Organizacja kolejnych zbiórek krwi w 2025 roku
Dnia 13 stycznia w Gabinecie Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha odbyło się spotkanie w sprawie organizacji kolejnych zbiórek krwi na terenie Powiatu Sępoleńskiego. O dalszy patronat w 2025 roku nad tą wyjątkową inicjatywą poprosiła ambasadorka Fundacji Krewniacy – Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – Pani Agnieszka Sztandera. W spotkaniu udział wzięli Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych, Inspektor ds. ewidencji działalności gospodarczej, koordynacji zadań oświaty, kultury, ochrony zdrowia, pomocy społecznej Gminy Sępólno Krajeńskie - Sylwia Karbowiak, Pracowni Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji – Małgorzata Kotowska oraz Inspektor Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych – Kamila Jabłońska. Na spotkaniu ustalono wstępnie pierwsze propozycje terminów i miejsc zbiórki krwi na terenie powiatu sępoleńskiego w 2025 roku.
Galeria zdjęć
Zmiany na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim
10 stycznia 2025 roku o godzinie 12:00 w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim odbył się uroczysty apel z okazji zdania i powierzenia obowiązków na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim.
W uroczystej zbiórce wzięli udział: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy inspektor Marcin Woźniak, przedstawiciele władz samorządowych-na czele ze Starostą Sępoleńskim Jarosławem Tadychem, delegacja komendantów kujawsko-pomorskiej Policji, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim st. bryg. Maciej Suchomski oraz policjanci i pracownicy sępoleńskiej jednostki.
Po 23 latach służby pożegnał się z kierowaną przez siebie jednostką nadkomisarz Marcin Szulczyk, który złożył meldunek Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy o zdaniu stanowiska Komendanta. Natomiast młodszy inspektor Klaudia Ryczek zameldowała gotowość do objęcia obowiązków Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim.
- autor: www.sepolno.policja.gov.pl
Galeria zdjęć
- autor: www.sepolno.policja.gov.pl
Zebranie sprawozdawcze OSP Sitno
11 stycznia 2025 roku w sali Świetlicy Wiejskiej w Sitnie odbyło się zebranie sprawozdawcze Ochotniczej Straży Pożarnej w Sitnie.
Władze samorzadowe powiatu sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych. Ponadto na zebraniu był obecny Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim st. bryg. Maciej Suchomski
Galeria zdjęć
Uwaga! Intensywne opady śniegu! Oblodzenie!
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm, lokalnie do 20 cm. Lokalnie, szczególnie nad morzem, możliwe burze.
Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 20 cm.
Uwagi: Brak.
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -3°C. Ujemna temperatura utrzymywać sie będzie miejscami przez cały dzień.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2025-01-10 16:00 Do: 2025-01-11 09:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-10
Pracownia Tomografii Komputerowej w Szpitalu w Więcborku wznawia pracę
Zarząd NOVUM - MED Sp. z o. o. prowadzący Szpital Powiatowy im. dr A. Gacy i dr J. Laskiego W Więcborku, uprzejmie informuje, że od dnia dzisiejszego tj. od 9 stycznia br.,wznawia pracę Pracowni Tomografii Komputerowej w Szpitalu Powiatowym w Więcborku.
Z wyrazami szacunku
Prezes Zarządu NOVUM-MED Sp. z o.o.
mgr Bożena Pieczka
- autor: Bożena Pieczka - Prezes Zarządu NOVUM-MED Sp. z o.o. , data: 2025-01-09
Uwaga! Intensywne opady śniegu! Zawieje/zamiecie śnieżne!
Intensywne opady śniegu
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są opady śniegu powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm, lokalnie do 20 cm. Lokalnie, szczególnie nad morzem, możliwe burze.
Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.
Ważne: Od: 2025-01-09 22:00 Do: 2025-01-10 16:00
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane opadami śniegu i wiatrem o średniej prędkości do 30 km/h, w porywach do 65 km/h, z zachodu.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2025-01-09 21:00 Do: 2025-01-10 07:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-09
Pracownia Tomografii Komputerowej w Szpitalu Powiatowym w Więcborku - nieczynna
Zarząd NOVUM - MED Sp. z o. o. prowadząca Szpital Powiatowy im. dr A. Gacy i dr J. Laskiego W Więcborku, uprzejmie informuje, że od dnia dzisiejszego tj. od 7 stycznia br., nieczynna do odwołania będzie Pracownia Tomografii Komputerowej w Szpitalu Powiatowym w Więcborku z powodu awarii Tomografu Komputerowego. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Z wyrazami szacunku
Prezes Zarządu NOVUM-MED Sp. z o.o.
mgr Bożena Pieczka
- autor: Bożena Pieczka, data: 2025-01-07
Uwaga! Oblodzenie!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Miejscami mokre nawierzchnie dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu będą ulegać oblodzeniu. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C. Temperatura minimalna przy gruncie od -3°C do -1°C.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2025-01-07 19:00 Do: 2025-01-08 08:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-07
Przyjęcia pacjentów w Oddziale Szpitala Powiatowego w Więcborku wstrzymane
Zarząd NOVUM-MED Sp. z o. o. uprzejmie informuję, że wstrzymuje przyjęcia pacjentów w Oddziale Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Szpitala Powiatowego w Więcborku od dnia 07.01.2025r. z powodu braku wolnych miejsc. Z powyższych względów uprzejmie prosimy kierować pacjentów do innych Szpitali.
Z poważaniem
Prezes Zarządu NOVUM-MED Sp. zo.o.
mgr Bożena Pieczka
- autor: Bożena Pieczka, data: 2025-01-07
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z zachodu i południowego zachodu. Możliwe burze.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2025-01-03 13:00 Do: 2025-01-03 22:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-03
Zawodowa Rodzina Zastępcza w powiecie sępoleńskim
Dnia 2 stycznia 2025r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej przez Państwa Małgorzatę i Łukasza Bindek. Umowa obowiązuje do dnia 31 grudnia 2028 roku.
Przy podpisaniu umowy obecni byli: Starosta Sępoleński- Pan Jarosław Tadych, Wicestarosta – Pan Andrzej Marach, Skarbnik Powiatu – Pani Małgorzata Masiłkin, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku – Pani Elżbieta Maziarz – Rudnik.
Rodzinie zastępczej zawodowej dziękujemy za okazane serce i życzymy wiele satysfakcji, radości i szczęścia w codziennym wspieraniu i kształtowaniu życia dzieci przebywających u Państwa.
- autor: Elżbieta Maziarz - Rudnik, data: 2025-01-02
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2025-01-02
Uwaga! Oblodzenie!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Oblodzenie
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -4°C do -1°C, temperatura minimalna przy gruncie od -5°C do -2°C.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2025-01-02 17:00 Do: 2025-01-03 10:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-02
Nabór wniosków o powierzenie grantów - LGD Nasza Krajna
Szanowni Państwo Stowarzyszenie NASZA KRAJNA informuje, że na stronie internetowej w zakładce nabory została umieszczona dokumentacja konkursu nr 1/2024/EFS+ na nabór wniosków o powierzenie grantów.
ZAKRES TEMATYCZNY PROJEKTU:
Cel LSR:
Pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców
Przedsięwzięcie LSR:
Integracja społeczna mieszkańców obszaru LGD NASZA KRAJNA
Cel szczegółowy SzOOP Oś 7.02:
EFS+.CP4.F - Wspieranie równego dostępu do dobrej jakości, włączającego kształcenia i szkolenia oraz możliwości ich ukończenia, w szczególności w odniesieniu do grup w niekorzystnej sytuacji, od wczesnej edukacji i opieki nad dzieckiem przez ogólne i zawodowe kształcenie i szkolenie, po szkolnictwo wyższe, a także kształcenie i uczenie się dorosłych, w tym ułatwienie mobilności edukacyjnej dla wszystkich i dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Przedsięwzięcie/typ projektu: Integracja społeczna mieszkańców obszaru LGD NASZA KRAJNA Typy projektów, na które można uzyskać wsparcie:
1. rozwijanie umiejętności społecznych i obywatelskich, zwłaszcza uczniów i uczennic zagrożonych wypadnięciem z systemu szkolnego, poprzez utworzenie i wsparcie na rzecz tworzenia i funkcjonowania edukacyjnych klubów młodzieżowych. W ramach klubów możliwa jest realizacja różnorodnego obszaru tematycznego, uwzględniającego zainteresowania, zdolności, potrzeby oraz predyspozycje dzieci i młodzieży np. zajęcia filmowe, muzyczne, artystyczne, sportowe, z robotyki, programowania, nt. lokalnej tożsamości i kultury realizację spotkań, warsztatów i wizyt studyjnych,
2. rozwijanie uzdolnień dzieci oraz młodzieży i ukierunkowanych na osiągniecie konkretnego celu edukacyjnego (np. przygotowanie i udział w krajowym lub międzynarodowym konkursie naukowym, przy czym za konkurs naukowy nie będą uznawane konkursy wiedzy np. konkurs wiedzy z języka angielskiego czy konkurs wiedzy o wielkich Polakach),
3. projekty przyczyniające się do wzrostu wiedzy i nabywania umiejętności przydatnych w wyborze ścieżek kształcenia i w przyszłym życiu zawodowym, np. poprzez warsztaty w obszarze ginących zawodów i związane z tradycją regionu. Utworzenie Klubu młodzieżowego będzie mieć charakter dodatkowy w stosunku do działań już realizowanych przez kluby/podmioty (brak finansowania bieżącej działalności).
POZIOM DOFINANSOWANIA PROJEKTU ORAZ MAKSYMALNA I MINIMALNA WARTOŚĆ PROJEKTU
Kwota środków przeznaczonych na konkurs wynosi 800 000,00 zł pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+).
Maksymalny poziom dofinansowaniu ze środków EFS+ wynosi 95% wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu.
Maksymalna wartość dofinansowania projektu współfinansowanego ze środków EFS wynosi 100 000,00 zł.
Minimalna wartość dofinansowania projektu współfinasowanego ze środków EFS wynosi 20 000,00 zł.
Forma wsparcia: zaliczka
KTO MOŻE SKŁADAĆ WNIOSKI
Wniosek o powierzenie grantu może zostać złożony przez uprawnionego wnioskodawcę, tj.:
Wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie odrębnych przepisów).
TERMINY
Wnioski o powierzenie grantu należy składać od 07.01.2025 r. do 24.01.2025 r., do godziny 15:00
Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu: I kwartał 2025 rok.
Formularz wniosku o powierzenie grantu wraz z załącznikami (jeśli dotyczy) należy wypełnić i złożyć za pomocą generatora wniosków dostępnego pod adresem: https://omikron.info.pl/wnioskodawca/?a=C_20
Informacji dotyczących konkursu udzielają pracownicy Biura LGD Stowarzyszenie NASZA KRAJNA. Z pytaniami można się zgłaszać osobiście w biurze LGD, za pomocą poczty elektronicznej na adres biuro@naszakrajna.org lub telefonicznie pod numerami: 531 089 577, 884 001 997.
SZKOLENIE
W związku z ogłoszonym naborem nr 1/2024/EFS+ zapraszamy Państwa na szkolenie, które odbędzie się 8 stycznia 2025 r. w Sępólnie Krajeńskim, przy ul. Jeziornej 6, II piętro, Sala Konferencyjna o godzinie 10.00.
Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestnictwa w szkoleniu w biurze LGD Stowarzyszenia NASZA KRAJNA.
Kontakt do nas:
tel. nr: 531 089 577, 884 001 997 poczta:biuro@naszakrajna.org Zgodnie z kryteriami oceny wyboru wniosków do dofinansowania, udział w szkoleniu premiowany jest przyznaniem punktów.
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 75 km/h, południowo-zachodni i zachodni.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2025-01-01
Komunikat Starosty Sępoleńskiego - skrócenie pracy urzędu w dniu 31.12.2024 r.
Zmiany godzin dostępności StarostwaRada Powiatu uchwaliła budżet powiatu sępoleńskiego na 2025 rok
Rada Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w obecności 14 radnych jednogłośnie, stosunkiem głosów 14 „za” podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na 2025 rok. Planuje się, że budżet Powiatu Sępoleńskiego będzie budżetem zrównoważonym.
Budżet powiatu sępoleńskiego na 2025 r. w liczbach:
- Prognozowane dochody budżetowe w wysokości 97.746.175,20 zł.
- Prognozowane wydatki budżetowe w wysokości 97.746.175,20 zł.
- Zadłużenie na koniec 2025 roku wyniesie 11.385.090,70 zł i się zmniejszy w stosunku do roku 2024 o kwotę 3.990.576,00 zł.
Najważniejsze zadania w 2025r.:
- Dofinansowanie na opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia oraz opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji ZRID- budowa obwodnicy wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 241;
- Odnowienie elewacji siedziby Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy ulicy Wojska Polskiego 20 w Sępólnie Krajeńskim;
- Prace konserwatorsko-restauratorskie w budynku Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku;
- Modernizacja windy w Domu Pomocy Społecznej z siedzibą w kompleksie pałacowo-parkowym w Suchorączku;
- Budowa urządzeń dźwigowych w budynkach użyteczności publicznej powiatu sępoleńskiego - budowa windy w budynku przy Al. 600-lecia w Więcborku;
- Rozbudowa z przebudową Szpitala Powiatowego im. Adama Gacy i Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku;
- Budowa ogrodzenia wokół terenu Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim;
- Zakup sprzętu wielofunkcyjnego na potrzeby Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim;
- Zakup budynku na potrzeby PSSE w Sępólnie Krajeńskim, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Sępólnie Krajeńskim i Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim;
- Budowa chodników w ciągu dróg powiatowych;
- Budowa zatoczki na ulicy Wojska Polskiego w Sępólnie Krajeńskim;
- Dokumentacja projektowa na przebudowę budynku przy Al. 600-lecia w Więcborku pod potrzeby jednostek powiatowych.
Starosta Sępoleński pragnie serdecznie podziękować radnym za okazane zaufanie i wsparcie tego projektu. Ponadpartyjna współpraca na rzecz rozwoju powiatu sępoleńskiego powinna być dla nas bezwzględnie najważniejsza.
