Powiat Sępoleński

Rotator

Treść Główna

Aktualności

Najnowsze aktualności:

60-lecie MGLKS Grom Więcbork (60-lecie MGLKS Grom Więcbork)
-
2017.07.25
60-lecie MGLKS Grom Więcbork (60-lecie MGLKS Grom Więcbork)

Sobota w Więcborku upłynęła pod znakiem sportu. Większość zaplanowanych na ten dzień imprez odbywała się na Stadionie Miejskim, którego gospodarzem jest Jubilat MGLKS Grom Więcbork. Tam też zjechali goście na uroczyste obchody 60-lecia więcborskiego klubu sportowego.

Turniej Siatkówki Plażowej w ramach Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego (Turniej Siatkówki Plażowej w ramach Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego)
-
2017.07.18
Turniej Siatkówki Plażowej w ramach Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego (Turniej Siatkówki Plażowej w ramach Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego)

16 lipca 2017 r. na boiskach przy Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim rozegrano II Turniej o Puchar Burmistrza Sępólna Krajeńskiego w ramach IV Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego w Siatkówkę Plażową Mężczyzn. Do zawodów przystąpiło 13 zespołów, które rywalizowały systemem brazylijskim. Mecze rozgrywane były do dwóch wygranych setów, do 15 punktów każdy

„II miniturniej sołectw - Potyczki sąsiedzkie” („II miniturniej sołectw - Potyczki sąsiedzkie”)
„II miniturniej sołectw - Potyczki sąsiedzkie”
2017.07.17
„II miniturniej sołectw - Potyczki sąsiedzkie” („II miniturniej sołectw - Potyczki sąsiedzkie”)

W minioną sobotę w sołectwie Nowy Dwór odbył się II Miniturniej Sołectw „Potyczki sąsiedzkie” współfinansowany przez Powiat Sępoleński w ramach realizacji zadania publicznego pn.:

„Rekreacyjnie po sąsiedzku”

Wojewódzkie obchody Święta Policji (Wojewódzkie obchody Święta Policji)
-
2017.07.17
Wojewódzkie obchody Święta Policji (Wojewódzkie obchody Święta Policji)

Tegoroczne obchody Święta Policji w województwie kujawsko-pomorskim odbyły się 14 lipca w Chełmnie. W uroczystościach udział wzięli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Mariusz Błaszczak, Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Pan Mikołaj Bogdanowicz oraz Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała.

Przeczytaj wszystkie aktualności

Powiat

Mapa Powiatu Sępoleńskiego

Urząd

Dane teleadresowe

STAROSTWO POWIATOWE W SĘPÓLNIE KRAJ.

ul. T. Kościuszki 11
89-400 Sępólno Kraj.
tel. 52 388 13 00
fax. 52 388 13 03
NIP: 561-13-27-106
REGON: 092350926
e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl

adres skrzynki na EPUAP: SEPOLNOSP/skrytka
strona www: www.powiat-sepolno.pl
strona BIP: www.bip.powiat-sepolno.pl

Kierownictwo

Starosta:
Jarosław Tadych
nr tel. (52) 388 13 00

Wicestarosta:
Andrzej Marach
nr tel. (52) 388 13 00

Sekretarz Powiatu
Anna Deja-Dobrowolska
nr tel. (52) 388 13 12

Skarbnik Powiatu
Władysław Rembelski
nr tel. (52) 388 13 06

Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Rozwoju
Tomasz Bondarczyk
nr tel. (52) 388 13 11

Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg
Roman Krzysztofek
nr tel. (52) 388 13 40

Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska
Barbara Wiśniewska
nr tel. (52) 388 13 16

Dyrektor Wydziału Geodezji, Kartografii i Nieruchomości - Geodeta Powiatowy
Ewa Zygmunt-Lorbiecka
nr tel. (52) 388 13 18

Inspektor Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych
Irena Miczko
nr tel. (52) 388 13 10

Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji
Gabriela Malczewska
nr tel. (52) 388 13 33

Powiatowy Rzecznik Konsumentów
Katarzyna Niepiekło-Theil
nr tel. (52) 388 13 68

Poradnik klienta

Biuro Obsługi Klienta

Sępólno Krajeńskie, ul. Kościuszki 11, I piętro, pokój 38
tel. 52 388-13-00
e-mail: bok@powiat-sepolno.pl

