Powiat Sępoleński

Treść Główna

Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola, ale obowiązujące obostrzenia zostaną przedłużone do 25 kwietnia

Hotele nieczynne do 3 maja włącznie.

Wciąż odnotowuje się dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19. Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowano o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami.

Informacja z KPRM:

Sytuacja epidemiczna nadal trudna

Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze.

75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów – to liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień.  Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały do 3 maja włącznie.

Hotele, żłobki i przedszkola, sport

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 25 kwietnia z wyjątkiem hoteli, które będą zamknięte do 3 maja włącznie.

19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

 • Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
 • Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
 • Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie.

Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian

Dotychczasowe obostrzenia przedłużamy do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Handel – ograniczenia

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne  pozostają zamknięte.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Szczepionki przeciw COVID-19 szansą na pokonanie pandemii

Wielką szansą na pokonanie pandemii są szczepionki. Do tej pory w polskich punktach szczepień wykonano ponad 7,7 mln zastrzyków. Ponad 2,1 mln osób przyjęło już dwie dawki szczepionki. II kwartał tego roku to zdecydowane przyspieszenie. Będziemy szczepić się szybciej dzięki temu, że napłynie do nas znacznie więcej szczepionek niż do tej pory. Każdego dnia startujemy z rejestracją poszczególnych roczników.

Uruchamiamy Punkty Szczepień Powszechnych, żeby proces ten przebiegał jeszcze szybciej. Mamy nadzieję, że producenci wywiążą się z deklaracji i do końca wakacji uda się zaszczepić w Polsce wszystkich chętnych. Szczegółowe informacje o Narodowym Programie Szczepień znajdują się na stronie gov.pl/szczepimysie – zapraszamy do odwiedzin.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa chroni życie i zdrowie nas i naszych najbliższych

Do tego czasu, do momentu wyszczepienia większej części społeczeństwa musimy nadal być bardzo ostrożni. Dlatego stale przypominamy o podstawowych zasadach: nośmy maseczki, unikajmy dużych zgrupowań, zachowujmy dystans, pamiętajmy o dezynfekcji rąk, wietrzmy pomieszczenia. Zachęcamy też do pobrania aplikacji Stop Covid – ProteGo Safe.

Od sytuacji epidemicznej zależne są decyzje związane z obostrzeniami. Pamiętajmy również, że nasze zachowanie ma nie tylko wpływ na własne zdrowie i życie, ale też może decydować o losie innych.

 • autor: KPRM, data: 2021-04-14

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 1943 r. o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz Związku Sowieckiego zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych zatrzymanych po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich żołnierze Wojska Polskiego, profesorowie, lekarze, prawnicy, inżynierowie. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla oddając cześć pamięci ofiar zbrodni katyńskiej.

 • autor: www.gmina-sepolno.pl, data: 2021-04-14

Galeria zdjęć

 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
 • autor: www.gmina-sepolno.pl, data: 2021-04-13

Nabór wniosków na dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy w organizacjach pozarządowych

Kujawsko - Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Bydgoszczy ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie tworzenia nowych miejsc pracy w organizacjach pozarządowych działających na terenie powiatów nakielskiego, tucholskiego, bydgoskiego, sępoleńskiego i Miasta Bydgoszcz – nawet 24.000,00 zł na 1 miejsce pracy oraz wsparcie pomostowe przez 6 m-cy na stanowisko pracy.

Czekamy na osoby fizyczne lub prawne/grupy inicjatywne/organizacje pozarządowe, które chcą utworzyć przedsiębiorstwo społeczne.

Nabór wniosków do ścieżki PS trwa od 12 kwietnia do 26 kwietnia 2021 r.

Wszystkie szczegóły  i regulamin konkursu znajdują się na stronie: https://kpowes.org.pl/nabor-do-sciezki-ps-32018/
Jesteśmy też do dyspozycji pod numerem telefonu +48 739 202 422, drogą mailową: biuro@kpowes.org.pl; justyna@kpowes.org.pl  lub osobiście w biurze KPOWES w Bydgoszczy przy ulicy Sułkowskiego 17,  po wcześniejszym umówieniu się.

 • autor: KPOWES w Bydgoszczy , data: 2021-04-14

Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Dnia 09 kwietnia 2021 roku, o godzinie 10:00, za pomocą środków komunikacji elektronicznej odbyło się I posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w 2021 roku.

Głównym tematem posiedzenia był temat utworzenia Masowego Punktu Szczepień na terenie Powiatu Sępoleńskiego.

W posiedzeniu uczestniczyli:

Maciej Suchomski - Zastępca Przewodniczącego Zespołu – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej

Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński

Elżbieta Estkowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sępólnie Krajeńskim

Wojciech Głomski - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego

Waldemar Stupałkowski - Burmistrz Sępólna Krajeńskiego

Waldemar Kuszewski - Burmistrz Więcborka

Leszek Stroiński - Wójt Sośna

Marek Chart – Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Kraj.

Franciszek Lesiński – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim

Artur Cetnarski – Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Sępólnie Krajeńskim;

Piotr Sałasiński – koordynator ds. szczepień w Gminie Kamień Krajeński

Sylwia Karbowiak - koordynator ds. szczepień w Gminie Sępólno Krajeńskie

Magda Starzecka – koordynator ds. szczepień w Gminie Więcbork

Alicja Łobodzińska - koordynator ds. szczepień w Gminie Sośno

Kamila Jabłońska - Inspektor Stanowiska Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2021-04-09

Galeria zdjęć z posiedzenia

 • Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania...
  Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
 • Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania...
  Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
 • Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania...
  Zdjęcie z posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-04-09

Uwaga! Przymrozki!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 06:24 dnia 08.04.2021 do godz. 08:00 dnia 09.04.2021

Przebieg: Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -1°C, przy gruncie do około -3°C. Temperatura maksymalna w dniu 8.04 od 6°C do 8°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Sławomir Guzek Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 55., data: 2021-04-08

„W tym roku emeryci i renciści inaczej rozliczą PIT”

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM

W związku z trwającą akcją składania zeznań podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych informujemy, że w tym roku emeryci i renciści inaczej rozliczają PIT.

Emeryci, którzy od organu rentowego dostali PIT-11A zamiast PIT40-A mają do wyboru dwie opcje:

 • mogą złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT, w szczególności jeśli chcą skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1 proc. podatku innej organizacji, niż wskazanej w ubiegłym roku ,
 • druga opcja zakłada, że emeryt "może nie robić nic". W tym przypadku urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 przygotowane dla niego w usłudze Twój e-PIT, a 1 proc. podatku zostanie przekazany automatycznie na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP), którą emeryt wybrał w ubiegłym roku. Jeśli w ubiegłym roku nie wskazali Państwo organizacji, a w tym roku chcielibyście to zrobić lub zmienić swój ubiegłoroczny wybór i otrzymali PIT-11A – trzeba wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie roczne albo wskazać organizację w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT. Uwaga: nie należy składać PIT-OP. 

Emeryci, którzy od organu rentowego dostali natomiast PIT-40A, o ile nie osiągnęli w ubiegłym roku przychodów z innych źródeł i nie chcą skorzystać z ulg i odliczeń nie muszą składać zeznania podatkowego . Jednak w przypadku chęci przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) należy skorzystać z formularza PIT-OP lub złożyć zeznanie podatkowe.

Przypominamy również wszystkim podatnikom, że najprostszy sposób, by rozliczyć PIT za 2020 r., to skorzystanie z usługi Twój e-PIT. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) udostępnia w niej gotowe, już wypełnione, druki zeznań rocznych. Podatnik może je zaakceptować, poprawić lub uzupełnić, a także odrzucić i wysłać samemu. Teoretycznie z przygotowanym rozliczeniem PIT-37  nie trzeba nic robić. W takiej sytuacji formularz zostanie uznany za złożony z datą 30 kwietnia 2021 r. Warto jednak zainteresować się swoim e-PIT-em i zalogować do usługi np. by skorzystać z ulg podatkowych, lub by szybciej w ciągu 45 dni od dnia akceptacji zeznania otrzymać zwrot.

W tym roku usługa Twój e-PIT została zintegrowana z e-Urzędem Skarbowym. Aby uzyskać dostęp do usługi e-Urząd Skarbowy można zalogować się przez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną lub przez aplikację mObywatel.

Alternatywą formą jest zalogowanie się do samej usługi Twój e-PIT. W tym celu należy podać:

 • PESEL (albo NIP i datę urodzenia)
 • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
 • kwotę przychodu z jednej informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od twojego pracodawcy),
 • i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2019 r.
  Ważne. Jeżeli kwota nadpłaty/podatku do zapłaty wynosi „0” (zero) – zaloguj się przez login.gov.pl lub aplikację mObywatel

Zachęcamy zatem do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Urzędem Skarbowym.

W wyjątkowych sprawach, których nie można załatwić elektronicznie, wprowadzamy możliwość wizyty w urzędzie.  

Na wizytę można umówić się korzystając z jednego z trzech możliwych sposobów:

- elektronicznie – dzięki systemowi Rezerwacja wizyty w urzędzie skarbowym korzystając z elektronicznego formularza na stronie podatki.gov.pl lub na stronie urzędu skarbowego,

- telefonicznie – dzwoniąc do urzędu skarbowego nr tel. 523888338,

- podczas osobistej wizyty w urzędzie w punkcie rezerwacji wizyt.

 • autor: Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim, data: 2021-04-08

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień, czyli do 18 kwietnia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będą podejmowane kolejne decyzje związane z sytuacją epidemiczną.

Niedzielski podkreślił na konferencji prasowej, że w najbliższym czasie, po świątecznych wyjazdach Polaków, trzeba dokładnie przyglądać się sytuacji epidemicznej.

"Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia (...). Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend, czyli to przedłużenie zasad bezpieczeństwa będzie obowiązywało do 18 kwietnia i wtedy w przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej" - powiedział szef MZ.

Jak podkreślił, ta decyzja jest odłożona o tydzień, ponieważ rząd patrzy, czy trend zmniejszania się liczby zachorowań będzie się utrzymywać.

"Ale przede wszystkim, to jest najważniejszy powód, chcemy zobaczyć jak te konsekwencje fali zachorowań będą wyglądały na poziomie wykorzystania infrastruktury szpitalnej" - powiedział Niedzielski.

Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami epidemicznymi - które pierwotnie miały obowiązywać do 9 kwietnia - zamknięte są m.in. duże sklepy meblowe i budowlane, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Ponadto są też nowe limity osób w handlu i miejscach kultu.

 • autor: Ministerstwo Zdrowia, data: 2021-04-07

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

 • przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia KPRM
  przedłużenie obostrzeń do 18 kwietnia KPRM
 • autor: Ministerstwo Zdrowia, data: 2021-04-07

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

 Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 20:00 dnia 07.04.2021 do godz. 06:00 dnia 08.04.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników i ich oblodzenie po opadach deszczu ze śniegiem oraz mokrego i przejściowo topniejącego śniegu. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, temperatura minimalna przy gruncie do -4°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Sławomir Guzek Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 54.

Światowy dzień zdrowia

 • Światowy dzień zdrowia
 • data: 2021-04-07

Konferencja „ja@online”

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Sępólnie Krajeńskim informuje, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną „j@ online”, która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

 

Celem  szkolenia jest edukowanie w zakresie bezpiecznego korzystania z urządzeń, zwrócenie uwagi na zagrożenie jakim jest phishing, jak bezpiecznie wykorzystać potencjał Internetu w obszarach takich jak bankowość elektroniczna czy zakupy on-line.

14 kwietnia 2021 o godz. 11:00 odbędzie się  konferencję online z udziałem ekspertów, którzy opowiedzą o zasadach bezpieczeństwa w sieci.

 

Prelegentami będą przedstawiciele Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Politechniki Wrocławskiej, Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz eksperci, którzy badają m.in. potrzeby osób starszych oraz dzieci i młodzieży.

 

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube UKE (https://www.youtube.com/user/UKEregulator).

 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2021-04-07

Program konferencji

 • JA_ONLINE_program konferencji UKE
 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2021-04-07

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 20:00 dnia 06.04.2021r. do godz. 07:00 dnia 07.04.2021r.

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C, temperatura minimalna przy gruncie miejscami około -4°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 53., data: 2021-04-06

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie

stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -3°C. przy gruncie około -5°C.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2021-04-05 23:00
Do: 2021-04-06 08:00

 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Agata Wojtkiewicz Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-04-05

Uwaga! Przymrozki!

Zjawisko: Przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od: 2021-04-05 23:00 do: 2021-04-08 08:00

Przebieg: Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -3°C, przy gruncie do około -5°C. Temperatura maksymalna w dniach 6.04 i 7.04 od 3°C do 6°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Michał Szewczyk Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 50., data: 2021-04-05

Życzenia wielkanocne

 • autor: Krajna.TV, data: 2021-04-03

Uwaga! Przymrozki!

Zjawisko: Przymrozki

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: brodnicki, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, lipnowski, nakielski, rypiński, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski

Ważność: od godz. od godz. 00:00 dnia 03.04.2021 do godz. 08:00 dnia 03.04.2021

Przebieg: Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C.   

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 • autor: Dyżurny synoptyk: Dariusz Gimiński Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 49., data: 2021-04-02

Nowe boisko w sępoleńskim Liceum

W grudniu 2020 roku Powiat Sępoleński aplikował o środki finansowe z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych,  w ramach naboru do podziału było 1,65 miliarda złotych, w tym dla województwa kujawsko-pomorskiego 78 milionów.  Miło jest nam poinformować,
że otrzymaliśmy kwotę 1 200 000 zł z przeznaczeniem na  przebudowę i modernizację infrastruktury sportowej przy Liceum Ogólnokształcącym IM. Tadeusza Kotarbińskiego  w Sępólnie Krajeńskim .

Przy szkole powstanie boisko wielofunkcyjne o wymiarach 24 m x 44 m, w skład którego wchodzić będzie boisko do piłki ręcznej o wymiarach 20x40 metrów, boisko do siatkówki
o wymiarach 9x18 metrów, boisko do koszykówki o wymiarach 14x28 metrów, kort do tenisa ziemnego 24x11 metrów. Boisko zostanie wyposażone w niezbędne elementy takie jak: bramki
do piłki ręcznej, słupki wolnostojące wraz z siatkami do siatkówki, stojaki do tablicy, tablice oraz kosze z siatkami do koszykówki, słupki z siatką do gry w tenisa oraz inne elementy montażowe. Ważnym elementem nowej infrastruktury szkolnej będzie bieżnia czterotorowa. Obok płyty boiska powstanie siłownia zewnętrzna i małe boisko do gry w kometkę. W ramach projektu planowana jest również zmiana konstrukcji starej zniszczonej podłogi na sali gimnastycznej na podłoże
w technologii gel floor. Cały teren zostanie ogrodzony i oświetlony panelami fotowoltaicznymi
w technologii LED. Inwestycję planuje się zakończyć jeszcze w tym roku.

Za pomoc i zaangażowanie dziękujemy Pani  Poseł na Sejm RP Ewie Kozaneckiej, dyrektorowi szkoły Panu mgr Tomaszowi Cygankowi oraz zespołowi do spraw promocji sępoleńskiego liceum, którym kieruje Pani  mgr Karolina Pliszka.

Drugi ze złożonych wniosków dotyczący  przebudowy i modernizacji kompleksu budynków przy al. 600-lecia w Więcborku, na kwotę 1 330 000 zł, niestety nie uzyskał akceptacji.

W Powiecie Sępoleńskim beneficjentami dofinansowania zostały również gminy: Sępólno Krajeńskie (2 mln. zł), Kamień Krajeński (1,2 mln. zł) oraz Sośno (0,5 mln. zł).

 • autor: Artur Juhnke, data: 2021-04-02

Wysłuchania publiczne w sprawie koncepcji nowego budżetu UE w Polsce! Daj się wysłuchać!

Ruszyły zapisy na serię wysłuchań publicznych dot. projektu Umowy Partnerstwa i poszczególnych programów krajowych przewidzianych w ramach nowego budżetu UE na lata 2021-2027. Pierwsze takie wysłuchanie odbędzie się już w środę 7 kwietnia br.