Galeria zdjęć
Komunikat Starosty Sępoleńskiego - skrócenie czasu dostępności urzędu
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem Starosty Sępoleńskiego nr 49/2024 z dnia 23 grudnia 2024 roku w dniu 24 grudnia 2024 roku (wtorek) Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim będzie czynne w godzinach 7:30 - 14:00.
Życzenia świąteczne 2024
- autor: KrajnaTV, data: 2024-12-23
Spotkanie przedświąteczne
19 grudnia 2024 roku w Gminnym Przedszkolu Nr 3 w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie przedświąteczne, w którym uczestniczył Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart.
Galeria zdjęć
Spotkanie w sprawie połączeń pieszo-rowerowych wzdłuż dróg powiatowych
5 grudnia w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim Starosta Sępoleński Jarosław Tadych spotkał się z Burmistrzem Kamienia Krajeńskiego Natalią Marciniak oraz Skarbnikiem Gminy Piotrem Gustynem. Podczas spotkania poruszono kwestie inwestycji drogowej związanej z budową połączeń pieszo-rowerowych wzdłuż dróg powiatowych od miejscowości Sławęcin do miejscowości Dąbrówka. Obecni również byli: Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Paulina Wenda Skarbnik Powiatu Małgorzatą Masiłkin oraz Dyrektor Zarządu Drogowego Edwin Eckert.
Galeria zdjęć
Podpisanie umowy obsługę bankową budżetu Powiatu Sępoleńskiego
W dniu 19 grudnia 2024 roku w gabinecie Starosty Sępoleńskiego podpisano umowę na kompleksową obsługę bankową budżetu Powiatu Sępoleńskiego i jego jednostek organizacyjnych. Umowę zawarto z Bankiem Spółdzielczym w Więcborku na okres od 01 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2027 r. w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia.
- autor: Karolina Górna, data: 2024-12-19
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-12-19
Spotkanie z byłymi samorządowcami
16 grudnia 2024 roku Starosta Sępoleński zorganizował spotkanie z byłymi samorządowcami Panem Leszkiem Stroińskim oraz Panem Wojciechem Głomskim. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i wspomnień na temat samorządu.
W spotkaniu uczestniczyli:
Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych
Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach
Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Chart
Galeria zdjęć
Uwaga! Kolejny oprysk odstraszający dziki!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Kraj. informuje, iż kolejny oprysk - wykonanie bariery zapachowej ograniczającej migracje dzików
na zachodniej granicy powiatu sępoleńskiego planowany jest w dniach od 18 do 20 grudnia 2024r. w zależności od panujących warunków
atmosferycznych.
Ponadto informujemy, że nastąpi zmiana środka na substancję o bardziej intensywnym zapachu i dłuższym okresie działania (do 12 tygodni). Kolejny porysk będzie planowany do realizacji dopiero w miesiącu marcu 2025 roku.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) w uzgodnieniu z PLW, data: 2024-12-17
Spotkanie w sprawie planów przebiegu drogi Via Pomerania
16 grudnia 2024 roku w gabinecie Burmistrza Sępólna Krajeńskiego odbyło się spotkanie w sprawie planów przebiegu drogi Via Pomerania.
W spotkaniu uczestniczyli:
Iwona Kozłowska – Poseł na Sejm RP
Jarosław Tadych – Starosta Sępoleński
Marek Chart - Przewodniczący Rady Powiatu
Marek Zieńko – Wiceburmistrz Sępólna Krajeńskiego
Anna Sotkiewicz - Tumanik – Kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego
- data: 2024-12-17
Akcja zbiórki krwi na jarmarku świątecznym!
Dnia 14 grudnia 2024 roku podczas jarmarku świątecznego w Sępólnie Krajeńskim Fundacji KREWNIACY zorganizowała zbiórkę krwi pod patronatem Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha oraz Burmistrza Sępólna Kraj. – Waldemara Stupałkowskiego. W sobotę krew oddało 25 osób. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie wszystkim, którzy byli częścią tej wspaniałej akcji. Pamiętajcie – każda kropla to dar życia! Razem możemy ratować życie. To był wspaniały dzień.
Ambasadorem akcji na teren powiatu sępoleńskiego Fundacji KREWNIACY jest Pani Agnieszka Sztandera. Wszyscy chętni, którzy planują oddać krew, zapytać o terminy i miejsca zbiórki śmiało mogą dzwonić na nr tel. 578-522-490
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) na podstawie informacji od Starosty, data: 2024-12-17
Zakończenie akcji krwiodawstwa
Galeria zdjęć
- autor: Fundacja Krewniacy, data: 2024-12-14
Powiatowa Wystawa Stołów Wigilijnych
14 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Więcborku odbyła się Powiatowa Wystawa Stołów Wigilijnych, współorganizowana przez powiat sępoleński oraz gminę Więcbork. Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski oraz starosta sępoleński Jarosław Tadych uroczyście przywitali wszystkich gości, jak również podziękowali wszystkim wystawcom. Nie zabrakło życzeń świątecznych dla mieszkańców powiatu. Głos zabrała także pani Iwona Kozłowska, Poseł na Sejm RP oraz Elżbieta Siemiątkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Obie panie przekazały życzenia bożonarodzeniowe, podkreślając, jak ważne jest pielęgnowanie tradycji świątecznych i wzmacnianie więzi rodzinnych. W swoich wystąpieniach wyraziły również nadzieję dalszego rozwoju powiatu sępoleńskiego.
Wszyscy, którzy licznie odwiedzili wystawę mogli zasmakować potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z gmin powiatu, uczniów szkół. Wszyscy wystawcy zaprezentowali na swoich stołach tradycyjne potrawy wigilijne. Wydarzeniu towarzyszyły również stoiska twórców przygotowujących unikatowe, ręcznie wykonywane ozdoby bożonarodzeniowe. Odwiedzający mogli poczuć atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
Wśród wystawców znaleźli się:
Koło Gospodyń Wiejskich Jerzmionki – gmina Kamień Krajeński,
Koło Gospodyń Wiejskich Toninek – gmina Sośno,
Koło Gospodyń Wiejskich Niechorz – gmina Sępólno Krajeńskie,
Koło Gospodyń Wiejskich Sypniewo – gmina Więcbork,
uczniowie klasy gastronomicznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
uczniowie klasy gastronomicznej Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie,
pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Suchorączku,
pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim, którzy przygotowali piękny pokazowy stół wigilijny.
Dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej Nr 1 swoim występem uświetniły wydarzenie.
Starosta Sępoleński serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Powiatowej Wystawy Stołów Wigilijnych.
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-12-16
Galeria zdjęć
- autor: Katarzyna Włodarczak, data: 2024-12-14
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach do 80 km/h, z zachodu. Nad ranem wiatr stopniowo będzie słabnąć.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-12-16 22:00 Do: 2024-12-17 09:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-12-16
Spotkanie przedświąteczne "Dobro zwycięża"
15 grudnia 2024 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się spotkanie przedświąteczne "Dobro zwycięża". W programie wydarzenia były jasełka, koncert pastorałek, świąteczny taniec oraz wizyta Gwiazdora i słodki poczęstunek.
Władze samorzadowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych i Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach.
Galeria zdjęć
- autor: Jarosław Tadych
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach do 85 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-12-16 05:00 Do: 2024-12-16 14:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-12-15
Bezpieczeństwo produktów w erze cyfrowej – zmiany prawne
Od dziś obowiązują nowe przepisy zapewniające zakupy bezpiecznych produktów każdemu konsumentowi – niezależnie od kanału sprzedaży.
Nie tylko producenci, importerzy i dystrybutorzy, ale też platformy e-commerce muszą monitorować bezpieczeństwo sprzedawanych produktów.
Niebezpieczny produkt? Konsument zyskuje łatwiejszy zwrot, wymianę lub naprawę.
[Warszawa, 13 grudnia 2024 r.] Polska wprowadza w życie unijne przepisy General Product Safety Regulation - które podnoszą standardy bezpieczeństwa produktów oferowanych konsumentom oraz dostosowują prawo do rzeczywistości gospodarki cyfrowej. GPSR zastępuje ponad 20-letnią dyrektywę. Handel w dużej mierze przeniósł się do internetu, dlatego nowe regulacje stawiają większe wymagania platformom sprzedażowym, producentom i importerom, zapewniając bezpieczeństwo każdemu konsumentowi – niezależnie od kanału sprzedaży.
- Obowiązujące od dziś przepisy dotyczące bezpieczeństwa produktów to ważny krok w stronę zwiększenia ochrony konsumentów, zwłaszcza w dobie rosnącej popularności zakupów online. Wprowadzają one szereg zmian, które gwarantują dostęp do bezpiecznych towarów, bez względu na to gdzie i w jaki sposób je kupujemy. Jednocześnie regulacja rozszerza krąg przedsiębiorców odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i nakłada na nich dodatkowe obowiązki. Ułatwia odzyskanie produktu od nabywców w przypadku tzw. recall, czyli wycofywania z rynku stwarzających zagrożenie towarów. Daje im również jasne wytyczne usprawniające zakup bezpiecznych produktów. Jesteśmy w trakcie prac nad przepisami wykonawczymi podnoszącymi między innymi zakresy sankcji za wprowadzenie produktu niebezpiecznego do obrotu, tak by dać jasny sygnał przedsiębiorcom, że oczekujemy od nich widocznej poprawy na rynku – wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo produktu?
Nowe przepisy rozszerzają krąg podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo produktów o platformy zakupowe online. Dotychczas obowiązek ten spoczywał głównie na producentach i importerach. Oznacza to, że platformy takie jak Allegro, Amazon, Temu etc. nie mogą dłużej pełnić jedynie roli pośrednika, ale muszą aktywnie uczestniczyć w zapewnianiu bezpieczeństwa produktów sprzedawanych za ich pośrednictwem. Serwisy e-commerce są zobowiązane do monitorowania ofert i usuwania tych, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Jeśli platforma zakupowa nie podejmie odpowiednich działań, poniesie odpowiedzialność.
Co to znaczy, że produkt jest bezpieczny?
Według nowych przepisów, oprócz tradycyjnych kryteriów, takich jak skład, właściwości fizyczne czy mechaniczne, przy ocenie bezpieczeństwa organy nadzoru rynku będą również sprawdzać:
· Sposób prezentacji produktu: oznakowanie i instrukcje, trwałość, miejsce i czytelność umieszczenia ostrzeżeń, oddziaływanie na inne produkty, w tym utylizacja i jej wpływ na środowisko.
· Poziom cyberbezpieczeństwa: w przypadku produktów, które łączą się z internetem, istotne jest, aby były one zabezpieczone przed atakami hakerów i innymi zagrożeniami cybernetycznymi.
· Wygląd produktu: jeśli wygląd produktu może sugerować inne zastosowanie, musi mieć informację o tym, by nie używać go w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Na przykład świeca przypominająca ciastko musi mieć ostrzeżenie, że nie jest przeznaczona do spożycia.
Większe prawa konsumentów
Regulacja unijna wzmacnia ochronę konsumentów. Daje prawo do:
· Zakupu produktów tak samo bezpiecznych w internecie, jak w sklepach stacjonarnych.
· Jasnych informacji o produkcie, bez względu na sposób zakupu.
· Łatwiejszej identyfikacji firmy odpowiedzialnej za bezpieczeństwo produktu.
· Prostszego zgłoszenia produktów niebezpiecznych – producenci, importerzy i platformy zakupowe muszą podać kanały komunikacji, za pośrednictwem których będzie można zawiadomić o zagrożeniu.
· Wyboru sposobu rekompensaty w przypadku produktu niebezpiecznego: naprawa, wymiana lub zwrot pieniędzy.
· Prostego zgłaszania niebezpiecznych produktów Komisji Europejskiej za pomocą portalu Safety Gate.
Co muszą zrobić firmy?
Producenci lub importerzy:
· Opracowują dokumentację techniczną produktu, w tym analizę i minimalizację ryzyka związanego z jego użytkowaniem.
· Zapewniają identyfikowalność produktu poprzez podanie numeru serii lub partii. Ułatwi to odzyskanie produktu od nabywców tzw. recall w przypadku zagrożenia.
· Podają swoje dane, aby ułatwić konsumentom kontakt.
· Zgłaszają do portalu Safety Business Gateway wszystkie wypadki konsumenckie związane z produktami, które oferują.
Platformy e-commerce:
· Monitorują oferty produktów pod kątem bezpieczeństwa.
· Usuwają oferty niebezpiecznych produktów, zarówno jeśli same stwierdzą, że produkt stwarza ryzyko, jak i na żądanie organu nadzoru rynku.
· Opracowują i wdrażają procedury reagowania na zgłoszenia o niebezpiecznych produktach.
Kary za naruszenia
Prezes UOKiK przewiduje podwyższenie kar administracyjnych za wprowadzenie do obrotu produktu niebezpiecznego ze 100 tys. zł do 1 mln zł. Sankcje przewidziano również za:
· Brak dokumentacji technicznej (do 40 tys. zł)
· Brak identyfikacji produktu, w tym danych kontaktowych (do 100 tys. zł)
· Niedołączenie instrukcji na temat bezpieczeństwa, nieinformowanie o wypadkach konsumenckich lub nieostrzeganie konsumentów przed ryzykiem (do 200 tys. zł).
Trwają prace nad przepisami służącymi zapewnieniu stosowania wchodzącego w życie rozporządzenia, w tym zmieniającymi wysokości kar.
Wsparcie dla przedsiębiorców
Komisja Europejska opracowała specjalną stronę https://ec.europa.eu/safety-gate/#/screen/pages/effectiveRecalls, na której wyjaśnia obowiązki przedsiębiorców w sytuacji wykrycia wśród oferowanych produktów – tych niebezpiecznych. Podaje również obowiązujący w takich sytuacjach wzór ostrzeżenia.
Ponadto przepisy GPSR przewidują utworzenie punktu informacyjnego w każdym państwie członkowskim, który nieodpłatnie będzie udzielał informacji związanych ze stosowaniem unijnych oraz krajowych przepisów dot. ogólnego bezpieczeństwa produktów.
Otwarcie skrzydła bibliotecznego w Bibliotece - Domu Kultury w Sośnie
11 grudnia 2024 roku w Sośnie obyło się otwarcie skrzydła bibliotecznego w Bibliotece - Domu Kultury w Sośnie.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart.
