśpiewanie 1 maja o godz. 12:00 „Ody do radości”. Wszystko opatrzone hasztagiem #DziękUEmy.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-28

15 lat Polski w UE - Film promocyjny

 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-28
 • 1426

Zarząd ZPP w sprawie sytuacji szpitali powiatowych

24 kwietnia br. Zarząd ZPP zajął stanowisko w sprawie sytuacji szpitali powiatowych.

Z pełną treścią stanowiska można zapoznać się poniżej.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-26
 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-26
 • 1237
 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-26

Samorządy chcą po partnersku rozmawiać o finansowaniu oświaty

Do tego, że system o światy jest niedofinansowany nie trzeba było przekonywać uczestników II Samorządowej Debaty Oświatowej, która odbyła się 11 kwietnia w Warszawie. Samorządowcy chcą  razem z rządem i innymi podmiotami zasiąść do okrągłego stołu w sprawie polskiej oświaty.

Spotkanie, w którym udział wzięło ok. 300 osób, zorganizowały ogólnopolskie korporacje samorządowe: Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Powiatów Polskich, Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich oraz Związek Województw RP.

Dyskusję moderował Grzegorz Pochopień, niezależny ekspert ds. edukacji.

- Kiedy planowaliśmy tą debatę, nie wiedzieliśmy, że przypadnie na czwarty dzień strajku nauczycieli – mówiła Renata Kazanowska, wiceprezydent Warszawy.

Prezydent wspomniała o budującej postawie mieszkańców Warszawy, którzy wspierają strajkujących nauczycieli. Mówiła o „nalotach policji”, która sprawdzała, czy w strajkujących gimnazjach na pewno odbywają się egzaminy. O telefonach z pogróżkami, które z kuratoriów otrzymywali dyrektorzy tych szkół. Jak mówiła, egzaminy odbywają się dzięki nauczycielom i olbrzymiemu wysiłkowi samorządowców. Nie ma, jak zapewniała Renata Kazanowska, wątpliwości, że system oświaty potrzebuje zmian i to nie tylko w obszarze wynagrodzeń. A to dlatego, że oświata jest w Polsce potwornie niedofinansowana. Jak bardzo? Oto przykład stolicy.

- Od paru lat koszty edukacji w Warszawie wskoczyły na pierwszą pozycję w budżecie miasta i pewnie na długo tam pozostaną. Ponad 4 mld 400 mln zł w 2019 r. przeznaczymy na edukację. Ile dostajemy z subwencji oświatowej? Niecałe 2 mld zł. Tylko na pensje kadry brakuje nam ponad 810 mln zł w tym roku. Ja pytam gdzie reszta? Utrzymanie szkół. Woda. Energia elektryczna, która miała nie wzrosnąć. W ogóle nie wzrosła… W skali Warszawy to prawie 150 mln zł w różnych obszarach gdzie musimy dosypać z budżetu do energii elektrycznej. Na inwestycje musimy przeznaczyć kolejne 400 mln zł. – mówiła prezydent.

Renata Kazanowska wspomniała o tym, że tylko I etap reformy oświaty kosztował miasto 53 mln, z czego z subwencji otrzymało ono 3,5 mln. - Pani Zalewska powiedziała, że się z nami rozliczyła. – mówiła prezydent. Miasto zamierza dochodzić roszczeń przed sądem. - Będziemy walczyć o zwrot pieniędzy. To są pieniądze warszawiaków.

Ryszard Grobelny, były prezes Zarządu ZMP przedstawił raport o finasowaniu oświaty w Polsce w latach 2004 – 2018 (z raportem można się zapoznać tutaj). Jak tłumaczył, możliwości rozwoju JST maleją, maleją bowiem ich wydatki majątkowe. Rosną natomiast nadmierne obciążenia wydatkami bieżącymi. Istotne znaczenie we wzroście wydatków bieżących, a tym samym w spadku możliwości rozwojowych, ma wzrost wydatków oświatowych.

Wzrost luki finansowej nastąpił w latach 2017 i 2018 r., po wprowadzeniu reformy edukacji, która została niedoszacowana. Były to kwoty liczone w miliardach. Źle zostały wyliczone też podwyżki dla nauczycieli oraz dwukrotnie wzrosły wydatki majątkowe związane z dostosowaniem szkół do reformy. Luka finansowa oświaty tylko w ciągu dwóch lat wzrosła do 23,45 mld zł. - Tempo jej pogłębiania wzrosło w ostatnich dwóch latach  i jest zatrważające. – mówił Ryszard Grobelny.

Marek Wójcik, pełnomocnik ds. legislacji Związku Miast Polskich mówił, że w 2004 r. subwencja oświatowa wystarczała na pokrycie 98% wydatków na pensje nauczycieli, a w 2018 r. – tylko  na 85% wydatków płacowych. Wydatki na oświatę wszystkich rodzajów samorządów rosną i stanowią coraz większą pozycję w ich budżetach.

Reprezentująca Unię Metropolii Polskich wiceprezydent Bydgoszczy, Iwona Waszkiewicz zastanawiała się nad tym, kiedy rozpoczną się prace nad prawidłowym obliczaniem subwencji. Zapewniała, że JST bardzo dbają o szkoły, o uczniów, organizują dodatkowe zajęcia. Jednocześnie zauważała, że samorządy nie są partnerem dla resortu edukacji. Dlaczego? Zaczęło się od reformy oświaty. Wszyscy mówili jednym głosem. JST, naukowcy. Wszyscy byli na nie. Ale i tak zostały one to wprowadzone, przy ogłoszeniu, że odbyły się konsultacje. - Prosiliśmy o przekazanie pieniędzy na podwyżki w formie dotacji i też nas nie wysłuchano. Zatem na wszystkie postulaty merytoryczne nie otrzymywaliśmy akceptacji. – stwierdziła.

Przedstawiciel Związku Miast Polskich, Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina ZMP postulował, aby to, co samorządy dostają na wydatki oświatowe uwzględniało realne kwoty. Odniósł się także do dodatku za wychowawstwo, który został ustalony odgórnie na poziomie 300 zł. W jego ocenie ogromne kwoty z budżetów samorządów zostały przekazane w taki sposób. Tymczasem to JST powinny ustalać kwotę tego dodatku. Prezydent mówił również o tym, jak ogromnym problemem jest nabór do szkół średnich w tym roku. Zapewniał, że samorządowcy sobie z nim poradzą, ale apelujemy o pomoc do rządu my już przekroczyliśmy granicę, która jest niebezpieczna, bo zagraża innym działaniom JST, w tym inwestycjom

Marek Olszewski, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP wskazywał, że finansowanie zadań oświatowych od samego początku było problemem. Mówił o tym, że w ciągu tych ostatnich 20 lat powstało wiele zaniechań, którym była winna strona rządowa, samorządowa i związkowa. - Można było nieco wcześniej zmodyfikować Kartę Nauczyciela, Projekty były, ale zaniechano działań. Dopiero ostatnie lata i skutki ostatniej reformy spowodowały wzmożone działania. Szkoda, że kilka lat wcześniej nie ustawiono wynagrodzeń dla nauczycieli na wyższym poziomie. Teraz nastąpiła kumulacja problemów. – tłumaczył.

- A do tego doszła nieumiejętność rozmawiania. Musimy zmienić swój poziom mentalny, kiedy będziemy siadać do okrągłego stołu. Naszym celem ma być porozumienie a nie walka. – dodawał.

Sławomir Snarski, wiceprezes Zarządu Związku Powiatów Polskich, starosta bielski (woj. podlaskie) przypominał, że powiaty nie mają dochodów własnych. - Nawet niewielka luka finansowa powoduje dla nas duże turbulencje i niemożliwości.- zapewniał. - Nie tylko nie mamy dookreślonego sposobu finansowania oświaty, ale i kompetencji odpowiedzialności. Te kompetencje są samorządom odbierane. – mówił prezes. - Samorządy stały się, ja to tak odbieram, swoistym bankomatem, od których chce się pieniędzy. Ale nie jesteśmy nawet w stanie sprawdzić efektywności wydawania tych pieniędzy.- podawał. Przedstawiciel ZPP podkreślał także i to, że wraz z podwyżką płacy powinna iść jakość nauczania. Zwracał również uwagę na konieczność rozwoju szkół zawodowych.

- Edukacja będzie musiała nadążyć za innowacjami. Trzeba do nich przygotować nauczycieli. Może trzeba pomyśleć o miękkich kompetencjach. Rzecz nie jest tylko w pieniądzach. – zaznaczał. Dodawał, że trzeba mówić o partnerstwie, o zaufaniu. To nie kurator a starosta odwiedza szkołę. Ale nie ma kompetencji. Jeśli zwiększymy nakłady na oświatę w powiecie, to nie będziemy mieli na infrastrukturę drogową. Na Podlasiu są np. drogi żwirowe, z których mieszkańcy nie mogą wyjechać.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-12
 • 1407
 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-04-12

Ważny komunikat!

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 8/2019 Starosty Sępoleńskiego z dnia 18 kwietnia 2019 roku dzień 2 maja 2019 roku będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Dzień ten zostanie odpracowany w sobotę 11 maja 2019 roku. W dniu 11 maja Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim będzie czynne w godzinach 7.30-15.30

ZA NIEDOGODNOŚCI PRZEPRASZAMY

 • data: 2019-04-30

II część 9 posiedzenia Zarządu Powiatu

W poniedziałek 29 kwietnia o godz. 8.00 w gabinecie starosty odbyła się II część 9. posiedzenia Zarządu Powiatu.
Zarząd zajął stanowisko w sprawie koncepcji zagospodarowania pomieszczeń w budynku przy Al. 600-lecia 9 w Więcborku, zatwierdził propozycje Komisji Stypendialnej (protokół posiedzenia Komisji Stypendialnej z dnia 10 kwietnia 2019 r.) ad. udzielenia refundacji dokształcającym się nauczycielom. Ponadto zarząd rozpatrzył pisma przedstawicieli Rady Pedagogicznej ZS Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim z 18.04.2019 r. oraz Komisji Międzyzakładowej WZZ “Solidarność – Oświata” z 16.04.2019 r.
Na koniec zarząd jednogłośnie podjął uchwałę o akceptacji wyników konkursów na Dyrektora Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim oraz Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim. 


 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-04-29
 • IMG_2912
 • IMG_2919
 • IMG_2920
 • IMG_2928
 • IMG_2932
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-04-29

Pierwszy raport o stanie powiatu przyjęty a wotum zaufania dla zarządu udzielone

Na piątkowej sesji rady powiatu dnia 26 kwietnia br. po raz pierwszy Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych przedstawiał raport o stanie powiatu sępoleńskiego za 2018 rok. Jest to nowy obowiązek wynikający ze zmiany przepisów.

RAPORT O STANIE POWIATU SĘPOLEŃSKIEGO W 2018 r.


Od 2019 r. zgodnie z art. 30a. ust. 1-2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2019 poz. 511) zarząd powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie powiatu raport o stanie powiatu. Raport obejmuje podsumowanie działalności zarządu powiatu w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i  strategii oraz uchwał rady powiatu. Debata nad raportem poprzedza głosowanie nad udzieleniem zarządowi wotum zaufania. 
W związku z tym, że ustawodawca nie wskazał jednoznacznie przedmiotowego zakresu raportu (mówi się tylko ogólnie o podsumowaniu działalności), Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim skorzystał z wytycznych przygotowanych przez Związek Powiatów Polskich, czyli zestawienia tabelarycznego działów wg zadań powiatu z ustawy o samorządzie powiatowym.
Przygotowany w 2019 r. raport zawiera:
1.    Podstawowe dane o powiecie, w tym podstawowe dane finansowe;
2.    Informację o wykonanych uchwałach Rady Powiatu podjętych w 2018 r. i podjętych w 2017 r., ale skutkujących w 2018 r.;
3.    Dane o Strategii Rozwoju Obszaru Społeczno-Gospodarczego Powiatu Sępoleńskiego jako  głównego dokumentu wskazującego kierunki rozwoju (założenia i działania zrealizowane);
4.    Informację o realizacji zadań powiatu z działów:
a)    edukacja publiczna (m.in. wykaz jednostek realizujących zadanie, wyniki egzaminów w szkołach, nakłady na remonty);
b)    promocja i ochrona zdrowia (projekty realizowane przez Szpital Powiatowy w Więcborku);
c)    pomoc społeczna (m.in. wykaz i główne założenia dokumentów programowych – „Strategia rozwiązywania problemów społecznych”, „Ocena zasobów pomocy społecznej”, „Powiatowy program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie na lata 2017-2022”);
d)    wsparcie rodziny i systemu pieczy zastępczej (m.in. omówienie „Powiatowego programu pieczy zastępczej”, informacje o koordynatorach pieczy zastępczej, działalność opiekuńczo-wychowawcza w placówkach);
e)    wpieranie osób niepełnosprawnych (m.in. omówienie realizacji „Powiatowego programu działania na rzecz osób niepełnosprawnych w Powiecie Sępoleńskim na lata 2016-2021” i programów realizowanych przez Powiatowe Centrum pomocy Rodzinie);
f)    drogi publiczne i transport zbiorowy (zestawienie inwestycji drogowych wykonanych w 2018 r. i wykaz linii komunikacyjnych);
g)    kultura (realizacja zadań współfinansowanych przez powiat);
h)    sport i turystyka (wykaz zadań współfinansowanych przez powiat);
i)    geodezja, kartografia i kataster (wdrażanie projektu pn. „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0”);
j)    gospodarka nieruchomościami (realizacja „Planu wykorzystania zasobu nieruchomości Powiatu Sępoleńskiego” – zestawienie gruntów z wyszczególnieniem działek i obrębów, rodzaj własności, prognoza wykorzystania);
k)    administracja architektoniczno-budowlana (realizacja zadań administracyjnych);
l)    ochrona środowiska, przyrody, geologia (realizacja „Program Ochrony Środowiska Powiatu Sępoleńskiego aktualizacja na lata 2012-2015 z perspektywą na lata 2016-2019”);
m)    rolnictwo, leśnictwo i rybactwo śródlądowe (dane dot. Uproszczonych Planów Urządzania Lasów Niestanowiących Własności Skarbu Państwa, działania administracyjne);
n)    porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli;
o)    przeciwdziałanie bezrobociu oraz aktywizacja lokalnego rynku pracy (działania podjęte w ramach realizacji „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy”);
p)    ochrona praw konsumenta (omówienie działalności Powiatowego Rzecznika Konsumentów – porady, informacje, wystąpienia);
q)    nieodpłatna pomoc prawna i edukacja prawna (zasady korzystania z nieodpłatnej pomocy, informacja o udzielonej pomocy w 2018 r.);
r)    inwestycje w obiekty użyteczności publicznej z udziałem środków zewnętrznych (wykaz inwestycji zrealizowanych w 2018 r.);
s)    obronność (omówienie kwalifikacji wojskowej);
t)    promocja powiatu (wykaz działań promocyjnych);
u)    współpraca i działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (realizacja działań zawartych w „Programie Współpracy Powiatu Sępoleńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego”, wykaz udzielonych dotacji);
v)    członkostwo w związkach i stowarzyszeniach, nadzór nad stowarzyszeniami (wykaz organizacji, których powiat jest członkiem).

Raport został opracowany przez poszczególne jednostki organizacyjne oraz wydziały tutejszego Starostwa. Jest to podsumowanie działalności Starosty Sępoleńskiego w 2018 r. Opracowanie tego dokumentu, oprócz nowego obowiązku ustawowego nałożonego na organ wykonawczy, jest również okazją dla mieszkańców do zapoznania się ze specyfiką i efektami pracy samorządu powiatowego.

Radni po zapoznaniu się z raportem stosunkiem głosów 13 - "za", przy 3 "wstrzymujących się" udzielił Zarządowi Powiatu wotum zaufania. 

Raport o Stanie Powiatu Sępoleńskiego w 2018 r. - Dokument zatwierdzony przez Radę Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Poniżej krótka fotorelacja z tej części sesji.
 

 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji od Doroty Szymańczak, data: 2019-04-29
 • IMG_2836
 • IMG_2854
 • IMG_2845
 • IMG_2849
 • IMG_2878
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-04-29

Komunikat

Władze Samorządowe Gminy Sępólno Krajeńskie zapraszają mieszkańców, organizacje społeczno - polityczne, delegacje, poczty sztandarowe i uczniów poszczególnych szkół do wzięcia udziału  w uroczystościach związanych ze świętami 3 i 8 maja 2019r.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do Mieszkańców Gminy Sępólno Krajeńskie o wywieszenie flag państwowych na swoich budynkach.

Porządek obchodów:

3 maja 2019r.

9.00 -  Zbiórka uczestników przed Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim

9.15 - Przemarsz wraz z orkiestrą pod Pomnik Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla, wystawienie wart honorowych

9.30  -   Wystąpienie Burmistrza Sępólna Krajeńskiego, złożenie wiązanek.

10.00 -  Msza św. za Ojczyznę.

8 maja 2019r.

13.00 - Zbiórka uczestników przed Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim,

13.15 - Przemarsz wraz z orkiestrą pod Pomnik Walki i Męczeństwa, wystawienie wart honorowych,

13.30 - Wystąpienie Burmistrza Sępólna Krajeńskiego, złożenie wiązanek pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa.