Umowa Partnerstwa to docelowo uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania funduszy europejskich w Polsce na lata 2021-2027. Dokument określa cele i sposób inwestowania funduszy unijnych z polityki spójności, na którą w przyszłej perspektywie będziemy mieli łącznie około 76 miliardów euro. Projekt Umowy Partnerstwa został przedłożony do publicznych konsultacji w połowie stycznia 2021 r. Do 22 lutego br. do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wpłynęło poprzez formularz ponad 5 tys. uwag ze strony wielu środowisk - administracji, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak również indywidualnych osób.
Więcej na stronie:
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-na-lata-2021-2027/konsultacje-up/o-funduszach/

Oprócz projektu Umowy Partnerstwa wyznaczone są już też terminy dotyczące dwóch programów krajowych:

 • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, 16 kwietnia (piątek)
 • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, 21 kwietnia (środa)
 • Program Pomoc Techniczna dla Funduszy Unii
 • Program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy
 • Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
 • Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko
 • Program Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
 • Program Ryby
 • Program Pomoc Żywnościowa

Istota wysłuchania polega na tym, że przedstawiciele rządu, którzy odpowiadają ostatecznie za kształt dokumentu, usłyszą opinie na temat dotychczasowej propozycji Umowy Partnerstwa.
Patronem tego przedsięwzięcia jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa - jedno z ciał, w którym zasiadają przedstawiciele zarówno rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego. Organizacyjnie zadania podjęły się Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (OFOP) i Fundacja Stocznia we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydarzenie zorganizowane będzie w formule on-line (z wykorzystaniem aplikacji ZOOM Webinar), które uzupełni inne formy konsultacji prowadzone dotychczas przez rząd. Będzie również możliwość oglądania wysłuchań bezpośrednio z wykorzystaniem kanałów YouTube i mediów społecznościowych. Całe spotkanie na bieżąco tłumaczone jest na Polski Język Migowy.Ponieważ zakres tematyczny i terytorialny interwencji w poszczególnych celach polityki będzie omawiany przy okazji kolejnych wysłuchań poświęconych programom krajowym realizującym Umowę Partnerstwa, to w czasie wysłuchania dla Umowy Partnerstwa organizatorzy chcieliby usłyszeć wypowiedzi na tematy horyzontalne, w szczególności:

 • Zasady horyzontalne: równe szanse, partnerstwo, zrównoważony rozwój/zasada nieszkodzenia w nadmierny sposób środowisku (ang. do not significant harm)
 • Wymiar terytorialny planowanych interwencji – jak terytorialnie koncentrować działania
 • Jak uzyskać efekt synergii wydatkując środki unijne?
 • Formy wsparcia finansowego - dotacje i instrumenty finansowe.


Wysłuchanie odwołuje się do tzw. siedmiu zasad konsultacji publicznych, jakie zostały wypracowane wspólnie przez środowiska rządowe, obywatelskie i eksperckie w 2012 roku, takie jak: dobra wiara, powszechność, przejrzystość, responsywność, koordynacja, przewidywalność, poszanowanie interesu ogólnego. Wysłuchanie jest otwarte na wszystkie sektory (w tym samorząd, partnerów społecznych i gospodarczych), każdą instytucję i osobę prywatną, która chce w nim uczestniczyć, jako widz lub mówca. Realizacja wysłuchań ze strony organizacji społecznych prowadzone jest w oparciu o ich własne środki. W żadnym wypadku nie jest prowadzona na zlecenie rządu, tylko we współpracy z rządem (a precyzyjniej z odpowiednim Ministerstwem, odpowiedzialnym za dany program). W oczywisty sposób adresatem uwag jest bowiem właśnie rząd.


Dokładne terminy i zasady udziału w wysłuchaniach dostępne są na stronie: https://www.wysluchania-nowaperspektywa.pl/
Uwaga! Zgłoszenia udziału w wysłuchaniach publicznych dotyczą zarówno chętnych do zabrania głosu (Mówców), jak i obserwatorów (Widzów).


Daj się wysłuchać!

 • autor: Iwona Janicka - Członkini Zarządu OFOP, data: 2021-04-01

Przyspieszamy Narodowy Program Szczepień – zmiany zasad w II kwartale 2021 r.

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale tego roku wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień. W obliczu III fali pandemii COVID-19 musimy działać zdecydowanie. Dzięki zmianom, które wprowadzamy i zwiększeniu dostaw, będziemy mogli szczepić szybciej! 

Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek przeciw Covid-19 w II kwartale tego roku – przyspieszamy! Wprowadzamy zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które usprawnią cały proces. Co się zmieni?

Przede wszystkim zwiększymy liczbę punktów szczepień, ale też personelu, który kwalifikuje do szczepień oraz samą kadrę szczepiącą. Usprawnimy też proces kwalifikacji.

– Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. – Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty – dodał Prezes Rady Ministrów.

Więcej punktów szczepień

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale poszerzamy katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.

Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:

 • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
 • szpitalach rezerwowych,
 • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),
 • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),
 • punktach drive thru,
 • zakładach pracy,
 • aptekach.

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

– Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk. – Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach – dodał szef KPRM.

Większa kadra osób szczepiących i prostsze zasady kwalifikacji

Chcemy jeszcze bardziej usprawnić proces, dlatego wprowadzamy także zmiany organizacyjne w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień.

 • Kto kwalifikuje do szczepienia?

W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

 • Kto może szczepić?

Poszerzamy też kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Uwaga! Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.

Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?

W marcu otworzyliśmy rejestrację dla osób od 60. roku życia. – Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzamy nowelizację Narodowego Programu Szczepień. Wchodzimy w etap szczepień populacyjnych – poinformował Michał Dworczyk. W kwietniu uruchamiamy zapisy dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972.

Tak skonstruowany harmonogram zapewnia elastyczność. Jeśli będziesz już w gronie uprawnionych i nie zapiszesz się na szczepienie w danym dniu, będziesz mógł to zrobić później.

Już teraz zachęcamy wszystkich do zgłaszania się na szczepienia za pośrednictwem formularza. To najszybsza i najprostsza forma zapisów. Tuż przed rozpoczęciem terminu rejestracji Twojej grupy wiekowej, z skontaktuje się z Tobą infolinia.

Skorzystaj z formularza zgłoszeniowego!

Osoby, które nie wypełnią formularza, będą mogły zarejestrować od dnia uruchomienia rejestracji. Do wyboru jest kilka metod zapisów. Można skorzystać z platformy internetowej e-Rejestracja, zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści Szczepimy Się na numer 880 333 333 lub zapisać się – najlepiej telefonicznie – bezpośrednio w punkcie szczepień.

Wszystkich, którzy potrzebują dodatkowych informacji dotyczących rejestracji, zapraszamy na specjalną stronę gov.pl/szczepimysię: zobacz jak zarejestrować się na szczepienie!

I kwartał – podsumowanie Narodowego Programu Szczepień

Czekamy na obiecane przez producentów zwiększone dostawy szczepionek. Chcemy działać szybciej, ale pamiętajmy, że jesteśmy uzależnieni od firm farmaceutycznych. Mimo problemów w tym zakresie w I kwartale tego roku, udaje się nam wywiązywać z obietnic. Na początku roku, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk obiecał, że do końca tego kwartału zaszczepimy 3 mln Polaków. Według statystyk na 30 marca  w polskich punktach szczepień wykonano już 6 mln szczepień. Prawie 4 mln osób otrzymało jedną dawkę, a ponad 2 mln – dwie dawki szczepionki.

Za nami już szczepienia m.in. kadry medycznej, personelu i pensjonariuszy w domach pomocy społecznej, a także nauczycieli. Szczepimy seniorów, chorych przewlekle oraz służby mudnurowe. Efekty już są widoczne. Po zaszczepieniu odnotowano znaczący spadek zakażeń u pracowników medycznych oraz u pensjonariuszy DPS-ów.

 • autor: Ministerstwo Zdrowia, data: 2021-03-31

XXXIII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

26 marca 2021 roku w trybie zdalnym odbyła się w XXXIII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Sesja przebiegła zgodnie z planowanym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji:

2. Przyjęcie protokołu z obrad XXXII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.

4. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.

5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie międzysesyjnym.

6. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.

7. Podjęcie uchwal w sprawach:

a) zwiększenia zryczałtowanej kwoty przeznaczonej na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego pn.: „Rodzinny Dom Dziecka w Wąwelnie",

b) ustalenia zasad udzielania dofinansowali osobom niepełnosprawnym oraz uprawnionym podmiotom ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, do zadań powiatu z zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych w 2021 r.,

c) określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepelnosprawnych dla Powiatu Sępoleńskiego, wraz ze wskazaniem wysokości tych środków na rok 2021,

d) w sprawie przyjęcia „Powiatowego programu oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie na lata 2021 -2022 r.",

e) uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2021 rok.

8. Wnioski i oświadczenia radnych.

9. Zakończenie obrad.

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-03-30

Galeria zdjęć z XXXIII sesji Rady Powiatu

 • Zdjęcie z XXXIII Sesji Rady Powiatu
  Zdjęcie z XXXIII Sesji Rady Powiatu
 • Zdjęcie z XXXIII Sesji Rady Powiatu
  Zdjęcie z XXXIII Sesji Rady Powiatu
 • data: 2021-03-26

Życzenia wielkanocne

 • Życzenia wielkanocne
  Życzenia wielkanocne
 • autor: Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński, data: 2021-03-29

Uwaga! Silny wiatr!

Zjawisko: silny wiatr

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 13:30 dnia 27.03.2021 do godz. 19:30 dnia 27.03.2021

Przebieg: prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h,
w porywach do 85 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80 %.

Uwagi: Brak.

 • autor: Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 48., data: 2021-03-27

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa

Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w sklepach i kościołach

W ostatnim czasie obserwujemy wyraźny wzrost zakażeń, któremu towarzyszy zwiększona liczba zajętych łóżek oraz respiratorów i przede wszystkim wzrost liczby zgonów. Obecna sytuacja w Polsce wymaga zdecydowanych działań. Od soboty, 27 marca wprowadzimy nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych. Pamiętaj, tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego ogranicz do minimum kontakty społeczne – jeśli możesz, pracuj zdalnie, a zbliżające się święta wielkanocne spędź w gronie swoich domowników!

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie, dlatego musimy reagować

W ostatnich dniach w Polsce nastąpił znaczący wzrost zakażeń COVID-19. Tylko 25 marca 2021 r. odnotowano ponad 34 tys. przypadków nowych zachorowań. Obecnie w naszym kraju:

 • liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 36 231
 • liczba łóżek zajętych wynosi: 27 118
 • liczba respiratorów dla pacjentów z COVID-19 wynosi: 3 473
 • liczba zajętych respiratorów wynosi: 2 620
 • liczba osób objętych kwarantanną wynosi: 434 991
 • liczba osób, które wyzdrowiały wynosi: 1 722 856

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Aby opanować tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem. Wszystkie decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Co zmieni się od soboty, 27 marca?

Handel

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  

 • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
 • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

W Święta Wielkanocne zostańmy w domu

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – także podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Praca zdalna – wszędzie tam, gdzie możesz

W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

 • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
 • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
 • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
 • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Szczepienia i społeczna dyscyplina najskuteczniejszą bronią walki z COVID-19

Pokonanie COVID-19 jest możliwe tylko poprzez przerwanie transmisji wirusa z człowieka na człowieka. Szczepionka daje nam taką możliwość! Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Szczepiąc się, chronisz nie tylko siebie. To także ochrona Twoich rodziców, dziadków, dzieci i przyjaciół.

Od początku akcji szczepionkowej w Polsce do 25 marca 2021 r. wykonano ponad 5,3 mln szczepień I i II dawką. Więcej informacji na temat szczepień i dzienne raporty z danymi znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

 • autor: KPRM, data: 2021-03-25

Załatwiaj swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy, a wizytę w urzędzie umawiaj na podatki.gov.pl

Załatwiaj swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy, a wizytę w urzędzie umawiaj na podatki.gov.pl

 • Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić on-line, m.in. przez serwis e-Urząd Skarbowy.
 • Jeśli musisz przyjść do urzędu skarbowego, umów wcześniej wizytę.
 • Obie usługi dostępne są na podatki.gov.pl. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo.

Trwa akcja rozliczania PIT za 2020 r., w czasie której miliony podatników składają swoje roczne zeznanie podatkowe. Wiele spraw z urzędem skarbowym możesz załatwić bez wychodzenia z domu on-line, m.in. poprzez uruchomiony od lutego 2021 r. serwis e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl.

e-Urząd Skarbowy

Jest budowany etapami do września 2022 r. Już teraz masz dostęp m.in. do zeznań podatkowych w usłudze Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Masz możliwość płatności online na rzecz organów skarbowych, zobaczysz  historię płatności. Możesz również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. W serwisie złożysz w formie elektronicznej niektóre pisma np. zawiadomienie ZAW-NR, pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań. Swoje sprawy załatwiaj z każdego miejsca 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Wizyta w urzędzie skarbowym

W sytuacjach, gdy nie możesz załatwić swojej sprawy elektronicznie lub przez telefon i chcesz osobiście  udać  się do urzędu skarbowego, umów się i zarezerwuj termin i godzinę swojej wizyty.

Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Szybko i komfortowo załatwisz sprawę, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności.

Wizyty nie musisz umawiać jeśli jedynie chcesz zostawić dokumenty w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym.

https://www.youtube.com/watch?v=5bo4o0hY_Ac

Wejdź na podatki.gov.pl i dowiedz się więcej.

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo!

 • autor: Nadesłane - Krajowa Administracja Skarbowa, data: 2021-03-24

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.

Ważność: od godz. 18:00 dnia 21.03.2021 do godz. 08:00 dnia 22.03.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i deszczu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C.

Temperatura minimalna przy gruncie około -6°C.     

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Agata Wojtkiewicz Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 47., data: 2021-03-21

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa

Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie. Dlatego, w trosce o zdrowie i życie obywateli, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu rozszerzonych zasad bezpieczeństwa w całej Polsce. Dodatkowo rekomendujemy pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zasady wprowadzone zostaną od soboty, 20 marca. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Zasady bezpieczeństwa we wszystkich województwach

Decyzje w sprawie obostrzeń podejmujemy wspólnie z naszymi ekspertami z dziedziny zdrowia publicznego, wirusologami i epidemiologami. Aby zmniejszyć tempo rozwoju COVID-19, musimy ograniczyć mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z koronawirusem.

Od 20 marca do 9 kwietnia w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

 • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
 • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie;
 • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
 • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
 • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
 • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
 • stoki narciarskie;
 • kluby fitness i siłownie;
 • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy uczniowie w Polsce – w tym także w klasach 1-3 – będą uczyć się zdalnie. W całym kraju zalecamy także pracę on-line – wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

W Święta Wielkanocne, po pierwsze bezpieczeństwo

Trudna sytuacja związana z COVID-19 wymaga ograniczenia naszej aktywności społecznej – niestety także podczas Świąt Wielkanocnych. Jeśli chcemy wrócić do czasów sprzed pandemii, musimy być odpowiedzialni. Powinniśmy więc rozważyć, czy w okresie świąt nie ograniczyć naszych kontaktów wyłącznie do grona najbliższej rodziny, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę.

Pamiętaj o zachowaniu dystansu, dezynfekcji rąk, noszeniu maseczki i częstym wietrzeniu pomieszczeń. Jeśli masz telefon komórkowy, poproś bliskich o zainstalowanie aplikacji STOP COVID ProtegoSafe, która powiadomi Cię o możliwym kontakcie z osobą zarażoną.

 • autor: KPRM, data: 2021-03-19

Konkursu fotograficzny „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza miłośników przyrody i fotografii do udziału w kolejnej edycji konkursu fotograficznego pn. „Przyroda województwa kujawsko-pomorskiego”.