Galeria zdjęć
- autor: Weronika Kunek fotografia Sośno, data: 2024-12-11
Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego
9 grudnia 2024 r., w Toruniu odbył się Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gospodarzem wydarzenia był Starosta Toruński Mirosław Graczyk, przewodnictwo nad obradami sprawował Starosta Żniński, Zbigniew Jaszczuk. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli powiatów województwa, w tym starostów oraz zaproszonych gości, którzy wspólnie omawiali kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem regionu i wyzwaniami, jakie stają przed lokalnymi samorządami.
W gronie gości znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska oraz Wicewojewoda Michał Koniuch.
Konwent rozpoczął się od omówienia bieżących problemów i przyszłych wyzwań związanych z pieczą zastępczą w województwie.
Dyskutowano o możliwościach poprawy jakości opieki nad dziećmi oraz o wyzwaniach finansowych, które dotykają jednostki odpowiedzialne za tę formę wsparcia.
Kolejnym ważnym punktem była analiza systemu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Starostowie podkreślali konieczność dostosowania działań do aktualnych uwarunkowań, w tym zmieniających się przepisów i rosnących potrzeb w zakresie bezpieczeństwa obywateli. W tym kontekście szczególną uwagę poświęcono funkcjonowaniu Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego.
Jednym z kluczowych postanowień było przyjęcie stanowiska w sprawie funkcjonowania Powiatowych Centrów Zarządzania Kryzysowego oraz wyznaczenia lekarza koronera. Obecnie brak podstaw prawnych uniemożliwia powiatom uwzględnienie tych wydatków w budżetach, co stanowi poważny problem organizacyjny i finansowy.
Podczas Konwentu zaprezentowano również możliwości współpracy powiatów z Forum Rozwoju Regionalnego, które otwiera nowe perspektywy dla realizacji projektów rozwojowych. Omówiono także koncepcję zbiorowych miejsc pobytu dla obywateli Ukrainy – temat ten przedstawił Powiat Świecki.
Pod koniec spotkania poruszono również inne kwestie, związane z bieżącymi wyzwaniami i potrzebami powiatów. Konwent, jako platforma wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk, po raz kolejny potwierdził swoją kluczową rolę w integracji działań na poziomie województwa.
Starosta Toruński Mirosław Graczyk podziękował wszystkim uczestnikom za owocne dyskusje i podkreślił, jak istotne jest wspólne działanie w rozwiązywaniu problemów, które dotykają mieszkańców całego regionu. Wyraził również nadzieję, że podjęte stanowiska i wnioski przyczynią się do wprowadzenia realnych zmian w funkcjonowaniu lokalnych samorządów.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.
- autor: Powiat Toruński, data: 2024-12-10
Galeria zdjęć
Podziękowania dla uczniów biorących udział w ćwiczeniu obronnym Wisła-24
Dnia 10 grudnia 2024 roku o 10:00 w Liceum Ogólnokształcącym w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie z klasą IVb, o profilu policyjnym, której wychowawcą jest Pan Arkadiusz Ziołecki.
Celem spotkania było wyróżnienie trójki uczniów z klasy za aktywny udział w ćwiczeniu obronnym Wisła-24, którzy wystąpili w roli rannych pozorantów podczas epizodu praktycznego, który miał miejsce 17 października 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj. Podziękowania w imieniu Starosty Sępoleńskiego - Jarosława Tadycha wręczyła Inspektor Zarządzania Kryzysowego - Kamila Jabłońska. Wyróżnieni uczniowie to: Magdalena Mruk, Mikołaj Majewski, Tomasz Kucharski.
Spotkanie z uczniami było także okazją do zapoznania się z materiałem filmowym zrealizowanym na potrzeby ćwiczenia, który to film stanowi materiał dydaktyczny dotyczący prawidłowych zachowań podczas ataku terrorystycznego oraz ewakuacji.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-12-10
Zdjęcia uczniów uczestniczących w ćwiczeniu obronnym Wisła-24
- autor: Arkadiusz Ziołecki - LO Sępólno Kraj., data: 2024-12-10
Posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Sępólnie Krajeńskim
W dniu 06.12.2024 r. odbyło się posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady, Pan Jarosław Tadych Starosta Sępoleński, Pan Piotr Dobrzański Wójt Gminy Sośno oraz Pani Anna Szmelter przedstawiciel gminy Kamień Krajeński.
Obrady prowadził Przewodniczący PRRP Pan Leszek Stroiński. Podczas posiedzenia Dyrekcja Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Krajeńskim przedstawiła Radzie sytuację na lokalnym rynku pracy oraz przekazała informacje o środkach finansowych przeznaczonych na podejmowane działania aktywizacyjne osób bezrobotnych w roku 2024 oraz plan na 2025. Rada zapoznała się również i pozytywnie zaopiniowała modyfikację kryteriów dotyczących programów rynku pracy.
Posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy było ostatnim posiedzeniem Rady obradującej w latach 2021-2024. W trakcie kadencji Rada podjęła 7 uchwał i wyraziła 22 opinie zapisane w protokole w sprawach dotyczących m.in.: zatwierdzenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Bezrobociu i Aktywizacji Lokalnego Rynku Pracy, sprawozdań z realizacji powyższego programu; zatwierdzenia rocznych planów działań Powiatowego Urzędu Pracy; opinii dotyczących podziału środków Funduszu Pracy oraz wniosków o dodatkowe środki z FP; opinii nt. ustalenia kryteriów dotyczących zawierania umów z pracodawcami, kryteriów zwrotu kosztów przejazdu do pracy i na staż; opinii w sprawach zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.
Z okazji ostatniego posiedzenia Starosta Sępoleński Pan Jarosław Tadych oraz Dyrektor PUP w Sępólnie Krajeńskim Pan Artur Żychski wręczyli Przewodniczącemu oraz członkom Rady podziękowania za zaangażowanie i współpracę na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i przeciwdziałania bezrobociu w Powiecie Sępoleńskim.
- autor: Nadesłane - Powiatowy Urząd Pracy, data: 2024-12-10
Galeria zdjęć
Informacja w sprawie realizacji w 2025 roku „Programu wyrównywania różnic między regionami III”
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku uprzejmie informuje, że PFRON przyjął „Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujących realizatorów „Programu wyrównywania różnic między regionami III” w 2025 roku.
Obszary programu, które będą realizowane w 2025r. :
Obszar A - zapewnienie dostępności w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów dotyczących inwestycji w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zapewniających dostępność do lokali zamieszkiwanych przez osoby niepełnosprawne.
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla projektu składanego w ramach obszaru A programu wynosi do 207.000,00 zł.
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkalnych/w tym: gminy, towarzystwa budownictwa społecznego, wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe/.
Obszar B - likwidacja barier w urzędach, placówkach edukacyjnych, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych, w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.
Dofinansowanie obejmuje część kosztów likwidacji barier w urzędach, placówkach edukacyjnych, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej lub przedsiębiorstwach społecznych w zakresie umożliwienia osobom niepełnosprawnym poruszania się i komunikowania.
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON dla projektu składanego w ramach obszaru B programu wynosi do 185.000,00 zł.
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty lub podmioty, które prowadzą placówki edukacyjne, środowiskowe domy samopomocy, centra i kluby integracji społecznej lub przedsiębiorstwa społeczne.
Obszar C - tworzenie spółdzielni socjalnych osób prawnych.
Dofinansowanie obejmuje część kosztów utworzenia spółdzielni socjalnych w zakresie adaptacji pomieszczeń oraz wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych.
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 78.000,00 zł na każde nowoutworzone stanowisko pracy w spółdzielni socjalnej osób prawnych, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej zatrudnionej na tym stanowisku.
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty, organizacje pozarządowe.
Obszar D - likwidacja barier transportowych.
Dofinansowanie obejmuje część kosztów zakupu lub przystosowania pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych.
Dofinansowaniem objęty jest zakup fabrycznie nowych pojazdów przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych lub przystosowanie posiadanych pojazdów do potrzeb osób niepełnosprawnych (zakup i montaż windy, pojazdu lub innego urządzenia dostosowującego pojazd do przewozu osób niepełnosprawnych).
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być:
a) placówki służce rehabilitacji osób niepełnosprawnych prowadzone przez: organizacje pozarządowe albo jednostki samorządu terytorialnego, (tj. placówki działające co najmniej rok, licząc od daty złożenia wniosku, w której udzielane jest wsparcie osobom niepełnosprawnym świadczone w sposób ciągły, tzn. co najmniej 5 dni w tygodniu, przez co najmniej 10 miesięcy w roku),
b) jednostki prowadzące warsztaty terapii zajęciowej,
c) gminy, które dowożą osoby z niepełnosprawnościami do znajdujących się poza ich terenem placówek służących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON wynosi:
a) do 151.000,00 zł dla samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi, specjalnie przystosowanymi do przewozu osób na wózkach inwalidzkich,
b) do 123.500,00 zł dla pozostałych samochodów osobowych, zwanych dalej „mikrobusami”, które w wersji standardowej są samochodami 9-cio miejscowymi,
c) do 369.000,00 zł dla autobusów.
Obszar E - dofinansowanie wymaganego wkładu własnego w projektach dotyczących aktywizacji i/lub integracji osób niepełnosprawnych.
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 18.500,00 zł na każdą osobę niepełnosprawną, która będzie w sposób stały korzystała z rezultatów projektu, przy czym osoby niepełnosprawne muszą stanowić co najmniej 30% beneficjentów tego projektu.
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe.
Obszar F - tworzenie warsztatów terapii zajęciowej oraz przeciwdziałanie degradacji infrastruktury istniejących warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy lub zakładów aktywności zawodowej.
Maksymalna wysokość dofinansowania ze środków PFRON wynosi do 70% kosztów realizacji projektu nie więcej niż 18.500,00 zł na każde miejsce dla osoby niepełnosprawnej w warsztacie terapii zajęciowej, tworzone w wyniku realizacji programu lub do 80% kosztów realizacji projektu nie więcej niż 201.500,00 zł na remont bądź modernizację przeciwdziałającą degradacji infrastruktury istniejącego warsztatu terapii zajęciowej, środowiskowego domu samopomocy lub zakładu aktywności zawodowej.
Adresatami programu w w/w obszarze mogą być: gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe.
Wnioski w obszarach B, C, D i F programu należy składać do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku, ul. Starodworcowa 8 89-410 Więcbork w terminie do dnia 12 lutego 2025r.
W przypadku obszaru A i E programu projektodawcy składają wnioski bezpośrednio do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddział Kujawsko-Pomorski, ul. Szosa Chełmińska 30 87-100 Toruń. Wnioski w tych obszarach przyjmowane są w trybie ciągłym.
Procedury realizacyjne programu oraz druki wniosków dostępne na stronie internetowej:www.pcprwiecbork.pl.
- autor: Bogusława Szczęsna, data: 2024-12-09
Wyróżnieni statuetką Stalowego Anioła
29 listopada w toruńskim Teatrze Muzycznym marszałek Piotr Całbecki wręczył statuetki Stalowego Anioła tym, którzy swoim zaangażowaniem i działaniami na rzecz pomocy społecznej inspirują i wprowadzają pozytywne zmiany w lokalnych społecznościach. W wydarzeniu uczestniczyła także radna województwa Ewa Kozanecka.
Z terenu Powiatu Sępoleńskiego wyróżnienie otrzymała Pani Monika Winograd, prezes Fundacji „Pozytywna Energia”, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie oraz Zespół pracowników Stowarzyszenia Szansa w Więcborku w osobach Anna Bonk i Aneta Kantak.
- data: 2024-12-06
Galeria zdjęć
- autor: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP , data: 2024-11-29
10-lecia Studia Tańca Natural
1 grudnia 2024 roku w Szkole Podstawowej Nr 1 w Więcborku odbyła się gala z okazji 10-lecia Studia Tańca Natural prowadzonego przez Sandrę Pasiekę i Artura Kozara. Wydarzenie miało charakter oskarowej gali, na której zaprezentowały się wszystkie formacje taneczne oraz tancerze, którzy pod czujnym okiem swoich instruktorów rozwijają swoje talenty.
Burmistrz Więcborka Pan Waldemar Kuszewski również podziękował za promowanie miasta i gminy, a także za pasję i zaangażowanie w wpajanie młodym oraz starszym pokoleniom miłości do tańca. Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, wspólnie z Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Chartem, złożyli gratulacje z okazji jubileuszu. W szczególności docenili oni wpływ, jaki Studio Tańca Natural ma na rozwój kultury w regionie.
- autor: www.wiecbork.pl, data: 2024-12-04
Galeria zdjęć
- autor: www.wiecbork.pl
Awans zawodowy nauczycieli
3 grudnia 2024 roku w gmachu Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbył się egzamin nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Do egzaminu przystąpiły trzy nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sępólnie Krajeńskim (SOSW):
- pani Agnieszka Jankowska,
- pani Justyna Pietraszewska,
- pani Marzena Heyser
Nauczycielki pracują w SOSW oddział Więcbork.
W dniu 04.12.2024 roku, panie odebrały z rąk starosty sępoleńskiego Jarosława Tadycha, „Akt Nadania Stopnia Awansu Zawodowego Nauczyciela Mianowanego”, następnie odbyło się uroczyste ślubowanie. W uroczystości uczestniczyli również:
- wicestarosta sępoleński pan Andrzej Marach,
- dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sępólnie Krajeńskim pan Mariusz Czerwiński,
- wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sępólnie Krajeńskim pani Sylwia Świerczewska- Łaznowska,
- dyrektor Wydziału Edukacji, … pani Lidia Sokulska-Tłok
Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy dydaktycznej i pedagogicznej oraz pomyślności w życiu osobistym.
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-12-05
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-12-04
„Złoty Klucz Przedsiębiorczości” – zapraszamy do składania wniosków
Nagroda Starosty Sępoleńskiego „Złoty Klucz Przedsiębiorczości” została ustanowiona Uchwalą Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Nr 113/287/2014 dnia 9 września 2014 roku.
Celem Nagrody jest prezentacja pozytywnego wizerunku oraz potencjału gospodarczego powiatu sępoleńskiego, promowanie aktywności przedsiębiorców na rynku gospodarczym, postaw proinwestycyjnych i innowacyjnych, a także upowszechnianie pozytywnych wzorców, budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki oraz promocja usług rynku pracy.