 • 3majaok

V Powiatowe Targi Ogrodniczo-Rolnicze Sypniewo

Dnia 28 kwietnia 2019 roku odbyły się V Powiatowe Targi Ogrodniczo - Rolnicze w Sypniewie. Na kupujących czekały między innymi maszyny rolnicze, stoiska ze zdrową żywnością, lokalni twórcy rękodzieła ludowego, sadownicy i ogrodnicy oraz specjały regionalnej kuchni. Zakupy umilały występy artystyczne dzieci, młodzieży, zespołów wokalnych i folklorystycznych. Każdy znalazł coś dla siebie. Uczestnicy targów mogli wziąć udział w V Ogólnopolskim biegu dookoła Wilczych Jarów na dystansie 6 km oraz w III Krajeńskim Biegu Miłośników Psów. Dzieci i młodzież mogła uczestniczyć w biegach, zawodach i konkursach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 • 2019targi05
 • 2019targi06
 • 2019targi07
 • 2019targi08
 • 2019targi10
 • 2019targi11
 • 2019targi12
 • 2019targi13
 • 2019targi14
 • 2019targi15
 • 2019targi16
 • 2019targi17
 • 2019targi18
 • 2019targi19
 • 2019targi20
 • 2019targi21
 • 2019targi22
 • 2019targi23
 • 2019targi24
 • 2019targi25
 • 2019targi26
 • 2019targi27
 • 2019targi28
 • 2019targi29
 • 2019targi30
 • 2019targi31
 • 2019targi32
 • 2019targi33
 • 2019targi34
 • 2019targi35
 • 2019targi36
 • 2019targi37
 • 2019targi38
 • 2019targi39
 • 2019targi40
 • 2019targi41
 • 2019targi42
 • 2019targi43
 • 2019targi44
 • 2019targi45
 • 2019targi46
 • 2019targi47
 • 2019targi48
 • 2019targi49
 • 2019targi50
 • 2019targi51
 • 2019targi52
 • 2019targi01
 • 2019targi02
 • 2019targi03
 • 2019targi04
 • autor: Andrzej Marach , data: 2019-04-28

Sesja rady powiatu

Dnia 26 kwietnia (piątek) 2019 roku o godz. 09: 00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się VIII sesja Rady Powiatu, zgodnie z planowanym porządkiem obrad.
Porządek
1.    Otwarcie sesji: 
a)    stwierdzenie quorum, 
b)    przedstawienie porządku obrad.
2.    Przyjęcie protokołu z obrad VII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
3.    Informacje i oświadczenia radnych.
4.    Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych. 
5.    Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
6.    Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
7.    Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
8.    Podjęcie uchwał w sprawach:
a)    zmiany uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego,
b)    zmiany uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Sępoleńskiego na 2019 rok.
c)    zmiany uchwały w sprawie: ustalenia zasad udzielania dofinansowań osobom niepełnosprawnym oraz uprawnionym podmiotom ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do zadań powiatu z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w 2019 r.,
d)    uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2019 rok. 
9.    Przedstawienie raportu o stanie Powiatu Sępoleńskiego w 2018 r.:
a)    przedstawienie raportu 
b)    debata nad raportem,
c)    podjęcie uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Zarządowi Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
10.1. Przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2018 rok wraz z informacją o stanie mienia oraz sprawozdania finansowego:
a)    przedstawienie sprawozdania z wykonania budżetu,
b)    zapoznanie się z uchwałą  18/S/2019 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej  w Bydgoszczy z dnia 15  kwietnia  2019 roku w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez  Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim sprawozdaniu z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2018 rok wraz z załączoną informacją o stanie mienia Powiatu,
c)    przedstawienie uchwały Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie wniosku o udzielenie absolutorium Zarządowi Powiatu w Sępólnie Krajeńskim za 2018 rok wraz z opinią o wykonaniu budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2018 r., 
d)    przedstawienie uchwały Nr …/Kr/2019 Składu Orzekającego Nr 1 Regionalnej Izby Obrachunkowej  w Bydgoszczy z dnia ….kwietnia 2019 roku w sprawie opinii o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie absolutorium dla Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim za 2018 rok,
e)    bilans wykonania budżetu,
f)    łączne sprawozdanie jednostki:
    bilans,
    rachunek zysków i strat,
    zmian w funduszu jednostki.
10.2.Dyskusja nad sprawozdaniami.
10.3.Podjęcie uchwał w sprawach
a)    zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2018 rok, 
b)    udzielenia dla Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim absolutorium za 2018 rok.                                                                           
11. Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu sępoleńskiego:
a)    wystąpienie Elżbiety Maziarz- Rudnik Dyrektora PCPR,
b)    dyskusja. 
12. Wnioski, informacje i oświadczenia radnych i gości.
13. Zakończenie obrad.              
 

 • autor: Katarzyna Niepiekło - Theil - Kierownik Biura Rady Powiatu, data: 2019-04-26

VIII Sesja Rady Powiatu Sępoleńskiego

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-04-26
 • IMG_2833
 • IMG_2834
 • IMG_2836
 • IMG_2839
 • IMG_2842
 • IMG_2843
 • IMG_2845
 • IMG_2849
 • IMG_2850
 • IMG_2852
 • IMG_2854
 • IMG_2857
 • IMG_2860
 • IMG_2864
 • IMG_2870
 • IMG_2873
 • IMG_2878
 • IMG_2881
 • IMG_2884
 • IMG_2888
 • IMG_2890
 • IMG_2896
 • IMG_2899
 • IMG_2902
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-04-26

Komisje rady powiatu

W bieżącym tygodniu w biurze Rady Powiatu odbyły się posiedzenia komisji rady powiatu. W środę 24 kwietnia obradowała Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, natomiast w czwartek 25 kwietnia obradowała Komisja Zdrowia  i Pomocy  Społecznej oraz  Komisja Budżetu i  Finansów.

W porządkach obrad poszczególnych komisji znalazły się min. następujące tematy:

Przyjęcie Raportu o stanie Powiatu Sępoleńskiego w 2018 r.
Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2018 rok wraz ze sprawozdaniem finansowym.
Ocena zasobów pomocy społecznej na terenie powiatu.
Opiniowanie projektów uchwał na sesję.
Informacja nt. dostosowania rozkładów godzin pracy aptek ogólnodostępnych do potrzeb ludności na terenie powiatu sępoleńskiego.

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z Biura Rady, data: 2019-04-26
 • IMG_2800
 • IMG_2804
 • IMG_2811
 • IMG_2816
 • IMG_2829
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-04-25

Życzenia z okazji Dnia Transportowca i Drogowca

 • cgnfvnh

Informacja

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 8/2019 Starosty Sępoleńskiego z dnia 18 kwietnia 2019 roku dzień 2 maja 2019 roku będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim.

Dzień ten zostanie odpracowany w sobotę 11 maja 2019 roku.

W dniu 11 maja Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim będzie czynne w godzinach 7.30-15.30

ZA NIEDOGODNOŚCI PRZEPRASZAMY

 • data: 2019-04-24

IX Krajeński Rajd Rowerowy

Niewiele ponad 23 kilometry - tyle liczyć będzie trasa IX Krajeńskiego Rajdu Rowerowego organizowanego po drogach i bezdrożach Powiatu Sępoleńskiego. Tegorocznym gospodarzem Rajdu będzie Gmina Kamień Krajeński. Na wydarzenie zapraszamy 11 maja br.

Punktem specjalnym Rajdu będzie zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Zamartem. Oczywiście nie zabraknie tradycyjnego ogniska i pieczenia kiełbasek. Start o godzinie 10:00 sprzed remizy OSP w Orzełku.

Serdecznie zapraszamy!!!

Uwaga: osoby niepełnoletnie, jadące bez opiekuna muszą mieć ze sobą zgodę rodzica (druk w załączeniu).

Rajd organizują: Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim, Krajeński Park Krajobrazowy oraz Urząd Miejski w Kamieniu Krajeńskim.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-04-24
 • PLAKAT

Komisja Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu

Dnia 23 kwietnia 2019 roku o 12:00 w biurze rady odbyło się posiedzenie Komisji Infrastruktury i Gospodarki Rady Powiatu.

Posiedzenie odbyło się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

1. Przyjęcie Raportu o stanie Powiatu Sępoleńskiego w 2018 r.
2. Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za rok 2018 wraz ze sprawozdaniem finansowym
3. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia Zarządowi Powiatu absolutorium.
 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z Biura Rady, data: 2019-04-23
 • IMG_2782 — kopia
 • IMG_2783 — kopia
 • IMG_2785 — kopia
 • IMG_2794 — kopia
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-04-23

Ostrzeżenie o silnym wietrze!

Zjawisko: silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1
Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 10:00 dnia 23.04.2019 do godz. 21:00 dnia 23.04.2019
Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego południowo-wschodniego wiatru o średniej prędkości od 30km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska : 90%

Uwagi: brak

Dyżurny synoptyk: Maria Poświata

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni; ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 33 oraz ostrzeżenia meteorologiczne nr 25, 26, 27, 28, 29, 30 wydane dla poszczególnych powiatów.
 

 • autor: Marek Bieda, data: 2019-04-23

Wręczenie medali "Za Zasługi dla Obronności Kraju"

18 kwietnia Starosta Sępoleński Jarosław Tadych uczestniczył w uroczystości wręczenia srebrnych medali “Za Zasługi dla Obronności Kraju" nadanych przez Ministra Obrony Narodowej rodzicom, których co najmniej trzech synów odbyło służbę wojskową.
Medal ten nadawany jest w celu okazania wysokiego uznania rodzicom, którzy wychowali synów na wzorowych i ofiarnych żołnierzy.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Srebrny medal  "Za Zasługi dla Obronności Kraju" otrzymali Państwo Helena i Jan Kobylarz oraz Maria i Stanisław Gugnaccy.

Starosta Sępoleński zwracając się do odznaczonych powiedział, że wychowanie synów na światłych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, na ofiarnych i sprawnych obrońców Ojczyzny, jest najwyższym patriotycznym posłannictwem rodziców i wymaga to wielkiego oddania i poświęcenia. Wręczany medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju", to wyraz uznania dla rodziców za trud włożony w patriotyczne wychowanie synów, którzy odbywając służbę wojskową poświęcali się Ojczyźnie oraz umacniali obronność kraju.  

 • 2019-04-18_spotkanie_001
 • 2019-04-18_spotkanie_004
 • 2019-04-18_spotkanie_008
 • 2019-04-18_spotkanie_009
 • 2019-04-18_spotkanie_015
 • autor: nadesłane - www.gmina-sepolno.pl, data: 2019-04-18

I część 9 posiedzenia zarządu

18 kwietnia w gabinecie Starosty odbyła się I część 9 posiedzenia Zarządu Powiatu.


Głównym tematem spotkania było Podjęcie uchwał w sprawach:
1)    zmiany uchwały Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie powołania komisji konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu i wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42, prowadzonego przez Powiat Sępoleński;
2)    zmiany uchwały Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w sprawie powołania komisji konkursowej w celu przeprowadzenia konkursu i wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Gen J. Hallera 29, prowadzonego przez Powiat Sępoleński.


Ponadto zarząd rozpatrzył wniosek mieszkanki Suchorączka ad. wykupu mieszkania, zatwierdził sprawozdanie ze współpracy powiatu sępoleńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018 roku oraz przyjął informację Starosty Sępoleńskiego dot. prac remontowych wykonanych w Zespole Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim.
Na koniec zarząd zatwierdził materiały i projekty uchwał na VIII sesję Rady Powiatu.
 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-04-18
 • IMG_2742
 • IMG_2748
 • IMG_2750
 • IMG_2757
 • IMG_2762
 • IMG_2769
 • IMG_2776
 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-04-18

Konwent Powiatu Sępoleńskiego

8 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Kamieniu Krajeńskim odbył się Konwent Powiatu Sępoleńskiego, w którym uczestniczyli:

Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Zastępca Burmistrza Sępólna Krajeńskiego – Marek Zieńko;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim -  Franciszek Lesiński;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Krajeńskim -  Kazimierz Warylak;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Więcborku - Henryk Szwochert

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

 

Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w naszym powiecie, w tym m.in.

 • Rozbudowa instalacji gazowniczej na terenie Powiatu Sępoleńskiego.
 • Omówienie problemów związanych z funkcjonowaniem transportu publicznego.
 • Funkcjonowanie nocnych dyżurów aptek na terenie Powiatu Sępoleńskiego.
 • Sprawy wniesione.
 • data: 2019-04-16
 • DSC_0733
 • DSC_0734
 • DSC_0735
 • DSC_0736

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-04-17 00:00 Do: 2019-04-17 08:00

Przebieg:  Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -1°C, a przy gruncie do około -4°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-16

Bezpłatne szkolenie dla organizacji pozarządowych!

Zapraszamy na szkolenie w Toruniu w dniu 13-15 maja 2019 r. organizowane wspólnie z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Szkolenie jest całkowicie bezpłatne w ramach dofinansowania z Komisji Europejskiej dla wszystkich Organizacji Pozarządowych i Izb Gospodarczych. Ma ono na celu przybliżenie 6 zakresów tematycznych, które pomogą rozpocząć świadomy udział w konsultacjach publicznych oraz poszerzą wiedzę pracowników.  

 • autor: nadesłane - Malwina Dąbrowa Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" Krajowej Izby Gospodarczej, data: 2019-04-16
 • Plakat 13-15 maja_Toruń_l
 • autor: nadesłane - Malwina Dąbrowa Fundacja &quot;Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym&quot; Krajowej Izby Gospodarczej, data: 2019-04-16
 • autor: nadesłane - Malwina Dąbrowa Fundacja "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym" Krajowej Izby Gospodarczej, data: 2019-04-16

Nabór Kandydatów do Nagrody Starosty Sępoleńskiego pn.”Krajeński Anioł”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku informuje, że do dnia 30 kwietnia 2019r. istnieje możliwość zgłaszania Kandydatur do Nagrody Starosty Sępoleńskiego pn. „Krajeński Anioł” za rok 2018.

Nagroda  pn. „Krajeński Anioł” została ustanowiona w celu uhonorowania tych, którzy w istotny sposób niosą bezinteresowną  pomoc na rzecz drugiego człowieka.

Nagroda może zostać przyznana w jednej z czterech kategorii : przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, osoba indywidualna, instytucja.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać przedstawiciele urzędów, instytucji, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców a także osoby fizyczne. Regulamin przyznawania nagrody pn. „Krajeński Anioł” oraz druki wniosków dostępne na stronie internetowej  www.bip.pcprwiecbork.pl (w zakładce Nagroda „KRAJEŃSKI ANIOŁ”)  oraz w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku, ul. Starodworcowa 8.

Wnioski należy składać osobiście, bądź przesłać – w zaklejonych kopertach z dopiskiem „Krajeński Anioł” na adres: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku, ul. Starodworcowa 8, 89-410 Więcbork w terminie do 30 kwietnia 2019r.

 

    

 • autor: PCPR Więcbork, data: 2019-04-15

Wesołego Alleluja! Powiatowa Wystawa Stołów Wielkanocnych

Tegorocznym gospodarzem  „Powiatowej Wystawy Stołów Wielkanocnych” była gmina Sępólno Krajeńskie. W sobotę, 13 kwietnia br., na obiektach hali „Krajna Arena” skosztować można było wielkanocnych specjałów kulinarnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Wąwelna, Obkasu, Niechorza, Wituni oraz Stowarzyszenie Nasza Krajna wraz z KGW Wielowicz.  Licznie zgromadzeni mieszkańcy Powiatu Sępoleńskiego ze smakiem zajadali się  świątecznym żurkiem, białą kiełbasą, wędlinami, sałatkami, pasztetami oraz jajami przygotowanymi na 100 sposobów. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnych wypieków: mazurków i bab wielkanocnych.

Wszystkie specjały pobłogosławił przybyły na „Wystawę” ksiądz prałat Henryk Lesner, proboszcz sępoleńskiej parafii, który odebrał z rąk przedstawicielek KGW Piaseczno tradycyjny koszyk wielkanocny.  W wystawie udział wzięli samorządowcy z gmin terenu Powiatu Sępoleńskiego: burmistrzowie, przewodniczący rad miejskich i gminnej, radni, przedstawiciele firm i instytucji współpracujących z Powiatem Sępoleńskim oraz zespół LUTOWIANIE.

Jak co roku, Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, ufundował prezenty dla wszystkich kół gospodyń wiejskich, które przygotowały potrawy na „Wystawę”.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-04-15

Powiatowa wystawa stołów wielkanocnych

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-04-14
 • IMG_2590
 • IMG_2591
 • IMG_2600
 • IMG_2605
 • IMG_2617
 • IMG_2622
 • IMG_2627
 • IMG_2628
 • IMG_2632
 • IMG_2634
 • IMG_2636
 • IMG_2637
 • IMG_2639
 • IMG_2641
 • IMG_2645
 • IMG_2647
 • IMG_2651
 • IMG_2652
 • IMG_2658
 • IMG_2661
 • IMG_2662
 • IMG_2669
 • IMG_2674
 • IMG_2676
 • IMG_2682
 • IMG_2688
 • IMG_2693
 • IMG_2701
 • IMG_2702
 • IMG_2706
 • IMG_2711
 • IMG_2716
 • IMG_2719
 • IMG_2722
 • IMG_2735
 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-04-14

Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO

Komitet Monitorujący nasz Regionalny Program Operacyjny zajmował się w piątek (12 kwietnia) kryteriami wyboru projektów w kolejnych, zaplanowanych na najbliższe miesiące konkursach o dofinansowanie. Uruchamiamy w ten sposób m.in. środki na inwestycje w zakresie opieki długoterminowej, infrastrukturę mieszkań chronionych i modernizację oświetlenia ulicznego, a także wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz wojewódzkich instytucji kultury. Obradom przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.