Prace fotograficzne (nie więcej niż 15 prac) można przesyłać na adres e-mail: fotokonkurs@bydgoszcz.uw.gov.pl do dnia 5 maja 2021 r. Spośród zgłoszonych fotografii zostanie wyłonionych do 220 prac, które w najbardziej atrakcyjny i oryginalny sposób przedstawiać będą piękno przyrody i krajobrazu regionu Kujaw i Pomorza.  

 

Zwieńczeniem konkursu będzie przyznanie cennych nagród rzeczowych oraz umieszczenie zwycięskich fotografii i nazwisk laureatów w publikacjach Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, m.in. w albumie.

 

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy: https://www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski/konkursy-wojewody .

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!

 • autor: Nadesłane - Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy , data: 2021-03-19

Oddział COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Więcborku

Od dzisiaj od godziny 8:00 (17.03.2021) przy Szpitalu Powiatowym w Więcborku funkcjonuje Oddział COVID-19 w pomieszczeniach Oddziału Pediatrycznego. Oddział Pediatryczny na czas trwania oddziału COVID19 został przeniesiony do budynku głównego.

 • autor: Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński, data: 2021-03-17

Środki finansowe na lecznictwo szpitale w Polsce

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-03-10

Posiedzenie Komitetu Monitorującego RPO

Starosta Sępoleński Jarosław Tadych wziął 11 marca udział w kolejnych obradach Komitetu Monitorującego RPO. Głównym tematem posiedzenia był stan wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020,  przygotowania związane z planowaniem programu regionalnego nowej perspektywy i działania samorządu województwa w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego. Posiedzeniu przewodniczył marszałek Piotr Całbecki.

Informację na temat zaawansowania realizacji naszego RPO 2014-2020 przedstawiła dyrektor Departamentu Wdrażania RPO w Urzędzie Marszałkowskim Barbara Jesionowska. Z raportów wygenerowanych z Centralnego Systemu Teleinformatycznego wynika, że z przypadających na nasz region blisko 2 miliardów euro (8,7 mld złotych) mamy zakontraktowane 90 proc. środków (7,6 mld złotych), co oznacza prawie 3 tysiące zawartych z beneficjentami umów o dofinansowanie.

Z pieniędzy RPO finansowane są m.in. działania marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Budżet pakietu to 910 milionów złotych, z czego uruchomiliśmy już 833 miliony złotych; najwięcej, 600 milionów złotych, w segmencie gospodarczym, 176 mln złotych w segmencie zdrowotnym, 47 mln złotych w projektach adresowanych do instytucji wsparcia społecznego, 9 milionów w przedsięwzięciach na rzecz edukacji (e-szkoła) i bezpieczeństwa publicznego.

Założenia dotyczące inwestowania środków unijnych w nowej perspektywie przedstawił komitetowi dyrektor marszałkowskiego Departament Funduszy Europejskich Rafał Pietrucień. W ramach programu regionalnego na lata 2021-2027 Kujawsko-Pomorskie będzie mieć do dyspozycji 1,5 miliarda euro, zgodnie z algorytmem opartym m.in. o liczbę ludności i PKB per capita. Ale pula ta będzie ostatecznie większa, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 miliarda euro w ramach kontraktów programowych. Skorzystamy też z pieniędzy z Funduszu Odbudowy i programów krajowych, a prawdopodobnie także z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.  

- Alokacja przeznaczona na nasz program regionalny (i rządowa metoda jej wyliczenia) jest dla nas satysfakcjonująca. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia dwudziestopięcioprocentowej rezerwy programowej.  Tu apelujemy o sprawiedliwy podział, uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla takich regionów jak nasz – mówił marszałek Piotr Całbecki w lutym, podczas konsultacji z przedstawicielami rządu w sprawie funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027.

Pierwsza wersja programu regionalnego województwa kujawsko-pomorskiego powinna być gotowa w kwietniu, konsultacje społeczne dokumentu planujemy na maj. Negocjacje programu z Komisją Europejską odbędą się najprawdopodobniej w trzecim i czwartym kwartale, a KE powinna zaakceptować nasz  program regionalny w grudniu.

Poniżej zestaw materiałów opracowanych na potrzeby posiedzenia.

 • autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2021-03-11

Wykaz linii komunikacyjnych na terenie Powiatu Sępoleńskiego o charakterze użyteczności publicznej

Starostwo Powiatowe w Sępolnie Krajeńskim informuje, że od dnia 15 marca 2021 roku zostają przywrócone na terenie powiatu sępolenskiego do odwołania następujące linie autobusowe:

Sępólno Kr 13.15. - Sypniewo 13.48 - Lubcza 13.57 –Więcbork 14.30- Sępólno Kr. 14.55

Kamień Kr. 6.51 - Sępólno Kr.7.15 -Więcbork 7.35 - Sypniewo 7.58 - Sępólno Kr. 8.32

Sępólno Kr. 6.00 Trzciany  6.05 - Wałdowo 6.15 - Teklanowo 6.19- Zalesie 6.26 -Skarpa 6.28 - Sępólno Kr. 6.40 - Kamień Kr. 6.51

Sępólno Kr. 15.40 Trzciany 15.44 - Wałdowo 15.56 - Teklanowo 16.00 - Zalesie 16.08 -Skarpa 16.11 - Sępólno Kr.16.25- Więcbork16.45

Sośno 6.15 –Wąwelno 6.38 – Tuszkowo 6.43 -Wąwelno 6.49 - Sitno 6.59 -  Pęperzyn 7.07 - Więcbork

7.20 -Sypniewo7.35 -Więcbork 7.50- Sępólno Kr. 8.16

Sępólno Kr. 14.20  - Sypniewo 14.49- Więcbork 15.09 -  Borzyszkowo 15.19– Klarynowo 15.23 –Więcbork 15.37 -Pęperzyn 15.50 - Sitno 15.58 -Wąwelno 16.09 - Tuszkowo 16.14- Wąwelno 16.19 -Mierucin 16.23- Sośno 16.38 – Dębiny16.47

Sępólno Kr. 8.25 , 14.45 - Więcbork   8.43, 15.07

Więcbork 8.45,  15.15 - Sępólno Kr. 9.05, 15.36

 • autor: Wicestarosta Sępoleński - Andrzej Marach, data: 2021-03-11

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

 • Życzenia z okazji Dnia Sołtysa
  Życzenia z okazji Dnia Sołtysa

Środki finansowe kierowane na lecznictwo szpitalne w Polsce na tle innych państw europejskich - członków OECD

Eksperci Związku Powiatów Polskich przygotowali kolejną analizę, której celem jest odpowiedź na pytanie, jakie środki finansowe w Polsce kierowane są na lecznictwo szpitalne na tle innych państw europejskich – członków OECD oraz czy rzeczywiście pozostałe kraje przeznaczają mniej środków na lecznictwo szpitalne.

Analizą porównawczą objęto 26 państw europejskich, które są członkami OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

Opracowanie zostało sporządzone w oparciu o dane publikowane przez OECD.

Z treścią raportu można zapoznać się tutaj

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-03-09

Ad Vocem wypowiedzi dotyczących szpitali powiatowych

Zachęcamy do oglądnięcia filmu, w którym zawarto odniesienie się do słów wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego wypowiedzianych podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Zdrowia, które odbyło się 24 lutego br.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-03-08

Ad Vocem wypowiedzi dotyczących szpitali powiatowych

 • autor: www.zpp.pl

NOWE ETYKIETY ENERGETYCZNE, PRAWO DO NAPRAWY - WAŻNE ZMIANY OD MARCA 2021 ROKU

 • Jak głośna będzie lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV.
 • Od marca 2021 r. ulegają one zmianom - pojawią się nowe piktogramy, kody QR, znikną plusy, a sprzęt będzie oznaczany literami od A do G.
 • Dzięki nowemu „prawu do naprawy” ograniczymy również elektrośmieci.

[Warszawa, 11 marca 2021 r.] Etykiety energetyczne znane są konsumentom od połowy lat 90. XX wieku. Informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego i pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to konsumentowi dokonać najlepszego wyboru. Dzięki informacjom umieszczonym na etykietach jeszcze przed zakupem można obliczyć np. ile dane urządzenie zużyje prądu czy wody. Etykieta jest identyczna w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

W 2019 r. Komisja Europejska opublikowała pięć rozporządzeń dotyczących domowych urządzeń. Wprowadzają one zmienioną skalę na etykietach energetycznych, wzory nowych etykiet oraz tzw. „prawo do naprawy”. Część zmian zaczęła obowiązywać od 1 marca 2021 roku, dla produktów takich jak: telewizory i monitory cyfrowe, pralki i pralko-suszarki, urządzenia chłodnicze i zmywarki do naczyń. Z kolei od 1 września 2021 r. wejdzie również w życie zmieniona skala i wzory nowych etykiet na źródłach światła, czyli żarówkach.

Nowe etykiety energetyczne

- Na etykietach energetycznych zlikwidowano plusy i wróciła pierwotna skala od od A do G. W praktyce nie będzie obecnie na rynku produktów o klasie A - została ona zarezerwowana dla zaawansowanych sprzętów i nowych osiągnięć technicznych, które dopiero powstaną w przyszłości – tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Ponadto na etykietach pojawiły się kody QR do internetowej karty produktu w bazie EPREL (European Product Database for Energy Labelling), która zbiera dane o etykietach energetycznych produktów. Po zeskanowaniu takiego kodu konsument będzie mógł zweryfikować dane techniczne urządzenia (w języku angielskim). Oprócz tego, pojawiły się nowe piktogramy graficznie odzwierciedlające cechy danego urządzenia. Powstała także nowa skala klas hałasu (od A do D) i częściowo zmieniły się zasady wyliczeń parametrów urządzenia podane na etykiecie.

Sprzedawcy mają obowiązek umieszczania nowych etykiet energetycznych na eksponowanych urządzeniach, a producenci – dołączania ich do produktów. Klasa efektywności energetycznej powinna być także widoczna podczas zakupów online (uwidoczniona w pobliżu ceny) i czytelna.

Szczegółowe informacje o etykietach znajdziesz na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Prawo do naprawy

Na podstawie przepisów dotyczących zasobooszczędności, czyli tzw. „prawa do naprawy”, producenci sprzętów AGD i RTV muszą zapewnić dostępność części zamiennych przez 7 do 10 lat po zakończeniu ich produkcji i wprowadzeniu  ostatniej partii do obrotu. Części zamienne mają być dostępne przede wszystkim dla serwisów naprawczych. Elementy do prostych napraw, które użytkownik może bezpiecznie wymienić samodzielnie, mają być powszechnie możliwe do kupienia.

Przykładowo:

 • Dla pralek i pralko-suszarek: pompy, bębny do prania, wyświetlacze elektroniczne, oprogramowanie, drzwi, uszczelki i dozowniki dostępne dla serwisów naprawczych przez co najmniej dziesięć lat.
 • Dla urządzeń chłodniczych: termostaty, czujniki temperatury dostępne przez co najmniej siedem lat dla serwisów, klamki, zawiasy, tace i koszyki przez co najmniej siedem lat. Uszczelki dostępne dla wszystkich przez co najmniej dziesięć lat.
 • Dla zmywarek do naczyń: termostaty i czujniki, płytki obwodu drukowanego, wyświetlacze elektroniczne, wyłączniki ciśnieniowe i oprogramowanie dostępne przez co najmniej siedem lat dla serwisów, zawiasy do drzwi i uszczelki, ramiona natryskowe filtry drenażowe, półki wewnętrzne i wyposażenie dodatkowe z tworzyw sztucznych, np. koszyki i pokrywy dostępne przez co najmniej dziesięć lat.

Części zamienne mają być też łatwe do wymiany przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi.

- Dzięki wprowadzonej regulacji sprzęty mają być trwalsze i łatwiejsze w naprawie. Jednym z celów nowych przepisów jest ograniczenie elektrośmieci. Prawo do naprawy i zwiększenie dostępności części będzie miało również swój wymiar finansowy – dłuższa eksploatacja urządzenia to oszczędność pieniędzy, zatem skutek finansowy dla konsumentów będzie również korzystny – wyjaśnia Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Wykaz części zamiennych i procedura ich zamawiania ma być dostępna na stronie internetowej producenta, jego przedstawiciela lub importera. W przypadku części zamiennych dostępnych powszechnie, na stronie internetowej powinna znaleźć się także instrukcja naprawy.

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektryczny? Kontrola Inspekcji Handlowej

Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego np. suszarek do włosów czy tabletów nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci. Można oddać go w sklepie. Przy zakupie nowego urządzenia przedsiębiorca musi bezpłatnie przyjąć od konsumenta stary sprzęt takiego samego rodzaju. Przykładowo, jeśli  kupujesz w sklepie nowe żelazko – możesz oddać tam to zużyte lub zepsute, a jeśli zamawiasz telewizor z dostawą do domu – możesz przy tej okazji zgłosić, że chcesz się pozbyć starego, a sprzedawca ma obowiązek zorganizować jego odbiór. Duże sklepy sprzedające sprzęt AGD (o powierzchni co najmniej 400 m kw.) muszą przyjmować wszystkie zużyte urządzenia, jeśli żaden z ich wymiarów nie jest większy niż 25 cm.

Inspekcja Handlowa regularnie sprawdza, jak sklepy wywiązują się z tego obowiązku. Jedna z takich kontroli odbyła się w trzecim kwartale 2020 roku. Inspektorzy skontrolowali 302 przedsiębiorców sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszyscy kontrolowani deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują zużyty sprzęt, ale niestety nie wszyscy informowali o obowiązujących przepisach i o swoich obowiązkach w tym zakresie.

Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 19,5 proc. skontrolowanych przedsiębiorców. Większość z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać stary sprzęt.

Podczas kontroli inspektorzy wzięli pod lupę 1859 partii nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzali, czy produkty są prawidłowo oznakowane mając symbol selektywnej zbiórki (tu nie było nieprawidłowości), informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu z innymi odpadami oraz o skutkach, jakie niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniu mogą mieć dla zdrowia i środowiska. IH kontrolowała także, czy produkty zostały wprowadzone na rynek przez uprawnione firmy. Ogółem ze względu na oznakowanie zakwestionowała 63 sprawdzane partie, czyli nieco ponad 3 procent.

Zobacz pełen raport z kontroli zużytego sprzętu. Pobierz wyniki kontroli, w których stwierdzono nieprawidłowości.a

 • autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów - Katarzyna Niepiekło - Theil, data: 2021-03-11

Konwent Powiatu Sępoleńskiego

Dnia 9 marca 2021 r. w trybie zdalnym, odbył się kolejny Konwent Powiatu Sępoleńskiego. Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w powiecie, oraz transport publiczny w powiecie sępoleńskim.

W konwencie udział wzięli:

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Franciszek Lesinski;

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-03-10

Galeria zdjęć z posiedzenia Konwentu

 • Zdjęcie z posiedzenia Konwentu
  Zdjęcie z posiedzenia Konwentu
 • data: 2021-03-09

Aplikacja STOP COVID

Aplikacji STOP COVID może stanowić skuteczne narzędzie w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS CoV-2.

Aplikacja jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Dzięki niej mamy szansę szybciej wrócić do normalności. Monitoruje ona otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. „Zapamiętuje" każde spotkanie, które trwało więcej niż 15 minut i odbyło się w odległości poniżej 2 metrów. Jeśli np. dany użytkownik ma dodatni wynik testu - pozostali, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, otrzymają powiadomienie. Dzięki temu będą mogli ochronić siebie i innych. Aplikacja jest systematycznie udoskonalana. Za jej pomocą można np. po otrzymaniu informacji o kontakcie z osobą zakażoną zapisać się na test. Dostępna jest w kilku językach i działa na terenie Unii Europejskiej. Zachęcamy do instalacji aplikacji mieszkańców naszego powiatu.

Aplikację można pobrać TUTAJ!