Zgłoszenia kandydatur do Nagrody mogą zgłaszać:
- instytucje,
- organizacje gospodarcze i zawodowe,
- stowarzyszenia,
- władze samorządowe gmin powiatu sępoleńskiego,
- radni i zarząd powiatu sępoleńskiego,
- oraz grupy mieszkańców powiatu (co najmniej 10 osób).
Wnioski o przyznanie nagrody można składać do 10 stycznia 2025 roku w sekretariacie Starostwa Powiatowego, ul. Kościuszki 11 (pokój nr 38)
Śmierć bliskiej osoby a prawne formalności - informacja UOKiK
- Śmierć bliskiej osoby wymaga uregulowania jej spraw konsumenckich.
- Formalności po zmarłym obejmują m.in. zamknięcie kont bankowych, umów i zobowiązań finansowych.
- Wyjaśniamy, jak w tej sytuacji uporządkować kwestie prawne i urzędowe.
[Warszawa, 31 października 2024 r.] Śmierć bliskiej osoby to konieczność załatwienia wielu formalności. Pierwszym krokiem jest zawsze uzyskanie aktu zgonu, który wystawia Urząd Stanu Cywilnego. Dokument jest niezbędny do załatwienia wielu spraw np. ubiegania się o zasiłek pogrzebowy z ZUS czy urlop okolicznościowy od pracodawcy. Następnym krokiem może być zamknięcie kont bankowych zmarłego.
Bardzo ważne jest także zakończenie umów z firmami telekomunikacyjnymi, dostawcami energii oraz innymi usługodawcami. W przypadku umów długoterminowych warto sprawdzić, jakie są zasady ich rozwiązania oraz czy istnieją jakiekolwiek zobowiązania finansowe do uregulowania. Nie można zapomnieć o aspektach związanych z dziedziczeniem majątku. W przypadku testamentu niezbędne będzie jego otwarcie oraz realizacja zawartych w nim instrukcji.
Warto pomyśleć o przygotowaniu własnej koperty tzw. na wszelki wypadek. Powinna ona zawierać wszystkie istotne informacje oraz dokumenty, które ułatwią załatwienie spraw po naszej śmierci. Można ją przekazać zaufanej osobie, komuś z rodziny, przyjacielowi, prawnikowi czy lekarzowi.
Zebrane informacje znajdziesz w naszej publikacji (do pobrania poniżej). Mogą być one pomocne w zakończeniu zobowiązań zmarłego oraz załatwieniu urzędowych formalności. Dowiesz się również, jak uzyskać przysługujące świadczenia oraz co warto umieścić w kopercie na wszelki wypadek.
- autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów- Katarzyna Niepiekło- Theil/ UOKiK, data: 2024-12-03
Pliki do pobrania
- autor: Powiatowy Rzecznik Praw Konsumentów- Katarzyna Niepiekło- Theil/ UOKiK, data: 2024-12-03
Spotkanie Kapituły Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego
W dniu 2 grudnia 2024 r. , w biurze Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim odbyło się pierwsze w nowej kadencji spotkanie Kapituły. Kapituła Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego powołana została uchwałą Rady Powiatu Nr XIII/88/2000 z dnia 21 stycznia 2000 roku. W jej skład wchodzą przewodniczący Rad Gmin i Rady Powiatu.
Spotkania Kapituły odbywają się cyklicznie w każdej siedzibie samorządu. Spotkania, oprócz tematyki dotyczącej wpisów do Księgi, poświęcone są wymianie doświadczeń poszczególnych przewodniczących w zakresie formy i stylu kierowania pracami Rad, omawianiu zmian w przepisach ustaw ustrojowych czy finansowych.
W każdym spotkaniu Kapituły uczestniczy Starosta Sępoleński oraz sukcesywnie w siedzibach Gmin Burmistrzowie i Wójt. Są to więc spotkania informacyjne przybliżające dokonania i problemy poszczególnych samorządów.
Działania Kapituły w całej rozciągłości służyły integracji Gmin i Powiatu Sępoleńskiego.
Decyzją Kapituły dokonano już 28 wpisów kandydatów do Księgi Zasłużonych. Zasady wpisu określa dokument: „ Zasady wpisu i przebiegu uroczystości związanej z uchwałą Rady Powiatu ustanowienia Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego” oraz Regulamin typowania i umieszczania osób w KSIĘDZE ZASŁUŻONYCH Powiatu Sępoleńskiego”.
Wpis dotyczy wszystkich mieszkańców Powiatu, którzy w sposób szczególny zasłużyli się w jego tworzeniu, umacnianiu i rozwoju od momentu powstania w 1920 roku. Kandydatów mogą zgłaszać samorządy gmin oraz powiatu, natomiast organem opiniującym jest Komisja Statutowa danego samorządu . Zgłoszenie kandydata w formie wniosku, musi zawierać minimum dwieście podpisów osób pełnoletnich. Decyzja o wpisie poprzedzona jest głosowaniem Kapituły. Głosowanie musi odbyć się przy pełnym składzie, jest tajne i musi być jednogłośne.
W dniu wczorajszym Kapituła analizowała wniosek, który wpłynął od Aleksandra Atamańskiego Radnego Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, a dotyczył wpisania do Księgi Pana Władysława Dobbera. Kapituła przeglądając wniosek stwierdziła, że spełnia on wymogi formalne. W wyniku tajnego głosowania kandydatura Władysława Dobbera została przyjęta jednogłośnie.
W spotkaniu uczestniczyli:
Marek Chart- Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Kraj,;
Andrzej Marach – Wicestarosta Sępoleński;
Anna Łańska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku;
Ryszard Badziński-Przewodniczący Rady Gminy Sośno;
Anna Hałasowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kamieniu Kraj.;
Artur Juhnke - Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Kraj.
- autor: Katarzyna Niepiekło - Theil - Kierownik Biura Rady Powiatu, data: 2024-12-03
Galeria zdjęć
- autor: Katarzyna Niepiekło - Theil - Kierownik Biura Rady Powiatu, data: 2024-12-03
Debata „Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów”
Bezpieczeństwo seniorów to temat niezwykle istotny, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby oszustw, które mogą dotknąć tę wrażliwą grupę społeczną.
Sępoleńscy policjanci zorganizowali wczoraj debatę w miejscowym Centrum Aktywności Społecznej, która miała na celu podniesienie świadomości i ochrony starszych mieszkańców przed oszustami. Przedstawiono też aplikacje Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Policjanci z sępoleńskiej komendy zorganizowali wczoraj (28.11.2024) debatę pod tytułem „Bezpieczeństwo seniorów we współczesnym świecie manipulacji oszustów”. Spotkanie odbyło się w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Krajeńskim. Celem wspólnej dyskusji było uwrażliwienie zebranych osób na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa oraz uświadomienie osobom starszym zagrożeń, które mogą ich spotkać w codziennym życiu.
Coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem bezradność i samotność powoduje, że ludzie starsi są łatwym celem dla grup przestępczych i oszustów. Przestępcy działają w sposób coraz bardziej zuchwały, brutalny i bez żadnych skrupułów. Z tego tez powodu, mundurowi omówili najczęstsze formy przestępczości skierowane do osób starszych, takie jak oszustwa metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, a także zagrożenia związane z Internetem między innymi:
vishing (wyłudzanie danych z wykorzystaniem połączeń głosowych, podszywanie się pod pracowników banków, urzędów lub przedstawicieli handlowych, wyłudzanie kodów BLIK), phising (wyłudzanie osobistych, istotnych danych jak login, hasło, numer kart bankowych, podszywanie się pod instytucje dobrze znane ofiarom – bank, urząd, dostawca usług) smishing (kradzież z wykorzystaniem spreparowanych wiadomości SMS, podszywanie się pod instytucje poprzez edycję pola „nadawca”).
Funkcjonariusze omówili również cechy oszustów, techniki manipulacji i narzędzia wpływu. Udzielili cennych rad, które mogą pomóc uniknąć oszustwa.
Podczas spotkania mundurowi przypomnieli ponadto seniorom o dostępnych narzędziach, które mogą pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa. Zwrócili uwagę na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikację Moja Komenda, które pozwalają na bieżąco monitorować i zgłaszać niepokojące sytuacje. Policjanci zachęcali także do korzystania z lokalnych inicjatyw, takich jak program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, który ma na celu zwiększenie dostępności policji dla mieszkańców oraz poprawę ich bezpieczeństwa.
Debata zakończyła się apelem o czujność i rozwagę, a także podkreśleniem kluczowej roli edukacji w walce z oszustwami.
Powiat Sępoleński na debacie reprezentowała Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-29
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-29
Uwaga! Gęsta mgła!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Gęsta mgła
stopień: 1
prawd. 70%
Przebieg: Miejscami prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić poniżej 200 m.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-12-01 01:00 Do: 2024-12-01 09:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-11-30
STYPENDYŚCI PREZESA RADY MINISTRÓW WYRÓŻNIENI W URZĘDZIE WOJEWÓDZKIM W BYDGOSZCZY
Sapere aude – „odważ się być mądrym”. Pod tym mottem Horacego przebiegła uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Przed samym aktem wręczenia gratulacji głos zabrała Kujawsko-Pomorska Kurator Oświaty – pani Grażyna. Skierowała wiele ciepłych słów do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Dziękowała za postawę godną naśladowania, zaznaczyła też wyraźnie rolę odpowiedzialności i zobowiązania jaka stoi przed stypendystami. Podziękowała jednocześnie nauczycielom, dyrektorom szkół, że wspierają swoich uczniów i dają przestrzeń do rozwijania pasji, poszerzania horyzontów. Skierowała słowa uznania do rodziców, którzy stoją na samym początku tej edukacyjnej drogi, która prowadzi do późniejszego sukcesu.
Uroczystość przebiegła w bardzo dostojnej i miłej atmosferze. Uatrakcyjnieniem spotkania był występ zespołu jazzowego „Felix Jazz Orchestra”, który tworzą studenci specjalności instrumentalistyka jazzowa, kierunku Jazz i muzyka estradowa.
Stypendyści wyróżnieni z naszego powiatu to:
Marta Nowakowska – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim, kl. V, technik budownictwa,
Vanessa Skalska – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, kl. III, technik ekonomista,
Marta Piszczek – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie, kl. II, technik żywienia i usług gastronomicznych,
Maciej Kryza – Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, kl. III profil lingwistyczny,
Radosław Kabat – Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku, kl. II, profil medyczny.
Stypendystom gratulujemy i dziękujemy, że pielęgnują i wprowadzają w życie sentencję Horacego - mają odwagę być mądrymi.
Powiat reprezentowali:
starosta sępoleński – Jarosław Tadych
dyrektor Wydziału Edukacji, ... – Lidia Sokulska-Tłok
oraz
dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku – Mateusz Łański,
dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie – Marian Basa
pedagog Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku– Jacek Grabowski
Galeria zdjęć
Podaruj krew! Wyjątkowa akcja w dniu Świątecznego Jarmarku w Sępólnie
Dnia 25 listopada w gabinecie Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha odbyło się spotkanie w sprawie organizacji zbiórki krwi. O patronat nad tą wyjątkową inicjatywą poprosiły ambasadorki Fundacji Krewniacy – Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi – Pani Katarzyna Velinov oraz Pani Agnieszka Sztandera. W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Sępólna Kraj. – Waldemar Stupałkowski, Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki – Julita Maciaszek oraz Inspektor Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych – Kamila Jabłońska.
Na spotkaniu ustalono, że dobrym terminem i miejscem na zbiórkę krwi będzie Świąteczny Jarmark w Sępólnie Krajeńskim. Zbiórka pod patronatem Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha oraz Burmistrza Sępólna Kraj. – Waldemara Stupałkowskiego rozpocznie się dnia 14 grudnia 2024 roku od godziny 10:00 na targowisku miejskim. Serdecznie zachęcamy do udziału. Jak mówią ambasadorki fundacji: ”To doskonała okazja, by w tej magicznej atmosferze podarować komuś najpiękniejszy prezent – szansę na życie. Oddając krew, możemy wspólnie stworzyć świąteczny cud!”
Kilka kwestii technicznych:
Ze względu na organizację wydarzenia prosimy o wcześniejszą rejestrację telefoniczną, aby można jak lepiej przygotować się na obecność darczyńców.
Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 578522490
Zachęcamy, dołączcie do Krewniaków. Krewniacy to wielomilionowa społeczność gotowa ofiarować cząstkę siebie drugiemu człowiekowi. Krew to cud, który może uratować życie! Każda kropla ma znaczenie.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-27
Plan budowy ścieżek rowerowych i zacieśnienia współpracy
26 listopada 2024 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego w Chojnicach odbyło się spotkanie ze Starostą Chojnickim, którego głównym celem było omówienie założeń współpracy między powiatami, w tym planu budowy ścieżek rowerowych, które połączą oba regiony. Współdziałanie ma na celu nie tylko wspólną realizację inwestycji, ale również zacieśnienie współpracy w innych obszarach. Spotkanie zakończyło się deklaracją obu stron o kontynuacji rozmów i współpracy, które mają doprowadzić do skutecznej realizacji wspólnych celów.
W spotkaniu wzięli udział:
Starosta Chojnicki - Marek Szczepański;
Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych;
Wicestarosta Sępoleński - Andrzej Marach;
Członek Zarządu Powiatu - Aleksander Atamański.
- data: 2024-11-27
Galeria zdjęć
- autor: Starostwo Powiatowe w Chojnicach, data: 2024-11-26
Dzień Pracownika Socjalnego
21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Z tej okazji w dniu 22 listopada Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach, Członkowie Zarządu Powiatu Aleksander Atamański i Jarosław Dera oraz Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Danuta Zalewska i Skarbnik Powiatu Małgorzata Masiłkin wręczyli życzenia i podziękowania oraz przekazali wyrazy uznania za wysiłek i trud pracy na rzecz osób potrzebujących.
Starosta Sępoleński dziękując dyrektorom powiatowych jednostek pomocy społecznej, skierował za ich pośrednictwem podziękowania dla wszystkich pracowników reprezentowanych instytucji. Ponieważ praca socjalna to wielka odpowiedzialność i służba, do której potrzeba niezwykłych ludzi. Niesienie pomocy drugiemu człowiekowi wymaga nie tylko odpowiedniej wiedzy i szczególnych umiejętności, ale przede wszystkim wielkiego serca i niezwykłej odwagi.