W nowych konkursach o dofinansowanie znajdą się w najbliższym czasie m. in. pieniądze na granty dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na działalność badawczo-rozwojową, a także środki dla instytucji otoczenia biznesu i centrów obsługi inwestorów i eksporterów. Wsparcie skierujemy też na przedsięwzięcia inwestycyjne zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych świadczących usługi w zakresie opieki długoterminowej, w tym dla dzieci i młodzieży, tworzenie mieszkań chronionych oraz projekty związane z budową i adaptacją budynków, w których działać będą przedszkola specjalne lub oddziały specjalne w zwykłych przedszkolach.

Komitet wysłuchał raportu o aktualnym stanie wdrażania RPO i poziomie certyfikacji środków programu.

Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim Iwona Kozłowska.

 • autor: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
 • komitet_monitorujacy-41
 • komitet_monitorujacy-10
 • komitet_monitorujacy-23
 • komitet_monitorujacy-24

Projekt "Na skraju lasu"

Miło nam poinformować, że stowarzyszenie SZANSA otrzymało dofinansowanie z Powiatu Sępoleńskiego na realizację projektu „ Na skraju lasu”. Projektem objętych zostanie 35 osób z niepełnosprawnościami w wieku szkolnym z terenu powiatu. W programie przewidziany jest piknik z mnóstwem atrakcji min. stymulacja polisensoryczna w naturalnym środowisku, hipoterapia indywidualna, przejazdy bryczką, zabawy terenowe. W ramach spotkania odbędą się również warsztaty fotograficzne „Przyroda i przygoda w obiektywie”.  Ilość miejsc ograniczona. Chętnych zapraszamy do zgłaszania się w terminie do 24 kwietnia 2019r. pod adresem szansa2017@gmail.com. 

 • autor: nadesłane: Stowarzyszenie "Szansa", data: 2019-04-15

Zaproszenie do konsultacji lokalnej strategii rozwoju

W związku z koniecznością doprecyzowania zapisów i wprowadzenia zmian w Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie NASZA KRAJNA na lata 2014-2020, załącznikach do niej oraz kryteriach wyboru serdecznie zapraszamy  mieszkańców do konsultowania tego dokumentu. 


Konsultowane zmiany przygotowane zostały w trybie śledzenia zmian (widoczne są proponowane zmiany naniesione na wcześniejszą wersję dokumentu) i umieszczone na stronie Stowarzyszenia NASZA KRAJNA -  www.naszakrajna.org


Na Państwa uwagi i sugestie czekamy do dnia 25 kwietnia 2019 r. do godziny 12.00. Formularz do zgłaszania uwag dostępny jest  na stronie internetowej. Na spotkanie konsultacyjne  określające ostateczny kształt  zmian zapraszamy  26 kwietnia o godzinie  10:00 do  Sępólna Krajeńskiego, ul. Jeziorna 6, II piętro,  Sala Konferencyjna. Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa  w spotkaniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA

Kontakt telefon nr: 531 089 577 lub 884 001 997 
 

 • autor: nadesłane LGD Nasza Krajna, data: 2019-04-15

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-04-15 02:00 Do: 2019-04-16 08:00

Przebieg:  Prognozuje się lokalnie spadek temperatury nocami do -2°C, a przy gruncie do -4°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Dyżurny synoptyk:  Krzysztof Woźniak

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-14

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-04-11 20:00 Do: 2019-04-13 08:00

Przebieg:  Prognozuje się lokalnie spadek temperatury do -4°C, a przy gruncie do -7°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia około 6°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95 %

Dyżurny synoptyk:  Marcin Czeczatka

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-11

Spotkanie w sprawie dyżurów aptek

W dniach 4 i 10 kwietnia z inicjatywy Starosty Sępoleńskiego odbyły się konsultacje w sprawie ustalenia na terenie powiatu sępoleńskiego  harmonogramu dyżurów aptek ogólnodostępnych.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele aptek z terenu powiatu oraz Burmistrzowie i Wójt oraz Przewodniczący Rady Powiatu i Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.

Spotkanie zostało zwołane na skutek wniosków mieszkańców Gminy Sępólno Krajeńskie jak również interpelacji radnych Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim.

Po wysłuchaniu  stron  Rada Powiatu podejmie stosowną uchwałę.

 • autor: Irena Miczko - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-10
 • IMG_2421
 • IMG_2422
 • IMG_2430
 • IMG_2433
 • IMG_2434
 • IMG_2559
 • IMG_2560
 • IMG_2561
 • autor: Irena Miczko - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-10

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Zjawisko: przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-04-09 22:00 Do: 2019-04-11 08:00

Przebieg:  W nocy prognozuje się spadek temperatury do -5°C, -4°C, lokalnie przy gruncie do -7°C. Temperatura maksymalna w ciągu dnia od 7°C do 8°C.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Dyżurny synoptyk:  Sławomir Guzek

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-04-09

8. posiedzenie Zarządu Powiatu

9 kwietnia 2019 r. o godz. 8.00.  odbyło się 8. posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Zarząd podjął uchwały w sprawach:

 • powołania komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42, prowadzonego przez powiat sępoleński;
 • powołania komisji konkursowej w celu wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Gen. J. Hallera 29, prowadzonego przez powiat sępoleński;
 • uchwalenia zmian w budżecie Powiatu na 2019 rok.

Podczas obrad ​​​​​​Zarząd przyjął informację nt. Raportu o stanie Powiatu oraz nt. realizacji Strategii Obszaru Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Powiatu Sępoleńskiego (ORSG), a także zapoznał się z wnioskami Komisji Edukacji (...) oraz zaopiniował projekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w Więcborku.​​​​​​​

 • IMG_2552
 • IMG_2554
 • IMG_2555
 • IMG_2556

XXV Zgromadzenie Ogólne ZPP

XXV Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich odbyło się 3 i 4 kwietnia br. w Warszawie. Powiat sępoleński reprezentował Starosta Jarosław Tadych.

Obradom jubileuszowego Zgromadzenia przewodniczył Andrzej Płonka, prezes Zarządu ZPP, starosta bielski (woj. śląskie).

Podczas Zgromadzenia często przypominano nazwiska ojców reformy samorządowej - prof. Michała Kuleszę, prof. Jerzego Regulskiego i sędziego Jerzego Stępnia a także prof. Jerzego Buzka – premiera, za którego rządów prowadzono reformę.

7 stanowisk, jubileusz dwudziestolecia ZPP, dyskusja o ochronie zdrowia i transporcie zbiorowym, statuetki dla powiatów i miast na prawach powiatu – laureatów rankingów ZPP, strategia NFZ, znaczenie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego – to najważniejsze punkty posiedzenia.

Oprócz delegatów, w kwietniowym posiedzeniu wzięli udział wszyscy byli prezesi Zarządu Związku Powiatów Polskich a także inni zaproszeni goście, a wśród nich Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list, jaki do organizatorów i uczestników Zgromadzenia wystosował Prezydent RP Andrzej Duda - Spotykają się Państwo w szczególnym czasie, w którym zbiegają się ważne, wymowne rocznice. Dwadzieścia lat temu, 1 stycznia 1999 roku, weszła w życie reforma, która zmieniła podział administracyjny Polski i przywróciła na mapę naszego kraju powiaty. I niemal od razu powiatowi samorządowcy, nawiązując do przedwojennych tradycji, zadecydowali o reaktywowaniu Związku Powiatów Polskich – napisał Prezydent RP.

Państwa Związek, skupiający znaczącą większość powiatowych wspólnot, stanowi nie tylko najważniejszą reprezentację tego szczebla samorządowego. Jest on także wpływowym wyrazicielem idei oraz praktyki funkcjonowania demokracji lokalnej w naszej Ojczyźnie. Cenny jest Państwa wkład w integrowanie społeczności powiatowych, propagowanie wymiany doświadczeń, inspirowanie wspólnych przedsięwzięć, czy opiniowanie aktów prawnych dotyczących samorządów terytorialnych. Udowadniają Państwo, że chlubne dziedzictwo przeszłości to jednocześnie inspiracja dla przyszłości. Możemy być dumni z wielowiekowej tradycji udziału powiatów w systemie ustrojowym państwa i w życiu narodu – a zarazem z dumą myślimy o współczesnym potencjale powiatowych wspólnot, który tak istotnie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju kraju.

Przekonuję się o tym z wielką radością i satysfakcją za każdym razem, gdy odwiedzam mieszkańców powiatów w różnych regionach Polski – napisał Prezydent A. Duda.

Następnie Christian Młynarek, doradca marszałka Sejmu RP odczytał list marszałka Marka Kuchcińskiego: Z uznaniem patrzę na działalność ZPP, który reprezentuje interesy Polski powiatowej. Przyczyniają się Państwo do poprawy jakości życia społeczności lokalnej. Marszałek odniósł się także do dwudziestolecia ZPP. – To piękny jubileusz i sposobność do refleksji, podsumowania tego, co zostało dokonane w minionych dekadach i do wyznaczenia nowych celów – podkreślił Marek Kuchciński w korespondencji do delegatów.

Marek Suski, sekretarz stanu, szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów zapewnił, że zarówno premier, jak i rząd PiS doceniają dokonania samorządu. Są one ogromne. – Reforma samorządowa była jedną z najbardziej udanych reform po 1989 r. Wszystkie państwa w historii, nawet już w starożytnym Rzymie, kiedy przedstawiały tego rodzaju reformy i kierowały część władzy do lokalnych środowisk, rozwijały się i kwitły. Więc można powiedzieć, że Polska rozkwita też dzięki samorządom. Gratuluję Państwu tych sukcesów. I życzę jeszcze na przyszłość wielu, wielu. Możecie Państwo być pewni, że póki Prawo i Sprawiedliwość będzie sprawować władzę, będzie wspierać samorządy. Będziemy rozwijać Państwa siłę – mówił Marek Suski.

Minister odczytał także list Prezesa Rady Ministrów skierowany do uczestników XXV ZO ZPP. – Naszym wspólnym domem jest Polska. Razem działamy dla jej dobra i budujemy jej siłę. Odbywa się to także poprzez aktywność w najbliższym otoczeniu. Doceniam znaczenie Małych Ojczyzn i patriotyzmów lokalnych. Cieszę się, że dzisiaj świętujemy dwudziestą rocznicę organizacji, która wzmacnia ten potencjał. – napisał premier. – Dwie dekady działalności Państwa organizacji, to dwie dekady wpływania na codzienność naszych rodaków, lata reprezentowania interesów powiatów, wypracowywania dobrych praktyk, szukania sposobów na jeszcze skuteczniejszą pracę samorządową. Gratuluję Państwu tej imponującej rocznicy i drogi, jaką przeszedł Związek od pierwszych, pionierskich lat działalności do dzisiaj. – zaznaczył Mateusz Morawiecki w liście do delegatów.

Mieczysław Łuczak, wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli przeczytał list prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, który przypomniał w nim czasy, kiedy doradzał premierowi Jerzemu Buzkowi i obserwował z bliska jak kształtowały się powiaty. Przez lata związany był zawodowo z samorządem – (…) stąd wiem, z jaką olbrzymia pracą musicie się Państwo zmagać na co dzień – napisał prezes NIK.

Andrzej Maciejewski, przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej podkreślił, że ZPP jest wspaniałą marką rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej. Życzył powiatom, aby zostały wpisane do Konstytucji i nigdy nie stały się punktem wyborczym żadnej partiiw sensie likwidacji.

Starosta wołomiński Adam Lubiak odczytał list od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który życzył sukcesów w pracy na rzecz małych ojczyzn.

Kazimierz Kotowski, poseł na Sejm, prezes Zarządu ZPP III kadencji przypomniał historię powiatów a także atmosferę ich reaktywacji i powstania Związku Powiatów Polskich. – Jestem dumny, że tworzyliśmy Związek, tworzyliśmy ramy i uczyliśmy się od wielu życzliwych i wspaniałych ludzi, którzy pozwalali nam obrać właściwe kierunki po to, abyśmy dziś mogli mówić o wspaniałych rezultatach powiatów.

Prof. Irena Lipowicz posłanka na Sejm I, II i III kadencji, w latach 2010-2015 Rzecznik Praw Obywatelskich, kierownik Katedry Prawa Administracyjnego i Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zwróciła uwagę na to, że powiat w dzisiejszych czasach jest nie mniej ważny niż kiedy go reaktywowano. 25 lat temu trzeba było odbudować kraj. – My nie wiemy co by się zdarzyło, gdyby nie było powiatów. Możemy sobie wyobrazić. Ciężkie reformy, które dotykały interesów każdego środowiska w warunkach wielkiej biedy, wielkich wyrzeczeń, mają pełne prawo powodować wielkie wybuchy społeczne. Do tych wybuchów nie doszło. Każdego dnia były rozbrajane przez powiaty – mówiła.

Jak podawała prof. Irena Lipowicz, samorząd musiał inwestować w czasach, gdy odsetki od kredytu sięgały 40 proc. Musiał radzić sobie z ogromna liczbą bezrobotnych. Samorząd powiatowy stanowi ubezpieczenie na trudne czasy. Kiedy dochodzi do centralizacji władzy i zapomina się o roli samorządu, sytuacja staje się niebezpieczna. Jeśli bowiem dojdzie do takich zdarzeń jak powodzie, czy huragany, okaże się, że nie z poziomu centrali a lokalnego należy nimi zarządzać. Profesor odniosła się także do problemu depopulacji konieczności mentalnego wiązania młodzieży z małymi ojczyznami. Mówiła o innowacjach w służbie zdrowia. Proponowała, aby w szpitalach powiatowych znajdowały się centra telemedycyny, w których w asyście lekarza i przeszkolonej pielęgniarki można połączyć się ze specjalistą, dać nowe życie szpitalowi powiatowemu.

Jerzy Stępień senator I i II kadencji, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w latach 1997-1999, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, a w latach 2006-2008 prezes TK, z zadowoleniem stwierdził, że dziś nie ma już wątpliwości, iż powiaty być muszą. Podziękował Związkowi Powiatów Polskich nie tylko za aktywną działalność w różnych komisjach, ale za wydawanie Dziennika Warto Wiedzieć, od którego lektury profesor zaczyna każdy dzień. Przypomniał, jak dokonywały się zmiany ustrojowe. Mówił o wyborach 4 czerwca 1989 r. – Naród podjął decyzję. Dlatego ja osobiście uważam, że ta decyzja była najważniejsza w całej naszej tysiącletniej historii. Wcześniej bowiem w podejmowaniu decyzji uczestniczyły różne elity. A także o momencie, kiedy w latach 90-tych okazało się, że bez powiatów nie da się funkcjonować. – Jeśli powiat nie dał się zlikwidować nawet w latach 70 tych, okazało się, że musimy go usankcjonować poprzez jego usamorządowienie.

Ważne uchwały

Zgromadzenie przyjęło sprawozdanie Zarządu z wykonania budżetu Związku Powiatów Polskich w roku 2018 oraz budżet Związku Powiatów Polskich na rok 2019. Wprowadziło także zmiany do Statutu.

Przyjęło również Założenia do programu działania ZPP na bieżący rok. W sposób szczególny ZPP będzie się koncentrował na ochronie wspólnych interesów powiatów, kształtowaniu wspólnej polityki oraz wymianie doświadczeń i upowszechnianiu modelowych rozwiązań w zakresie rozwoju i zarządzania w powiatach.

Szpitale powiatowe

Delegaci wysłuchali wystąpienia Adama Niedzielskiego, zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na temat Strategii NFZ na lata 2019-2023. Jak mówił, w ostatnim czasie udało się uruchomić 680 mln zł na wsparcie finansowania szpitali różnych poziomów referencyjnych, z czego połowa trafi do szpitali powiatowych. – Zdaję sobie sprawę, że te środki nie rozwiążą wszystkich problemów. Jednak perspektywa tego roku jest dosyć obiecująca, ponieważ dochody składkowe NFZ rosną w dobrym tempie. Więc na pewno, jak będziemy w kolejnych okresach dzielili ten tort dodatkowych środków, to wiadomo, że szpitale powiatowe na tym zyskają – podawał.

Oprócz zwiększania poziomu nakładów, który jest systematycznie realizowany, są też inne metody pracy nad tym, żeby pozycja finansowa szpitali była poprawna – mówił prezes, zaznaczając, że to nie szpitale powiatowe a akademickie generują największe długi. Przedstawiciel NFZ wspomniał i o tym, iż na poziomie Funduszu i resortu zdrowia trwają rozważania na temat opieki długoterminowej. Dyskutowany jest pomysł, aby szpitale powiatowe w coraz większym stopniu stawały się regionalnymi ośrodkami, które będą pełniły funkcję zakładów opieki leczniczej, co obniży koszty funkcjonowania szpitali na poziomie powiatowym. - Chyba wszyscy mamy dziś przekonanie, że rola szpitala powiatowego jest obecnie zbyt szeroko zdefiniowana – zauważał Adam Niedzielski.