 • autor: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, data: 2021-03-09

Bezpłatne kursy językowe dla dorosłych

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Potwierdza to ponad 3,5 tysiąca mieszkańców Kujaw i Pomorza, którzy skorzystali z marszałkowskich bezpłatnych kursów języka niemieckiego, angielskiego i francuskiego. W tym roku zmieniliśmy warunki rekrutacji, dzięki czemu z zajęć skorzysta szersza grupa odbiorców. Zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl

- Zdobywanie nowych umiejętności to inwestycja w siebie. Naszą ofertę szkoleń językowych dla dorosłych dostosowaliśmy do obecnej sytuacji epidemicznej – proponujemy nauczanie zdalne, bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, chcąc umożliwić udział w kursach większej grupie osób, zdecydowaliśmy się zmienić dotychczasowe warunki rekrutacji i zrezygnować między innymi z kryterium poziomu wykształcenia  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Szkolenia przeznaczone są dla osób powyżej 18. roku życia, które:

 • mieszkają/uczą się/pracują na terenie województwa kujawsko-pomorskiego,
 • nie prowadzą działalności gospodarczej. 

Obecnie prowadzimy zapisy zarówno na zajęcia stacjonarne, jak i kursy online. Proponujemy dwa rodzaje szkoleń:

 • 180-godzinne (ponadroczny kurs), które docelowo będą realizowane stacjonarnie w szkołach na terenie województwa; w związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii Covid-19 zajęcia początkowo będą odbywać się w trybie online,
 • 60-godzinne (od 3 do 4 miesięcy nauki), które odbywać się będą jedynie online. 

Lekcje online prowadzone są w dwunastoosobowych grupach za pomocą internetowego komunikatora. Narzędzie można obsługiwać zarówno na komputerze, jak i na tablecie i telefonie. Lektorzy prowadzą zajęcia na żywo, każdy z uczestników może zadawać pytania, zgłaszać uwagi i komunikować się z innym członkami grupy, jak w przypadku zajęć stacjonarnych. Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Jedyny koszt, jaki ponoszą słuchacze, to koszt zakupu podręczników.

Po zakończonym kursie uczestnicy przystępują do egzaminu i otrzymują certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego), np. TOEIC, WiDaF, TFI.

Więcej informacji i zapisy: projektmowiszmasz.pl, e-mail: zapisy@projektmowiszmasz.pl, tel. 507 927 366.

Z marszałkowskich kursów językowych skorzysta aż 10 tysięcy osób. Szkolenia finansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i budżetu województwa. Projekt Urzędu Marszałkowskiego realizują Regionalny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Przysieku i firma Training House. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 29,2 miliona złotych, a dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 to 24,8 miliona złotych.

Szkolenia językowe w liczbach:

 • 3,5 tysiąca osób skorzystało lub obecnie korzysta ze szkoleń
 • chcemy przeszkolić10 tysięcy osób (pozostało blisko 6,5 tysiąca wolnych miejsc)
 • 180 lub 60 godzintrwają kursy kończące się egzaminem, po którym uczestnik otrzymuje certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej
 • 29,2 miliony złotych to całkowita wartość projektu.
 • autor: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, data: 2021-03-08

Życzenia z okazji Dnia Kobiet

 • Życzenia z okazji Dnia Kobiet
  Życzenia z okazji Dnia Kobiet
 • data: 2021-03-08

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty województwa.

Ważność: od godz. 19:00 dnia 07.03.2021 do godz. 09:00 dnia 08.03.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -5°C do -3°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C.     

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak

 

 • autor: Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-03-07

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty województwa.

Ważność: od godz. 18:00 dnia 05.03.2021 do godz. 09:00 dnia 06.03.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i topniejącego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się do godzin rannych.      

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 • autor: Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-03-05

Krajowy Plan Odbudowy – konsultacje

Od 2 marca trwają konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy, w ramach których odbędą się trzy debaty w formule online:

- 2.03 – Zielona energia i zrównoważona mobilność;

- 4.03 – Zwiększenie dostępu i wzmocnienie jakości funkcjonowania systemu ochrony zdrowia;  

- 9.03 – Odporna i konkurencyjna gospodarka oraz Transformacja cyfrowa.

 

Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

Fundusz Odbudowy (Next Generation EU) jest odpowiedzią Unii Europejskiej na nowe zagrożenia i wyzwania, jakie spowodowała pandemia. Ma dwa główne cele:

- odbudowę i przywracanie odporności gospodarek UE na ewentualne kryzysy,

- przygotowanie na przyszłe, nieprzewidziane okoliczności.

 

Największą częścią Funduszu Odbudowy jest Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF - Recovery and Resilience Facility). Fundusz składa się też z mniejszych programów.

Obecnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje nad przygotowaniem Krajowego Planu Odbudowy (KPO), który będzie podstawą do sięgnięcia po pieniądze z Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Chcemy, żeby te pieniądze jak najszybciej trafiły do gospodarki.

Ile pieniędzy dla Polski

Budżet Funduszu Odbudowy to ponad 723,8 mld euro*. Pomoc z tego funduszu będzie przyznawana w postaci bezzwrotnych grantów i niskooprocentowanych pożyczek.

W ramach Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58,1 mld euro*, w tym:

- 23,9 mld euro* w formie dotacji,

- 34,2 mld euro* w pożyczkach.

Czas na wykorzystanie tych pieniędzy mamy do 2026 roku.

Obszary wsparcia

W największym skrócie pieniądze z Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności chcemy przeznaczyć na prorozwojowe inwestycje. W praktyce oznacza to wsparcie dla obszarów:

- Transformacja cyfrowa

- Odporność i konkurencyjność gospodarki

- Energia i zmniejszenie energochłonności

- Transformacja cyfrowa

- Dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia

- Zielona i inteligentna mobilność

To również pieniądze na inwestycje infrastrukturalne, na przykład kolej i drogi.

Konsultacje potrwają do 2 kwietnia 2021 r. Mogą w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani. Projekt planu oraz formularz zgłaszania uwag znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/planodbudowy/konsultacje-kpo2

 • autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2021-03-04

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: wszystkie powiaty województwa.

Ważność: od godz. 21:00 dnia 04.03.2021 do godz. 10:00 dnia 05.03.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -2°C, temperatura minimalna przy gruncie lokalnie około -5°C.   

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-03-04

Uwaga! Gęsta mgła!

Ostrzeżenia meteorologiczne:

Gęsta mgła

stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się gęste mgły w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami do 100 m.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2021-03-02 22:00
Do: 2021-03-03 09:00

 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Grzegorz Pietrucha Czas wydania: 2021-03-02 11:27 Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-03-02

Dobre szkoły blisko ciebie

 • Dobre szkoły blisko ciebie
  Dobre szkoły blisko ciebie
 • data: 2021-03-01

ZPP w sprawie szpitali podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Zdrowia

Pięciogodzinne posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Zdrowia, które odbyło się 24 lutego nie przyniosło odpowiedzi na wiele wciąż nurtujących pytań. Obawy przekazane przez samorządowców i część parlamentarzystów przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia uznali za bezzasadne.

Z ramienia Związku Powiatów Polskich w posiedzeniu Komisji aktywny udział wziął Prezes Zarządu ZPP Andrzej Płonka. Towarzyszyli mu: dyrektor biura ZPP Rudolf Borusiewicz oraz Bernadeta Skóbel i Rafał Rudka.

Według planu podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Zdrowia przedstawiona miała zostać informacja „w sprawie centralizacji i upaństwowienia systemu ochrony zdrowia oraz działalności leczniczej”. Wstępny komunikat, jaki padł ze strony Ministerstwa Zdrowia dotyczył jednak stwierdzenia, że ciężko cokolwiek analizować, póki nie ma konkretnych założeń nowej reformy.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-02-26

Narada koordynacyjna dotycząca ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego

Dnia 24 lutego 2021 r. za pomocą środków porozumiewania się na odległość, odbyła się narada koordynacyjna dotycząca ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony mienia i zwalczania szkodnictwa leśnego

 

W spotkaniu uczestniczyli:

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

Piotr Glanc - Prokurator Prokuratury Rejonowej w Nakle n. Notecią

Marcin Przytarski - Prokurator Prokuratury Rejonowej w Tucholi

Paweł Zawada - Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim

Krzysztof Zawałański - Komendant Powiatowy Policji w Nakle n. Notecią

Maciej Suchomski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim

Sławomir Murawski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Nakle n. Notecią

Błażej Chamier Cieminski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Chojnicach

Artur Cetnarski - Prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Sępólnie Krajeńskim

Stefan Kubicki - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nakle n. Notecią

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-02-25

Galeria zdjęć z narady koordynacyjnej

 • Zdjęcie z narady koordynacyjnej
  Zdjęcie z narady koordynacyjnej
 • Zdjęcie z narady koordynacyjnej
  Zdjęcie z narady koordynacyjnej
 • Zdjęcie z narady koordynacyjnej
  Zdjęcie z narady koordynacyjnej

Uwaga! Mgła intensywnie osadzająca szadź!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Mgła intensywnie osadzająca szadź

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.

Ważność: od godz. 20:00 dnia 20.02.2021r. do godz. 09:00 dnia 21.02.2021r.

Przebieg: Prognozowane są gęste mgły, intensywnie osadzające szadź. Widzialność w zasięgu mgieł od 100 m do 200 m.      

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Agata Wojtkiewicz Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 36., data: 2021-02-20

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 18:00 dnia 19.02.2021 do godz. 09:00 dnia 20.02.2021

Przebieg: prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie nawierzchni dróg i chodników. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, temperatura minimalna przy gruncie lokalnie do -5°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: brak

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Maria Poświata Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 35., data: 2021-02-19

48. posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

19 lutego 2021 r. odbyło się 48. posiedzenie Zarządu Powiatu. Posiedzenie przebiegło zgodnie z planowanym porządkiem obrad.

Podczas posiedzenia zarząd podjął uchwały w sprawie:

 • ustalenia zasad przyznawania osobom niepełnosprawnym z terenu Powiatu Sępoleńskiego dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 r.;
 • zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Złotowskiego w sprawie ustalenia przebiegu dróg powiatowych.

Ponadto przyjęto informację nt. możliwości udzielenia przez Powiat pomocy finansowej dla spółek wodnych na bieżące utrzymanie wód i urządzeń wodnych oraz na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji.

Zarząd zajął stanowisko w sprawach;

 • wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oddalającego skargę Powiatu na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; 
 • projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki 314/5 położonej przy ul. Krajeńskiej, gmina Więcbork;
 • projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działki 41/2 położonej przy ul. Gdańskiej w Więcborku, gmina Więcbork;
 • pisma NOVUM-MED Sp. z o.o. ad. utylizacji centrali telefonicznej.

A także zatwierdził materiały i projekty uchwał na najbliższą sesję Rady Powiatu.

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-02-19

Uwaga! Opady marznące dłużej!

Zmiana ostrzeżenia meteorologicznego

Zjawisko: opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 09:40 dnia 19.02.2021 do godz. 17:00 dnia 19.02.2021

Przebieg: prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95%.

Uwagi: zmiana dotyczy wydłużenia okresu ważności.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Piotr Mańczak Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 34., data: 2021-02-19

Echa z konferencji prasowej dotyczącej rządowych zapowiedzi przejęcia szpitali powiatowych

Nie cichną głosy po zapowiedziach płynących z Ministerstwa Zdrowia dotyczących przejęcia szpitali powiatowych i dalszej centralizacji ochrony zdrowia. Jaka przyszłość czeka system opieki zdrowotnej w Polsce? O tym podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 lutego w Warszawie rozmawiali przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.

Zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia dotyczące restrukturyzacji systemu opieki zdrowotnej budzą niepokój zarówno samorządów, jak i przedstawicieli samych szpitali. Minister Zdrowia powołał specjalny zespół do spraw przygotowania rozwiązań legislacyjnych dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych. W jego składzie nie ma jednak ani przedstawicieli samorządów, ani szpitali powiatowych. „Sama idea odebrania powiatom szpitali powiatowych w naszej ocenie jest propozycją diaboliczną, która prowadzi do tego, że mieszkańcy lokalnych wspólnot samorządowych nie będą mieli już żadnego wpływu na dostępność publicznych świadczeń opieki zdrowotnej a powiaty stracą tak naprawdę jedyny prawdziwy instrument, dzięki któremu mogą realizować zadania z zakresu szeroko rozumianej ochrony zdrowia” – mówił podczas konferencji Prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzej Płonka. Zwrócił również uwagę na czas, w jakim pojawia się rządowa propozycja – dzieje się to w środku pandemii, gdy liczba zakażonych osób ciągle rośnie. Podkreślony został również fakt ogromnych nakładów finansowych, jakie na odbudowę szpitali wniosły samorządy w ostatnich dwudziestu latach. „Dzisiaj zamiast podziękowania za lata pracy kolejnym zarządom powiatów, radnym, mieszkańcom a przede wszystkim dyrektorom tych szpitali, którzy przez ostatnie dwie dekady podejmowali wspólny wysiłek, żeby szpitale w tzw. Polsce powiatowej wreszcie wyglądały i świadczyły usługi na poziomie europejskim, zamiast dania nam większej odpowiedzialności za sprawy zdrowia niż tylko lecznictwo szpitalne, dostajemy mówiąc kolokwialnie „z liścia” od Ministerstwa Zdrowia”- podsumował Andrzej Płonka. Podkreślił też, jak dużą rolę odgrywają środki finansowe przeznaczane na system opieki zdrowotnej.

W spotkaniu uczestniczyli:

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Maria Kiełbasińska - Prezes Zarządu NOVUM-MED Sp. z o.o.

Dalsza część relacji w Dzienniku Warto Wiedzieć.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-02-19

Uwaga! Opady marznące!

Zjawisko: Opady marznące/1

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 05:00 dnia 19.02.2021 do godz. 11:00 dnia 19.02.2021

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Dariusz Gimiński Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 33., data: 2021-02-18

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne: Oblodzenie

stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna gruntu około -6°C.
Uwagi: Brak.
Ważność:
Od: 2021-02-17 19:30
Do: 2021-02-18 07:30

 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Dariusz Gimiński Czas wydania: 2021-02-17 11:09 Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-02-17

Już możesz zapisać się do akcji Masz Głos!

Ruszył nabór do akcji Masz Głos 2021 – programu Fundacji Batorego dla organizacji społecznych, grup nieformalnych i aktywistów z całej Polski, którzy działają dla swoich lokalnych środowisk. Mogą zajmować się różnymi sprawami: ekologią, przestrzenią publiczną, lokalnymi przepisami, edukacją, działaniem na rzecz młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami – każda z tych inicjatyw jest ważna w akcji Masz Głos. Akcja Masz Głos pomaga im nawiązać współpracę z lokalną władzą i zaangażować do działania mieszkańców. Na bieżąco wspiera poradami ekspertów, organizuje wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami z różnych gmin.

Najlepiej zrealizowane projekty dostają prestiżową nagrodę SuperSamorząd. Jak się zapisać do akcji Masz Głos? Wystarczy wejść na stronę www.maszglos.pl i do 8 marca wypełnić formularz zgłoszeniowy. Udział w programie trwa do końca 2021 r. i jest całkowicie bezpłatny. W 2021 akcja Masz Głos jest realizowana we współpracy z: Fundacją Aktywności Lokalnej, Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszeniem Homo Faber, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju INSPIRACJE.

 • autor: Iwona Janicka - Koordynatorka regionalna akcji Masz Głos, data: 2021-02-16

Plakat

 • Plakat
  Plakat

Uwaga! Opady marznące!

Zjawisko: Opady marznące

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy powiatów: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, inowrocławski, lipnowski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, Włocławek, włocławski i żniński.

Ważność: od godz. 19:30 dnia 16.02.2021 do godz. 19:30 dnia 17.02.2021

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Rafał Szewczyk Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 30., data: 2021-02-16

Zasady bezpieczeństwa i ograniczenia obowiązujące od 12 lutego 2021 roku

Publikujemy wykaz zasad i ograniczeń, obowiązujących od 12 lutego 2021. Poluzowania dotyczące kin czy teatrów mają obowiązywać do końca miesiąca.

OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

- rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
- osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
- osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

ZASŁANIANIE UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:
- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba. Wprowadzenie tej zasady zależy od decyzji pracodawcy,
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie (jeśli idziesz załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

- W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem.

- W zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- zaburzenia psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

PRZEMIESZCZANIE SIĘ OSÓB

Dzieci i młodzież do 16. roku życia

Nie obowiązuje już nakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. roku życia pod opieką dorosłych.

Seniorzy

Seniorze, zostań w domu! Apelujemy o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z:
- wykonywaniem czynności zawodowych,
- zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
- sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Obowiązuje: do odwołania

WYDARZENIA KULTURALNE – OGRANICZENIA

Galerie sztuk, muzea i biblioteki mogą być otwarte i funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. W ścisłym reżimie sanitarny działalność wznowiły także kina, teatry, opery i filharmonie – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.

W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi:

- 50% liczby miejsc siedzących, albo
- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

W kościołach obowiązuje limit osób - max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.

Ważne! W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

ZGROMADZENIA I SPOTKANIA

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób- do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

Uwaga! Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób nie obowiązuje na konkursach szkolnych oraz podczas próbnych egzaminów dla ośmioklasistów i w czasie matur.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

WESELA, KOMUNIE, KONSOLACJE I INNE UROCZYSTOŚCI ORAZ PRZYJĘCIA OKOLICZNOŚCIOWE

Obowiązuje zakaz organizacji tego typu wydarzeń.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

KLUBY NOCNE, DYSKOTEKI I INNE MIEJSCA UDOSTĘPNIONE DO TAŃCZENIA

Obowiązuje zakaz działalności takich miejsc.

Wyjątkiem są: sportowe kluby taneczne.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

TARGI, WYSTAWY, KONGRESY, KONFERENCJE

Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

EDUKACJA

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych od 18 stycznia uczą się stacjonarnie. Uczniowie klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.

Ważne! Przedszkola i żłobki funkcjonują bez zmian.

Obowiązuje do: 14 lutego 2021 r.

ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Dzieci pracujących rodziców mogą uczęszczać do żłobków lub przedszkoli. Organy prowadzące te placówki mogą je prowadzić, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Do 14 lutego rodzice mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

GRANICE POLSKI

W Polsce obowiązuje ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Oznacza to, że można podróżować i przekraczać granice wewnętrzne UE. Podróżni mają prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP. Planując podróż zagraniczną, należy uwzględnić obostrzenia obowiązujące w kraju sąsiednim.

Ograniczenie dotyczy przekraczania zewnętrznej granicy UE przez cudzoziemców.

Sprawdź na stronie Straży Granicznej, kto może wjechać do Polski.

Ważne! Obecnie nie obowiązuje zakaz w ruchu lotniczym.

MIĘDZYNARODOWY RUCH KOLEJOWY

Obecnie funkcjonuje międzynarodowy ruch kolejowy w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

Ograniczenie dotyczy podróży pociągami relacji międzynarodowych poza granice zewnętrzne UE.

CENTRA HANDLOWE I SKLEPY WIELKOPOWIERZCHNIOWE

Centra i galerie handlowe są otwarte i działają w ścisłym reżimie sanitarnym.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:
- 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
- 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

GODZINY DLA SENIORÓW

Od 1 lutego nie obowiązują już godziny dla seniora.

GASTRONOMIA

Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

Restauracje hotelowe

Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE, TATUAŻU

W całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym.

Stanowiska obsługi muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 m od siebie, chyba że między tymi stanowiskami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 2 m od powierzchni podłogi.

Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online.

Ważne! W miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność, przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci (max. 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyjątkiem obsługi), a w przypadku, gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

HOTELE

W ścisłym reżimie sanitarny, hotele wznowiły działalność do 50% obłożenia miejsc noclegowych. Restauracje hotelowe pozostaną zamknięte, posiłki mogą być serwowane tylko do pokoi.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

SIŁOWNIE, KLUBY I CENTRA FITNESS, BASENY ORAZ AQUAPARKI, STOKI NARCIARSKIE

W ścisłym reżimie sanitarnym, baseny i stoki wznowiły działalność. Aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness pozostaną zamknięte.

W ścisłym reżimie sanitarnym mogą działać także sauny, salony masażu, łaźnie tureckie, łaźnie parowe, solaria i salony odchudzające.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

SPORTOWE KLUBY TANECZNE

Obowiązuje zakaz prowadzenia działalności polegającej na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

TRENINGI NA OTWARTEJ PRZESTRZENI I WSPÓŁZAWODNICTWO SPORTOWE

Osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa sportowego są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa.

Z tego obowiązku nie są zwolnione osoby, które uprawiają sport rekreacyjnie, chyba, że np. biegają na terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

WSPÓŁZAWODNICTWO I WYDARZENIA SPORTOWE

W ścisłym reżimie sanitarnym, możliwe jest uprawianie sportu amatorskiego na świeżym powietrzu np. na boisku. Otwarte będą także korty tenisowe. Zajęcia w zamkniętych przestrzeniach, z udziałem publiczności są wciąż niedozwolone.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU KWARANTANNY DLA UCZESTNIKÓW MIĘDZYNARODOWYCH ZAWODÓW SPORTOWYCH

Zwolnienie z obowiązku kwarantanny dla osób spoza UE dotyczy:
- zawodników,
- członków sztabu szkoleniowego,
- lekarzy, fizjoterapeutów,
- sędziów,
- akredytowanych dziennikarzy.

Zwolnienie dotyczy osób, które biorą udział w zawodach organizowanych przez:
- międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski,
- międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do federacji sportowej
- polski związek sportowy.

Z kwarantanny zostają zwolnieni zawodnicy kadry narodowej polskich związków sportowych, członkowie sztabu szkoleniowego, lekarze, fizjoterapeuci i sędziowie sportowi, powracających do Rzeczypospolitej Polskiej z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację. Od 12 lutego te osoby będą także zwolnione z kwarantanny po powrocie ze zgrupowań zagranicznych.

Ważne! Osoby, które przekraczają polską granicę, muszą przedstawić Straży Granicznej pismo wystawione przez organizatora zawodów sportowych. Może to być także – poświadczony przez właściwy w danym sporcie polski związek sportowy – dokument zawierający dane dotyczące odbywania się zawodów sportowych, ich terminu oraz charakteru uczestnictwa.

OŚRODKI PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH OTWARTE DLA SPORTOWCÓW

Zawodnicy mogą przygotowywać się do najważniejszych imprez rangi międzynarodowej w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich. (Spała, Wałcz, Zakopane, Cetniewo, Szczyrk i Giżycko).

SANATORIA, UZDROWISKA, REHABILITACJA

Sanatoria i działalność uzdrowiskowa jest zawieszona, z możliwością dokończenia już rozpoczętych turnusów. Wyjątkiem są przypadki, w których zaprzestanie rehabilitacji grozi poważnym pogorszeniem stanu zdrowia pacjenta.

Obowiązuje do: odwołania

Uwaga! Od 11 marca 2021 r. zostanie wznowiona działalność uzdrowiskowa.

KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy osób, które:
- przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,
- przekraczają granicę RP transportem zorganizowanym**,
- miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
- zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

* Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).

** Dotyczy osób, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną granicę UE) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego.

Uwaga! Od 23 stycznia z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Test jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Sprawdź na stronie Straży Granicznej, kto jest zwolniony z kwarantanny po przekroczeniu granicy RP.

Ważne! Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 (na podstawie zaświadczenia o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19).

Na czym polega?

Obowiązujące zasady dotyczą:
- kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie);
- izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2  jest dodatni).

Izolacja:

Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19.

W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

Kwarantanna:

Kwarantanna trwa 10 dni, jeśli w jej trakcie nie wystąpiły objawy COVID-19. Odstąpiono od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Jeśli dana osoba nie miała bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną koronawirusem nie zostanie skierowana na kwarantannę. Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie.

Osoba współzamieszkująca z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (pozytywny wynik testu) ma obowiązek poddania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.  

Obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny. Od 28 grudnia obowiązkowej kwarantanny nie muszą odbywać także osoby, które zaszczepiły się przeciwko COVID-19.

Przez ten czas:
- nie można opuszczać domu,
- spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
- w przypadku występowania objawów choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności) należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę u lekarza pierwszego kontaktu.

Ważne! Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Uwaga! Kwarantanna jest zawieszona na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (droga do miejsca pobrania wymazu i powrót do domu). Od 28 listopada zawieszenie kwarantanny lub izolacji ma miejsce, także kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.

Obowiązuje do: 28 lutego 2021 r.

 • autor: serwis samorządowy PAP, data: 2021-02-12

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko - Pomorskiego

Dnia 15 lutego 2021 r. za pomocą środków porozumiewania się na odległość, odbyło się spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko - Pomorskiego Piotrem Całbeckim zorganizowane przez Panią Poseł Iwonę Kozłowską.

Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w  powiecie, w tym m.in.

 1. Informacja na temat planów inwestycyjnych czy remontowych na drogach wojewódzkich na terenie powiatu;
 2. Stan zaawansowania prac przy obwodnicy Więcborka;
 3. Problemy z funkcjonującą gospodarką odpadami na terenie powiatu - trudności z gromadzeniem odpadów na RIPOK.

W spotkaniu uczestniczyli:

Poseł na Sejm RP - Iwona Kozłowska;

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Piotr Całbecki;

Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Zbigniew Sosnowski;

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Franciszek Lesinski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Zastępca Burmistrza Więcborka – Jacek Masztakowski;

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

 • autor: Wojciech Bilski, data: 2021-02-15

Galeria zdjęć ze spotkania

 • Zdjęcie ze spotkania
  Zdjęcie ze spotkania
 • Zdjęcie ze spotkania
  Zdjęcie ze spotkania
 • Zdjęcie ze spotkania
  Zdjęcie ze spotkania
 • data: 2021-02-16

Komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim

Od 01 lutego wystartował e-Urząd Skarbowy

 • Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uruchomiły internetowy e-Urząd Skarbowy (e-US) na podatki.gov.pl.
 • W jednym miejscu można szybko i wygodnie załatwić sprawy podatkowe, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku.
 • Serwis budowany jest etapami do września 2022 r.
 • Pierwszy pakiet e-usług jest dostępny od 1 lutego 2021 r.

Jak wskazuje …. e-Urząd Skarbowy to duży krok w cyfryzacji usług Krajowej Administracji Skarbowej i obsługi obywateli. To nowoczesny, ogólnodostępny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient. Usługi udostępniane w serwisie będą dostosowane do potrzeb różnych grup użytkowników tak, aby maksymalnie ułatwić im rozliczenia podatkowe i załatwianie spraw w KAS. Korzystanie z e-Urzędu Skarbowego to oszczędność czasu, bezpieczeństwo, wygodne płatności i łatwy dostęp do informacji.

Serwis jest dedykowany podatnikom, płatnikom, pełnomocnikom, komornikom sądowym i notariuszom. Wraz z dodawaniem funkcjonalności, grupa użytkowników będzie obejmować kolejne wyżej wspomniane grupy.

e-US dla obywateli to:

 • Wygoda i oszczędność czasu.
 • W jednym miejscu szybko, wygodnie i kompleksowo będzie można załatwić swoje sprawy podatkowe.
 • Do załatwienia spraw online nie będzie potrzebny podpis elektroniczny.
 • Dostęp do e-usług KAS w jednym miejscu, kiedy chcemy i z dowolnego urządzenia.
 • Szybki dostęp do danych i bieżących informacji o stanie rozliczeń, statusie spraw, złożonych dokumentach.
 • Łatwa aktualizacja informacji dotyczących podatnika.
 • Pełna transakcyjność m.in. poprzez elektroniczne płatności online dla wszystkich udostępnianych e-usług, funkcjonalności, deklaracji i tytułów. Będzie można zapłacić podatek bezpośrednio w systemie.

Usługi i funkcjonalności e-US:

Od 1.02.2021 e-Urząd Skarbowy oferuje:

 • Dostęp do swoich danych podatkowych (dane o podatniku, działalności gospodarczej, mikrorachunku podatkowym i historii logowania)
 • Integrację z usługą Twój e-PIT
 • Informację o nałożonych mandatach
 • Dostęp do aplikacji e-mikrofirma
 • Możliwość płatności online (na początku przez osoby fizyczne w zakresie PIT, CIT, VAT, PCC, podatku od spadków i darowizn, karty podatkowej, opłaty skarbowej, pozostałych podatków i należności niepodatkowych i mandatów). W serwisie jest dostępna historia płatności online
 • Możliwość złożenia w formie elektronicznej niektórych pism (np. wniosku o zaliczenie nadpłaty/zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań). Dostępna będzie historia wysłanych dokumentów

Usługi i funkcjonalności planowane w kolejnych etapach to m.in.:

 • e-zaświadczenia
 • integracja z serwisem e-TOLL
 • usługi dla notariuszy i komorników sądowych
 • usługi dotyczące m.in. składania wniosków i udostępniania informacji o stanie spraw

Zawsze otwarty, w zasięgu ręki – Twój e-US

Dostęp do serwisu e-Urząd Skarbowy będzie możliwy tylko ze strony podatki.gov.pl po zalogowaniu się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną. Do usługi Twój e-PIT będzie można zalogować się także danymi podatkowymi.

Serwis działa przez całą dobę i można z niego korzystać z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

Użytkownik ma dostęp do informacji i usług dotyczących go bezpośrednio, a w kolejnych etapach również do spraw innych podatników, do których uzyskał pełnomocnictwo lub dostęp do konta.

 • autor: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim, data: 2021-02-16

Uwaga! Silny mróz!

Ostrzeżenie meteorologiczne: Uwaga! Silny mróz!

Silny mróz; stopień: 1; prawd. 80% Przebieg: Prognozuje się spadek temperatury powietrza miejscami do -15°C. Wiatr o średniej prędkości do 30 km/h. Ważność od: 2021-02-12 22:00 do: 2021-02-13 09:00 Uwagi: Brak. • autor: synoptyk IMGW-PIB: Agnieszka Drwal-Tylmann Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-02-12

Uwaga! Silny mróz!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: silny mróz

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 21:00 dnia 11.02.2021 do godz. 09:00 dnia 12.02.2021

Przebieg: prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -18°C do -15°C.
Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h, z kierunków północnych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Rafał Szewczyk Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 27., data: 2021-02-11

Numer telefonu przydatny w rejestracji na szczepienia - warto go zapisać w swoim telefonie!

Korzystanie ze sprawdzonych źródeł informacji i danych kontaktowych to podstawa! Zapisz w swoim telefonie numer 664 908 556, ponieważ usłyszysz o nim jeszcze nie raz. Jest bardzo przydatny, bo dzięki niemu możesz zarejestrować się na szczepienie. Z tego numeru dostaniesz też SMS-a, jeśli nie udało Ci się dodzwonić na infolinię 989. Kiedy odpowiesz na naszą wiadomość, my poinformujemy Cię kiedy pojawią się nowe terminy szczepień w Twojej okolicy. 

W Internecie pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat epidemii koronawirusa i szczepień przeciw COVID-19. Od samego początku zachęcamy wszystkich Polaków do korzystania ze sprawdzonych źródeł. Podobnie jest w przypadku danych kontaktowych, w tym numerów telefonów. Dbaj o swoje bezpieczeństwo. Korzystaj tylko z potwierdzonych numerów – jednym z nich jest numer 664 908 556.Sprawdź pozostałe numery w zakładce Zweryfikuj numer.

Szczepienia przeciw COVID-19 – coraz więcej zainteresowanych Polaków

Przez niespełna dwa miesiące mieliśmy ponad 2 mln połączeń przychodzących na infolinię 989. W tym od 15 stycznia 2021 r. prawie 1,5 mln połączeń w celu rejestracji na szczepienie.Według najnowszego sondażu dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM już blisko 75 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19. W porównaniu z grudniem ubiegłego roku liczba osób, które mają zamiar przyjąć szczepionkę, wzrosła o ponad 30 punktów procentowych.