GODZINY PRACY STAROSTWA POWIATOWEGO

poniedziałki

-

7.30 do 15.30

wtorki

-

7.30 do 16.00

środy

-

7.30 do 15.30

czwartki

-

7.30 do 15.30

piątki

-

7.30 do 15.00

Zmiany obowiązują od dnia 1 lutego 2015 roku


Głuchoniemi klienci Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim oraz osoby mające trudności w komunikowaniu się mogą skorzystać z pomocy tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika podczas załatwiania swoich spraw w urzędzie.
Usługa tłumacza jest bezpłatna dla osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.).
Osoby uprawnione są zobowiązane zgłosić zamiar korzystania z usługi tłumacza ze wskazaniem wybranej metody komunikowania się, co najmniej 3 dni robocze przed planowaną wizytą w urzędzie, kontaktując się z pracownikiem Biura Obsługi Klienta, na adres e-mail: bok@powiat-sepolno.pl na numer fax: (52)-388-13-03 (podając sposób przekazania informacji zwrotnej) lub telefonicznie: (52) 388-13-00


 

Edukacja

Szkoły:

Powyżej znajdują się linki przekierowujące bezpośrednio do stron internetowych jednostek oświatowych Powiatu Sępoleńskiego oraz wydarzeń oświatowych.

 

Powiat Sępoleński jest organem prowadzącym następujące szkoły i placówki oświatowe:

Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim,

 tel. 52 388 21 54

Liceum Ogólnokształcące im. J. Korczaka w Więcborku,

tel. 52 389 70 66

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku

tel. 52 389 71 60

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. I Armii WP w Sypniewie

tel.  52 389 20 69

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim

tel. 52 388 21 07

Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim- Kształcenie Specjalne

tel. 52 388 26 86

Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim

tel. 52 388 21 47

Wybitnie uzdolnionym uczniom szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Powiat, Starosta Sępoleński przyznaje stypendium.

Szkoły ponadgimnazjalne współpracują z uczelniami wyższymi. W 2017 roku Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem z Tucholi objęła je patronatem naukowym.

Szczegółowych informacji dotyczących m.in.  oferty edukacyjnej, rekrutacji, zakwaterowania w internatach, uzyskać można pod wskazanymi wyżej numerami telefonów.

 

Rekreacja

Sport

Powiat Sępoleński cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przez wszystkich uprawiających różne dyscypliny sportowe.

W związku z tym, organizowane liczne turnieje, w których każdy znajdzie coś dla siebie m. in. Turnieje Darta, Regaty „Biały Żagiel Starosty Sępoleńskiego”, Krajeńskie Rajdy Rowerowe, Grand Prix Powiatu Sępoleńskiego w Piłce Plażowej Mężczyzn, Bieg Uliczny im. Kajetana Bągorskiego, Samorządowe Regaty Żeglarskie Krajna Cup, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Organizowane są również Mistrzostwa Polski w warcabach klasycznych pod patronem Starosty Sępoleńskiego oraz Mistrzostwa Strefy Północnej w Motocrossie, które są zawsze długo wyczekiwane przez mieszkańców powiatu. Funkcjonuje również Powiatowa Liga Piłki Nożnej Powiatu Sępoleńskiego.

 

Turystyka

Powiat sępoleński to miejsce wyjątkowe ze względu na położenie w granicach Krajny. Malownicze lasy kryjące prawdziwe skarby polskiej przyrody umożliwiają spędzanie wolnego czasu na wycieczkach pieszych, rowerowych i konnych. Wiele jezior w obrębie w parku krajobrazowego pozwala na wędkowanie oraz uprawianie różnych wodnych dyscyplin sportowych i form rekreacji.