W tym szczególnym dniu skierowano podziękowania za zaangażowanie i profesjonalizm, życząc wszystkim pracownikom entuzjazmu i wytrwałości w podejmowaniu nowych wyzwań zawodowych, a także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
W obchodach uczestniczyli:
Dom Pomocy Społecznej im. św. Anny w Kamieniu Krajeńskim
1. Dyrektor – Pan Przemysław Dziubiński
2. Pracownik Socjalny - Joanna Bratz
3. Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego- Pani Grażyna Beling-Milszewska
Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Kr.
1. Dyrektor- s. Sylwia Blok
2. Główna Księgowa- Pani Dagmara Orzech
3. Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego- Pani Ewa Tkaczyńska
Dom Pomocy Społecznej w Suchorączku
1. Dyrektor- Pani Justyna Krzysztofek
2. Kierownik Działu Administracji – Pani Katarzyna Grochowska
3. Kierownik Działu Terapeutyczno-Opiekuńczego- Pani Justyna Majzon-Paradowska
4. Kierownik Działu Gospodarczego – Pani Izabela Białczyk
Centrum Administracyjne Domów dla Dzieci w Więcborku
1. Dyrektor- Pani Beata Lida
2. Główny Księgowy- Pani Ewa Tomasz
3. Koordynator Domu dla Dzieci Nr 1 w Więcborku- Pani Ewa Tybura
4. Koordynator Domu dla Dzieci Nr 2 w Więcborku- Pani Kinga Łącka
5. Koordynator Domu dla Dzieci Nr 3 w Małej Cerkwicy- Pani Dorota Aniśko
6. Koordynator Domu dla Dzieci Nr 4 w Małej Cerkwicy- Pani Kamila Hoppe
Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Dorośli-Dzieciom” w Sępólnie Kr.
1. Księgowa- Pani Joanna Romanowska
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku
1. Dyrektor- Pani Elżbieta Maziarz-Rudnik
2. Główny Księgowy, Kierownik Działu Finansowo-Księgowego- Pani Lucyna Rach
3. Kierownik Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym- Pani Bogusława Szczęsna
4. Kierownik Działu Pomocy Rodzinie- Pani Karolina Kraszewska
5. Przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – Pani Ewa Świerczewska-Borowiak
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku
1. Dyrektor – Hanna Półgęsek.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sośnie
1. Dyrektor – Aleksandra Wojas-Stryszyk.
Centrum Usług Społecznych w Sępólnie Krajeńskim
1. Pracownik Socjalny – Katarzyna Hojda
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-11-22
Podsumowanie remontów dróg wykonanych w 2024 roku
20 listopada w Pałacu w Komierowie odbyło się uroczyste podsumowanie remontów, modernizacji i przebudowy dróg publicznych należących do powiatu sępoleńskiego wykonanych w 2024 r.
W ostatnich latach, a już w 2024 r. wyjątkowo wyraźnie widać ogromną, pozytywna zmianę, jaka zaszła w obszarze poprawy stanu dróg kategorii powiatowej. Na skutek remontów, modernizacji czy przebudowy, zupełnie nowe oblicze zyskało 20 dróg kategorii powiatowej o łącznym kilometrażu blisko 21 km. Udało się to m.in. dzięki modelowej współpracy wszystkich samorządów z naszego terenu, wsparciu finansowemu pochodzącemu z budżetu państwa i Lasów Państwowych.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonano na moście na rzece Sępolence w ciągu drogi powiatowej relacji Przepałkowo-Komierowo.
Spotkanie było okazją do złożenia przez Starostę Sępoleńskiego Jarosława Tadycha podziękowań dla władz Gminy Sępólno Krajeńskie, Gminy Więcbork, Gminy Kamień Krajeński oraz Gminy Sośno za wspieranie (nie tylko finansowe) inwestycji wykonywanych na terenie powiatu. Dzięki współdziałaniu jesteśmy w stanie dokładniej wytypować obszary, które wymagają interwencji. Starosta w imieniu Zarządu i Rady Powiatu podziękował również naszym partnerom z Nadleśnictwa Runowo i Lutówko, którzy w ostatnich latach mają ogromny wkład w inwestycje drogowe. Żadna z zakończonych inwestycji nie udałaby się gdyby nie przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się złożyć oferty w przetargach i podjąć się prac budowlanych. Szczególne podziękowania wszyscy obecni skierowali do Dyrektora Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim Edwina Eckerta, którego wiedza, zaangażowanie i profesjonalizm są na najwyższym poziomie i który od lat jest motorem napędowym pozytywnych zmian w drogowym krajobrazie. Dyrektor podsumował 2024 rok bardzo obszerną i szczegółową prezentacją, podczas której wszyscy zebrani mogli przekonać się jakie zadania zostały zrealizowane i jakie są tego efekty na terenie każdej z 4 gmin.
W spotkaniu udział wzięli:
- Starosta Sępoleński Jarosław Tadych;
- Przewodniczący rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Marek Chart;
- Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach;
- Członek Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Aleksander Atamański;
- Członek Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Jarosław Dera;
- Radny Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Tomasz Fifielski;
- Burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski;
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim Artur Juhnke;
- Burmistrz Więcborka Waldemar Kuszewski;
- Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku Beata Lida;
- Burmistrz Kamienia Krajeńskiego Natalia Marciniak;
- Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kamieniu Krajeńskim Kazimierz Warylak;
- Wójt Gminy Sośno Piotr Dobrzański;
- Przewodniczący Rady Gminy Sośno Ryszard Badziński;
- Skarbnik Powiatu Małgorzata Masiłkin;
- Dyrektor Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim Edwin Eckert;
- Dyrektor Wydziału Architektury (…) Tomasz Bondarczyk;
- Główna Specjalistka w Zarządzie Drogowym w Sępólnie Krajeńskim Olga Eckert-Gappa;
- inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych Starostwa Powiatowego Dorota Szymańczak;
- inspektor Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego Wojciech Bilski;
- Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutówko Wioletta Sieg;
- Sekretarz Nadleśnictwa Lutówko Daniel Zbilski;
- Główny Księgowy Nadleśnictwa Lutówko Michał Turzyński;
- Główna Księgowa Nadleśnictwa Runowo Maria Krzyżanowska;
- Specjalista służby leśnej ds. administracyjnych Marcina Paszylk;
- Komplementariusz spółki Marbruk Marcin Kwiatkowski;
- Prezes Zarządu spółki Redon Nakło Andrzej Trudziński;
- właściciel firmy PHU Rafał Szymczak;
- pełnomocnik spółki Pol-Dróg Drawsko Pomorskie Klaudiusz Masel;
- właściciel firmy LZ Projekt Lotar Ziomek;
- przedstawiciele mediów.
- autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2024-11-21
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-11-20
Spotkanie partnerskie
Dnia 20 listopada w Centrum Aktywności Społecznej w Sępólnie Kraj. odbyło się spotkanie organizowane w ramach rozwoju partnerskiej współpracy w związku z realizacją projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Sępólno Krajeńskie”. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Sępólnie Kraj. Podczas spotkania dokonano podsumowania dotychczas podjętych działań przez CUS. Ponadto zaproszeni goście po poznaniu planów dalszego rozwoju, wyrażali chęci dalszej współpracy.
Całkowita wartość projektu: 7 320 507,17 zł
Kwota dofinansowania: 6 953 201,69 zł zł
Wkład własny: 367 305,48 zł
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-21
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-20
„ISKRY NIEPODLEGŁEJ” Z WIZYTĄ W POWIECIE SĘPOLEŃSKIM
W dniach 15-17 listopada 2024 roku gościliśmy w Sępólnie Krajeńskim niezwykłe widowisko multimedialne „Iskry Niepodległej”. Było to możliwe dzięki współpracy powiatu sępoleńskiego z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie.
„Iskry Niepodległej” to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa”, która dzięki swojemu kosmicznemu wyglądowi, elementom interaktywnym i cyfrowemu narratorowi przeniosła odwiedzających w zupełnie inny świat. Spektakl poruszał kwestie energii, zdobyczy techniki, solidarności społecznej, eksploracji Ziemi i kosmosu. Popularyzował sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców czy społeczników. Bohaterowie, to osoby, których działalność zmieniła naszą codzienność; czy to przez odkrycia naukowe, z których korzystamy każdego dnia, czy to przesuwając granice znanych możliwości ludzkiego ciała w drodze na szczyt. Każda postać to prawdziwa Iskra Niepodległej, która przekuwając potencjał na działanie inspiruje innych. Całość widowiska uzupełniły cenne eksponaty: prototypy kamizelki kuloodpornej, chwytaka antropomorficznego do przechwytywania satelitów, a także najważniejsze odznaczenia państwowe oraz wygenerować można było własne iskry.
Zapewne niecodzienna forma przekazu trafiła do różnych grup odbiorców. W piątek uczestniczyły w tym niecodziennym wydarzeniu szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z terenu naszego powiatu. Dzięki innowacyjnej technologii, specjalnym wykreowanym grafikom, jak i nowoczesnemu wyglądowi pozostaną na długo w pamięci młodzieży.
„Iskry” przez trzy dni spotkały się z pozytywnym odzewem i dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego powiatu. Odbiorcami spektaklu były 442 osoby.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Centrum Sportu i Rekreacji w Sępolnie Krajeńskim za udostępnienie placu pod naczepę. Podziękowania kierujemy również do Burmistrza Sępólna Krajeńskiego za włączenie się do współorganizacji przedsięwzięcia. Podziękowania należą się także załodze „ Iskier Niepodległej”, którzy byli z nami, za ich zaangażowanie i profesjonalizm.
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-11-19
Galeria zdjęć
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-11-19
Posiedzenie Konwentu Powiatu Sępoleńskiego
18 listopada w Centrum Aktywności Społecznej w Więcborku odbyło się kolejne posiedzenie Konwentu Powiatu Sępoleńskiego – platformy współpracy i wymiany informacji władz 5 samorządów z naszego terenu.
Pierwszy punkt obrad to wystąpienie gościa specjalnego, Prezesa Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia SALUTARIS, Andrzeja Potoczka. Pan Prezes wraz z Kierownik Biura panią Sandrą Borys-Wysocką przedstawili informację o działalności Stowarzyszenia, którego powiat sępoleński i trzy gminy z naszego terenu są członkami. Stowarzyszenie od lat wspiera samorządy, na terenie których wystąpiło np. zdarzenie losowe takie jak pożar, powódź czy nawałnica. Przedstawiona informacja zawierała zakres działalności stowarzyszenia, możliwości uzyskania wsparcia oraz wysokość środków finansowych, które trafiły w latach ubiegłych do podmiotów będących w potrzebie. Warto przypomnieć, że w ostatnio dzięki wsparciu Stowarzyszenia SALUTARIS np. do Szpitala Powiatowego w Więcborku trafiło urządzenie do sprzątania i konserwacji, a do Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Sępólno Krajeńskie specjalistyczne motopompy o wysokiej wydajności.
Kolejny punkt posiedzenia dotyczył ostatecznego ustalenia kształtu linii autobusowych kursujących na terenie powiatu sępoleńskiego. Dyrektor Wydziału Komunikacji Artur Juhnke szczegółowo przedstawił przebieg 14 obecnie działających linii oraz wypracowany we współpracy z każdym samorządem zmodyfikowany wniosek planowany do złożenia w konkursie organizowanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Ze szczegółami każdego z kursów można zapoznać się stronie internetowej powiatu sępoleńskiego, każdej z gmin oraz na przystankach autobusowych.
W dalszej kolejności Starosta Sępoleński Jarosław Tadych krótko omówił organizację najbliższych Stołów Wigilijnych, które w tym roku odbędą się 14 grudnia w Więcborku oraz innych planowanych w 2025 r. imprez okolicznościowych.
W spotkaniu udział wzięli:
- Andrzej Potoczek – Prezes Zarządu Stowarzyszenia SALUTARIS;
- Sandra Borys-Wysocka – Kierownik Biura Stowarzyszenia SALUTARIS;
- Jarosław Tadych – Starosta Sępoleński;
- Andrzej Marach – Wicestarosta Sępoleński;
- Marek Chart – Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim;
- Waldemar Kuszewski – Burmistrz Więcborka;
- Anna Łańska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku;
- Waldemar Stupałkowski – Burmistrz Sępólna Krajeńskiego;
- Artur Juhnke – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim/Dyrektor Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim;
- Natalia Marciniak – Burmistrz Kamienia Krajeńskiego;
- Piotr Dobrzański – Wójt Gminy Sośno;
- Ryszard Badziński – Przewodniczący Rady Gminy Sośno;
- Dorota Szymańczak – inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych w Starostwie Powiatowym w Sępólnie Krajeńskim.
- autor: Dorota Szymańczak - inspektor ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2024-11-19
Galeria zdjęć
- autor: Dorota Szymańczak - Stanowisko ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2024-11-18
Światowy Dzień Seniora w Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów
Dnia 14 listopada 2024 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów – Weterani Pracy Oddział Miejski w Sępólnie Krajeńskim w ramach obchodów Światowego Dnia Seniora. Organizatorem spotkania był Zarząd w/w Stowarzyszenia z Panem Kazimierzem Barabasem na czele. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i uczestniczyło w nim ok. 30 seniorów z terenu gminy Sępólno Krajeńskie. W trakcie spotkania Dyrektor Biura Poseł Na Sejm Iwony Kozłowskiej przedstawiła seniorom szczegółowe informacje i wyjaśnienia dotyczące możliwości uzyskania tzw. renty wdowiej. Od 1 stycznia 2025 roku będzie można składać wnioski o rentę wdowią. Wniosek (ERWD) będzie dostępny na stronie internetowej ZUS-u i w każdej placówce Zakładu. Prawo do renty wdowiej zostanie przyznane na wniosek od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku. W trakcie spotkania seniorzy mieli okazję skosztować słodkości oraz pysznej kawki. Seniorów swą obecnością zaszczycili Burmistrz Sępólna Kraj. – Waldemar Stupałkowski, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej – Robert Czerechowski oraz w zastępstwie Starosty Sępoleńskiego Inspektor Zarządzania Kryzysowego – Kamila Jabłońska. Spotkanie było wspaniałą okazją do przekazania kwiatów przez przedstawicieli samorządów dla małżeństwa (członków stowarzyszenia) z 67 letnim stażem małżeńskim z okazji ich Jubileuszu oraz złożenie życzeń zdrowia i wszelkiej pomyślności dla wszystkich seniorów z okazji ich święta.