Prezes zwrócił uwagę na konieczność pilnowania efektywności funkcjonowania wszystkich, nie tylko powiatowych, szpitali. Jeśli chodzi o strategię, to NFZ chce poprawić swój wizerunek w przestrzeni publicznej. Do tej pory NFZ koncentrował się bardzo na wymiarze rozliczeniowym. Teraz chce bardziej patrzeć na pacjenta, na wartość dostarczana jest na podstawie pieniędzy przekazywanych do systemu a nie tylko na to, czy pieniądze są przekazywane.

W ramach samokrytyki zdajemy sobie sprawę, że poziom innowacji w publicznym systemie opieki zdrowotnej jest zbyt mały – twierdził prezes. Tymczasem innowacje są potrzebne, bo bez nich nie da się zaspokoić rosnących potrzeb ludności. – Mamy i starzejące się społeczeństwo, i wzrost świadomości medycznej naszych obywateli, a zasoby jak wyglądają, to już Państwo wiecie najlepiej – zmniejszającą się liczbę lekarzy.

Strategia NFZ została zbudowana na podstawie zrównoważonej karty wyników. To narzędzie dostosowane do specyfiki podmiotów publicznych. W strategii wyodrębniono trzy grupy instrumentariuszy: pacjenci, świadczeniodawcy oraz władza publiczna.

Andrzej Płonka zwrócił uwagę na to, że sytuacja szpitali powiatowych nie jest dobra. Podkreślił, że dyrektorzy potrafią nimi zarządzać. Znają się na tym. Dlatego nie należy im robić zarzutów, że jest przeciwnie. Powodem złej sytuacji jest tu brak pieniędzy. Prezes ZPP wspomniał o tym, że powiaty i szpitale powiatowe posiadają inne dane dotyczące stanu szpitali powiatach niż resort zdrowia. O tym, że brakuje lekarzy Związek Powiatów Polskich mówił od lat. Proponował wprowadzenie ułatwień dla kadry zza granicy. Tymczasem aktualnie ZPP otrzymuje zarzut, że przyczyną takiego stanu jest nieodpowiedni poziom opłacania lekarzy przez samorządy. Zauważył, że sieć szpitali nie działa dobrze. – Chciałbym bardzo, abyśmy siedli do wspólnego stołu z Ministerstwem Zdrowia i jako partner rozmawiali o naszej sytuacji w służbie zdrowia. Jednak kasy nie dorobimy. Nie jesteśmy od tego. Porównajmy odpis w Polsce na służbę zdrowia i na to, jaki jest jego poziom w innych krajach europejskich.

Adam Krzysztoń, wiceprezes Zarządu ZPP, starosta łańcucki zaapelował o stabilność sytuacji. Opowiedział o tym, że podczas ostatniej wizyty w Niemczech dowiedział się, iż nie wymagają oni od pielęgniarek wykształcenia wyższego. – Wystarczy wykształcenie zawodowo kierunkowe. Nam wmawiano, że Unia Europejska wymaga wykształcenia wyższego. Lider Unii – Niemcy - takich wymagań nie ma. A widzimy jakie mamy problemy z pielęgniarkami. Chciałem na to zwrócić uwagę.

Andrzej Kalata, starosta żywiecki poprosił o realną ocenę skutków wprowadzenia sieci szpitali. – Co się stało, dlaczego tak się stało, jaka jest sytuacja szpitali w sieci. Nie wiem, czy Państwo robiliście konsulacie przed wprowadzaniem tej reformy. Myślę, że wszyscy mieliśmy nadzieję, że siec szpitali będzie dobrym gestem w stosunku do powiatów, bo poprzednio była tendencja do prywatyzowania. Natomiast patrząc z perspektywy roku, mam wrażenie, że celem była likwidacja naszych szpitali.

W 2019 r. nastąpią, jak oceniał Andrzej Kalata, pełne skutki zmian. – Co się stało, skoro większość szpitali, które miały dobry wynik są teraz na minusie? Szpital w Żywcu w 2017 r. był na plusie, a w kolejnym roku jest na bardzo dużym minusie a za rok 2019 sytuacja będzie jeszcze gorsza – informował starosta żywiecki. – Dlaczego? Szpital jest w sieci. Jest w I preferencji. 93 proc. pacjentów przyjmowanych jest „na ostro”. Nie mamy planowanych zabiegów, nie mamy nowego oddziału. Fundusz nam za to nie płaci. Dlaczego nie płacicie nam za to, że przyjmujemy pacjentów? Dlaczego nie płacicie nam za to, że wykonaliśmy 118 proc. ryczałtu? Dlaczego nie ma systemu, że pieniądz idzie na pacjentem? – mówił starosta. Przecież w takim szpitalu leczy się także pacjent z różnych stron Polski. Jak można zmusić szpital do leczenia pacjentów, nie dając na to pieniędzy? To jest skandal. – dodawał.

Publiczny transport zbiorowy

Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura ZPP omówił projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym przygotowanym przez resort infrastruktury. Jak mówił, nie sprzyja on rozwojowi transportu lokalnego. W ocenie dyrektora może nawet doprowadzić do destrukcji przewozów autobusowych. Projekt otrzymał także negatywną opinię strony samorządowej zespołu ds. infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt wprowadza opracowywanie i przyjmowanie planów transportowych na poziomie województwa, nie dopuszcza prawa wyłącznego.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Uczestnicy zgromadzenia mieli także okazję do zapoznania się z ciekawymi wykładami na temat partnerstwa publiczno-prywatnego prowadzonymi przez radców prawnych. Dr Rafał Cieślak przedstawił ostatnią nowelizację ustawy o PPP. Omówił kryteria oceny ofert, wykonywanie umowy o PPP, rynek PPP w Polsce.

Mec. Adrianna Mierzwa- Bronikowska zaprezentowała projekty drogowe w Polsce, które miały być realizowane w formule PPP i przyczyny, dla których zakończyły się one niepowodzeniem. Omówiła znaczenie etapu analiz w projektach PPP. Zaprezentowała nowe projekty drogowe, które będą realizowane w formule PPP.

Po prelekcjach samorządowcy zainteresowaniu realizacją inwestycji w formule PPP mogli skorzystać z indywidualnych konsultacji, których udzielali prelegenci.

 

Wieczorna gala

Pierwszy dzień zgromadzenia zakończył się uroczystą galą. Przedstawiciele najaktywniejszych gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatu odebrali nagrody i dyplomy. Związek Powiatów Polskich wręczył je tym, którzy zajęli najwyższe pozycje w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów – edycja 2018. Wręczono również medale Bene Meritus Powiatom, które Zarząd ZPP przyznał za szczególne osiągnięcia wpływające na rozwój polskich powiatów, w tym przede wszystkim powodujące podniesienie poziomu życia mieszkańców, a także w uznaniu zasług na rzecz Związku Powiatów Polskich.

Przyjęte stanowiska

Zgromadzenie przyjęło 7 stanowisk w następujących sprawach:

 • racjonalnego rozwoju e-administracji,
 • finansowania systemu oświaty,
 • sytuacji w służbie zdrowia,
 • koniecznych zmian w systemie dochodów jednostek samorządu terytorialnego,
 • wsparcia realizacji zadań powiatów w zakresie ochrony środowiska,
 • wynagradzania pracowników sektora publicznego,
 • znaczenia dziedzictwa lokalnego dla rozwoju.

Źródło: Związek Powiatów Polskich

 

 • 3c04bd168687f50f1625c7a5140c1b187586
 • 52138f9813e02581f02eddb482002e3a5133
 • 7494eab9506d4aa2c87106dd8fd3f33b9314
 • cca0d3feaf93dc51608d7284e5f5d86b5120
 • d7cdbabe5ea804d0f0e41dbc53251b7a6388

Informacja

Uprzejmie informujemy, że punkt potwierdzający profil zaufany

do 12 kwietnia będzie nieczynny

 

Pozostałe punkty potwierdzania profilu zaufanego w Sępólnie Krajeńskim:

Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim
ul. Tadeusza Kościuszki 22
89-400 Sępólno Krajeńskie

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Biuro Terenowe ZUS Sępólno Krajeńskie

ul. Tadeusza Kościuszki 16
89-400 Sępólno Krajeńskie

 

ZA NIEDOGODNOŚCI SERDECZNIE PRZEPRASZAMY

3. Grand Prix Polski Żaczek i Żaków w Tenisie Stołowym

7. posiedzenie Zarządu Powiatu

29 marca 2019 r. odbyło się 7 posiedzenie zarządu powiatu. Zarząd przebiegał zgodnie z następującym porządkiem obrad: 

 1. Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad.
 2. Zatwierdzenie protokołu z posiedzenia Zarządu Powiatu Nr 6/2019.
 3. Podjęcie uchwały w sprawie:
 • przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu Sępoleńskiego za 2018 rok;
 • uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2019 rok.
 • przyznania dotacji na wsparcie zadań Powiatu Sępoleńskiego w roku 2019 z pominięciem otwartego konkursu ofert w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej

      4. Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie:

 • wniosku dotyczącego wyrażenia zgody na wycinkę drzew;
 • możliwości zakwaterowania policjantów w internacie CKZiU w Więcborku ;
 • pisma Burmistrza Więcborka w sprawie udostępnienia części gruntu w związku z przystąpieniem do konkursu „Podwórko talentów Nivea 2019”. 
 • IMG_2414

VII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 29 marca 2019 roku odbyła się VII sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. Sesja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

 1. Przyjęcie protokołu z obrad V i VI  sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
 2. Informacje i oświadczenia radnych.
 3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.
 4. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
 5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
 6. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
 7. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego:
 8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu Sępoleńskiego na rok 2019:
 9. Informacja  w  zakresie  realizacji  zadań  przez  Komendę Powiatową Policji,  Ochotniczą Straż Pożarną oraz Państwową Powiatową Straż Pożarną:
 10. Stan sanitarny Powiatu Sępoleńskiego za rok 2018:
 11. Podjęcie uchwał w sprawach:
 • ustalenia zasad udzielania dofinansowań osobom niepełnosprawnym oraz uprawnionym podmiotom ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do zadań powiatu z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w 2019 r.,
 • określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu  Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla Powiatu Sępoleńskiego, wraz  ze wskazaniem wysokości tych środków na rok 2019.
 • zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn.: ,,Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie”,
 • przyjęcia „Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022”
 • IMG_2344
 • IMG_2352
 • IMG_2355
 • IMG_2367
 • IMG_2376
 • IMG_2382
 • IMG_2387
 • IMG_2388
 • IMG_2395
 • IMG_2399

Komisje Rady Powiatu

W ostatnich tygodniach odbyły się posiedzenia komisji rady powiatu. Każda komisja pracowała zgodnie z planowanym porządkiem obrad:

Wspólne posiedzenie komisji stałych – 19 marca 2019

 • Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia WPF.
 • Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu na 2019 r.

Komisja Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji – 27 marca 2019

 • Informacja w zakresie realizacji zadań na rzecz placówek oświatowych przez Powiatową Straż Pożarną oraz Komendę Powiatową Policji.
 • Informacja na temat stanu sanitarnego w szkołach średnich Powiatu Sępoleńskiego.
 • Organizacja „Dni otwartych” w szkołach średnich Powiatu Sępoleńskiego.
 • Analiza arkuszy organizacyjnych szkół.
 • Opiniowanie projektów uchwał na sesję.

Komisja Infrastruktury i Gospodarki - 26 marca 2019

 • Przyjęcie informacji w zakresie realizacji zadań przez: Państwową Straż Pożarną, Komendę Powiatową Policji, Ochotniczą Straż Pożarną.
 • Informacja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w zakresie prowadzonej działalności

Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej  - 28 marca 2019

 • Stan sanitarny Powiatu Sępoleńskiego za 2018 r.
 • Piecza zastępcza w powiecie.
 • Opiniowanie projektów uchwał na sesję
 • data: 2019-04-01
 • IMG_2316
 • IMG_2320
 • IMG_2211
 • IMG_2221

Future Net i Future AdPro – zarzuty oraz ostrzeżenie konsumenckie

 • UOKiK ostrzega przed systemami funkcjonującymi na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro – to mogą być piramidy.
 • Prezes urzędu wszczął postępowanie i postawił zarzuty firmom, które są administratorem tych portali.
 • Śledztwo prowadzi też Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

[Warszawa, 22 marca 2019 r.] Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że na portalach FutureNet i FutureAdPro funkcjonują systemy, które mogą być systemami promocyjnymi typu piramida. Konsumenci mogą stracić swoje pieniądze. Dlatego oficjalnie ostrzegamy: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do systemu. Na ryzykowne inwestycje m.in. w FutureNet i FutureAdPro zwracaliśmy uwagę konsumentów już w 2017 r.

Stronami internetowymi zarządzają dwie firmy: BCU Trading z Dubaju i Futurenet Ukraine ze Lwowa. UOKiK wszczął przeciw nim postępowanie i postawił im zarzuty. Serwisami interesuje się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, prowadząc śledztwo pod sygnaturą PO 2 Ds. 63.2016.

FutureNet i FutureAdPro obiecują „zyski” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa, które kosztują od 10 dol. do nawet ponad 1 tys. dolarów. – Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Postępowania UOKiK w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się decyzją, w której zostanie nałożona kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu firmy. Urząd może też nakazać firmie zaniechanie niekorzystnych praktyk oraz usunięcie ich skutków.

Po czym poznasz piramidę

Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze, następnie polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio i pośrednio poleciłeś. W ten sposób to ty, twoi znajomi i znajomi znajomych finansujecie piramidę. Jednak po pewnym czasie system musi upaść, gdyż wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Trafiają do organizatorów piramidy i osób zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System działa, dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych niż wypłacanych. Warunkiem jest jednak, aby lawinowo rosła liczba osób uczestniczących w piramidzie – taki stały, lawinowy wzrost klientów nie jest możliwy. W efekcie piramida upada, przepadają twoje pieniądze, a jeśli wprowadziłeś swoich znajomych lub rodzinę – także ich pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami. Systemy typu piramida maskowane są hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, „zarabianie w domu”, „platforma reklamowa”. Oszustwo zgłoś organom ścigania (policja, prokuratura).

Ostrzeżenie konsumenckie

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

Przedsiębiorcy, wobec których prezes UOKiK wydał ostrzeżenie, to: BCU Trading z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i Futurenet Ukraine z siedzibą we Lwowie (Ukraina).

Oszczędzasz? Inwestujesz? Obejrzyj spot, który przygotował UOKiK.

 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2019-03-26

„Razem dla Kujaw i Pomorza”

Dnia 20 marca 2019 roku w  Centrum  Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Starosta Sępoleński wraz z władzami Powiatu uczestniczył w spotkaniu z rolnikami i mieszkańcami wsi zorganizowanym przez Wojewodę Kujawsko – Pomorskiego  pn. „Razem dla Kujaw i Pomorza”.

Spotkanie odbyło się w ramach wspólnej inicjatywy instytucji rolniczych takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej, Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspektorat Weterynarii oraz Wydział Infrastruktury i Rolnictwa Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Spotkanie miało na celu przybliżenie wiedzy na tematy najbardziej aktualnie w dzisiejszym rolnictwie:

 • działania Rządu w obszarze rolnictwa na najbliższy rok;
 • zadania regionalnych oddziałów instytucji i agend odpowiedzialnych za wsparcie i rozwój rolnictwa;
 • działania Zespołu Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. rolnictwa.

Instytucje związane z rolnictwem zaprezentowały i omówiły realizowane przez siebie działania.  Była to również okazja do poznania problemów rolników i mieszkańców wsi. Po wystąpieniach wszystkich prelegentów Wojewoda oraz zaproszeni goście odpowiadali na pytania i problemy rolników oraz mieszkańców wsi.

Poniżej wystąpienia przedstawicieli poszczególnych instytucji działających w obszarze rolnictwa:

 • Dyrektora Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – Ryszarda Kamiński,
 • Zastępcy Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy – Witolda Dzierżaka,
 • Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii – Jerzego Dymka oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Sępólnie Krajeńskim – Magdaleny Czerkawskiej-Tyborskiej,
 • Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa – Marcina Wrońskiego,
 • Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych – Waldemara Sieńko,
 • Zastępcy Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Pawła Drzażdżewskiego.
 • data: 2019-03-21

Razem dla Kujaw i Pomorza

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-03-21
 • IMG_2231
 • IMG_2238
 • IMG_2239
 • IMG_2240
 • IMG_2246
 • IMG_2247
 • IMG_2251
 • IMG_2254
 • IMG_2258
 • IMG_2266
 • IMG_2268
 • IMG_2274
 • IMG_2276
 • IMG_2282
 • IMG_2287
 • IMG_2299
 • IMG_2300
 • IMG_2309
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-21

Komisje połączone Rady Powiatu

19 marca na sali sesyjnej odbyły się komisje połączone Rady Powiatu.

Komisje obradowały zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

1.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia WPF.
2.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Powiatu na 2019 r. 
 

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji z Biura Rady, data: 2019-03-21
 • IMG_2209
 • IMG_2215
 • IMG_2217
 • IMG_2220
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-19

Informacja!

Szanowni Mieszkańcy, w związku z prowadzonymi pracami konserwacyjnymi w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim telefon do sekretariatu jest nieczynny. W związku z powyższym prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z wydziałami. Poniżej lista telefonów do poszczególnych osób/wydziałów.

Numery telefonów  >>> Kliknij Tutaj <<<

Za utrudnienia przepraszamy.

 • data: 2019-03-21

Konsultacje społeczne

Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących projektu "Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022".

Konsultacje trwają do 22 marca 2019 roku.

Uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są wszyscy mieszkańcy powiatu.

Zgłaszanie propozycji/uwag do Programu: Termin zgłoszeń upływa 22 marca 2019 r.

Uwagi/propozycje można złożyć osobiście w Sekretariacie Starostwa Powiatowego lub przesłać pocztą tradycyjną (liczy się data wpływu do Urzędu) na adres:

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim ul. T. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie z dopiskiem dotyczy projektu "Powiatowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2019-2022".

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-03-19

Premie na podejmowanie działalności gospodarczej

Stowarzyszenie NASZA KRAJNA informuje o możliwości składania wniosków o udzielenie wsparcia na operacje realizowane przez podmioty inne niż LGD w ramach: „poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Kwota premii na rozpoczęcie działalności gospodarczej: 60.000,00 zł
Limit środków w ramach naboru: 540.000,00 zł

Nr konkursu LGD: 1/2019 Termin składania wniosków: 18/03/2019 – 01/04/2019 r.

Miejsce składania wniosków: Stowarzyszenie NASZA KRAJNA, ul. Jeziorna 6, 89-400 Sępólno Krajeńskie, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.30.

Wnioski wraz z załącznikami należy składać na odpowiednich formularzach w 2 egzemplarzach w wersji papierowej oraz wniosek w formie dokumentu elektronicznego zapisany na informatycznym nośniku danych.

Szczegółowe informacje udzielane są w Biurze Stowarzyszenie NASZA KRAJNA 
Pytania należy kierować na adres email: biuro@naszakrajna.org lub telefonicznie:
531 089 577 lub 884 001 997.
Poniżej link do pełnego ogłoszenia o naborze wniosków, konkurs nr 1/2019.
http://www.naszakrajna.org/konkursy.html
 

 • autor: LGD Nasza Krajna, data: 2019-03-19

6 posiedzenie zarządu

15 marca 2019 r. odbyło się 6 posiedzenie zarządu powiatu.
Zarząd przebiegał zgodnie z następującym porządkiem obrad: 
1.    Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad.
2.    Zatwierdzenie protokołów z posiedzeń Zarządu Powiatu Nr 4/2019 i 5/2019.
3.    Podjęcie uchwały w sprawie:
1)      Uchwała Nr 6/23/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku w sprawie uchwalenia Regulaminu Organizacyjnego Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku.
4.    Informacja Skarbnika Powiatu ad. projektu budżetu Powiatu na 2019 rok oraz projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej.
5.    Informacja Starosty w sprawie opracowania raportu o stanie Powiatu.
6.    Stanowisko Zarządu Powiatu w sprawie:
1)      pisma Burmistrza Sępólna Krajeńskiego ad. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego przy ul Targowej;
2)      pisma Burmistrza Więcborka ad. możliwości zakwaterowania policjantów w internacie CKZiU w Więcborku;
3)      wniosków mieszkańca Więcborka – pismo z 10.03.2019 r.
7.    Zatwierdzenie materiałów i projektów uchwał na VII sesję Rady Powiatu.
8.    Sprawy wniesione.
Uchwały w sprawie:
a) Uchwała Nr 6/24/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku zmieniająca uchwalę w sprawie ustalenia zasad przyznawania osobom niepełnosprawnym z terenu Powiatu Sępoleńskiego dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach pilotażowego programu (...)
b) Uchwała Nr 6/25/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku w sprawie: ogłoszenia konkursu na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim, ul. Gen. J. Hallera 29;
c) Uchwała Nr 6/26/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku w sprawie: ogłoszenia konkursu na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, ul. Młyńska 42
9.    Wolne wnioski.
10.    Zakończenie.    
 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-18
 • IMG_2185
 • IMG_2187
 • IMG_2192
 • IMG_2195
 • IMG_2205
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-15

Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim ogłasza konkursy

Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim oraz na stanowisko Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim

Uchwała Nr 6/26/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku

 • autor: Zarząd Powiatu Sępoleńskiego w osobach: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, Wicestarosta - Andrzej Marach, Katarzyna Kolasa, Iwona Sikorska, Tomasz Fifielski, data: 2019-03-15

Uchwała Nr 6/25/2019 Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 15 marca 2019 roku

 • autor: Zarząd Powiatu Sępoleńskiego w osobach: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, Wicestarosta - Andrzej Marach, Katarzyna Kolasa, Iwona Sikorska, Tomasz Fifielski, data: 2019-03-15

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-03-15 22:00 Do: 2019-03-16 08:00

Przebieg:  Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 90 km/h z zachodu.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk:  Grzegorz Pietrucha

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-03-15

Oferta ZSP jeszcze lepsza!

Pozyskiwanie młodzieży dla kształcenia na poziomie technikum-mechatronik, prowadzenie działań promocyjno-informacyjnych dotyczących aktywności szkoły i pracodawcy oraz zwiększanie dostępu uczniów do nowoczesnych technik i technologii, to główne założenia porozumienia jakie podpisał Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim z bydgoską firmą AKSON sp. z o.o.. Uroczyste podpisanie porozumienia miało miejsce 13 marca br. na Targach Pracy i Edukacji, które corocznie odbywają się pod hasłem "Twoja przyszłość w Twoim regionie".

AKSON sp. z o.o., to firma ściśle związana z przemysłem opakowaniowym, będąca przede wszystkim producentem form na elementy opakowań. Firma AKSON zobowiązała się do współdziałania w zakresie prowadzenia naboru do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim na kierunek technik mechatronik, wspieraniu szkoły w zakresie działań związanych z uruchomieniem nowych kierunków kształcenia poprzez: umożliwienie młodzieży spotkań na terenie zakładu pracy oraz prowadzenie wsparcia zawodowego młodzieży podejmującej naukę. Ponadto firma zobowiązała się do opracowywania wspólnie ze szkołą planów i programów nauczania zawodu oraz prowadzenia zawodowego kształcenia praktycznego uczniów technikum z ZSP w Sępólnie Krajeńskim zgodnie z planem i programem nauczania. Strony porozumienia oświadczyły, że ich wzajemne relacje nie będą wywoływały żadnych skutków finansowych. Podpisanie porozumienia potwierdza, że szkoły ponadpodstawowe, dla których Powiat Sępoleński jest organem prowadzącym, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, przez cały czas rozwijają swoją ofertę edukacyjną.

Podpisy na porozumieniu złożyli: Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Prezes Zarządu AKSON sp. z o.o. Aleksander Ohla, członek zarządu AKSON sp. z o.o. Adam Kosakowski oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim Eugeniusz Szwochert. Należy dodać, że wśród partnerów szkoły są m.in. Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy z Bydgoszczy, Wojskowa Akademia Techniczna oraz firma Eggersmann.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-03-15
 • IMG_1800
 • IMG_1814
 • IMG_1825
 • IMG_1830
 • IMG_1851
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13

Szkoły powiatowe - Twoja Przyszłość w Twoim Regionie

Atrakcyjne kierunki kształcenia oraz współpraca z uczelniami wyższymi i wieloma firmami z całego regionu w szkołach branżowych, bardzo dobre wyniki egzaminów maturalnych w liceach, staże i praktyki w krajach Unii Europejskiej w technikach, to niewątpliwe atuty jakie 13 marca, na Targach Pracy i Edukacji „Twoja przyszłość w Twoim regionie” prezentowały szkoły, dla których Powiat Sępoleński jest organem prowadzącym.

Podczas Targów, uczniowie III klasy gimnazjów oraz VIII klasy szkół podstawowych mogli porozmawiać bezpośrednio z młodzieżą, nauczycielami oraz dyrektorami Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim,  Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Więcborku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Stoiska wspomnianych szkół cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, odwiedziło je  w ciągu całego dnia blisko 600 uczniów.  Jak pokazuje życie,  Targi stworzyły doskonałą przestrzeń do kontaktu pomiędzy potencjalnym a aktualnymi uczniami szkół ponadpodstawowych. Można było zaobserwować doskonały kontakt tych dwóch grup młodzieży, które bez barier i w swobodny sposób wymieniały  swoje poglądy. Z rozmów kuluarowych  z młodzieżą przybyłą na targi wiemy, że coraz większa jej część zamierza kontynuować  naukę w ponadpodstawowych szkołach Powiatu Sępoleńskiego.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-03-15
 • IMG_1987
 • IMG_1974
 • IMG_1969
 • IMG_1960
 • IMG_1955
 • IMG_1946
 • IMG_1941
 • IMG_1905
 • IMG_1772
 • IMG_1735
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13

Wszyscy uczniowie, którzy odwiedzili tego dnia stoiska szkół Powiatu Sępoleńskiego, brali udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim oraz Starostwo Powiatowe. Punktem kulminacyjnym Targów, było losowanie nagród ufundowanych przez sponsora głównego firmę NOVUM TRAVEL  z Więcborka.  Firma pana Dariusza Tusznio sprezentowała uczestnikom Targów dwie wycieczki zagraniczne: 6 dniowy wyjazd do słonecznej Italii oraz 3 dniową wycieczkę do Lwowa. NOVUM TRAVEL to więcborska  firma z branży turystycznej, która w ciągu kilkunastu lat konsekwentnej działalności  stale poszerza swoją ofertę,  obejmującą w tej chwili wszystkie kraje w Europie, Bliski Wschód, Ziemię Świętą, Egipt, Maroko oraz Meksyk (www.novumtravel.pl).

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-03-15
 • IMG_1870
 • IMG_1884
 • IMG_2134
 • IMG_2147
 • IMG_2168
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13

Świetnym przykładem, na nieustanne zwiększanie oferty edukacyjnej szkół powiatu, jest fakt podpisania podczas Targów, porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim a bydgoską firmą AKSON sp. z o.o..  Jest  to firma ściśle związaną z przemysłem opakowaniowym, będąc przede wszystkim producentem form na elementy opakowań. Podpisy na porozumieniu złożyli: Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Prezes Zarządu AKSON sp. z o.o. Aleksander Ohla oraz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Eugeniusz Szwochert. Należy dodać, że wśród partnerów szkoły są m.in. Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi, Uniwersytet Technologiczno Przyrodniczy z Bydgoszczy, Wojskowa Akademia Techniczna oraz firma Eggersmann.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-03-15
 • IMG_1800
 • IMG_1814
 • IMG_1825
 • IMG_1830
 • IMG_1851
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13

Targi to nie tylko część wystawiennicza. Jak co roku przygotowaliśmy dla uczestników niespodzianki muzyczne. W tym roku na scenie zaprezentował się zespół FAIRLY LOCAL oraz saksofonista altowy z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim, który na co dzień gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Sępólnie Krajeńskim - Maciej Kamiński.  FAIRLY LOCAL to zespół, któremu do tej pory udało się wystąpić jako support przed takimi gwiazdami jak: Enej, Kombi, Kamil Bednarek. Zajęli pierwsze miejsce w III Talent Show zorganizowanym przez galerię Brama Pomorza oraz wystąpili w programie Ranny Powstaniec w Weekend FM. Mieli również okazję wspierać oraz wystąpić podczas 27 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chojnicach. Oba koncerty zostały bardzo pozytywnie odebrane przez widownię. Wykonawcom serdecznie dziękujemy za wsparcie i udział w Targach.

 • autor: Artur Juhnke, data: 2019-03-15
 • IMG_1752
 • IMG_1753
 • IMG_2072
 • IMG_2086
 • DSC_0867
  • autor: Julia Kościanek
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13

Organizatorem Targów Pracy i Edukacji byli: Powiat Sępoleński, Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu oraz Gmina Sępólno Krajeńskie. Zapraszamy za rok i dziękujemy za udział.

Poniżej zamieszczamy linki do stron szkół ponadpodstawowych Powiatu Sępoleńskiego. Wszystkich absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych zapraszamy do zapoznania się z ich pełna ofertą.

www.losepolno.szkolnastrona.pl

www.lowiecbork.edu.pl

www.zspsepolno.pl

www.ckziu-wiecbork.pl

IV Targi Pracy i Edukacji - Twoja Przyszłość w Twoim Regionie

Organizatorem targów było Starostwo Powiatowe w Sępólnie Kraj. przy współpracy z Urzędem Miejskim w Sępólnie Kraj., Wojewódzkim Urzędem Pracy w Toruniu oraz Powiatowym Urzędem Pracy w Sępólnie Kraj.

Udział w targach wzięło 58 wystawców wśród których wymienić należy: pracodawców i przedsiębiorców, szkoły ponadpodstawowe i uczelnie wyższe, instytucje rynku pracy oraz podmioty zajmujące się problematyką rynku pracy.

Uczestnikami targów były osoby bezrobotne oraz uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Przeważającą część wystawców stanowili lokalni pracodawcy i przedsiębiorcy. Zaprezentowały się duże i znane firmy z obszaru naszego powiatu jak małe podmioty, w tym także osoby które rozpoczęły działalność gospodarczą dzięki wsparciu finansowemu z Powiatowego Urzędu Pracy.

Wystawcy skorzystali ze stoisk przygotowanych przez firmę zewnętrzną. Umożliwiło to, w zorganizowany i czytelny sposób, zaprezentowanie przygotowanych ekspozycji i materiałów informacyjnych.

Pracodawcy przygotowali na targi znaczną liczbę ofert pracy, a dodatkowo każde stoisko wyposażone zostało w informacje o kluczowych miejscach pracy. Osobom poszukującym pracy dało to możliwość  zapoznania się w jednym miejscu z aktualnymi propozycjami pracy i przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z wieloma pracodawcami. Uczniowie pogłębić mogli  natomiast wiedzę o poszukiwanych zawodach, wymaganych stawianych przez pracodawców, a w efekcie zweryfikować trafność wyboru przyszłego zawodu.

Zainteresowani uczniowie skorzystali także z grupowych zajęć zawodoznawczych, które przeprowadzone zostały przez pracowników Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Bydgoszczy.

 • autor: Powiatowy Urząd Pracy, data: 2019-03-14

Praca poszukiwana - IV Targi Pracy i Edukacji w Sępólnie Krajeńskim

 • autor: TVP Bydgoszcz, data: 2019-03-14
 • IMG_1728
 • IMG_1743
 • IMG_1752
 • IMG_1753
 • IMG_1758
 • IMG_1763
 • IMG_1786
 • IMG_1795
 • IMG_1797
 • IMG_1863
 • IMG_1866
 • IMG_1877
 • IMG_1892
 • IMG_1895
 • IMG_1900
 • IMG_1908
 • IMG_1915
 • IMG_1921
 • IMG_1926
 • IMG_1990
 • IMG_2000
 • IMG_2003
 • IMG_2017
 • IMG_2020
 • IMG_2023
 • IMG_2024
 • IMG_2038
 • IMG_2042
 • IMG_2044
 • IMG_2053
 • IMG_2060
 • IMG_2072
 • IMG_2086
 • IMG_2108
 • IMG_2112
 • IMG_2123
 • IMG_2132
 • IMG_2134
 • IMG_2147
 • IMG_2168
 • IMG_2174
 • IMG_2182
 • IMG_1769
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-13
 • 77

Życzenia z okazji Światowego Dnia Konsumenta

 • dzienkonsumenta
 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2019-03-14

Relacja z konferencji prasowej w sprawie sytuacji w służbie zdrowia

Ryczałt, który nie uwzględnia rzeczywistych potrzeb; brak zapłaty za nadwykonania; brak personelu medycznego; wzrost wynagrodzeń, na który nie zapewniono środków - to realia polskich szpitali powiatowych. Jeśli rząd nie zmieni podejścia do ich funkcjonowania, grozi im likwidacja.

Mówiono o tym podczas konferencji dotyczącej sytuacji szpitali powiatowych, która odbyła się 5 marca w Warszawie.

Spotkanie zorganizował Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP) oraz Związek Powiatów Polskich (ZPP) po to, aby pokazać do czego, ich zdaniem może doprowadzić szpitale brak zmiany w kierunku myślenia i działania rządzących.

Fala roszczeń

- Szpitale powiatowe są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. I powoli przestajemy sobie radzić z tą sytuacją. Cały czas uważamy, że bez zmiany sposobu finansowania procedur wykonywanych w szpitalach powiatowych po prostu część szpitali się zamknie I to nie są słowa, które rzucam na wiatr. – mówił Waldemar Malinowski, prezes Zarządu OZPSP. Jak tłumaczył, organy założycielskie nie będą w stanie poradzić sobie ze stratą finansową. – W naszym mniemaniu te starty pojawiły się przede wszystkim wraz z brakiem obiecanych podwyżek wynagrodzeń.

Tłumaczył, że minister zdrowia obiecał podwyżki pielęgniarkom, lekarzom na etacie, czy ratownikom medycznym. To zaś spowodowało, że także inne grupy osób wykonujących zawody medyczne zaczęły żądać wyższych poborów. - To uruchomiło falę roszczeń płacowych praktycznie nie do pohamowania. – mówił szef OZPSP. Ponadto przypomniał, że ostatnio minister zdrowia obiecał podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych i rehabilitantów medycznych. Miało się to, jak mówił Waldemar Malinowski, odbyć przez przeceny świadczeń diagnostycznych w procedurach szpitalnych. Tymczasem, zdaniem OZPSP nie ma co przeceniać. A to dlatego, że świadczeń laboratoryjnych w procedurach nie ma. Muszą być przecenione świadczenia JGP.