Problem z dodzwonieniem się? Dostaniesz od nas SMS-a

Duże zainteresowanie infolinią mogło sprawić, że napotkałeś chwilowe problemy z dodzwonieniem się. Jeżeli w ciągu ostatnich dwóch tygodni próbowałeś skontaktować się z infolinią 989, ale nie udało Ci się dodzwonić – otrzymasz od nas SMS-a. Krótka wiadomość zostanie do Ciebie wysłana z numeru 664 908 556. Dostałem SMS-a i co dalej?Nie musisz kolejny raz kontaktować się z infolinią. Odpowiedz na wiadomość, jeśli chcesz zarejestrować się na szczepienie. Wyślij SMS-a o treści: POTWIERDZAM. Nasz system zarejestruje Twoje zgłoszenie. Konsultanci skontaktują się z Tobą, kiedy pojawią się nowe terminy szczepień w Twojej okolicy (konsultanci mogą kontaktować się z innego numeru telefonu).

Rejestracja na szczepienie przez SMS-a

Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Zarejestruj się na kilka sposobów

Infolinia 989 oraz SMS na numer 664 908 556 to niejedyne z możliwości rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.Rejestracja onlineWygodną i szybkim sposobem jest również rejestracja online za pomocą naszej strony internetowej. System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.Rejestracja w wybranym punkcie szczepień Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na naszej stronie internetowej w zakładce Mapa punktów szczepień.
Więcej informacji na temat wszystkich sposobów rejestracji na szczepienia znajdziesz w zakładce Rejestracja.

 • data: 2021-02-10

Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości”

Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” została ustanowiona w 2014 roku. Celem Nagrody jest prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego powiatu sępoleńskiego, promowanie aktywności przedsiębiorców na rynku gospodarczym, postaw proinwestycyjnych i innowacyjnych, a także upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki oraz promocja usług rynku pracy. Nagroda ma charakter honorowy jest przyznawana przedsiębiorcom działającym na terenie powiatu sępoleńskiego za wybitne osiągnięcia na polu działalności gospodarczej. Ma wyłonić te firmy, które wyróżniają się jakością usług i produktów oraz nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Jej celem jest uhonorowanie firm, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarki, osiągają znaczące sukcesy biznesowe oraz działają na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej w naszym powiecie.

Kapitułę przyznającą Nagrodę Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” tworzą:

 • Jarosław Tadych - Starosta Sępoleński - Przewodniczący,
 • Waldemar Stupałkowski - Burmistrz Sępólna Krajeńskiego,
 • Wojciech Głomski - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego,
 • Waldemar Kuszewski - Burmistrz Więcborka,
 • Leszek Stroiński - Wójt Gminy Sośno,
 • Artur Żychski - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

Laureaci nagrody to firmy innowacyjne pod względem zarządzania, linii technologicznych – stawiające na jakość produktów. Znane i cenione nie tylko na lokalnym rynku, ale także na rynkach krajowych i międzynarodowych.

W roku 2021 na wniosek Burmistrza Kamienia Krajeńskiego Nagrodę „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” przyznano SPICA meble Dariusz Spica.

Pan Dariusz Spica prowadzący firmę pod nazwą SPICA meble Dariusz Spica zajmuje się kompleksowym wyposażeniem wnętrz. Produkuje m.in. meble kuchenne, garderoby, biblioteki, sypialnie, balustrady i schody. Wyroby firmy cechuje unikalny styl i elegancja. Jak czytamy we wniosku o przyznanie nagrody: „SPICA meble - to meble tworzone ze smakiem, z pewnością stanowią doskonały produkt dla osób, które poszukują czegoś wyjątkowego”. Klienci firmy mogą liczyć na profesjonalną wizualizację komputerową, projekt techniczny przyłączy oraz poradę specjalistów w zakresie projektowania wnętrz. Firma od wielu lat współpracuje z biurami projektowymi w kraju i za granicą. Firma kieruje się ideą tworzenia niezwykłych miejsc, wyróżniających się wysoką funkcjonalnością i niepowtarzalnym klimatem. Firmę tworzą ludzie, których praca buduje i kreuje jej niepowtarzalny wizerunek. Obecnie Pan Dariusz Spica kończy budowę nowej hali produkcyjnej, powiększa park maszynowy, aby lepiej wykorzystywać możliwości stwarzane przez nowoczesne technologie we współczesnym wzornictwie.  Firma realizuje obecnie  projekt, który zwiększy możliwości wytwórcze,  poszerzy asortyment i zakres usług. SPICA meble wybrało strategię produkcji opartej na kontraktach długoterminowych. Właściciel firmy posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu działalności gospodarczej i prowadzeniu projektów innowacyjnych. Warto podkreślić, że firma zrealizowała przedsięwzięcie w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 pn. „Realizacja zadań strategii rozwoju klastra Grupa Meblowa HORECA”. Zadanie polegało na wdrożeniu nowych produktów i innowacyjnej technologii lakierowania przy użyciu profesjonalnej linii lakierniczej i pompy pneumatycznej ze zbiornikiem grawitacyjnym oraz pistoletem natryskowym. Pan Dariusz Spica jest członkiem Stowarzyszenia „Klaster – Grupa Meblowa HORECA”. Stowarzyszenie jest zrzeszeniem przedsiębiorców, które powstało w 1989 r., które przychody przeznacza na realizację działań statutowych. W praktyce pomaga przedsiębiorcom z regionu w budowaniu firm przynoszących zyski. Prowadzi działania doradcze, łączy ludzi i biznesy. Firma SPICA meble stawia na innowacyjność, rozwój nowych technologii oraz eko-innowacyjność, która umożliwi efektywne wykorzystanie surowców i redukcję kosztów. Firma od lat wspiera lokalne kluby sportowe, organizacje pozarządowe, szkoły oraz podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim. Współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w zakresie tworzenia miejsc pracy oraz aktywizacji osób bezrobotnych.

Nagroda wypełnia misję wspierania, rozwoju i promocji najbardziej wartościowych firm działających na terenie powiatu sępoleńskiego. „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” jest świadectwem, potencjału gospodarczego jaki jest w naszym powiecie.

Tradycyjnie Starosta Sępoleński wręczał nagrodę podczas sesji Rady Powiatu w lutym, jednak ze względu na obowiązujący na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stan epidemii, w tym roku Laureat Nagrody zostanie uhonorowany w późniejszym terminie.

Gratulujemy.

Laureaci Nagrody w latach 2015-2020:

 • Spółka RONET z Więcborka
 • GoodMills Polska Sp. z o.o. – Zakład Produkcyjny Młyn Kamionka z Dużej Cerkwicy.
 • Fabryka Mebli Biurowych MDD Sp. z o.o.
 • „Hodowla Ziemniaka Zamarte” Sp. z o.o. – Grupa IHAR
 • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „BEMIX”.
 • DUKO Sp. z o.o.
 • GABI-BIS Spółka z o.o.
 • Eggersmann Polska Spółka z o.o.
 • autor: Starosta Sępoleński, data: 2021-02-10

Złoty Klucz Przedsiębiorczości

 • Złoty Klucz Przedsiębiorczości
  Złoty Klucz Przedsiębiorczości
 • Firma Spica Meble z lotu ptaka
  Firma Spica Meble z lotu ptaka

Informacja dla hodowców drobiu - ptasia grypa (HPAI)

Informacja dla hodowców drobiu - ptasia grypa (HPAI)

W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

 1. Przetrzymywać drób w zamknięciu, aby uniemożliwić kontakt z dzikim ptactwem;
 2. Przechowywać paszę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z dzikim ptactwem;
 3. Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie;
 4. Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
 5. Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób

Hodowco !!!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu.

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu:

Zwiększona śmiertelność; znaczący spadek pobierania paszy i wody; objawy nerwowe: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów; duszności, sinica, wybroczyny, biegunki, nagły spadek nieśności.

 

 • autor: aktualizacja WIW Bydgoszcz styczeń 2020 r., data: 2021-02-10

Ulotka informacyjna

 • Zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony...
  Zasady, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstwa przez wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)
 • autor: WIW Bydgoszcz styczeń 2020 r., data: 2021-02-10

Przypominamy o obowiązku odśnieżania dachów

Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

W związku z opadami śniegu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów.

Do wykonywania tych czynności zobowiązani są nie tylko właściciele, ale także zarządcy nieruchomości.

Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny.

 • autor: WCZK Bydgoszcz, data: 2021-02-09

Uwaga! Silny mróz!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: silny mróz

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.

Ważność: od godz. 22:00 dnia 09.02.2021r. do godz. 09:00 dnia 11.02.2021r.

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Temperatura maksymalna w dzień od -9°C do -7°C. Wiatr o średniej prędkości od 15km/h do 30 km/h. 

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Marcin Czeczatka. Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 26., data: 2021-02-09

Konwent Powiatu Sępoleńskiego

Dnia 8 lutego. 2021 r. w trybie zdalnym, odbył się kolejny Konwent Powiatu Sępoleńskiego. Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w  powiecie, w tym m.in.

 1. Informacja na temat zagrożenia grypą ptaków (HPAI) oraz Afrykańskiego pomoru świń (ASF) - Powiatowy Lekarz Weterynarii M. Czerkawska-Tyborska.
 2. Informacja na temat pandemii COVID-19 w powiecie sępoleńskim oraz przebiegu szczepień na terenie powiatu - Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Sępólnie Krajeńskim E. Estkowska.
 3. Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” za rok 2020 - Starosta Sępoleński J. Tadych.
 4. Podsumowanie działalności drive-thru za rok 2020 - Wicestarosta Sępoleński A. Marach.

W konwencie udział wzięli:

Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;

Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;

Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Wojciech Głomski;

Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;

Wójt Gminy Sośno – Leszek Stroiński;

Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Franciszek Lesinski;

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku  - Anna Łańska;

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Krajeńskim – Kazimierz Warylak;

Przewodnicząca Rady Gminy w Sośnie – Krystyna Wąsik;

Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;

Sekretarz Powiatu – Anna Deja-Dobrowolska;

Inspektor Zarządzania Kryzysowego – Kamila Jabłońska;

Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska – Barbara Wiśniewska;

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy – Artur Żychski;

Powiatowy Lekarz Weterynarii- Magdalena Czerkawska-Tyborska;

Dyrektor Zarządu Dróg- Edwin Eckert;

Komendant Powiatowej Policji- Paweł Zawada;

Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej- Maciej Suchomski;

Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny – Elżbieta Estkowska;

Inspektor Zarządzania Kryzysowego w Gminie Sępólno Kraj.- Elżbieta Basińska-Czachor;

Inspektor Zarządzania Kryzysowego w Gminie Kamień Kraj.-Piotr Sałasiński;

Inspektor Zarządzania Kryzysowego w Gminie Więcbork – Magdalena Starzecka;

Inspektor Zarządzania Kryzysowego w Gminie Sośno – Maciej Steckiewicz.

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2021-02-09

Ulotka HPAI

 • Ulotka HPAI
  Ulotka HPAI
 • data: 2021-02-08

Galeria zdjęć z posiedzenia Konwentu

 • Zdjęcie z posiedzenia Konwentu
  Zdjęcie z posiedzenia Konwentu
 • Zdjęcie z posiedzenia Konwentu
  Zdjęcie z posiedzenia Konwentu

Uwaga! Zawieje/zamiecie śnieżne oraz intensywne opady śniegu!

Ostrzeżenia meteorologiczne:

zawieje/zamiecie śnieżne oraz intensywne opady śniegu

Zjawisko: zawieje/zamiecie śnieżne oraz intensywne opady śniegu

Stopień zagrożenia: 1

Przebieg: przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez opady śniegu oraz północno-wschodni wiatr o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 60 km/h. Ważność: od godz. 07:00 dnia 08.02.2021 do godz. 21:00 dnia 08.02.2021

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 10 cm do 15 cm. Ważność: Od: 2021-02-08 11:00 Do: 2021-02-09 00:00

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Agnieszka Drwal-Tylmann Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 25., data: 2021-02-07

Uwaga! Silny mróz!

Ostrzeżenie meteorologiczne. Silny mróz

stopień: 1
Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -16°C do -14°C. Wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do 30 km/h.

Ważność:
Od: 2021-02-07 18:00 Do: 2021-02-08 10:00
prawdopodobieństwo 80%
Uwagi: Brak.
 
 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Agnieszka Drwal-Tylmann Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-02-07

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: wszystkie powiaty

Ważność: od godz. 03:00 dnia 04.02.2021 do godz. 09:00 dnia 04.02.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2°C. Temperatura minimalna gruntu około -2°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Rafał Szewczyk Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 20., data: 2021-02-03

Uwaga! Intensywne opady śniegu!

Zjawisko: Intensywne opady śniegu

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy brodnicki, chełmiński, Grudziądz, grudziądzki, sępoleński, świecki, tucholski, wąbrzeski.

Ważność: od godz. 12:00 dnia 03.02.2021 do godz. 07:00 dnia 03.02.2021

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym,

powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności Ostrzeżenia od 5 cm do 10 cm, lokalnie do 15 cm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Dariusz Gimiński Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 19., data: 2021-02-03

Powiat Sępoleński 1920 - 2020 - Monografia na licytacji WOŚP

Popierając szczytny cel nabyć można m.in. Monografię Powiatu Sępoleńskiego 1920-2020. Zachęcamy do licytowania!

Publikacja: Powiat Sępoleński 1920 - 2020. Monografia ukazała się w związku z setną rocznicą obchodów utworzenia powiatu sępoleńskiego. Jej autorami są: Dr hab. Zdzisław Biegański, prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski, dr Tomasz Fiałkowski, Leszek Skaza.

https://allegro.pl/oferta/monografia-powiatu-sepolenskiego-1-10181910686

https://allegro.pl/oferta/monografia-powiatu-sepolenskiego-2-10181943032

https://allegro.pl/oferta/monografia-powiatu-sepolenskiego-3-10181956129

https://allegro.pl/oferta/monografia-powiatu-sepolenskiego-4-10181954307

https://allegro.pl/oferta/monografia-powiatu-sepolenskiego-5-10181976463

 

 • data: 2021-02-02

Uwaga! Opady marznące!

Zjawisko: opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkie powiaty.

Ważność: od godz. 21:00 dnia 02.02.2021r. do godz. 09:00 dnia 03.02.2021r.

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.     

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Ostrzeżenie prawdopodobnie będzie kontynuowane.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Dariusz Gimiński Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 18., data: 2021-02-02

XXXI Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

29 stycznia 2021 roku w trybie zdalnym odbyła się w XXXI Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

Sesja przebiegła zgodnie z planowanym porządkiem obrad:

1. Otwarcie sesji.

2. Przyjęcie protokołu z obrad XXX sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.

3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.

4. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.

5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie międzysesyjnym.

6. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz
informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.

7. Informacja o sytuacji na rynku pracy w powiecie sępoleńskim.

8. Przedstawienie Informacji Starosty Sępoleńskiego z działalności Komisji Bezpieczeństwa Porządku Publicznego.

9. Sprawozdanie z prac Komisji stałych.

10. Podjęcie uchwał w sprawach:

 • zatwierdzenia planów pracy stałych Komisji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim na 2021 r.
 • wyrażenia zgody na przystąpienie do realizacji projektu pn. „Rodzina w Centrum 3" realizowanego w ramach
  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 9
  Solidarne społeczeństwo, Działanie 9.3 Rozwój usług zdrowotnych i społecznych, Poddziałanie 9.3.2 Rozwój usług
  społecznych
 • wyodrębnienia z budżetu Powiatu Sępoleńskiego, środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli,
 • uchwalenia zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2021 rok,
 • zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego.