- autor: Kamila Jabłońska
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego, data: 2024-11-18
16. posiedzenie Zarządu Powiatu
15 listopada 2024 roku w gabinecie Staorsty Sępoleńskiego odbyło się 16. posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. Posiedzenie odbyło się zgodnie z porządkiem obrad.
1. Otwarcie posiedzenia i przedstawienie porządku obrad.
2. Podjęcie uchwały w sprawie:
- zaopiniowania projektu uchwały w sprawie zaliczenia dróg na terenie Gminy Sępólno Krajeńskie do kategorii dróg gminnych;
- rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na powierzenie realizacji zadania publicznego pod nazwą „Prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej, świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej na terenie powiatu sępoleńskiego w 2025 r.”;
- zatwierdzenia projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego na lata 2025-2032;
- zatwierdzenia projektu budżetu Powiatu Sępoleńskiego na 2025 rok;
3. Sprawy wniesione.
4. Wolnewnioski.
5. Zakończenie.
- data: 2024-11-15
Uwaga! Zmiana terminu wykonania oprysku odstraszającego dziki!
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sępólnie Kraj. informuje, iż kolejny oprysk - wykonanie bariery zapachowej ograniczającej migracje dzików
na zachodniej granicy powiatu sępoleńskiego ze względu na złe warunki atmosferyczne (prognozowane silne opady deszczu) zostanie wykonany w piątek 22.11.2024r.
- autor: Powiatowa Lekarz Weterynarii w Sępólnie Kraj. - Małgorzata Majewska, data: 2024-11-18
106. rocznica odzyskania niepodległości w Więcborku
11 listopada 2024 roku w Więcborku odbyły się obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia miasto wypełniło się narodowymi barwami. Tradycyjny przemarsz otworzyli jeźdźcy na koniach, ubrani w stroje z epoki, co nadało wydarzeniu szczególny charakter i przeniosło uczestników w historyczne realia sprzed ponad wieku. Ich obecność przypomniała zebranym o bohaterstwie przodków, którzy walczyli o wolność i niezależność kraju.
Za konnymi dumnie maszerowała Więcborska Orkiestra Dęta bod batutą Pana Dariusza Sobieralskiego, następnie uczniowie klasy mundurowej dumnie niosąc symbol polskiej tradycji i tożsamości – Flagę Polski, harcerze i zuchy – reprezentujący młodzież, która pielęgnuje wartości patriotyzmu i wspólnoty. Ich obecność była i jest świadectwem, że młode pokolenie podtrzymuje patriotyczne wartości i chętnie angażuje się w życie społeczne i obywatelskie. Tuż za nimi podążały Poczty Sztandarowe, liczne delegacje i Mieszkańcy miasta i gminy Więcbork.
W imieniu Powiatu Sępoleńskiego wiązanki pod Pomnikiem Orła Białego złożyli:
Andrzej Marach – Wicestarosta Sępoleński
Tomasz Fifielski – radny Rady Powiatu Sępoleńskiego
Paweł Toczko – radny Rady Powiatu Sępoleńskiego
- autor: www.wiecbork.pl
Galeria zdjęć
106. rocznica odzyskania niepodległości w Sośnie
11 listopada 2024 roku w Sośnie odbyły się obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia przedstawiciele lokalnych władz złożyli wiązanki kwiatów przy Pomniku Wdzięczności w Sośnie
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Radny Rady Powiatu Krzysztof Wilgosiewicz oraz Radna Rady Powiatu Iwona Sikorska.
Galeria zdjęć
- autor: UG Sośno, data: 2024-11-11
106. rocznica odzyskania niepodległości w Sępólnie Krajeńskim
- autor: www.gmina-sepolno.pl, data: 2024-11-12
Galeria zdjęć
- autor: Marcin Jarski - Urząd Miejski w Sępólnie Krajeńskim, data: 2024-11-11
Konferencja Podsumowująca Ćwiczenie Obronne Wisła-24
Dnia 7 listopada 2024 roku o 9:00 na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się Konferencja Podsumowująca ćwiczenie obronne Wisła-24.
Celem Konferencji było przedstawienie i przeanalizowanie przez uczestników ćwiczenia wypracowanych wniosków i spostrzeżeń z przeprowadzonych działań na terenie Powiatu Sępoleńskiego wraz z szczegółową analizą epizodu praktycznego, który miał miejsce 17 października 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj. Konferencja była także okazją do zapoznania się z materiałem filmowym zrealizowanym na potrzeby ćwiczenia, który to film będzie stanowił materiał dydaktyczny dla wszystkich jednostek gminnych i powiatowych ze szczególnym uwzględnieniem jednostek oświatowych.
W konferencji podsumowującej udział wzięli:
- Jerzy Gawęda - Kierownik Oddziału Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego;
- Piotr Kozłowski – Inspektor Oddziału Spraw Obronnych i Obrony Cywilnej Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego;
- Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
- Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
- Marcin Szulczyk - Komendant Powiatowy Policji;
- Arkadiusz Sontowski – Specjalista WP i RD Komendy Powiatowej Policji;
- Mateusz Majewski – Asystent WP i RD Komendy Powiatowej Policji;
- Wiesław Szczepanik – Z-ca Naczelnika WP i RD Komendy Powiatowej Policji;
- Maciej Suchomski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej;
- Michał Humerski – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj.;
- Natalia Marciniak - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego;
- Waldemar Stupałkowski- Burmistrz Sępólna Krajeńskiego;
- Waldemar Kuszewski- Burmistrz Więcborka;
- Adam Ostrowski – Z-ca Wójta Sośna;
- Piotr Sałasiński - Inspektor ds. OC, Spraw Wojskowych i P. Poż.
- Maciej Steckiewicz - Inspektor Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
- Elżbieta Basińska – Czachor - Inspektor ds. Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i OC
- Magdalena Starzecka - Inspektor ds. Spraw Obronnych (…)
- Kamila Jabłońska - Inspektor ds. zarządzania Kryzysowego (…);
- Artur Juhnke – Kierownik Stałego dyżuru w Sępólnie Kraj.;
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-08
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-11-07
Posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego
Dnia 7 listopada 2024 roku o godz. 11:00 na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego. Zgodnie z planowanym porządkiem obrad Komendant Powiatowy Policji – Marcin Szulczyk przedstawił Informację o stanie bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu sępoleńskiego za 8 miesięcy 2024 roku. Następnie Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim – Maciej Suchomski przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa pożarowego na terenie powiatu sępoleńskiego za 8 miesięcy 2024 roku;
W posiedzeniu Komisji udział wzięli:
- Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
- Wicestarosta – Andrzej Marach;
- Jarosław Dera - Radny Rady Powiatu;
- Krzysztof Wilgosiewicz - Radny Rady Powiatu;
- Marcin Szulczyk - Komendant Powiatowy Policji;
- Wiesław Szymańczak – w z. Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego;
- Maciej Suchomski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej;
- Natalia Marciniak - Burmistrz Kamienia Krajeńskiego;
- Waldemar Stupałkowski- Burmistrz Sępólna Krajeńskiego;
- Waldemar Kuszewski- Burmistrz Więcborka;
- Piotr Dobrzański - Wójt Sośna;
- Piotr Sałasiński - Inspektor ds. OC, Spraw Wojskowych i P. Poż.
- Maciej Steckiewicz - Inspektor Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych
- Kamila Jabłońska - Inspektor ds. zarządzania Kryzysowego;
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-08
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-11-07
Spotkanie członków izby rolniczej
W dniu 6 listopada br., na zaproszenie przewodniczącego Rady Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej – pana Stanisława Drogoś w Kamieniu Krajeńskim, odbyło się spotkanie członków izby rolniczej. W spotkaniu uczestniczyli samorządowcy z terenu powiatu sępoleńskiego oraz pan Paweł Toczko, który oprócz tego ze jest radnym powiatowym jest też myśliwym oraz członkiem Kujawsko-Pomorskiego Zespołu Doradczego ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan Toczko bardzo ciekawie i wyczerpująco przedstawił informację planowanych zmianach ustawy prawo łowieckie. W trakcie dyskusji poruszane były również tematy związane z odstrzałem dzików, szkód łowieckich, zagrożeniem jakie stwarzają wilki, możliwością pozyskania środków na zadania z zakresu małej retencji oraz szeroko rozumianych problemów mieszkańców wsi i rolników związanych z przygotowywanymi zmianami w prawie (np. hałas, odory, utrzymanie zwierząt itp.). Wypracowano również stanowisko Rady Powiatowej w sprawie uwag do procedowanych zmian prawa łowieckiego.
- autor: Barbara Wiśniewska - Dyrektor Wydziału Rolnictwa (...), data: 2024-11-07
Uwaga! Gęsta mgła!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Gęsta mgła
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m. Na obszarach występowania temperatury powietrza poniżej 0°C, wilgoć zawarta w powietrzu może zamarzać, lokalnie powodując śliskość dróg.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-11-07 20:00 Do: 2024-11-08 09:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-11-07
Uwaga! Gęsta mgła!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Gęsta mgła
stopień: 1
prawd. 75%
Przebieg: Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-11-06
Uwaga! Gęsta mgła!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Gęsta mgła
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność miejscami wyniesie poniżej 200 m. Lokalnie mgły mogą osadzać szadź.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-11-05 19:00 Do: 2024-11-06 11:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-11-05
INFORMACJA - SPORT, KULTURA, REKREACJA I TURYSTYKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH, SPRZĘT REHABILITACYJNY-INSTYTUCJE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Więcborku informuje, że 30 listopada 2024r. upływa termin składania wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w 2025r. w zakresie:
1) organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki na rzecz osób niepełnosprawnych.
O dofinansowanie w w/w zakresie mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
- prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej dwóch lat przed dniem złożenia wniosku,
- udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
- udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
2) zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.
O dofinansowanie w zakresie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny mogą ubiegać się: jeden raz w roku - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli prowadzą działalność związaną z rehabilitacją osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej dwóch lat przed dniem złożenia wniosku oraz udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków Funduszu.
Wnioski o dofinansowanie w w/w zakresie należy składać drogą elektroniczną, za pośrednictwem Systemu SOW. Darmowy System SOW (https://sow.pfron.org.pl) dostępny jest 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Jedyne, co jest potrzebne to:
dostęp do Internetu,
aktywne konto w Systemie SOW,
posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego,
lub w wersji papierowej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kr. z siedzibą w Więcborku, ul. Starodworcowa 8, 89-410 Więcbork.
Obowiązujące druki wniosków dostępne są na stronie internetowej www.pcprwiecbork.pl
Szczegółowe informacje na temat możliwości otrzymania dofinansowań można uzyskać pod numerem telefonu: (52) 389-85-01.
Konferencja z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego
Galeria zdjęć
„ISKRY NIEPODLEGŁEJ” mobilne widowisko z wizytą w Sępólnie Krajeńskim
„ Iskry Niepodległej” to wyjątkowe widowisko Biura „Niepodległa" o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce.
Powiat sępoleński przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Gminą Sępólno Krajeńskie organizuje w dniach 15-17 listopada br. w Sępólnie Krajeńskim mobilny spektakl „Iskry Niepodległej”.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu sępoleńskiego do wzięcia udziału w pokazach:
miejsce pokazów:
Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim, ul. Chojnicka 19
harmonogram:
15 listopada br. od godziny 9.00 do godziny 17.00 ( od godz. 9.00 do 15.00 szkoły)
16 listopada br. od godziny 9.00 do godziny 17.00
17 listopada od godziny 9.00 do godziny 15.00.
Pokazy organizowane są, co 30-minut, bezpłatnie. „Iskry Niepodległej” posiadają udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Przed wejściem na spektakl prosimy o zapoznanie się z regulaminem korzystania z naczepy „Iskry Niepodległej”.
Dodatkowe informacje: https://iskryniepodleglej.pl/
REGULAMIN KORZYSTANIA Z NACZEPY EKSPOZYCYJNEJ „ISKRY NIEPODLEGŁEJ”
VIII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
24 października 2024 roku o godz. 9:00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego odbyła się VIII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. Sesja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.
1. Otwarcie sesji:
2. Informacja nt. realizacji remontów dróg wojewódzkich na terenie powiatu sępoleńskiego oraz plany w tym zakresie na 2025 r.
3. Przyjęcie protokołu z obrad VII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
4. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.
5. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
6. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
7. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
8. Informacja na temat analizy oświadczeń majątkowych radnych i pracowników Starostwa.
9. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za rok 2023 r. Informacja w zakresie wyników naboru na rok szkolny 2024/2025.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:
- Programu współpracy powiatu sępoleńskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025,
- zmiany uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem zarządzającym jest Powiat Sępoleński oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków,
- zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2024 rok,
- zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego na lata 2024-2032,
- rozpatrzenia wniosku z dnia 9 września 2024 r. w sprawie zbadania nieracjonalnego gospodarowania mieniem publicznym.
11. Wnioski i oświadczenia radnych.
12. Zakończenie obrad.
Galeria zdjęć
Podsumowanie projektu Zielone Serce Krajny
23 października 2024 roku w Domu Kultury w Więcborku odbyło się podsumowanie projektu „Zielone Serce Krajny”, projektu mającego na celu zwiększenie dostępności AED w przestrzeni publicznej.
Efektem projektu jest z zakupu defibrylatorów AED w każdym z oddziałów Banku Spółdzielczego w Więcborku. Zamontowano zewnętrzne kapsuły z tymi urządzeniami, które są dostępne dla mieszkańców przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Zakup defibrylatorów AED został sfinansowany przez Bank Spółdzielczy w Więcborku i został zrealizowany przy współpracy z Zarządem Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sępólnie Krajeńskim i programem Pierwszy Ratownik.
W podsumowaniu projektu brał udział Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.