Takich podwyżek dla diagnostów laboratoryjnych i rehabilitantów medycznych zdaniem Waldemara Malinowskiego nie będzie, jeśli Ministerstwo Zdrowia w całości nie przeceni procedur medycznych wykonywanych w szpitalach powiatowych.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.

Przeczytaj również: Szpitale powiatowe piszą do premiera i ministra zdrowia

 • autor: www.zpp.pl, data: 2019-03-12
 • 1345

Spotkanie z dyrektorami wydziałów

Dnia 12 marca 2019 roku w gabinecie Starosty odbyło się spotkanie z dyrektorami wydziałów.
W spotkaniu oprócz Starosty – Jarosława Tadycha uczestniczyli:
Wicestarosta – Andrzej Marach;
Skarbnik Powiatu – Władysław Rembelski;
Sekretarz Powiatu – Anna Deja – Dobrowolska;
Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Rozwoju – Tomasz Bondarczyk;
Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska – Barbara Wiśniewska;
Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości – Ewa Zygmunt – Lorbiecka;
Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Gabriela Malczewska;
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy - Artur Żychski;
Kierownik Biura Rady – Katarzyna Niepiekło – Theil;
Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg – Roman Krzysztofek;
Inspektor Wydziału Organizacyjnego - Hanna Roszińska - Obst;
Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych  – Dorota Szymańczak; 

Spotkanie miało charakter organizacyjny i dotyczyło omówienia bieżących spraw funkcjonowania starostwa.
 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-12
 • IMG_1694
 • IMG_1703
 • IMG_1705
 • IMG_1713
 • IMG_1716
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-12

Remont szatni

W Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim Ekipa Remontowo - Budowlana funkcjonująca przy Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim wykonała kapitalny remont zaplecza sali gimnastycznej. W ramach remontu zostały odnowione 2 szatnie, 2 sanitariaty oraz 2 przedsionki do szatni. W ramach remontu wykonano nową instalację sanitarną, nowe okładziny z glazury i terakoty, gładzie i powłoki malarskie. W szatniach zamontowano nowe wyposażenie.

 • autor: Tomasz Bondarczyk - Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Rozwoju , data: 2019-03-11
 • IMG_20181002_121411
 • IMG_20180809_102539
 • IMG_20180905_134210
 • IMG_20180905_134410
 • IMG_20180910_092520
 • IMG_1686
 • IMG_1738
 • IMG_1741
 • IMG_1744
 • IMG_1745
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-08

Dzień Sołtysa

Z okazji Dnia Sołtysa, przypadającego 11 marca, składamy wszystkim Sołtysom oraz członkom Rad Sołeckim z terenu Powiatu Sępoleńskiego, najserdeczniejsze życzenia dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności, sukcesów w działalności sołeckiej, a także jak najlepszej współpracy z mieszkańcami i pracownikami gmin.

Jednocześnie składamy najserdeczniejsze podziękowania i słowa uznania za pracę pełną zaangażowania na rzecz lokalnej społeczności.

Przewodniczący Rady Powiatu              Starosta Sępoleński               Wicestarosta Sępoleński

Marek Chart                                     Jarosław Tadych                        Andrzej Marach

 

 

 

 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-03-11

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr [Aktualizacja]

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr - 09.03.2019 r.

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-03-09 12:00 Do: 2019-03-09 17:00

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach miejscami do 75 km/h z zachodu. Możliwe burze.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70 %

Dyżurny synoptyk: Agata Wojtkiewicz

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.


Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr -  od 09.03.2019 r. do 10.03.2019 r.

 

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: wszystkie powiaty

Ważność:  Od: 2019-03-09 23:00 Do: 2019-03-10 06:00

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego zachodniego i północno-zachodniego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h. Najsilniejsze porywy w południowych i zachodnich powiatach.

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk: Maria Poświata

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-03-09

Życzenia na Dzień Kobiet

 • dzienkobiet

Konwent samorządowców

4 marca 2019roku w Urzędzie Miejskim w Więcborku odbył się Konwent Powiatu Sępoleńskiego, którego gospodarzem był Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski.

W spotkaniu uczestniczyli:
Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych
Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Chart
Wicestarosta Sępoleński Pan Andrzej Marach
Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Pan Waldemar Stupałkowski
Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Pan Wojciech Głomski
Wójt Gminy Sośno Pan Leszek Stroiński
Zastępca Burmistrza Więcborka Pan Jacek Masztakowski

Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w naszym powiecie, w tym m.in.:
1. Omówienie wizyty Wojewody Kujawsko – Pomorskiego na terenie Powiatu Sępoleńskiego – 6 marca 2019 roku.
2. Propozycje rozwiązań funkcjonowania nocnych dyżurów aptek na terenie Powiatu Sępoleńskiego.
3. Informacja na temat organizacji IV Targów Pracy i Edukacji – 13 marca 2019 roku.
4. Omówienie realizacji wspólnej uroczystości związanej z obchodami 100- lecia Powstania Powiatu Sępoleńskiego.
5. Sprawy wniesione.

 • autor: www.wiecbork.eu, data: 2019-03-07
 • 53212946_1329961673813152_1124323250118066176_n

Ostrzeżenie meteorologiczne - silny wiatr

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: powiaty: aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski, Włocławek, włocławski, Żniński.

Ważność:  od godz. 09:00 dnia 08.03.2019 do godz. 20:00 dnia 08.03.2019

Przebieg: Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 85km/h, z południowego zachodu

Uwag: Brak.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %

Dyżurny synoptyk: Anna Zielińska-Szefka

Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

 • autor: Irena Miczko - Wydział Zarządzania Kryzysowego (...), data: 2019-03-07

Spotkanie Wojewody z sołtysami

Dnia 6 marca o 16:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie Wojewody Kujawsko – Pomorskiego – Mikołaja Bogdanowicza,  Posła na Sejm RP - Bartosza Kownackiego oraz samorządowców z terenu powiatu sępoleńskiego z sołtysami z terenów gmin powiatu.

- Niedługo będziemy obchodzili Dzień Sołtysa. Do tej pory nie było okazji by się z sołtysami spotkać, a oni tak na prawdę odegrali ogromną rolę w tych pierwszych trudnych dniach, tygodniach, miesiącach po nawałnicy, która przeszła przez te tereny 11 sierpnia 2017 roku. Dzisiejsze spotkanie jest okazją by im bardzo podziękować za to, co do tej pory zrobili, ale także porozmawiać o bieżących problemach z jakimi się na co dzień spotykają. - powiedział wczoraj Mikołaj Bogdanowicz.   

W Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim Wojewoda Kujawsko-Pomorski uhonorował sołtysów sołectw, które najbardziej ucierpiały w nawałnicy 2017 roku. Dyplomy za zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności otrzymali:

z Gminy Sośno: 

 Ryszard Badziński - sołtys sołectwa Dziedno;
 Roman Kuzara – sołtys sołectwa Zielonka;
 Maciej Kozyra – sołtys sołectwa Wielowiczek;
 Kamila Jabłońska - sołtys sołectwa Szynwałd;
 Maciej Przeor – sołtys sołectwa Mierucin.

z Gminy Sępólno Krajeńskie:

 Antoni Barłóg – sołtys sołectwa Włościbórz;
 Maria Boczula – sołtys sołectwa Komierowo;
 Elżbieta Basińska–Czachor – sołtys sołectwa Wysoka Krajeńska;
 Małgorzata Heleniak – sołtys sołectwa Teklanowo;
 Mieczysław Kęsik – sołtys sołectwa Skarpa;
 Lucyna Pająk – sołtys sołectwa Niechorz;
 Tadeusz Pieczywek –długoletni sołtys sołectwa Wilkowo poprzednich kadencji;
 Marian Pukownik – sołtys sołectwa Wałdowo;
 Stanisław Stróżyński – sołtys sołectwa Zalesie;
 Krzysztof Tarlach – sołtys sołectwa Wałdówko.

z Gminy Więcbork:

 Piotr Szyling – sołtys sołectwa Zabartowo;
 Kazimierz Sowiński – sołtys sołectwa Jastrzębiec;
 Stanisław Schwartz – sołtys sołectwa Pęperzyn.

Ponadto, sołtys Szynwałdu Kamila Jabłońska odebrała z rąk Wojewody, w dowód uznania za trud i działania podjęte na rzecz poszkodowanych w nawałnicy mieszkańców, nie tylko sołectwa Szynwałd, medal okolicznościowy z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie było ponadto okazją do zadawania pytań Wojewodzie. Sołtysi mieli okazję porozmawiać o potrzebach swoich sołectw. Pytania dotyczyły naprawy dróg związanej z trwającym wywozem drewna z lasów z terenów ponawałnicowych. Ponadto w dyskusji poruszono temat dostępności do sadzonek drzew dla właścicieli lasów prywatnych, temat ASF, spraw dotyczących rolnictwa, cen trzody chlewnej a także szacowania szkód oraz sposobu powoływania komisji. 
 

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-07
 • IMG_1502
 • IMG_1511
 • IMG_1530
 • IMG_1545
 • IMG_1576
 • IMG_1628
 • IMG_1649
 • IMG_1651
 • IMG_1656
 • IMG_1659
 • IMG_1666
 • IMG_1670
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-06

Ogłoszenie o możliwości zgłoszenia uwag do oferty

Ogłoszenie o możliwości zgłoszenia uwag do oferty złożonej w trybie art. 19 a ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Miejski Ludowy Klub Sportowy "Krajna"  złożył w dniu 04 marca 2019 r. ofertę na realizację zadania publicznego.

Tytuł zadania publicznego:  „Organizacja III Grand Prix Polski Żaków i Żaczek w tenisie stołowym."


W terminie 7 dni od dnia ogłoszenia ofert każdy może zgłosić do niej uwagi, przesyłając je na adres kamila.jablonska@powiat-sepolno.pl lub przekazując do Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich, Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim na adres: ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie, pok. 47 na I piętrze.

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-07

Wizyta Wojewody Kujawsko - Pomorskiego w Powiecie Sępoleńskim

6 marca br. na zaproszenie Starosty Sępoleńskiego - Jarosława Tadycha w powiecie sępoleńskim gościli Wojewoda Kujawsko - Pomorski - Mikołaj Bogdanowicz orz Poseł na Sejm RP - Bartosz Kownacki. Wizyta była okazją do spotkania się z samorządowcami i podsumowania dotychczasowych prac związanych z odbudową infrastruktury po nawałnicy.

Wizyta rozpoczęła się śniadaniem z dziećmi, mieszkańcami niedawno otwartych dwóch 14-osobowych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Więcborku.

Po spotkaniu z wychowankami Domów dla Dzieci Mikołaj Bogdanowicz i Bartosz Kownacki odwiedzili szpital powiatowy, a następnie udali się na wizytację dróg powiatowych i gminnych w powiecie sępoleńskim, odbudowanych dzięki środkom rządowym przeznaczonym na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Powiat sępoleński był jednym z najbardziej poszkodowanych w wyniku nawałnicy, jaka nawiedziła nasze województwo w 2017 roku. Powiat sępoleński w latach 2017-2018 dzięki wsparciu i pomocy rządowej w wysokości ok. 21 mln. zł odbudował 26,5 km dróg. Łączna wartość tych zadań w powiecie sępoleńskim to ok. 30,5 mln zł. Na tereny ponawałnicowe w województwie kujawsko-pomorskim przekazano 250 milionów złotych.

W Komierowie Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z Wiceministrem Bartoszem Kownackim spotkali się z samorządowcami, przedsiębiorcami realizującymi zadania drogowe po nawałnicy oraz innymi zaproszonymi gośćmi i podsumowali dotychczasowe prace związane z odbudową przede wszystkim infrastruktury.

Tematyka spotkania obejmowała również inne tematy takie jak:

 • Afrykański Pomór świń na terenie Powiatu oraz Województwa Kujawsko - Pomorskiego
 • Budowa obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego
 • Fundusz dróg samorządowych
 • Plany inwestycyjne dotyczące gazyfikacji
 • Bieżące problemy samorządów z terenu Powiatu Sępoleńskiego

W spotkaniu wzięli udział m.in.:

Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – Bartosz Kownacki;

Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz;

Dyrektor Biura Posła na Sejm RP – Julia Rozworowska;

Dyrektor Biura Wojewody – Tomasz Łapicz;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych;

Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;

Skarbnik Powiatu Sępoleńskiego – Władysław Rembelski;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Franciszek Lesinski;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

Sekretarz Gminy Sępólno Krajeńskie – Dariusz Wojtania;

Skarbnik Gminy Kamień Krajeński – Piotr Gustyn;

Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. mgr inż. Maciej Suchomski;

Komendanta Powiatowego Policji – insp. Paweł Zawada

 • data: 2019-03-07
 • IMG_1200
 • IMG_1224
 • IMG_1235
 • IMG_1241
 • IMG_1248
 • IMG_1255
 • IMG_1260
 • IMG_1264
 • IMG_1269
 • IMG_1274
 • IMG_1286
 • IMG_1289
 • IMG_1297
 • IMG_1312
 • IMG_1325
 • IMG_1327
 • IMG_1331
 • IMG_1340
 • IMG_1345
 • IMG_1353
 • IMG_1363
 • IMG_1368
 • IMG_1373
 • IMG_1377
 • IMG_1387
 • IMG_1390
 • IMG_1406
 • IMG_1421
 • IMG_1433
 • IMG_1444
 • IMG_1469
 • IMG_1472
 • IMG_1475
 • IMG_1478
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-06

Spotkanie Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Dnia 05 marca w gabinecie Starosty odbyło się spotkanie Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Tematem spotkania była analiza zmian do regulaminu Krajeńskiego Anioła i Krajeńskiej Iskierki.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele rady w osobach:

 1. Monika Lipecka - reprezentant Gminy Więcbork – Przewodnicząca Rady,
 2. Wiesława Stafiej - przedstawiciel Stowarzyszenia „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kraj. - Wiceprzewodnicząca Rady,
 3. Jadwiga Steinborn - reprezentant Gminy Kamień Kraj. - Sekretarz Rady,
 4. Hanna Sobiechowska - reprezentant Gminy Sępólno Kraj.,
 5. Anna Szlachetka - reprezentant Gminy Sośno.

 

oraz Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych i Skarbnik Powiatu – Władysław Rembelski.

 • autor: Kamila Jabłońska na podstawie informacji od Wojciecha Bilskiego, data: 2019-03-06
 • IMG_1197
 • IMG_1198
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-03-06

Integracja na ludowo

Kilkudziesięciu artystów ludowych z Gminy Więcbork, Gminy Czernikowo oraz z Gminy Sępólno Krajeńskie, wzięło udział w dorocznym Spotkaniu Integracyjnym „Sztuka Kulinarna i Kultura Ludowa Gmin Województwa Kujawsko – Pomorskiego”.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w Lutowie już po raz trzynasty.

Impreza jest spotkaniem amatorskich grup artystycznych z całego województwa. Co roku do Lutowa przyjeżdżają inne zespoły. Prezentują nie tylko swoją twórczość, ale także przywiezione ze sobą potrawy regionalne, co jest dla uczestników i publiczności dodatkową atrakcją. „W historii naszych spotkań do tej pory gościliśmy już 24 gminy” - mówi Zdzisław Grzeca, Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi „KGW i KR” Gminy Sępólno Krajeńskie.

Wydarzenie ma także charakter integracyjny. Na scenie występują zespoły z różnych zakątków województwa. Nierzadko są to grupy wielopokoleniowe. Całość ma formułę biesiadną.

Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu - Marek Chart oraz Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych.

 • autor: www.gmina-sepolno.pl, data: 2019-03-05
 • lutowoDSC02403
 • lutowoDSC02404
 • lutowoDSC02410
 • lutowoDSC02417
 • lutowoDSC02420
 • lutowoDSC02424
 • lutowoDSC02425
 • lutowoDSC02428
 • lutowoDSC02429
 • lutowoDSC02431
 • lutowoDSC02433
 • lutowoDSC02435
 • lutowoDSC02436
 • lutowoDSC02439
 • lutowoDSC02443
 • autor: www.gmina-sepolno.pl, data: 2019-03-05

Turniej Steel Darta pod Patronatem Starosty Sępoleńskiego

            W piątkowy wieczór w „Barze Zacisze” odbył się pierwszy w tym roku turniej darta. Zawodnicy rywalizowali w "Turnieju Steel Darta pod Patronatem Starosty Sępoleńskiego”. W zawodach wzięło udział 23 zawodników, w tym jedna kobieta, m.in. z Bydgoszczy, Elbląga, Koszalina, Nakła nad Notecią, Gdyni, Czaplinka, Sośna, Dąbrowy oraz Sępólna Krajeńskiego. W tym gronie znalazł się Roman Tomczak - uczestnik jednego z najdłużej rozgrywanych i najbardziej prestiżowego turnieju darta na świecie - Winmau World Masters organizowanego od 1974 roku oraz kwalifikacji do Mistrzostw Świata organizacji British Darts Organisation.