Walory turystyczno-przyrodnicze

Turystycznej penetracji powiatu oraz korzystaniu z walorów rekreacyjnych sprzyja gęsta sieć pieszych szlaków turystycznych, dzięki którym możliwe jest podejmowanie inicjatyw na rzecz krzewienia ruchu turystycznego takiego jak kajakarstwo, kolarstwo czy żeglarstwo. Powiat oferuje też dużą ilość szkółek jeździeckich. Każdy więc korzystając z różnych form aktywnego wypoczynku może znaleźć coś dla siebie. Do wymienionych już zainteresowań dodać należy myślistwo, które kwitnie nieustannie.

Powiat zadowoli z pewnością swoją ofertą turystyczną wielbicieli przepięknych zakątków, dolin i wzniesień, zielonych lasów oraz miłośników jezior i rzek, które przyciągają swym urokiem i kolorem nieba. Liczebność jezior to 26 dużych, powyżej 20 hektarowych zbiorników i całe mnóstwo małych, cudownych akwenów wodnych. Wśród krajeńskich mozaik płyną rzeki: Sępolenka, Orla, Kamionka i wiele innych, które zachwycają turystów swoim niezwykłym i niezapomnianym urokiem. Pojezierze Krajeńskie leży w dorzeczach dwóch rzek bałtyckich Wisły i Odry, a przez Krajeński Park Krajobrazowy przebiega główny wododział Polski.

Krajeński Park Krajobrazowy i rezerwat przyrody

Jeziora i rzeki położone wśród lasów tworzą malownicze szlaki turystyczne, które przebiegają przez obszary najcenniejsze przyrodniczo, między innymi przez 6 rezerwatów przyrody oraz przez urokliwy, będący perłą naszego regionu – Krajeński Park Krajobrazowy. Występujące obszary chronionego krajobrazu takie jak: Rynny Jezior Byszewskich, Ozy Wielowickie, Dolina rzeki Sępolenki, Dolina rzeki Kamionki pełnią rolę płatów i korytarzy ekologicznych, łączących cenniejsze przyrodniczo obiekty w jeden spójny system ekologiczny. Na obszarze powiatu sępoleńskiego znajduje się 80 pomników przyrody. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią pojedyncze drzewa, skupienia drzew, aleje przydrożne i głazy narzutowe. Na terenie gminy Więcbork i Sępólno Krajeńskie znajduje się jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy - Torfowisko Messy.

Turystów przyciąga w te strony wyjątkowa fauna i flora zachwycająca liczebnością gatunków roślin i zwierząt. Lasy od lat cenione są ze względu na różnorodność i liczebność występujących w nich zwierząt, typu: sarny, bobry, jelenie, dziki, zające, lisy, zaś wśród ptactwa wyróżniamy między innymi bociany białe, czaple, żurawie, łabędzie, jastrzębie, myszołowy, sowy.

Kultura

W powiecie sępoleńskim krzewi się kulturę i tradycje lokalne. W ciągu całego roku dzieję się tutaj wiele, w każdej wiosce i miasteczku. Świętami, o których nigdy nie zapominamy są:

Dzień Kobiet

Tradycyjne święto w naszym powiecie, podczas którego przyjeżdżają samorządowcy z całego powiatu aby świętować ten dzień z Paniami.

Powiatowa wystawa stołów wigilijnych i wielkanocnych,

na której można skosztować słodkich i wytrawnych wielkanocnych i wigilijnych potraw przygotowanych przez gminy.

Powiatowy Dzień Matki

Uroczystość związana z obchodami „Dnia Matki”, obfituje w występy artystyczne, które dedykowane są wszystkim mamom.

Narodowe Czytanie

Podczas uroczystości, czytane są fragmenty lektur. Czytanie okraszone jest strojami i scenerią dotyczącej lektury.

Dożynki Powiatowo-Gminne

Ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Wydarzenie, w którym biorą udział wszyscy mieszkańcy powiatu.

Dzień Edukacji Narodowej

Święto oświaty i szkolnictwa, upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Pamięć o pomordowanych w Karolewie

Hołd ofiar karolewskiego obozu pomordowanych na początku II wojny światowej. Delegacje kombatantów oraz władz samorządowych składają wiązanki kwiatów i zapalają znicze pod tablicami upamiętniającymi mieszkańców naszego regionu zamordowanych w tymczasowym obozie koncentracyjnym w Karolewie. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy odbywa się msza święta.

Projekty

„Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej powiatu sępoleńskiego”.