Galeria zdjęć
- autor: Artur Cetnarski
Inauguracja Roku Akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
24 października 2024 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kamieniu Krajeńskim odbyła się Uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kamieniu Krajeńskim.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Członek Zarządu Powiatu Aleksander Atamański.
- data: 2024-10-29
"Sztuka kulinarna i kultura ludowa gmin województwa kujawsko-pomorskiego"
19 października 2024 roku w Ośrodku Kultury w Lutowie odbyło się XV spotkanie integracyjne "Sztuka kulinarna i kultura ludowa gmin województwa kujawsko-pomorskiego".
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Przewodniczacy Rady Powiatu Marek Chart oraz Członek Zarządu Powiatu Jarosław Dera.
Galeria zdjęć
Uwaga! Rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wprowadzające zakaz wypuszczania drobiu na wolny wybieg!
Rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w sprawie zarządzenia środków podejmowanych w związku z ryzykiem wystapienia wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie min. powiatu sępoleńskiego.
Uwaga! Rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego wprowadza zakaz wypuszczania drobiu na wolny wybieg na ternach powiatow wymienionych w rozporzadzeniu, w tym min. na terenie Powiatu Sępoleńskiego.
Rozporządzenie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego dotyczące ptasiej grypy
20 lecie Szpitala Powiatowego w Więcborku
25 października 2024 roku w Sali Widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku odbyła się uroczystość z okazji 20 – lecia NOVUM-MED Sp. z o.o. w Więcborku. Zarząd Spółki zorganizował uroczystość, która była okazją do wręczenia okolicznościowych medali oraz uhonorowania medalami Prezedenta RP. Swą obecnością zaszczycili: Poseł na Sejm RP – Iwona Kozłowska oraz II Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski - Michał Koniuch.
Uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń Prezydenta RP.
Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Prezes Stowarzyszenia Szpital Wspólnym Dobrem - Pani Danuta Bonk.
Medalem Złotym za długoletnią służbę odznaczono: Hanna Bujewska, Ewa Buława, Teresa Dobrowolska, Ewa Dorosz, Benedykt Górecki, Katarzyna Ihma-Drozdowska, Janusz Lemańczyk, Iwona Nelke, Zofia Ornass, Justyna Szmidt.
Medalem Srebrnym za długoletnią służbę odznaczono: Dariusz Wiśniewski
W uroczystości uczestniczyli min. przedstawiciele lokalnych samorządów w osobach:
Przewodniczacy Rady Powiatu - Marek Chart;
Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych;
Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
Skarbnik Powiatu - Małgorzata Masiłkin;
Członkowie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w osobach: Aleksander Atamański, Jarosław Dera;
Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Artur Juhnke;
Wiceburmistrz Kamienia Krajeńskiego – Marta Husarek;
Burmistrz Więcborka - Waldemar Kuszewski;
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Więcborku – Anna Łańska;
Wójt Gminy Sośno - Piotr Dobrzański;
Przewodniczący Rady Gminy Sośno – Ryszard Badziński;
Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Powiatu - Danuta Zalewska;
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Powiatu - Tomasz Fifielski;
Radni Powiatu Sępoleńskiego - Iwona Sikorska, Krzysztof Wilgosiewicz, Andrzej Chatłas, Paweł Toczko, Kacper Sosnowski
oraz Rada Nadzorcza Szpitala pod Przewodnictwem Grzegorza Szlezera,
a także przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej i Nadleśnictw.
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska, data: 2024-10-25
Nowy Komendant Społecznej Straży Rybackiej
W dniu 22 października br.,Starosta Sępoleński - pan Jarosław Tadych wręczył panu Tomaszowi Odejewskiemu z Więcborka, powołanie na stanowisko Komendanta Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Sępoleńskiego.
Powołanie nowego Komendanta SSR związane było z rezygnacją pana Pawła Kamińskiego, który piastował tą funkcję od przeszło 20 lat.
Kandydatura pana Tonmasza Odejewskiego uzyskała aprobatę lokalnego środowiska wędkarskiego oraz została pozytywnie zaopiniowana przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Rybackiej w Bydgoszczy.
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski
Zmarł ks. prałat Henryk Lesner
W wieku 75 lat zmarł ks. prałat Henryk Lesner, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej, który przez dwadzieścia lat pełnił funkcję proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim. O jego śmierci poinformowała 24 października w godzinach wieczornych Diecezja Bydgoska. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie !
Konwent Powiatu Sępoleńskiego
Dnia 23 października br. w Urzędzie Miejskim w Więcborku odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatu Sępoleńskiego. Tematem spotkania było omówienie bieżącej problematyki samorządowej w naszym powiecie, w tym m.in.:
- Plany dotyczące transportu zbiorowego na 2025 rok;
- Zgłoszenia i pozwolenia na budowę wynikające z prawa budowlanego;
- Informacja nt. czasowego zawieszenia działalności leczniczej w zakresie działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego oraz Oddziału Noworodkowego Novum Med. Sp. z o.o. w Więcborku;
- Sprawy wniesione;
- Zakończenie.
W spotkaniu uczestniczyli:
Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych;
Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim – Artur Juhnke;
Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Natalia Marciniak;
Burmistrz Więcborka - Waldemar Kuszewski;
Wójt Gminy Sośno - Piotr Dobrzański
Dyrektor Wydziału Architektury, Budownictwa i Rozwoju – Tomasz Bondarczyk;
Prezes Szpitala Powiatowego w Więcborku – Bożena Pieczka.
Galeria zdjęć
Informacja dla Pacjentek Szpitala Powiatowego w Więcborku
Informacja dla Pacjentek o czasowym zaprzestaniu działalności Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Noworodkowego Szpitala Powiatowego w Więcborku
- autor: nadesłane - NOVUM-MED Sp. z o.o. prowadząca Szpital Powiatowy im dr Adama Gacy i dr Józefa Łaskiego NZOZ w Więcborku, data: 2024-10-24
Uwaga! Gęsta mgła!
ostrzeżenie meteorologiczne:Gęsta mgła
stopień: 1
prawd. 70%
Przebieg: Prognozuje się lokalnie gęste mgły, w zasięgu których widzialność może miejscami wynosić poniżej 200 m.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-10-23 23:00 Do: 2024-10-24 09:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-10-23
Ćwiczenie obronne Wisła-24
W dniach 16 i 17 października 2024 r. na terenie powiatu sępoleńskiego odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Wisła 24”. Były to duże dwudniowe ćwiczenia Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wybranych Starostw Powiatowych oraz Urzędów Miast i Gmin z terenu Województwa.
Ćwiczenia miały na celu doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi województwa kujawsko-pomorskiego w sytuacjach zagrożenia oraz zgrywanie elementów systemu kierowania.
W powiecie sępoleńskim Starostwo Powiatowe oraz wszystkie Urzędy Miast i Gmin w ramach ćwiczeń zrealizowały następujące zadania:
Już pierwszego dnia rozwinęły i prowadziły system stałych dyżurów, poinformowały wszystkie jednostki podległe o wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP a także oprócz zadań merytorycznych, które w ramach ćwiczeń przekazał Urząd Wojewódzki, gminy zrealizowały w formie aplikacyjnej ewakuację wybranej jednostki oświatowej gminnej.
Stały dyżur Starosty Sępoleńskiego natomiast przećwiczył zadanie związanie z HNS - Wsparcie przez państwo-gospodarza – (Host Nation Support).
Drugiego dnia ćwiczenie praktyczne realizowano na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj.
Uzbrojony napastnik wtargnął do szkoły, wziął zakładników i zabarykadował się w jednym z pomieszczeń na terenie obiektu – takie zgłoszenie otrzymał dyżurny sępoleńskiej komendy. Na szczęście to tylko ćwiczenia, które miały na celu sprawdzenia jak współdziałają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo obywateli w sytuacji zagrożenia atakiem terrorystycznym.
W czwartek (17.10.2024) o godzinie 9:00 dyżurny sępoleńskiej Policji otrzymał zgłoszenie o ataku terrorysty na terenie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim. Z informacji przekazanych dyżurnemu wynikało, że uzbrojony dywersant wpada do szkoły, bierze zakładników, a następnie barykaduje się z częścią z nich w jednym z pomieszczeń. Kilkoro zakładników zostało rannych. Na miejscu pojawiają się policjanci, którzy potwierdzają informacje uzyskana od dyrektora szkoły o ataku sabotażysty. Dyżurny natychmiast powiadamia odpowiednie służby i instytucje o zagrożeniu terrorystyczny. Patrole policyjne blokują drogi znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej są w gotowości do udzielenia pomocy poszkodowanym, a także pomocy przy ewakuacji szkoły.
Na miejscu pojawia się Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji, którego zadaniem będzie wyeliminowanie napastnika oraz odbicie uwięzionych osób. Akcji towarzyszą huki i wystrzały z broni. Napastnik zostaje obezwładniony. W trakcie działań okazuje się, że dywersant podkłada na terenie szkoły ładunek wybuchowy. Zapada decyzja o natychmiastowej ewakuacji zagrożonego wybuchem obiektu. Na miejsce zostają wezwani policyjni saperzy, którzy zabezpieczają i neutralizują niebezpieczny pakunek.
Na całe szczęście, to tylko scenariusz wspólnych ćwiczeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli na terenie naszego powiatu. Organizatorem ćwiczeń był Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim oraz Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim przy znacznym zaangażowaniu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.
Realizowane ćwiczenia miały na celu przetrenowanie reagowania w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności uczestników ćwiczeń w warunkach zbliżonych do rzeczywistych oraz doskonalenie współdziałania sił policyjnych różnych szczebli i rodzajów służb w czasie rozwiązywania sytuacji kryzysowej, a także współdziałania z podmiotami poza policyjnymi.
Całe ćwiczenie dla grupy obserwatorów ćwiczenia, składających się z przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego, samorządowców i wybranych dyrektorów szkół z terenu powiatu, interesująco komentowali na bieżąco Komendant Powiatowy Policji nadkom. Marcin Szulczyk oraz asp. szt. Arkadiusz Sontowski.
W imieniu Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim służbom i samorządom z terenu powiatu za udział w ćwiczeniu. Dziękujemy dyrektorowi ZSP w Sępólnie Kraj. oraz pozorantom i młodzieży klasy policyjnej z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Kraj. za zaangażowanie w realizację ćwiczenia.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) w uzgodnieniu z Rzecznikiem Prasowym KPP, data: 2024-10-18
Galeria zdjęć
- autor: zdjęcia z akcji w ZSP - Szymon Szwochert na zlecenie Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Kraj., data: 2024-10-17
Ćwiczenie obronne Wisła-24
- autor: asp. Małgorzata Warsińska - oficer prasowy KPP Sępólno Krajeńskie
Uwaga! Kolejny oprysk odstraszający dziki!
Dnia 17 października 2024 roku (czwartek) na granicy zachodniej Powiatu Sępoleńskiego zostanie przeprowadzony kolejny oprysk odstraszający dziki w związku z zagrożeniem ASF. Oprysk będzie realizowany przez podmiot rolniczy wyznaczony przez Powiatową Lekarz Weterynarii w Sępólnie Kraj. Oprysk będzie wykonany ciągnikiem rolniczym z opryskiwaczem po drodze publicznej wyznaczonej do oprysku (ok. 80 km) na zachodniej granicy powiatu. Informujemy, że bariera zapachowa zapobiegająca przemieszczaniu się dzików jest nieszkodliwa i całkowicie bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) w uzgodnieniu z PLW, data: 2024-10-15
Dzień Edukacji Narodowej
11 października 2024 r. w sali Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim miały miejsce obchody Powiatowego Dnia Edukacji Narodowej. Starosta Sępoleński wyróżnił dziewięciu pedagogów ze szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat. Wyróżnienia to dowód uznania za pracę na rzecz oświaty i trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.
Szczególnymi gośćmi byli emerytowani, wcześniejsi dyrektorzy szkół
i placówek oświatowych:
- Pani Mirosława Niemyjska,
- Pani Małgorzata Ormińska,
-Pan Mirosław Wojciechowski,
Pan Włodzimierz Stawisiński.
W uroczystości uczestniczyli również:
- Pani Paulina Wenda - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu
w Sępólnie Krajeńskim,
- Pan Radosław Burdon - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Sępólnie Krajeńskim,
- Pani Małgorzata Masiłkin - Skarbnik Powiatu.
Związki zawodowe reprezentowały:
- Pani Jadwiga Bukolt - Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Sępólnie Krajeńskim,
- Pani Ewa Pirzgalska - Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Więcborku
Obecni również byli aktualni dyrektorzy szkól i placówek oświatowych.
Uroczystość uświetnił występ wokalny uczennicy klasy czwartej Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim - Julii Wanderskiej.
Lista pracowników pedagogicznych placówek oświatowych prowadzonych przez powiat sępoleński wyróżnionych Nagrodą Starosty Sępoleńskiego
w roku 2024:
1. Anna Wiśniewska- Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej
w Sępólnie Krajeńskim,
2. Michał Humerski- Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim,
3. Sylwia Świerczewska- Łaznowska- Wicedyrektor Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sępólnie Krajeńskim,
4. Renata Zalewska- Czeszewska- Wicedyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku,
5. Mirella Kaźmierska- nauczycielka, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sępólnie Krajeńskim,
6. Marek Stasiak- nauczyciel, Centrum Kształcenia Zawodowego
i Ustawicznego w Więcborku,
7. Mieczysława Swakowska- nauczycielka, Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim,
8. Justyna Łukaszewska- nauczycielka, Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku,
9. Dorota Berendt- Płoszyńska- nauczycielka, Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim.
Starosta Sępoleński dziękuje dyrekcji i pracownikom CKiS w Sępólnie Krajeńskim za udostępnienie sali oraz wsparcie przy organizacji uroczystości.
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-10-11
KOMUNIKAT O PLANOWANYCH ĆWICZENIACH OBRONNYCH „Wisła 24”
Uprzejmie informujemy, że w dniach 16 i 17 października 2024 r. na terenie powiatów sępoleńskiego, tucholskiego i nakielskiego odbędą się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Wisła 24”. W ćwiczeniach wezmą udział Starostwa Powiatowe oraz wybrane urzędy miast, gmin i szkoły.
Epizod praktyczny będzie realizowany w dniu 17 października 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Kraj. w godzinach 8:00 – 13:00. Prosimy mieszkańców Sępólna Krajeńskiego o zachowanie spokoju – to tylko ćwiczenia.