            Po analizie ilości zgłoszeń organizatorzy podzielili zawodników na cztery grupy po 6 osób (grupy nr 1-3) oraz 5 (grupa nr 4). Mecze w fazie grupowej rozgrywano systemem best of 5, a więc zwycięzca musiał zapisać na swoim koncie trzy wygrane legi. Ta faza turnieju obfitowała w wiele wysokich wyników takich jak: skończenia 116 i 117 M.Spirka, 110 K.Borzęcki, 118 M.Rybka, 120 A.Jakubowski czy 140 A.Adamczyk. Wszystkich przebił Zbigniew Piwoński z Elbląga popisując się maksymalnym możliwym skończeniem ze 170 punktów (60,60,50). Z rozgrywek grupowych awans do dalszej fazy (1/8 finału) uzyskiwało 16 zawodników. Sztuka ta udała się czterem zawodnikom z terenu Powiatu Sępoleńskiego. Niestety trzem z nich nie udało się awansować do następnej fazy ulegając duetowi bydgoszczan (Adamczyk 3-0 Frohlke i Jagieniak 3-0 Proc) oraz R.Noga poległ w pojedynku z R.Tomczak również w stosunku 3-0. Tylko M.Rybka zdołał wygrać swoje spotkanie z Ł.Czarny również w stosunku 3-0 (wszystkie pojedynki 1/8 finału zakończyły się w stosunku 3-0). W kolejnym pojedynku ostatni przedstawiciel Powiatu Sępoleńskiego spotkał się z R.Tomczakiem kończąc swoją przygodę na 5 miejscu.  W pozostałych spotkaniach triumfowali Adamczyk, Jagieniak oraz Borzęcki. W pierwszym półfinale spotkali się dwaj bydgoszczanie, a lepszym z nich okazał się N.Jagieniak wygrywając ze zwycięzcą IV Mistrzostw Powiatu Sępoleńskiego A.Adamczykiem 4-1. W drugim półfinale spotkali się R.Tomczak i K.Borzęcki, lepszy okazał się ten pierwszy wygrywając 4-2. Równolegle z meczem finałowym rozgrywano mecz o 3 miejsce. Zwycięzcą tego pojedynku został Arek Adamczyk kończąc turniej na miejscu medalowym. W finale stojącym na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy max (180 pkt.), 13 oraz 14 lotka, Roman Tomczak nie pozostawił złudzeń wygrywając 4-1 z Norbertem Jagieniakiem. Po zakończeniu meczu finałowego najlepsza "8" turnieju została nagrodzona pucharami, medalami oraz pamiątkami związanymi z Powiatem Sępoleńskim.                       

Organizatorzy bardzo gorąco pragną podziękować za pomoc w organizacji turnieju oraz wsparcie Panu Staroście Sępoleńskiemu Jarosławowi Tadychowi, właścicielom i obsłudze Baru Zacisze, Panu Franciszkowi Fröhlke, zawodnikom za tak liczny udział i stworzenie świetnej atmosfery. Dodatkowo, organizatorzy już teraz pragną zaprosić do udziału w kolejnych turniejach które z pewnością odbędą się jeszcze w 2019 roku. Do zobaczenia przy tarczy!

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

1. Roman Tomczak

2. Norbert Jagieniak

3. Arkadiusz Adamczyk

4. Krzysztof Borzęcki

5-8. Dawid Tomaszewski

5-8. Zbigniew Piwoński

5-8. Andrzej Jakubowski

5-8. Mateusz Rybka

9-16. Michał Fröhlke

9-16. Robert Rodkiewicz

9-16. Edward Pukin

9-16. Roman Proc

9-16. Karol Szakowski

9-16. Jakub Tymczyszyn

9-16. Radosław Noga

9-16. Łukasz Czarny

17-23. Adrian Spirka

17-23. Mateusz Spirka

17-23. Rafał Warmiński

17-23. Iwona Dehamchi

17-23. Miłosz Spirka

17-23. Łukasz Banach

17-23. Jacek Warmiński

 • autor: Nadesłane - Mateusz Rybka, data: 2019-03-04
 • IMG_0814
 • IMG_0822
 • IMG_0828
 • IMG_0831
 • IMG_0835
 • IMG_0836
 • IMG_0838
 • IMG_0846
 • IMG_0848
 • IMG_0852
 • IMG_0856
 • IMG_0859
 • IMG_0862
 • IMG_0864
 • IMG_0867
 • IMG_0872
 • IMG_0873
 • IMG_0874
 • IMG_0876
 • IMG_0878
 • IMG_0879
 • IMG_0881
 • Najlepsza 8 turnieju
 • wspolne zdjeccie wszystkich uczestnikow
 • autor: Nadesłane - Mateusz Rybka , data: 2019-03-04

Ostrzeżenie o silnym wietrze!

Zjawisko: silny wiatr
Stopień zagrożenia: 1
Obszar: powiaty :aleksandrowski, brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, rypiński, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski, Włocławek, włocławski, Żniński.

Ważność: od godz. 03:00 dnia 05.03.2019 do godz. 13:00 dnia 05.03.2019
Przebieg: . Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h z południowego zachodu i zachodu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska : 90%

Uwagi: brak
 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Marcin Czeczatka, data: 2019-03-04

Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2019 roku z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Chart, Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych oraz Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach złożyli kwiaty przed pomnikiem Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim.

W uroczystościach uczestniczyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim oraz mieszkańcy powiatu.
 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-03-01
 • IMG_1116
 • IMG_1118
 • IMG_1125
 • IMG_1126
 • IMG_1129
 • IMG_1130
 • IMG_1132
 • IMG_1133
 • IMG_1135
 • IMG_1140
 • IMG_1142
 • IMG_1144
 • IMG_1145
 • IMG_1146
 • IMG_1147
 • IMG_1148
 • IMG_1150
 • IMG_1152
 • IMG_1157
 • IMG_1161
 • IMG_1162
 • IMG_1163
 • IMG_1165
 • IMG_1168
 • IMG_1171
 • IMG_1173
 • IMG_1175
 • IMG_1177
 • IMG_1178
 • IMG_1179
 • IMG_1182
 • IMG_1184
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-03-01

Mieszkanie treningowe

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku w ramach realizacji projektu pn. „Rodzina w Centrum 2” utworzyło mieszkanie treningowe dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej w rozumieniu przepisów ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Mieszkanie utworzone zostało w Więcborku przy Al. 600-lecia 9 i jest przeznaczone dla dwóch wychowanków pieczy zastępczej.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020 w ramach osi priorytetowej 9 Solidarne Społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług społecznych.

Koszt remontu mieszkania wyniósł: 40.866,48 zł. Planowane koszty wyposażenia mieszkania wynoszą: 34.300,00 zł.

 • autor: Grażyna Tereszkiewicz - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, data: 2019-02-28
 • IMG_1002
 • IMG_1006
 • IMG_1717
 • IMG_0999
 • IMG_1000
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-25

VI Nadzwyczajna Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 27 lutego 2019 roku w sali im. Lucjana Prądzyńskieg odbyła się VI nadzwyczajna sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Podczas obrad Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia Programu postępowania naprawczego dla Powiatu Sępoleńskiego na lata 2019-2021.

 • data: 2019-02-28
 • IMG_1086
 • IMG_1099
 • IMG_1105
 • IMG_1109
 • IMG_1113
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-27

Wspólne posiedzenie Komisji Rady Powiatu.

Dnia 27 lutego 2019 roku w sali im. L. Prądzyńskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się wspólne posiedzenie komisji rady powiatu. Tematem posiedzenia było zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia Programu postępowania naprawczego dla Powiatu Sępoleńskiego na lata 2019-2021.

 • data: 2019-02-28
 • IMG_1038
 • IMG_1044
 • IMG_1058
 • IMG_1062
 • IMG_1065
 • IMG_1068
 • IMG_1074
 • IMG_1076
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-27

Bike Krajna 2019

27 lutego 2019 r. w Urzędzie Gminy w Lipce odbyło się spotkanie organizacyjne dot. Rajdu Rowerowego BIKE KRAJNA 2019. Inicjatorem przedsięwzięcia jest pan Roman Wawrzyniak, a głównymi organizatorami: Stowarzyszenie LGD Krajna Złotowska oraz Stowarzyszenie Przyjazna Edukacja w Złotowie. Celem Rajdu jest uczczenie 100-lecia powstania Powiatu Sępoleńskiego, popularyzacja walorów turystycznych obszaru Krajny, integracja mieszkańców Powiatu Złotowskiego i Sępoleńskiego.

Rajd BIKE KRAJNA 2019 zaplanowany został na 15 sierpnia 2019 r. Uczestnicy Rajdu będą startować z trzech różnych miejsc. Każda z grup podążać będzie inną trasą (trasa niebieska, czerwona i zielona), po to by o tej samej godzinie spotkać się w jednym miejscu w celu integracji mieszkańców sąsiadujących ze sobą powiatów. Rajd będzie miał charakter typowo rekreacyjno-turystyczny. Ze wstępnych informacji wynika, że mieszkańcy Powiatu Sępoleńskiego będą mieli do pokonania całkiem spory kawałek - 70 km. Szczegółowy program jest w trakcie opracowania i niebawem zostanie zamieszczony na naszej stronie www.

Przedsięwzięcie uda się wówczas, gdy będzie konstruktywna współpraca samorządów gmin i powiatów, tj. Powiatu Złotowskiego, Powiatu Sępoleńskiego, Gminy Złotów, Gminy Sępólno Krajeńskie, Gminy Więcbork, Gminy Łobżenica, Gminy Lipka oraz Gminy Zakrzewo. Minione spotkanie zwiastuje taką współpracę, więc pomału można przymierzać się do rowerowej eskapady.

Na spotkaniu Gminę Sępólno Krajeńskie reprezentował Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji –Marek Chart, Powiat Sępoleński reprezentował Starosta Sępoleński –Jarosław Tadych oraz Inspektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Lidia Sokulska-Tłok.

 • autor: Lidia Sokolska-Tłok, data: 2019-02-28
 • 1
 • 2
 • 7
 • DSC09673
 • DSC09676

SENIORZE, NIE DAJ SIĘ NABRAĆ NA POKAZACH!

 • Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup.
 • To niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.
 • UOKiK wydał dwie decyzje i wszczął trzy postępowania dotyczące firm organizujących pokazy handlowe.

[Warszawa, 27 lutego 2019 r.] Starsi konsumenci są często narażeni na nieuczciwe praktyki podczas sprzedaży na prezentacjach. Handlowcy wykorzystują ich problemy ze zdrowiem. Zapraszają na spotkania, których rzekomym celem są bezpłatne badania, a w rzeczywistości odbywa się tam sprzedaż produktów. Kolejne działania UOKiK dotyczą czterech firm sprzedających na pokazach.

ACS Medica

ACS Medica ze Śremu prowadziła sprzedaż na pokazach. W ofercie miała Matę ACS MED oraz Aplikator Magnetic Forte. Firma, dzwoniąc z zaproszeniem na prezentację, wprowadzała konsumentów w błąd. Informowała, że celem spotkania są bezpłatne badania medyczne lub zabiegi rehabilitacyjne. W rzeczywistości chodziło o prezentację oferty handlowej i sprzedaż. Ponadto konsumenci kupując aplikator otrzymywali broszurę informującą o właściwościach wody strukturyzowanej. - Materiały rozdawane konsumentom wprowadzały w błąd co do właściwości wody, która została poddana działaniu urządzenia. Ustaliliśmy, że przedsiębiorca nie wiedział, czy prezentowane informacje zostały poparte badaniami klinicznymi. Co więcej, oświadczył, że nie potwierdził ich producent – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

UOKiK nakazał firmie zaniechanie stosowania wyżej opisanych praktyk. Kara za wprowadzenie konsumentów w błąd wyniosła prawie 72 tys. zł (71 856 zł). Ponadto o  decyzji UOKiK przedsiębiorca musi poinformować wszystkich klientów,  którym sprzedał produkty między 7 marca 2017 r. a 19 grudnia 2018 r.

W listopadzie 2018 r. informowaliśmy o wszczęciu innego postępowania przeciwko temu samemu przedsiębiorcy.  Zakwestionowaliśmy wówczas dzwonienie do konsumentów, mimo braku ich wcześniejszej zgody. Spółka zaniechała stosowania tej praktyki. Dało to podstawę do złagodzenia kary, która wyniosła prawie 6,5 tys. zł (6 467 zł).

Kolejne działania

UOKiK prowadzi  również postępowania przeciwko dwóm spółkom: Vitaldream z Białych Błot oraz R.A.M. Polska z Opalenicy. Obie prowadzą sprzedaż na pokazach i mają w ofercie Aplikator Pola Magnetycznego (APM), a konsumentów namawiają do zakupu zachęcając pakietami promocyjnym. Urząd podejrzewa, że wskazane spółki wprowadzają konsumentów w błąd co do możliwości zakupu tego urządzenia w ramach promocji. Ponadto wątpliwości wzbudził szeroki zakres zastosowania urządzenia APM prezentowany w rozdawanej w toku prezentacji broszurze.

Kolejne postępowanie dotyczy spółki Better Day (wcześniej Clavam) z Poznania, która sprzedaje między innymi maty wibracyjne, odkurzacze piorące, zestawy naczyń czy materace rehabilitacyjne. W jej imieniu firmy telemarketingowe CSV Group oraz Keycraft - obie z Poznania, posługując się wprowadzającym w błąd hasłem wywoławczym: „Dzwonię z firmy RELAX LUX” (przy czym na rynku polskim nie funkcjonuje firma o takiej nazwie) zapraszają na prelekcje dotyczące ochrony zdrowia pod pretekstem odebrania darmowego upominku, tj. kamerki samochodowej HD, wyciskarki do owoców. W rzeczywistości jest to pokaz handlowy, podczas którego część produktów konsumenci rzekomo mogą otrzymać bezpłatnie, w ramach losowania „nagrody głównej”. Jednak aby otrzymać „nagrodę” trzeba nabyć inny produkt za kilka tysięcy złotych – najczęściej materac rehabilitacyjny. Taka praktyka może wprowadzać konsumentów w błąd. Ze skarg wynika również, że konsumenci nie otrzymują kopii wszystkich dokumentów zawierając umowę kredytu. Co więcej, sprzedawca sugeruje, że nie przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy. Takie działania mogą stanowić nieuczciwą praktykę rynkową.

Prowadzone postępowania mogą zakończyć się nakazem zmiany praktyki oraz karami finansowymi w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorców.

Seniorze, uważaj!

 • Jeśli idziesz na prezentację, pamiętaj, że zazwyczaj jest to pokaz handlowy, mający na celu sprzedaż.
 • Gdy otrzymasz zaproszenie na spotkanie lub bezpłatne badanie, ustal, czy będą na nim oferowane towary lub usługi.
 • Uważnie czytaj umowy, nie działaj pod presją czasu.
 • Uważaj na „promocje”, wyjątkowe oferty, gdy sprzedawca mówi ci, że musisz podjąć decyzję w tej chwili, bo okazja się nie powtórzy.
 • Postaraj się konsultować decyzje z kimś bliskim.
 • Nie udostępniaj nikomu dowodu osobistego.
 • Nie bierz pożyczki na zakup sprzętu na pokazie, nie zgadzaj się na wizytę w banku ze sprzedawcą.
 • Zastanów się, czy oferta na pewno jest atrakcyjna.
 • Pamiętaj, że na odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem masz 14 dni.
 • W razie problemów szukaj pomocy u rzecznika konsumentów.
 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2019-02-27

Komisja opiniująca zarekomendowała oferty do dofinansowania

Dnia 26 lutego 2019 roku od 9:00 do 11:30 w gabinecie starosty odbyło się posiedzenie Komisji Opiniującej oferty w ramach ogłoszonych otwartych konkursów ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania i upowszechniania turystyki i krajoznawstwa (konkurs nr 1), wspierania i upowszechniania kultury fizycznej (konkurs nr 2) oraz wspierania i upowszechniania kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego (konkurs nr 3) w 2019 roku.

 

W obradach zgodnie z uchwałą zarządu udział wzięli:

Andrzej Marach – Wicestarosta – Przewodniczący Komisji;

Władysław Rembelski – Skarbnik – Z-ca Przewodniczącego Komisji;

Karolina Górna – Z-ca Głównego Księgowego;

Wojciech Bilski – Referent Wydziału Organizacyjnego (…)

Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (…) – Sekretarz Komisji;

 

Na konkursy złożono łącznie 13 ofert. Na wspieranie i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa (konkurs nr 1) – 3 oferty, na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej (konkurs nr 2)  - 6 ofert oraz  na wspieranie i upowszechnianie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego (konkurs nr 3) – 4 oferty.

Po szczegółowej formalnej i merytorycznej ocenie wniosków, komisja jednomyślnie zarekomendowała zarządowi do dofinansowania 12 ofert, zgodnie z poniższym zestawieniem:

 

Zestawienie ofert na Konkurs nr 1/2019:

Wspieranie i upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa

Nr oferty

Nazwa oferenta

Nazwa zadania

Wartość zadania

Przyznana

kwota dofinansowania

1.

Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Razem od nowa”

Więcbork

 

„Razem po Krajnie”

5.710,00

 

 

1.000,00

2.

Stowarzyszenie „Szansa”

Więcbork

 

 

Na skraju lasu”

3.780,00

 

 

1.000,00

3.

Stowarzyszenie „Pozytywnie Zakręceni”

Skarpa

 

„Zrozumieć historię, pokochać swoją okolicę”.

3.960,00

 

Oferta odrzucona pod względem formalnym

RAZEM:

2.000,00

 

Zestawienie ofert na Konkurs nr 2/2019:

Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej

Nr oferty

Nazwa oferenta

Nazwa zadania

Wartość zadania

Przyznana

kwota dofinansowania

1.

Stowarzyszenie Miłośników Psów – Dog Zone

Więcbork

„III Krajeński Bieg Miłośników Psów”

1.314,00

 

 

400,00

2.