11. Wnioski i oświadczenia radnych.

12.Zakończenie obrad

 • data: 2021-02-01

Galeria zdjęć z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim

 • Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
  Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
 • Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
  Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
 • Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
  Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
 • Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
  Zdjęcie z XXXI Sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
 • data: 2021-02-01

Technikum w CKZiU w Więcborku ponownie z tytułem „Srebrnej Szkoły”

Jak co roku, tygodnik „Perspektywy” ogłasza ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Wielokrotnie nasze Technikum znajdowało się w gronie 50 najlepszych techników w naszym województwie. W zeszłym roku po raz pierwszy uzyskaliśmy tytuł „Srebrnej Szkoły”. 27.01.2021 r. opublikowano Ranking Techników 2021. Z przyjemnością informujemy, że ponownie uzyskaliśmy tytuł „Srebrnej Szkoły”. Nasze Technikum znalazło się na 11 miejscu w województwie i 236 w Polsce na ponad 1700 sklasyfikowanych techników. Gratulujemy ubiegłorocznym Absolwentom. Dziękujemy Nauczycielom, Pracownikom, Rodzicom. Mamy nadzieję, że tegoroczni uczniowie klas czwartych postarają się o jeszcze lepsze wyniki. Życzymy Wam powodzenia. Kryteria Rankingu Techników 2021 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matur z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminów zawodowych (30%). Ranking dostępny na stronie www.perspektywy.pl

 • autor: Nadesłane - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, data: 2021-02-01

Życzenia z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia

 • Życzenia z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb...
  Życzenia z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia
 • data: 2021-01-27

Andrzej Płonka: Starostowie boją się pomysłu centralizacji szpitali powiatowych - wywiad w Radiu eM

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-25

Inauguracyjne posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy  w Sępólnie Krajeńskim

22 stycznia 2021 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Powiatowej Rady Rynku Pracy w Sępólnie Krajeńskim na kadencję 2021-2024.


Powiatową Radę Rynku Pracy (PRRP) tworzą powołani Zarządzeniem Starosty Sępoleńskiego Nr 34/2020 z dnia 28 grudnia 2020 roku przedstawiciele:

- reprezentatywnych organizacji związkowych:

Libera Marek

Niemczyk Anna

- reprezentatywnych organizacji pracodawców:

Fiedler Krzysztof

Rosła Magdalena

Rychlicki Leszek

- społeczno-zawodowych organizacji rolników:

Drogoś Stanisław

- jednostek samorządu terytorialnego:

Masztakowski Jacek

Stroiński Leszek

Stupałkowski Waldemar

- organizacji pozarządowych zajmujących się statutowo problematyką rynku pracy:

Niemyjski Jarosław

 

Oprócz członków PRRP na posiedzenie zaproszeni zostali również przedstawiciele samorządu powiatu – Pani Danuta Zalewska i Pani Agnieszka Seydak oraz Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Pan Wojciech Głomski.

 

W pierwszej części posiedzenia prowadzonej przez Starostę Sępoleńskiego Pana Jarosława Tadycha przedstawione zostały zadania i zasady funkcjonowania Rady oraz dokonano wyboru przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego. Przewodniczącym PRRP został Wójt Gminy Sośno Pan Leszek Stroiński, a na wiceprzewodniczącego członkowie Rady wybrali Pana Leszka Rychlickiego.

 

W drugiej części posiedzenia prowadzonego przez nowo wybranego Przewodniczącego, Rada została zapoznana ze sprawozdaniem z realizacji Powiatowego Programu  Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy za 2020 rok, które przedstawił Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim Pan Artur Żychski.

Dyrektor PUP poinformował również o udzielonej przedsiębiorcom pomocy w ramach „Tarczy antykryzysowej”, a także omówił limity środków na aktywizację osób bezrobotnych w 2021 roku.

 • autor: Powiatowy Urząd Pracy w Sępólnie Krajeńskim, data: 2021-01-25

Galeria zdjęć z posiedzenia Rady Rynku Pracy

 • Zdjęcie z posiedzenia Rady Rynku Pracy
  Zdjęcie z posiedzenia Rady Rynku Pracy
 • Zdjęcie z posiedzenia Rady Rynku Pracy
  Zdjęcie z posiedzenia Rady Rynku Pracy

Kto jest zwolniony z odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej UE?

Informujemy, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2021r., (Dz. U. poz. 153) zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, zakazów w związku z wystąpieniem epidemii:

z odbycia 10-dniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnętrznej Unii Europejskiej zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-Co V-2 wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu, osoby te są zobowiązane przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-Co V-2 w języku polskim lub angielskim.

 

 • autor: K-P Urząd Wojewódzki, data: 2021-01-25

101 rocznica powstania Powiatu Sępoleńskiego

Przedstawiciele władz samorządowych Gminy i Powiatu Sępoleńskiego złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Wdzięczności ku czci Chrystusa Króla w Sępólnie Krajeńskim w 101 rocznicę powrotu Sępólna do Macierzy i powstania Powiatu Sępoleńskiego.

Galeria zdjęć z uroczystości

 • Zdjęcia z uroczystości
  Zdjęcia z uroczystości
 • Zdjęcia z uroczystości
  Zdjęcia z uroczystości
 • Zdjęcia z uroczystości
  Zdjęcia z uroczystości
 • data: 2021-01-24

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów, które odbędą się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Każdy senior zainteresowany szczepieniem przeciwko koronawirusowi zostanie zaszczepiony. Z powodu braku szczepionek nie ma obecnie wolnych terminów. Aby seniorzy nie musieli wielokrotnie dzwonić i szukać wolnych miejsc i terminów, uruchomiono nowe funkcjonalności, które mają pomóc starszym osobom:

• jeżeli dzwoniąc na infolinię nr 989 senior usłyszy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu  - powinien podać konsultantowi telefon kontaktowy. Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani .

• senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie Formularz Zgłoszeniowy, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii -  gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie  - seniorzy zostaną o tym poinformowani.

można również wysłać smsa o treści Szczepimysie pod numer 664 908 556. W odpowiedzi senior otrzyma prośbę o podanie nr PESEL i kodu pocztowego. I podobnie jak powyżej – jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – pacjent zostanie poinformowany w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Apelujemy, aby seniorzy, którzy jeszcze nie zarejestrowali się na szczepienia nie udawali się jutro osobiście do POZ celem rejestracji, tylko skorzystali z powyższych narzędzi . Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane przez infolinię lub Internet – zostanie umówiony na szczepienie, gdy tylko kolejne dawki dotrą do Polski.

 • autor: K-P Urząd Wojewódzki, data: 2021-01-25

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 22:00 dnia 24.01.2021 do godz. 09:00 dnia 25.01.2021

Przebieg: prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu). Temperatura minimalna od -1°C do 1°C, temperatura minimalna gruntu około -2°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 17., data: 2021-01-24

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne: Oblodzenie
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem, miejscami mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna gruntu około -2°C
Uwagi: Brak.
Ważne:
❗Od: 2021-01-23 21:00
❗️Do: 2021-01-24 09:00
 
 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Krzysztof Woźniak Czas wydania: 2021-01-23 12:05 Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-01-23

Powiat Sępoleński na 10. miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów do 60 tys. mieszkańców

Po raz kolejny Jury Konkursu organizowanego przez Związek Powiatów Polskich wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy.

Poniżej przedstawiamy listę laureatów w podziale na poszczególne rodzaje jednostek samorządu terytorialnego:

Powiaty do 60 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Augustowski - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Powiat Drawski
 3. Powiat Przasnyski
 4. Powiat Świdwiński
 5. Powiat Elbląski
 6. Powiat Hajnowski
 7. Powiat Łobeski
 8. Powiat Lubański
 9. Powiat Bielski (podlaski)
 10. Powiat Sępoleński

Powiaty do 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Słupski- honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Powiat Ostródzki
 3. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 4. Powiat Raciborski
 5. Powiat Tomaszowski (lubelskie)
 6. Powiat Toruński
 7. Powiat Świecki
 8. Powiat Niżański
 9. Powiat Chojnicki
 10. Powiat Szczecinecki
 11. Powiat Piotrkowski
 12. Powiat Stalowowolski
 13. Powiat Malborski
 14. Powiat Jędrzejowski
 15. Powiat Lęborski

Powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Kielecki - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Powiat Cieszyński
 3. Powiat Kartuski
 4. Powiat Wodzisławski
 5. Powiat Poznański
 6. Powiat Pilski
 7. Powiat Bielski (śląskie)
 8. Powiat Wejherowski
 9. Powiat Myślenicki
 10. Powiat Żywiecki

Miasta na prawach powiatu:

 1. Nowy Sącz - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Legnica
 3. Jelenia Góra
 4. Łomża
 5. Rzeszów
 6. Dąbrowa Górnicza
 7. Słupsk
 8. Tarnów
 9. Kalisz
 10. Chełm

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie:

 1. Miasto Płońsk- honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Miasto Bolesławiec
 3. Miasto Czechowice-Dziedzice
 4. Miasto Sochaczew
 5. Miasto Dobczyce
 6. Miasto Lądek-Zdrój
 7. Miasto Siewierz
 8. Miasto Stronie Śląskie
 9. Miasto Barcin
 10. Miasto Krasnobród

Gminy wiejskie:

 1. Gmina Chełmiec honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
 2. Gmina Wielka Wieś
 3. Gmina Kobylnica
 4. Gmina Tomaszów Lubelski
 5. Gmina Korzenna
 6. Gmina Zabierzów
 7. Gmina Borzęcin ex equo Gmina Ustka
 8. Gmina Zgorzelec
 9. Gmina Postomino
 10. Gmina Ruda-Huta


Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając JST, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań.

Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie online i trwa przez cały rok.

Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: Dobry Polski Samorząd

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Patronat nad rankingiem sprawują: Dziennik Warto Wiedzieć, Prawo.pl oraz Magazyn Gospodarczy FAKTY

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-22

Życzenia z okazji dnia Babci i Dziadka

 • Życzenia z okazji dnia Babci i Dziadka
  Życzenia z okazji dnia Babci i Dziadka
 • data: 2021-01-21

Uwaga! Od 22 stycznia rusza rejestracja seniorów 70+ oraz nastąpi korekta kolejności szczepień

Będzie korekta rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień - etap pierwszy zostanie podzielony na trzy części;

w etapie 1a zaszczepieni zostaną seniorzy powyżej 60. roku życia,

w etapie 1b - przewlekle chorzy,

w etapie 1c - przedstawiciele służb państwowych - poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera przyznał na środowej konferencji prasowej, że w ostatnim czasie do resortu zdrowia i KPRM wpłynęło szereg uwag i wniosków dotyczących ustalonej kolejności szczepień, m.in. ze strony Rady ds. Medycznych przy Premierze Mateuszu Morawieckim. "Szczególnie dużo takich wniosków dotyczyło preferencyjnego i właściwego potraktowania osób chorych na choroby przewlekłe" - dodał Dworczyk.

Jak mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. "I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19. Dokonaliśmy, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej (...), podziału etapu pierwszego na trzy części" - poinformował szef KPRM.

Zgodnie ze zmodyfikowanym harmonogramem w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Dworczyk zapowiedział, że wkrótce zmienione zostanie rozporządzenie dotyczące szczepień przeciwko COVID-19.

Szef Kancelarii Premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zabieg wcześniej. "Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 będzie zawarta w rozporządzeniu, które obecnie jest jeszcze konsultowane" - poinformował szef KPRM.

Szef KPRM poinformował również, że w piątek 22 stycznia o godz. 6 rano rusza system rejestracji na szczepienie i infolinia dla seniorów powyżej 70. roku życia. Od 15 stycznia na szczepienie przeciw Covid-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

 • autor: szef KPRM Michał Dworczyk, data: 2021-01-21

Korekta kolejności szczepień

 • korekta kolejności szczepień
  korekta kolejności szczepień
 • autor: KPRM, data: 2021-01-21

Uwaga! Roztopy! Zmiana ostrzeżenia!

Zjawisko: Roztopy ZMIANA

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkich

Ważność: od godz. 11:53 dnia 20.01.2021r. do godz. 24:00 dnia 20.01.2021r.

Przebieg: Nadal prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Temperatura maksymalna od 2°C do 3°C. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C. Suma opadów deszczu do północy do 2 mm. Wiatr o średniej prędkości od 10 km/h do 20 km/h, w porywach do 40 km/h, z kierunków południowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Uwagi: brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Maria Poświata Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 15., data: 2021-01-20

Uwaga! Roztopy!

Zjawisko: Roztopy

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: wszystkich

Ważność: od godz. 00:00 dnia 20.01.2021r. do godz. 12:00 dnia 20.01.2021r.

Przebieg: Prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej.

Temperatura minimalna od -3°C do 0°C. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C. Suma opadów deszczu od 2 mm do 6 mm. Wiatr o średniej prędkości od 15 km/h do 25 km/h, w porywach do 45 km/h, z kierunków południowych.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Uwagi: brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Anna Zielińska - Szefka Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 13., data: 2021-01-19

Uwaga! Opady marznące!

Zjawisko: Opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: Ostrzeżenie dotyczące opadów marznących dotyczy wszystkich powiatów na
terenie województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Ważność: od godz. 22:00 dnia 19.01.2021r. do godz. 09:00 dnia 20.01.2021r.

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki powodujących gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.

Uwagi: brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Anna Zielińska - Szefka Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 12.

Uwaga! Intensywne opady śniegu!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Intensywne opady śniegu

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: bydgoski, Bydgoszcz, inowrocławski, mogileński, nakielski, sępoleński, tucholski i żniński

Ważność: od godz. 01:00 dnia 19.01.2021r. do godz. 01:00 dnia 20.01.2021r.

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej za okres ważności ostrzeżenia do 15 cm, lokalnie do 20 cm.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: brak.

 

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 11., data: 2021-01-19

Gminne infolinie do spraw szczepień przeciw COVID-19 już działają!

W każdej gminie powiatu sępoleńskiego zostały uruchomione infolinie, pod którymi można uzyskać informacje związane z procedurą szczepień przeciw COVID-19. W każdej z gmin powołany został także koordynator infolinii.

Gmina Kamień Krajeński - tel. 786 841 198 - czynny w dni robocze 8:00 - 15:00

Gmina Sępólno Krajeńskie - tel. 52 389-42-36 - czynny w dni robocze 8:00 - 15:00

Gmina Więcbork - tel. 52 389-52-07 - czynny w dni robocze 8:00 - 15:00

Gmina Sośno - tel. 52 389-01-30 - czynny w dni robocze 8:00 - 15:00

 

 

 • autor: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki, data: 2021-01-18

ZPP zabiera głos w sprawie planów restrukturyzacji podmiotów leczniczych

W związku z planami Ministra Zdrowia dotyczącymi restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne Związek Powiatów Polskich zajął stanowisko, którego treść zamieszczamy poniżej.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-14

Planowana centralizacja szpitali zaszkodzi pacjentom? Wywiad z Andrzejem Potępą

Plany reformy służby zdrowia zakładające miedzy innymi centralizację szpitali nabierają tempa. Dzieje się to jednak za plecami samorządów, gdyż żaden z ich przedstawicieli nie został włączony w skład ministerialnego Zespołu, który ma się zająć restrukturyzacją. „Głos ludzi, którzy zajmują się szpitalami od dwudziestu lat powinien być słyszalny” – przyznaje Andrzej Potępa, Starosta Brzeski. Czy planowane zmiany wpłyną na dostępność do świadczenia usług medycznych?

Pomysł zmiany organu prowadzącego dla szpitali powiatowych budzi duże emocje, choć to dopiero projekt. Dlaczego tak jest? Czy to może być niebezpieczne rozwiązanie?