Od kwietnia 2017 r. powiat sępoleński realizuje projekt pn. „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej powiatu sępoleńskiego”. Zadanie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna w regionie, Działanie 3.3. Efektywność energetyczna w sektorze publicznym i mieszkaniowym, Schemat: Modernizacja energetyczna budynków publicznych.

W ramach projektu planuje się termomodernizację 4 powiatowych budynków użyteczności publicznej:

- Dom Pomocy Społecznej w Suchorączku;

- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sępólnie Krajeńskim;

- Pracownia Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego w Więcborku;

- budynek Anatomii Patologicznej Szpitala Powiatowego w Więcborku.

Całkowita wartość projektu to 664 245,92 zł, z czego wartość dofinansowania wynosi 357 814,45 zł.

 

”Doposażenie szkół kształcenia zawodowego na potrzeby pracowni kształcenia zawodowego”

17 maja 2017 r.pomiędzy Powiatem Sępoleńskim a Urzędem Marszałkowskim w Toruniu podpisana została umowa RPKP.06.03.02-04-0018/16-00 o dofinansowanie projektu pn. ”Doposażenie szkół kształcenia zawodowego na potrzeby pracowni kształcenia zawodowego”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 Solidarne społeczeństwo i konkurencyjne kadry, Działanie 6.3 Inwestycja w infrastrukturę edukacyjną, 6.3.2 Poddziałanie Inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego.

 

Projekt dotyczy modernizacji i wyposażenia w nowoczesną infrastrukturę edukacyjną Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sępólnie Krajeńskim oraz Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,

prowadzonych przez Powiat Sępoleński. Dla potrzeb rozwoju i zapewnienia odpowiedniego poziomu kształcenia w ramach przedmiotowego projektu zaplanowano następujące działania: w ZSCKR w Sypniewie: 1) modernizacja pracowni technologii gastronomicznej (zakup wyposażenia, dostosowanie instalacji elektrycznej do zwiększanego poboru), 2) modernizacja pracowni obróbki metali (zakup wyposażenia, instalacja i uruchomienie maszyn, urządzeń i wyposażenia, prace remontowe i instalacyjne: modernizacja oświetlenia w spawalni i kuźni, modernizacja poszycia dachowego, wykonanie instalacji sprężonego powietrza, wentylacyjnej oraz montaż 3 bram garażowych), 3 modernizacja pracowni spawalni i kuźni (zakup wyposażenia, prace remontowe jak wyżej), 4) modernizacja pracowni diagnostyki pojazdów (zakup wyposażenia, prace remontowe jak wyżej), w CKZiU w Więcborku: 1) doposażenie pracowni żywienia i produkcji gastronomicznej i obsługi gości (zakup wyposażenia), 2) modernizacja pracowni logistycznej (zakup wyposażenia, prace remontowe: wymiana instalacji elektrycznej, malowanie, wymiana gumolitu), 3) modernizacja pracowni lokalnych sieci komputerowych i sieciowych systemów operacyjnych z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych (zakup wyposażenia, wykonanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych, zakup i montaż platformy schodowej, wymiana gumolitu), w ZSP w Sępólnie Krajeńskim: 1) modernizacja pracowni technologii maszyn (zakup wyposażenia), 2) modernizacja pracowni podstaw konstrukcji maszyn (zakup wyposażenia). Realizacja przedmiotowego projektu przyczyni się do uzyskania lepszego dostępu do usług edukacyjnych w zakresie szkolnictwa zawodowego dla mieszkańców powiatu sępoleńskiego. Wartość projektu 998 899,82 zł. Projekt  realizowany będzie w latach 2017-2018 r.

NGO

Współpraca z organizacjami pozarządowymi

Serdecznie witamy na podstronach poświęconych organizacjom pozarządowym.

Na terenie Powiatu Sępoleńskiego działa ponad 100 organizacji pozarządowych, stowarzyszeń.

Ich działalność znacząco wpływa na jakość życia mieszkańców powiatu.

Organizacje pozarządowe przyczyniają się do rozwoju demokracji i kształtowania postaw obywatelskich.

Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
Wydział Organizacyjny i Spraw Obywatelskich

Kamila Jabłońska
89-400 Sępólno Krajeńskie, ul. Kościuszki 11, I piętro, pok. 40a
tel. 52-388-13-05 lub 52-388-13-00


Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Infrastruktura
drogowa

ZARZĄD DROGOWY W SĘPÓLNIE KRAJEŃSKIM
ul. Koronowska 5
89-400 Sępólno Krajeńskie
tel. 52 3881202
dyrektor: inż. Edwin Eckert

Zarząd Drogowy w Sępólnie Krajeńskim realizuje zadania w imieniu i na rzecz zarządcy drogi, tj. Zarządu Powiatu Sępoleńskiego, na drogach publicznych kategorii powiatowej należących do Powiatu Sępoleńskiego w zakresie:

 • opracowywania projektów planów rozwoju sieci drogowej oraz bieżącego informowania o tych planach organów właściwych do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego;
 • opracowywania projektów planów finansowania budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg oraz drogowych obiektów inżynierskich;
 • pełnienia funkcji inwestora;
 • utrzymania nawierzchni dróg, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą;
 • realizacji zadań w zakresie inżynierii ruchu;
 • przygotowania infrastruktury drogowej dla potrzeb obronnych oraz wykonywaniem innych zadań na rzecz obronności kraju;
 • koordynacji robót w pasie drogowym;
 • wydawaniem zezwoleń na zajęcie pasa drogowego i zjazdy z dróg oraz pobieraniem opłat i kar pieniężnych;
 • prowadzeniem ewidencji dróg, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz udostępnianiem ich na żądanie uprawnionym organom;
 • sporządzaniem informacji o drogach publicznych oraz przekazywaniem ich Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad;
 • przeprowadzania okresowych kontroli stanu dróg i drogowych obiektów inżynierskich oraz przepraw promowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich wpływu na stan bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym weryfikacją cech i wskazaniem usterek, które wymagają prac konserwacyjnych lub naprawczych ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
 • badania wpływu robót drogowych na bezpieczeństwo ruchu drogowego;
 • wykonywania robót interwencyjnych, robót utrzymaniowych i zabezpieczających;
 • przeciwdziałania niszczeniu dróg przez ich użytkowników;
 • przeciwdziałania niekorzystnym przeobrażeniom środowiska mogącym powstać lub powstającym w następstwie budowy lub utrzymania dróg;
 • wprowadzania ograniczeń lub zamykaniem dróg i drogowych obiektów inżynierskich dla ruchu oraz wyznaczaniem objazdów drogami różnej kategorii, gdy występuje bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa osób lub mienia;
 • dokonywania okresowych pomiarów ruchu drogowego;
 • utrzymywania zieleni przydrożnej, w tym sadzenia i usuwania drzew oraz krzewów;
 • nabywania nieruchomości pod pasy drogowe dróg publicznych kategorii powiatowej i gospodarowania nimi w ramach posiadanego prawa do tych nieruchomości;
 • nabywania nieruchomości innych niż wymienione w pkt 19. na potrzeby zarządzania drogami i gospodarowania nimi w ramach posiadanego do nich prawa;
 • zarządzania i utrzymywaniem kanałów technologicznych i pobieraniem z tego tytułu należnych opłat;
 • budowy, przebudowy, remontu i utrzymania parkingów przeznaczonych dla postoju pojazdów wykonujących przewozy drogowe, wynikających z konieczności przestrzegania przepisów o     czasie prowadzenia pojazdów oraz przepisów o ograniczeniach i zakazach ruchu drogowego;
 • budowy, przebudowy, remontu i utrzymania miejsc wykonywania kontroli ruchu i transportu drogowego, przeznaczonych w szczególności do ważenia pojazdów;
 • instalacji w pasie drogowym stacjonarnych urządzeń rejestrujących, obudów na te urządzenia, ich usuwania oraz utrzymania zewnętrznej infrastruktury dla zainstalowanych urządzeń;
 • lokalizacji przystanków komunikacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem uchwał rady gminy, w których dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców wskazane zostaną wstępne miejsca lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych;
 • nieodpłatnego udostępniania gminie na jej wniosek części pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.