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych przy ZSCKR w Sypniewie

Sypniewo

„V Ogólnopolski Bieg dookoła Wilczych Jarów”

1.290,00

 

 

800,00

3.

Stowarzyszenie Liga Powiatowa – Amatorska Liga Piłki Nożnej Powiatu Sępoleńskiego

Więcbork

„Funkcjonowanie powiatowej Ligii piłki nożnej powiatu sępoleńskiego w 2019 r.”

23.000,00

 

 

 

2.000,00

4.

Stowarzyszenie „Jesteśmy Tacy Sami”

Sępólno Krajeńskie

„Spartakiada V”

1.650,00

 

400,00

5.

Stowarzyszenie „Ze Zbożem Za Pan Brat”

Zboże gm. Sępólno Krajeńskie

Potyczki sąsiedzkie – odsłona czwarta.

9.200,00

 

 

600,00

6.

Uczniowski Klub Sportowy „Hals”

IV Regaty „Biały Żagiel Starosty Sępoleńskiego”

5.893,00

 

800,00

RAZEM:

 

5.000,00

 

Zestawienie ofert na Konkurs nr 3/2019:

Wspieranie i upowszechnianie kultury sztuki, ochrony dóbr kultury i ochrony dziedzictwa narodowego;

Nr oferty

Nazwa oferenta

Nazwa zadania

Wartość zadania

Przyznana

kwota dofinansowania

1.

Stowarzyszenie „Pomóż sobie pomagając innym”

Kamień Krajeński

„660 lat historii Kamienia Krajeńskiego – Dom Pomocy Społecznej wczoraj i dziś.

3.340,00

 

 

400,00

2.

Stowarzyszenie „Mamuśki Mierucin”

Sośno

Punkt Werbunkowy – Militarny Park Rozrywki

1.810,00

 

800,00

3.

Kamieńskie Towarzystwo Kulturalne

Kamień Krajeński

Festyn Kulturalny podsumowujący działalność Uniwersytetu III wieku w Kamieniu Krajeńskim

4.200,00

 

 

 

800,00

4.

Klub Morsa „Kormorany”

Kamień Krajeński

„Krajeńska kąpiel”

1.760,00

 

500,00

RAZEM:

2.500,00

 

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Wydziału Organizacyjnego (...), data: 2019-02-27
 • IMG_1015
 • IMG_1020
 • IMG_1024
 • IMG_1025
 • IMG_1031
 • autor: Sekretarz Powiatu - Anna Deja - Dobrowolska, data: 2019-02-26

Stypendia dla uczniów szkół powiatowych

Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim zostały wręczone listy gratulacyjne stypendystom szkół ponadpodstawowych, dla których Powiat Sępoleński jest organem prowadzącym.

Poniżej charakterystyka poszczególnych stypendiów.

STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

Zgodnie z Art. 90h. ustawy o systemie oświaty

Ust. 1. Stypendium Prezesa Rady Ministrów może być przyznane uczniowi szkoły dla młodzieży, której ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości.

Ust. 2. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

Ust. 3. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły na okres od września do czerwca w danym roku szkolnym.

Ust. 4. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje Prezes Rady Ministrów.

Z powyższego sformułowania wynika, że aby otrzymać stypendium Prezesa Rady Ministrów, uczeń musi spełniać przynajmniej jeden z niżej podanych warunków:

otrzymać promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub

wykazywać szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki,
a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sępoleński jest troje uczniów, którym zostało przyznane STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW.

STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO

Zgodnie z zasadami udzielania stypendiów dla uczniów dziennych liceów
i techników, prowadzonych przez powiaty Województwa Kujawsko-Pomorskiego wprowadzonych uchwałą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 13 marca 2006 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów dla uczniów dziennych liceów i techników, prowadzonych przez powiaty Województwa Kujawsko-Pomorskiego

§1. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznaje stypendia dla uczniów – młodzieży – dziennych liceów
i techników, zamieszkałych i uczących się na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

§2. Stypendium ma charakter pomocy socjalnej dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, bądź uzyskujących osiągnięcia w innych dziedzinach
i pozostających w trudnych warunkach materialnych.

§3. Celem stypendiów jest wyrównanie szans edukacyjnych młodzieży. Preferencje w otrzymaniu stypendium mają uczniowie pochodzący z terenów wiejskich i miast, które nie są siedzibami powiatów.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sępoleński jest troje uczniów, którym zostało przyznane STYPENDIM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO.

STYPENDIUM STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO

Regulamin przyznawania Stypendiów  Starosty Sępoleńskiego uczniom szkół ponadpodstawowych, dla których powiat sępoleński jest organem prowadzącym, wprowadzony Uchwałą Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim dnia 30 sierpnia 2018 r. mówi, że:

Stypendium Starosty Sępoleńskiego przyznawane jest uczniom szkół ponadpodstawowych, dla których powiat sępoleński jest organem prowadzącym.

Stypendium ma charakter motywacyjny dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce, bądź uzyskujących osiągnięcia w innych dziedzinach.

Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy.

Stypendium może otrzymać maksymalnie dwóch uczniów z każdej szkoły wymienionej w pkt 1.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sępoleński jest ośmioro uczniów, którym zostało przyznane STYPENDIM STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO.

 

STYPENDIUM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO W RAMACH PROJEKTU „PRYMUSI ZAWODU KUJAW I POMORZA”

OPIS PROJEKTU:

Projekt „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza”  realizowany jest przez Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 10 Innowacyjna edukacja, Działanie 10.3 Pomoc stypendialna, Poddziałanie 10.3.2 Stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych. Został wprowadzony w roku szkolnym 2017/2018.

Cel projektu:

Indywidualizacja procesu nauczania uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe z terenu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych, poprzez wsparcie stypendialne w okresie do 31 października 2023 roku. 

Planowane efekty:

Poprawa warunków rozwoju najzdolniejszych uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe w regionie, zapewnienie wysokiego standardu kształcenia zawodowego, zwiększenie jakości kształcenia i motywacji uczniów, poprawa możliwości rozwoju kształcenia zawodowego uczniów regionu.

Całkowita wartość projektu: 7 483 300,00 zł
Wkład Funduszy Europejskich: 6 360 805,00 zł
Warunki uczestnictwa w projekcie

O stypendium na dany rok szkolny może ubiegać się uczeń, który spełni łącznie następujące warunki:

uczęszcza do publicznej bądź niepublicznej szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe znajdującej się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego;

uzyskał promocję do klasy programowo wyższej, w której będzie kontynuować naukę przez co najmniej 2 semestry szkolne;  

jest uczniem co najmniej klasy II szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe, od roku szkolnego 2020/2021 o stypendium mogą ubiegać się również uczniowie I klasy szkoły Branżowej II stopnia;

uzyskał w ostatnim, zakończonym roku szkolnym średnią ocen z 3 dowolnie wybranych przedmiotów zawodowych teoretycznych i praktycznych (z wyłączeniem praktyk zawodowych) na poziomie nie niższym niż 4,00 obliczoną w oparciu o świadectwo szkolne z poprzedniego roku nauki, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, bez zaokrągleń oraz co najmniej dobrą ocenę z zachowania.

Stypendium przyznawane jest na okres 10 miesięcy danego roku szkolnego, a jego wysokość zależy od pozycji ucznia na liście rankingowej uwzględniającej sumę punktów uzyskanych z kryteriów opisanych w § 4 Regulaminu oraz rodzaju szkoły w jakiej uczeń pobiera naukę.

W roku szkolnym 2018/2019 w szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Sępoleński jest siedmioro uczniów, którym zostało przyznane STYPENDIM MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO W RAMACH PROJEKTU „PRYMUSI ZAWODU KUJAW I POMORZA.

Młodzież obecna na sesji reprezentuje nasz powiat najlepiej jak może. Uczniowie zdobywają wiedzę osiągając bardzo dobre wyniki w nauce, angażują się w życie szkoły, pozytywnie wpływają na swoich kolegów, swoje koleżanki. To dzięki nim słychać o dobrym poziomie nauczania w szkołach powiatu sępoleńskiego zarówno
w Toruniu, Bydgoszczy ale też i w Warszawie. To postawa godna wyróżnienia i właśnie w tym celu zostali zaproszeni na minioną sesję Rady Powiatu.

Uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 otrzymują więcej niż jedno STYPENDIUM:

KAMIL KÜHN – uczeń kl. IV technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,  który otrzymał stypendium zarówno PREZESA RADY MINISTRÓW jak i MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

MATEUSZ ZAPALSKI – uczeń kl. III technikum, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,  który otrzymał stypendium zarówno STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO jak i MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

KAROLINA RADTKE – uczennica kl. III zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, która otrzymała stypendium zarówno STAROSTY SĘPOLEŃSKIEGO jak i MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

Stypendyści Prezesa Rady Ministrów:

ANNA LEDWOROWSKA – uczennica kl. III Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku – laureatka Stypendium Prezesa Rady Ministrów

PIOTR FURMAGA – uczeń kl. II Technikum Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim - laureat Stypendium Prezesa Rady Ministrów

oraz SZYMON ŻMICH – uczeń kl. III Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim – laureat Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendyści Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego:

PAULINA BEDNARSKA – uczennica kl. IV technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – stypendystkę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

KAROLINA WIESE – uczennica kl. III Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim - stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

DOMINKIKA LEWANDOWSKA - uczennica kl. III Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku - stypendystka Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Stypendyści Starosty Sępoleńskiego:

SYLWIA HOPPE – uczennica kl. IV technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – stypendystkę Starosty Sępoleńskiego

NATALIA DUBER - uczennica kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim – stypendystka Starosty Sępoleńskiego

KLAUDIA LEDA - uczennica kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim – stypendystka Starosty Sępoleńskiego

WERONIKA REMBELSKA - uczennica kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku – stypendystka Starosty Sępoleńskiego

NATANIEL OWCZARSKI – uczeń kl. II Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku – stypendysta Starosty Sępoleńskiego

ALEXANDRA DOMINIKOWSKA – uczennica kl. III zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim - stypendystka Starosty Sępoleńskiego

Stypendyści Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu „PRYMUSI ZAWODU KUJAW I POMORZA: a są nimi:

JAKUB BARANOWSKI – uczeń kl. III technikum Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – laureat stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

KRYSTIAN SZYLKA – uczeń kl. II szkoły branżowej I stopnia Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku – laureat stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

KATARZYNA BETHKE – uczennica kl. III zasadniczej szkoły zawodowej Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim – laureatka stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

AGATA DWORAK – uczennica kl. II branżowej szkoły I stopnia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim – laureatka stypendium Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu „Prymusi zawodu Kujaw i Pomorza”

Wszystkim stypendystom składamy szczere i serdeczne gratulacje życząc spełnienia planów naukowych, zawodowych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

 • autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2019-02-26

Wręczenie listów gratulacyjnych stypendystom szkół powiatowych

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-02-22
 • IMG_0896
 • IMG_0816
 • IMG_0819
 • IMG_0825
 • IMG_0829
 • IMG_0834
 • IMG_0836
 • IMG_0841
 • IMG_0844
 • IMG_0848
 • IMG_0849
 • IMG_0853
 • IMG_0858
 • IMG_0861
 • IMG_0866
 • IMG_0871
 • IMG_0879
 • IMG_0885

5. posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

25 lutego  2019 r. o godz. 8:30 w Centrum Administracyjnym Domów Dla Dzieci w Więcborku odbyło się V posiedzenie Zarządu Powiatu.
Zarząd pracował zgodnie z planowanym porządkiem obrad:

1. Koncepcja adaptacji budynku przy Al. 600-lecia 9 w Więcborku w związku z:

 • utworzeniem mieszkania chronionego treningowego dla osób opuszczających pieczę zastępczą,
 • najmem pomieszczeń przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie,
 • likwidacją stołówki i internatu CKZiU w Więcborku

2. Podjęcie uchwał:

 • w sprawie ustalenia zasad przyznawania osobom niepełnosprawnym z terenu Powiatu Sępoleńskiego dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2019 r.
 • w sprawie udzielenia Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku pełnomocnictwa do składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych powiatu

3. Sprawy wniesione.

4. Wolne wnioski.

Oprócz członków Zarządu Powiatu w posiedzeniu udział wzięli:

Elżbieta Maziarz-Rudnik - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Anna Skiba - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku

Sławomir Kulpinski - Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Leszek Fijas - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

Beata Lida - Dyrektor Centrum Administracyjnego Domów Dla Dzieci w Więcborku

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-25
 • IMG_0988
 • IMG_0991
 • IMG_1009
 • IMG_0983
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-25

V Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

Dnia 22 lutego 2019 roku odbyła się V sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
Sesja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

I część 9.00- 10.00
1.    Wręczenie listów  gratulacyjnych stypendystom szkół dla których powiat sępoleński jest organem prowadzącym. 
2.    Wręczenie Nagrody Starosty Sępoleńskiego  „Złoty Klucz Przedsiębiorczości”. 


II część 10.30.
3.    Przyjęcie protokołu z obrad IV  sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
4.    Informacje i oświadczenia radnych.
5.    Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych. 
6.    Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
7.    Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
8.    Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
9.    Informacja o sytuacji na rynku pracy - wystąpienie A. Żychskiego Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy,
10.  Podjęcie uchwał w sprawach:

 • utworzenia mieszkania chronionego treningowego dla osób opuszczających pieczę zastępczą oraz określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu.

11.    Wnioski, informacje i oświadczenia radnych i gości.
12.    Zakończenie obrad.              
 

 • autor: Kamila Jabłońska, data: 2019-02-25
 • IMG_0786
 • IMG_0787
 • IMG_0790
 • IMG_0796
 • IMG_0799
 • IMG_0801
 • IMG_0810
 • IMG_0890
 • IMG_0897
 • IMG_0906
 • IMG_0925
 • IMG_0958
 • IMG_0962
 • IMG_0965
 • IMG_0971
 • IMG_0977
 • IMG_0978
 • IMG_0981
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-22

„Złoty Klucz Przedsiębiorczości” dla Spółki Gabi-Bis

Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” została ustanowiona w 2014 roku. Celem Nagrody jest prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego powiatu sępoleńskiego, promowanie aktywności przedsiębiorców na rynku gospodarczym, postaw proinwestycyjnych i innowacyjnych, a także upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki oraz promocja usług rynku pracy. Nagroda ma charakter honorowy jest przyznawana przedsiębiorcom działającym na terenie powiatu sępoleńskiego za wybitne osiągnięcia na polu działalności gospodarczej.  Jej celem jest uhonorowanie firm, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarki, osiągają znaczące sukcesy biznesowe oraz działają na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym powiecie. Nagroda wypełnia misję wspierania, rozwoju i promocji najbardziej wartościowych firm działających na terenie powiatu sępoleńskiego.

Kapitułę przyznającą Nagrodę Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” tworzą:

 1. Jarosław Tadych - Starosta Sępoleński - Przewodniczący,
 2. Waldemar Stupałkowski - Burmistrz Sępólna Krajeńskiego,
 3. Wojciech Głomski - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego,
 4. Waldemar Kuszewski - Burmistrz Więcborka,
 5. Leszek Stroiński - Wójt Gminy Sośno,
 6. Artur Żychski - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

Laureaci nagrody to firmy innowacyjne pod względem zarządzania, linii technologicznych – stawiające na jakość produktów. Znane i cenione nie tylko na lokalnym rynku, ale także na rynkach krajowych i międzynarodowych

W roku 2019 „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” otrzymała Spółka Gabi-Bis, której  Prezesem jest Pan Jacek Jerczyński. Wniosek o przyznanie nagrody Spółce Gabi-Bis złożył Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski. Gabi-Bis jest prężnie i dynamicznie rozwijającą się firmą. Historia firmy sięga 1991 roku, kiedy to powstała pierwsza fabryka mebli tapicerowanych w Piaskach. W 2000 roku Gabi-Bis rozpoczęło produkcję w miejscu Chojnickich Fabryk Mebli w Więcborku. W 2006 roku  otwarto halę produkcyjną w nowej lokalizacji w Runowie Krajeńskim, gdzie obecnie zatrudnienie znajduje ok. 800 osób. Głównym źródłem przychodów firmy jest produkcja mebli tapicerowanych. Spółka angażuje się w działania mające na celu rozwój lokalnej społeczności poprzez udział w licznych projektach takich jak: „Edukacja dorosłych na rzecz rynku pracy w powiecie sępoleńskim, świeckim i tucholskim”, realizację cyklicznych zajęć nauki zawodu logistyk dla uczniów CKZiU w Więcborku, pomoc rzeczową i finansową dla szkół, kół sportowych oraz mieszkańców powiatu poszkodowanym przez nawałnicę. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 • data: 2019-02-22

Gabi Bis - Film promocyjny

 • autor: Krajna.TV, data: 2019-02-22

Nagroda Starosty Sępoleńskiego "Złoty Klucz Przedsiębiorczości"

 • autor: www.kanal10.pl, data: 2019-02-22
 • IMG_0959
 • IMG_0784
 • IMG_0903
 • IMG_0914
 • IMG_0925
 • IMG_0935
 • IMG_0941
 • IMG_0945
 • IMG_0955
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2019-02-22

Komisje Rady Powiatu

W ostatnim tygodniu w odbyły się posiedzenia komisji rady powiatu. Każda komisja pracowała zgodnie z planowanym porządkiem obrad:


Komisja Edukacji, K