Andrzej Potępa: Rzeczywiście, póki co wiemy niewiele. Punktem zwrotnym było wydanie przez Ministra Zdrowia  zarządzenia, w którym powołał on Zespół, który ma przygotować rozwiązania legislacyjne dotyczące restrukturyzacji podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. W większości Zespół składa się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia. Oprócz nich znaleźli się tam przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Agencji Rozwoju Przemysłu. Zadaniem Zespołu jest przedstawienie ministrowi założeń dotyczących restrukturyzacji podmiotów leczniczych i opracowanie takiego projektu ustawy, który miałby za zadanie zaproponować restrukturyzację funkcjonowania i finansowania tych podmiotów leczniczych. Zespół w szczególności ma się skupić na restrukturyzacji szpitali, przekształceniu właścicielskim, konsolidacji sektora szpitalnego, zwiększeniu efektywności procesów zarządczych a także utworzeniu organu, z którym do tej pory nie mieliśmy do czynienia – korpusu restrukturyzacyjnego, w skład którego mają wchodzić certyfikowani doradcy do spraw restrukturyzacji i certyfikowani menadżerowie w ochronie zdrowia. Nie wiem czy ten zespół będzie miał za zadanie tylko ocenę wydolności szpitali czy to ma być korpus, który potem będzie stanowił trzon kadry zarządzającej… Tak czy inaczej wszystko składa się na to, że zmierzamy w kierunku centralizacji i zmiany podmiotu zarządzającego na rząd.

Dalsza część wywiadu w Dzienniku Warto Wiedzieć.

 • autor: www.zpp.pl

Centralizacja szpitali w ogniu krytyki - wywiad z Prezesem ZPP Andrzejem Płonką

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził, że prowadzone są prace nad koncepcją centralizacji szpitali. Jego zdaniem pandemia pokazała, że rozproszone zarządzanie, rozproszenie zasobów i właścicieli, powodują bałagan organizacyjny. Na pierwszy ogień miałyby pójść szpitale powiatowe. "Będziemy bronić i szpitali, i ich dyrektorów" – zapowiada w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich.

Portal Samorządowy: Rozproszenie zasobów, bałagan organizacyjny, brak koordynacji i współpracy – a zamiast niej konkurowanie pomiędzy sobą. Zdaniem ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego to są problemy szpitali w Polsce, wynikające z ich złej organizacji. Miałaby temu przeciwdziałać centralizacja systemu. Minister przyznał w TVN24, że jako pierwsze reformie miałyby być poddane szpitale powiatowe. Jak odnosi się pan do tego pomysłu?

Andrzej Płonka, starosta bielski i prezes Związku Powiatów Polskich: Mieliśmy dziś (11 grudnia - przyp. red.) spotkanie zarządu ZPP, później wziąłem udział w konwencie starostów województwa śląskiego. Przesłanie z obu gremiów jest jednoznaczne: będziemy bronić szpitali powiatowych i ich dyrektorów.

Minister Niedzielski, muszę to powiedzieć, brzydko jątrzy, cedując niepowodzenie prowadzonej od wielu lat przez Ministerstwo Zdrowia reformy na zarządzających szpitalami powiatowymi, a w ten sposób też na samorządy powiatowe. Nie powinniśmy tak komunikować się ze sobą... Cały czas prosimy o dialog, ale nasz głos jest jednak głosem wołającego na puszczy.

Wypowiedzi ministra podważają coraz bardziej nasze zaufanie do niego. Od objęcia przez niego teki, po pierwszym spotkaniu nasze kontakty przestały istnieć. Nawet na spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wyznacza przedstawicieli. Rozumiemy, że to trudny czas pandemii, ale spotkanie z pierwszą osobą w resorcie jest dla nas zasadnicze. W Polsce działa około 260 szpitali powiatowych. Są one na pierwszym ogniu walki z COVID-19. Tych spotkań nam brakowało i brakuje.

Teraz dowiedzieliśmy się, że powrócił pomysł przejęcia szpitali powiatowych. Wcześniej pojawiła się koncepcja przekazania ich wojewodom. Teraz mówi się o samorządzie wojewódzkim, czyli marszałkach...

Dyskusja ta toczy się zupełnie poza nami, co sprawia, że samorządy powiatowe są oburzone tym faktem. Nie damy się tak łatwo oskarżać!

Dalsza część wywiadu TUTAJ.

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-18

Obawy samorządowców związane z planami Ministerstwa Zdrowia. Refleksje z Wieruszowa oraz Wąbrzeźna

Obawy samorządowców związane z planami Ministerstwa Zdrowia. Refleksje z Wieruszowa

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-14

Obawy samorządowców związane z planami Ministerstwa Zdrowia. Refleksje z Wąbrzeźna

 • autor: www.zpp.pl, data: 2021-01-16

Uwaga! Silny mróz!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: silny mróz

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 00:00 dnia 17.01.2021 do godz. 09:00 dnia 18.01.2021

Przebieg: Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy miejscami od -20°C do -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -14°C do -11°C. Wiatr od 5 km/h do 10 km/h w nocy 17/18.01.2021

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Maria Poświata Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 9., data: 2021-01-17

Uwaga! Zawieje i zamiecie!

Ostrzeżenie meteorologiczne:

Zawieje, zamiecie śnieżne

stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Przewiduje się zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane przez zachodni i północno-zachodni wiatr o średniej prędkości około 30 km/h, w porywach do 55 km/h oraz okresami opady śniegu.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2021-01-16 09:00
Do: 2021-01-16 18:00

 • autor: synoptyk IMGW-PIB: Rafał Szewczyk Biuro: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2021-01-16

Spotkanie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim w sprawie organizacji szczepień

W dniach 13 i 14 stycznia 2021 roku odbył się cykl wideokonferencji samorządowców z terenu Powiatu Sępoleńskiego z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim i  jego służbami. Tematem spotkań on-line było zaangażowanie jednostek samorządu terytorialnego w Narodową Strategię Szczepień oraz pomoc Straży Pożarnej w dowozie osób z ograniczoną mobilnością do punktów szczepień.

 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2021-01-14

Videokonferencja samorządowców z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim

 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim w sprawie...
  Spotkanie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim w sprawie organizacji szczepień
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim w sprawie...
  Spotkanie z Wojewodą Kujawsko - Pomorskim w sprawie organizacji szczepień
 • autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2021-01-14

Masz powyżej 80 lat? Zarejestruj się na termin szczepienia przeciw COVID-19 już 15 stycznia!

Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

 • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
 • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco.

Jak się będzie można zarejestrować?

Jeżeli jest już Twój etap rejestracji (od 15.01 - osoby powyżej 80. roku życia, od 22.01 - osoby powyżej 70. roku życia), masz 3 możliwości zapisu na szczepienie:

1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Możesz to zrobić sam lub może Cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje Ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko Twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie Ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla Ciebie datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponownie przypomnimy Ci o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ 989, bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim.

W Powiecie Sępoleńskim jest to 8 następujących punktów:

 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROVITA Sp. z o.o.; Więcbork
 2. Centrum Medyczne „Familia”; Więcbork
 3. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ARS MEDICA” Więcbork
 4. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Doktór” Sępólno Kraj.
 5. Zespół Diagnostyczno – Leczniczy „Bonus Plus”, Sępólno Kraj.
 6. Centrum Medyczne „Spamed” Sępólno Kraj.
 7. Samodzielna Publiczna Miejsko - Gminna Przychodnia; Kamień Kraj.
 8. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie"; Sośno

W wybranym przez Ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ pod numer 989. Konsultanci pomogą Ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko Ciebie z terminem, który Ci pasuje.

Harmonogram rejestracji

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

 • od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat
 • od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

O starcie rejestracji dla kolejnych grup będziemy informować na bieżąco. Już od 15 stycznia będziesz mógł zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy - dostaniesz maila.

 • autor: https://www.gov.pl/web/szczepimysie, data: 2021-01-14

Od 15 stycznia - zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19 - dostaniesz maila gdy tylko ruszy Twoja grupa!

Od 15 stycznia - zgłoś się na szczepienie przeciw COVID-19 - dostaniesz maila gdy tylko ruszy Twoja grupa!
Już od 15 stycznia będziesz mógł zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla Twojej grupy - dostaniesz maila.

Zgloszenia checi do szczepienia
Zgłoszenia dla osób 18-69 lat - jak to będzie można zrobić?
Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.
Wtedy będziesz mógł się zarejestrować na konkretny termin. Jak to zrobić? Sprawdź https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja 
 

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować się będziesz mógł w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla Twojej grupy i dostaniesz e-skierowanie.

Uwaga! Jeśli skończyłeś 70 lat, nie musisz wypełniać formularza zgłoszenia
Twoja rejestracja rusza:

15 stycznia: dla osób, które ukończyły 80 lat
22 stycznia: dla osób, które ukończyły 70 lat
Rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 80 roku życia
Masz powyżej 80 lat? Zarejestruj się na termin szczepienia przeciw COVID-19 już 15 stycznia!

 • autor: https://www.gov.pl/web/szczepimysie, data: 2021-01-14

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 22:00 dnia 13.01.2021 do godz. 08:00 dnia 14.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach śniegu
z deszczem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna -5°C do -3°C, temperatura przy gruncie -6°C do -4°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.

Uwagi: Brak.

 

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Małgorzata Tomczuk Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 7., data: 2021-01-13

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

 Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 17:00 dnia 12.01.2021 do godz. 08:00 dnia 13.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -4°C, temperatura minimalna gruntu około -6°C

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Marcin Czeczatka Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 6., data: 2021-01-12

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa przedłużone do 31 stycznia 2021

KPRM przedłuża zasady bezpieczeństwa do 31 stycznia 2021 roku.

Jedyna zmiana - dzieci klas 1-3 wracają do szkół do nauki stacjonarnej.

 • autor: KPRM, data: 2021-01-11

Dotychczasowe zasady bezpieczeństwa przedłużone do 31 stycznia 2021

 • Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 31 stycznia 2021 roku
  Przedłużone zasady bezpieczeństwa do 31 stycznia 2021 roku
 • autor: KPRM, data: 2021-01-11

Uwaga! Oblodzenie!

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 18:00 dnia 09.01.2021 do godz. 09:00 dnia 10.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna gruntu około -3°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Anna Zielińska-Szefka Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 5, data: 2021-01-09

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 18:00 dnia 08.01.2021 do godz. 09:00 dnia 09.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna gruntu około -4°C

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Maria Poświata Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 4., data: 2021-01-08

Informacja w sprawie realizacji w 2021 roku „Programu wyrównywania różnic między regionami III”

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku uprzejmie informuje, że PFRON przyjął „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujących realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2021 roku.

Obszary programu,  które będą realizowane  w  2021r. :

Obszar A - zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów dotyczących inwestycji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zapewniających dostępność do lokali zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne.

Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla projektu składanego w ramach obszaru A programu wynosi do 165.000,00 zł.

Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkalnych/w tym: gminy, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe/.

Obszar B - likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.

Dofinansowanie obejmuje część kosztów likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.

Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla projektu składanego w ramach obszaru B programu wynosi do 150.000,00 zł.

Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty lub podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne lub środowiskowe domy samopomocy.

Obszar C - tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych.

Dofinansowanie obejmuje część kosztów utworzenia spółdzielni socjalnych w zakresie adaptacji pomieszczeń oraz wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.

Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 34.000,00 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku.

Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty, organizacje pozarządowe.

Obszar D - likwidacja barier transportowych.

Dofinansowanie obejmuje część kosztów zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.

Dofinansowaniem objęty jest zakup fabrycznie nowych pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych lub przystosowanie posiadanych pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych (zakup i montaż windy, pojazdu lub innego urządzenia dostosowującego pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych).

Adresatami programu w w/w obszarze mogą być:

 1. placówki służce rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzone przez: organizacje pozarządowe, gminy lub powiaty, (tj. placówki działające co najmniej rok, licząc od daty złożenia wniosku, w której udzielane jest wsparcie osobom niepełnosprawnym świadczone w sposób ciągły, tzn. co najmniej 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 10 miesięcy w roku),
 2. jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej.

Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON wynosi:

 1. do 000,00 zł dla samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
 2. do 000,00 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi,
 3. do 000,00 zł dla autobusów.

Obszar E - dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych.

Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 15.000,00 zł na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym osoby niepełnosprawne muszą stanowić co najmniej 30% beneficjentów tego projektu.

Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe.

Wnioski w obszarach B, C, D, F i G programu należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku, ul. Starodworcowa 8 89-410 Więcbork w terminie do dnia 15 lutego 2021r.

W przypadku obszaru A i E programu projektodawcy składają wnioski bezpośrednio do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Kujawsko-Pomorski, ul. Szosa Chełmińska 30 87-100 Toruń. Wnioski w tych obszarach przyjmowane są w trybie ciągłym.

Procedury realizacyjne programu oraz druki wniosków dostępne na stronie internetowej: www.pcprwiecbork.pl.                                   

 • autor: Nadesłane - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie , data: 2021-01-08

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 20:00 dnia 07.01.2021 do godz. 09:00 dnia 08.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna od -3°C do 0°C, temperatura minimalna gruntu od -5°C do -2°C.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 • autor: Dyżurny synoptyk: Grzegorz Pietrucha Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 3., data: 2021-01-07

Gdzie będzie można się zaszczepić w powiecie sępoleńskim?

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień przeciw COVID-19 w całym kraju. Lista ma być na bieżąco aktualizowana. Obecnie trwają szczepienia osób z grupy 0, wskazanej w Narodowym Programie Szczepień.

Pełna lista punktów szczepień z podziałem na województwa dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

W Powiecie Sępoleńskim jest to 8 następujących podmiotów:

 1. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PROVITA Sp. z o.o.; Więcbork
 2. Centrum Medyczne „Familia”; Więcbork
 3. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ARS MEDICA” Więcbork
 4. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Doktór” Sępólno Kraj.
 5. Zespół Diagnostyczno – Leczniczy „Bonus Plus”, Sępólno Kraj.
 6. Centrum Medyczne „Spamed” Sępólno Kraj.
 7. Samodzielna Publiczna Miejsko - Gminna Przychodnia; Kamień Kraj.
 8. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Zdrowie"; Sośno

Proces szczepień - zgodnie z programem - jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W ramach etapu 1 szczepienie będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W etapie 2 szczepienie otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Ponadto w tym etapie szczepione będą osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W etapie III szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

 • autor: serwis samorządowy PAP, data: 2021-01-05

Uwaga! Oblodzenie!

Ostrzeżenie meteorologiczne

Zjawisko: Oblodzenie

Stopień zagrożenia: 1.

Obszar: Dotyczy powiatów wszystkich powiatów

Ważność: od godz. 18:00 dnia 04.01.2021 do godz. 08:00 dnia 05.01.2021

Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu. Temperatura minimalna około -1°C, temperatura minimalna gruntu około -3°C

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: Brak.

 

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Marcin Czeczatka Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 2., data: 2021-01-04

„Złoty Klucz Przedsiębiorczości” – zapraszamy do składania wniosków

Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” została ustanowiona Uchwalą Zarządu Powiatu  w Sępólnie Krajeńskim Nr 113/287/2014  dnia 9 września 2014 roku.

Celem Nagrody jest prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego powiatu sępoleńskiego, promowanie aktywności przedsiębiorców na rynku gospodarczym, postaw proinwestycyjnych i innowacyjnych, a także upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki oraz promocja usług rynku pracy.

Zgłoszenia kandydatur do Nagrody mogą zgłaszać:

 • instytucje,
 • organizacje gospodarcze i zawodowe,
 • stowarzyszenia,
 • władze samorządowe gmin powiatu sępoleńskiego,
 • radni i zarząd powiatu sępoleńskiego,
 • oraz grupy mieszkańców powiatu (co najmniej 10 osób).

Wnioski o przyznanie nagrody można składać do 11 stycznia 2021 roku w sekretariacie Starostwa Powiatowego, ul. Kościuszki 11 (pokój nr 38)

 • data: 2021-01-04

Do pobrania:

 • data: 2021-01-04

Uwaga! Opady marznące!

Ostrzeżenie meteorologiczne

 

Zjawisko: opady marznące

Stopień zagrożenia: 1

Obszar: dotyczy powiatów: bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, Grudziądz, grudziądzki, nakielski, sępoleński, świecki i tucholski.

Ważność: od godz. 04:00 dnia 03.01.2021r. do godz. 12:00 dnia 03.01.2021r.

Przebieg: Prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Uwagi: brak.

 

 • autor: Dyżurny synoptyk: Krzysztof Woźniak, Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzeżenie meteorologiczne zbiorczo nr 1., data: 2021-01-02

Linki

 • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
 • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
  tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
 • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!