Ćwiczenia mają na celu doskonalenie współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi województwa kujawsko-pomorskiego w sytuacjach zagrożenia oraz zgrywanie elementów systemu kierowania.
Wszystkie działania są w pełni skoordynowane ze służbami.
Dziękujemy za wyrozumiałość.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-10-14
Uwaga! Silny wiatr!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny wiatr
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się wystąpienie dość silnego i silnego wiatru o średniej prędkości do 30-50 km/h, w porywach do 85 km/h, południowy skręcający na zachodni. Miejscami wystąpią burze.
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację, ostrzeżenie może być aktualizowane.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-10-12
Nowi przedstawiciele do Rady Samorządu Terytorialnego
9 października 2024r. w Brześciu Kujawskim obradował Konwent Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego.
Podczas obrad Konwent dokonał wyboru przedstawicieli do Rady Samorządu Terytorialnego. Pierwszym przedstawicielem został Starosta Sępoleński Jarosław Tadych. Natomiast drugim przedstawicielem został Starosta Bydgoski Piotr Kozłowski
Konwent Powiatów Województwa Kuajwsko-Pomorskiego
9 października 2024r. w Brześciu Kujawskim obradował Konwent Powiatów Województwa Kujawsko – Pomorskiego, któremu przewodniczy Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.
Podczas obrad Konwent wypracował stanowisko w sprawie udostępnienia terenów Skarbu Państwa będących w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na potrzeby inwestycji. Uczestnicy konwentu wyrazili przekonanie, że w przypadku przejęcia terenów inwestycyjnych przez zarządzających Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi czy Jednostkami Samorządu Terytorialnego, udałoby się skutecznie udostępniać te tereny inwestorom. Z doświadczeń bowiem wynika , że takie działania usprawniają aktywizację społeczno – gospodarczą regionów oraz przyciągają do naszego kraju wielu zagranicznych inwestorów. Stanowisko Konwentu skierowano do Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Związku Powiatów Polskich.
Podczas obrad Starostwie dyskutowali także o zmianach w systemie ochrony zdrowia w tym reformie szpitali powiatowych oraz o finansowaniu samorządów po 1 stycznia 2025r. Wybrano również dwóch przedstawicieli do Rady Samorządu Terytorialnego.
- autor: Starostwo Powiatowe w Żninie - www.znin.pl, data: 2024-10-10
Galeria zdjęć
Podsumowanie zgromadzenia Związek Powiatów Polskich w Mikołajkach
Podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbyło się 26 września w Mikołajkach, dokonano wyboru nowych władz Związku. Andrzej Płonka, Starosta Bielski, został ponownie wybrany na Prezesa Związku Powiatów Polskich na VII kadencję.
Oprócz Prezesa wybrano również nowych członków Zarządu Związku, w skład którego weszli:
- Artur Adamski (Starosta Płoński, mazowieckie)
- Sebastian Burdzy (Starosta Średzki, dolnośląskie)
- Robert Godek (Starosta Strzyżowski, podkarpackie)
- Jan Grabkowski (Starosta Poznański, wielkopolskie)
- Mirosław Graczyk (Starosta Toruński, kujawsko-pomorskie)
- Ewa Janczar (Radna Rady Miasta St. Warszawy, mazowieckie)
- Jan Kaluszkiewicz (Starosta Ciechanowski, mazowieckie)
- Jerzy Kolarz (Starosta Buski, świętokrzyskie)
- Adam Krzysztoń (Starosta Łańcucki, podkarpackie)
- Krzysztof Lis (Starosta Szczecinecki, zachodniopomorskie)
- Janusz Mielczarek (Starosta Łęczycki, łódzkie)
- Andrzej Nowicki (Starosta Piski, warmińsko-mazurskie)
- Artur Pizoń (Starosta Janowski, lubelskie)
- Andrzej Potępa (Starosta Brzeski, małopolskie)
- Radosław Roszkowski (Starosta Prudnicki, opolskie)
- Piotr Rzeszotarski (Wicestarosta Sierpecki, mazowieckie)
- Sławomir Snarski (Starosta Bielski, podlaskie)
- Marek Szczepański (Starosta Chojnicki, pomorskie)
- Zbigniew Szumski (Starosta Świebodziński, lubuskie)
- Waldemar Trelka (Starosta Radomski, mazowieckie)
Na Wiceprezesów wybrano: Jana Grabkowskiego, Jerzego Kolarza, Adama Krzysztonia, Krzysztofa Lisa, Andrzeja Nowickiego, Andrzeja Potępę, Sławomira Snarskiego i Zbigniewa Szumskiego.
Wybrano także nową Komisję Rewizyjną w składzie:
- Piotr Babicki (Starosta Starachowicki, świętokrzyskie)
- Leszek Bajon (Starosta Słubicki, lubuskie)
- Artur Bieliński (Starosta Zgorzelecki, dolnośląskie)
- Zdzisław Gamański (Starosta Chełmiński, kujawsko-pomorskie)
- Artur Maruszczak (Starosta Kędzierzyńsko-Kozielski, opolskie)
- Sebastian Szaleniec (Starosta Będziński, śląskie)
- Dariusz Szustek (Starosta Łukowski, lubelskie)
- Andrzej Szymanek (Przewodniczący Rady Powiatu Wieruszowskiego, łódzkie)
- Bogdan Zieliński (Starosta Wysokomazowiecki, podlaskie)
Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Andrzej Szymanek, a jego zastępcami wybrano Artura Maruszczaka i Bogdana Zielińskiego.
W Związku Powiatów Polskich zrzeszonych jest obecnie 304 samorządy, z 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu w kraju.
- autor: www.zpp.pl
Galeria zdjęć
- autor: www.zpp.pl
Podsumowania działalności magazynu pomocy dla powodzian
8 października 2024 roku w gabinecie Starosty odbyło się spotkanie Starosty Sępoleńskiego – Jarosława Tadycha, Burmistrza Sępólna Kraj. – Waldemara Stupałkowskiego oraz Inspektora Zarządzania Kryzysowego – Kamili Jabłońskiej z właścicielami Firmy DUKO oraz RADMAR. Była to okazja do podsumowania działalności magazynu pomocy dla powodzian i podziękowania Panu Tadeuszowi Dudkowi oraz Panu Radosławowi Zwiefce za bezinteresowną pomoc.
Dzięki nieodpłatnemu udostępnieniu przez Firmę Duko pomieszczeń magazynowych oraz wsparciu technicznemu pracowników firmy, można było sprawnie prowadzić zbiórkę pomocy rzeczowej w Magazynie Pomocy na ul. Składowej 1D.
Natomiast dzięki wykonaniu profesjonalnej i nieodpłatnej usługi transportowej Pana Radosława Zwiefki, mogliśmy sprawnie przekazać 13 palet pomocy rzeczowej od mieszkańców Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie dla mieszkańców Gminy Paczków w Powiecie Nyskim.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-10-10
Spotkanie mieszkańców i rolników z Wiceministrem Rolnictwa
3 października 2024 roku w Książnicy Tucholskiej w Tucholi odbyło się otwarte spotkanie mieszkańców i rolników z powiatów tucholskiego, sępoleńskiego, świeckiego i chojnickiego z Wiceministrem rolnictwa Stefanem Krajewskim. Wydarzenie przyciągnęło ponad 100 uczestników, co pokazuje, jak ważne dla lokalnej społeczności są tematy związane z rolnictwem oraz rozwój obszarów wiejskich.
Podczas spotkania minister Krajewski przedstawił najnowsze działania Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz omówił aktualny stan prac legislacyjnych nad projektami ustaw. Rolnicy i mieszkańcy mieli okazję zadawać wiele pytań, na które odpowiadał minister oraz obecni przedstawiciele instytucji związanych z rolnictwem.
Władze samorządowe powiatu sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.
Galeria zdjęć
- autor: Agnieszka Kłopotek
Główna Konferencja Planistyczna ćwiczenia obronnego Wisła-24
31 sierpnia 2024 roku na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się główna konferencja planistyczna do ćwiczenia obronnego Wisła-24. Ćwiczenie planowane jest do realizacji w połowie października br. Celem drugiej konferencji było przedstawienie uczestnikom planu przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia obronnego wraz z harmonogramem oraz szczegółami epizodu praktycznego.
W konferencji udział wzięli:
Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Kraj. – Nadkomisarz Marcin Szulczyk;
Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego - asp. szt. Arkadiusz Sontowski;
Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Kraj. - Wiesław Szczepanik;
Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Kraj. - Piotr Madej
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Kraj. - Maciej Suchomski;
Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Kraj. – Dariusz Chylewski;
D-ca JRG Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Kraj. - Robert Liss;
Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;
Z-ca Wójta Gminy Sośno – Adam Ostrowski;
Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych – Michał Humerski;
Inspektor Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych (…) – Maciej Steckiewicz;
Inspektor ds. Spraw Obronnych (…) – Magdalena Starzecka;
Inspektor ds. Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i OC – Ela Basińska - Czachor;
Inspektor ds. OC, Spraw Wojskowych i P. Poż. – Piotr Sałasiński;
Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych (…) – Kamila Jabłońska;
oraz zaproszeni goście.
- autor: Kamila Jabłońska, data: 2024-10-03
XXI Powiatowe Drużynowe Zawody Spinningowe Zakładów Pracy
Dnia 29.09.2024 r. na Jeziorze Sępoleńskim odbyły się XXI Powiatowe Drużynowe Zawody Spinningowe Zakładów Pracy.Brały w nich udział firmy z Więcborka ,Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego.Po raz pierwszy zabrakło przedstawiciela Gminy Sośno.Złowiono liczne szczupaki i okonie ,które po zmierzeniu wróciły do wody.Starosta Jarosław Tadych wręcza puchar i nagrodę za I miejsce firmie z Więcborka "Mini Bar Hades" reprezentowaną przez H.Koselczuka i K.Baczyńskiego ,drugie miejsce zajęła forma .MDD sp. z o.o. w osobach Ł.Binger S. Kanemberg ,a trzecie miejsce zajęła firma MD Bud Pol w osobach Z Szewc i K.Nowak.
Przekazanie darów dla powodzian Gminy Paczków
Dnia 1 października o pierwszej w nocy ruszył transport darów dla powodzian z Gminy Paczków (Powiat Nyski). Dzień wcześniej dzięki wsparciu technicznemu pracownika Firmy Duko, ekipy remontowej powiatu oraz Pana Radosława Zwiefka, załadowano na ciężarówkę przygotowanych 13 palet darów rzeczowych od mieszkańców Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Kraj. oraz Poseł na Sejm Iwony Kozłowskiej dla powodzian z Gminy Paczków (Powiat Nyski).
Wg kategorii produktów zebrano:
1. Woda butelkowana – 2 palety
2. Artykuły spożywcze o długim terminie przydatności (makarony, kasze, ryż, płatki, konserwy) oraz naczynia jednorazowe; – 2 palety
3. Karma dla psów i kotów – 1 paleta
4. Środki higieny osobistej – 3 palety
5. Łopaty, rękawiczki gumowe i nitrylowe, rękawice, wiadra/miski, buty gumowe oraz latarki i baterie do nich;– 1 paleta
6. Środki czystości do sprzątania – 1 paleta
7. Nowe koce, poduszki, kołdry, pościele – 2 palety
8. Od firmy DUKO - 20 sztuk materacy trójdzielnych do spania – 1 paleta
9. Poseł na sejm Iwona Kozłowska - 2 palety
1 agregat – SP Lutowo
1 agregat – Poseł na Sejm Iwona Kozłowska
Razem: 15 palet pomocy rzeczowej od mieszkańców Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie. Nieodpłatny transport zapewniła Firma transportowa Pana Radosława Zwiefki. Dary dostarczono do Gminy Paczków do magazynów gminnych na ul. Pocztowej. Gminny Koordynator Pomocy Pan Andrzej Kłoczko złożył wszystkim mieszkańcom Powiatu Sępoleńskiego i Gminy Sępólno Krajeńskie serdeczne podziękowania za pomoc rzeczową. Pozostajemy z Gminą Paczków i Panem Andrzejem w kontakcie w celu niesienia dalszej pomocy i wsparcia.
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-10-02
Przekazanie darów dla powodzian Gminy Paczków
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-10-01
VII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
27 września 2024 roku o godz. 9:00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego odbyła się VII Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. Sesja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.
1. Otwarcie sesji:
2. Przyjęcie protokołu z obrad VI sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.
4. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
6. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
7. Informacja nt. działalności Powiatowego Lekarza Weterynarii.
8. Cele i zadania realizowane przez instytucje działające na rzecz rolnictwa w Powiecie Sępoleńskim - Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kujawsko - Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Powiatowa Izby Rolnicza w Sępólnie Krajeńskim.
9. Informacja nt. działalność spółek wodnych na terenie powiatu sępoleńskiego.
10. Podjęcie uchwał w sprawach:
- zmieniająca uchwałę w sprawie zatwierdzenia rocznego planu kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu,
- przyjęcia „Powiatowego Programu Korekcyjno - Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc Domową w Powiecie Sępoleńskim",
- przyjęcia „Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej w Powiecie Sępoleńskim na lata 2024-2030".,
- udzielenia dotacji dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego,
- zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2024 rok,
- zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sępoleńskiego na lata 2024-2032,
- rozpatrzenia wniosku z dnia 6 sierpnia 2024 r. w sprawie zmiany uchwały Nr L/226/2022 Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim z dnia 28 października 2022 r. w sprawie diet oraz zwrotu kosztów podroży służbowych przysługującym radnych,
- udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej dla powiatu Głubczyckiego na usuwanie skutków powodzi
11. Wnioski i oświadczenia radnych.
12. Zakończenie obrad.
- data: 2024-10-01
Galeria zdjęć
KOMUNIKAT ZARZĄDU DROGOWEGO - UTRUDNIENIA W RUCHU
Zarząd Drogowy w Sępólnie Krajeńskim informuje, że w związku zaplanowanymi robotami na DP 1113C relacji Włościbórz - Przepałkowo w dniach 30.09 - 02.10.2024 r. będą występować cyklicznie utrudnienia w ruchu w godz. 8.00-18.00 polegające na zamknięciu drogi.
- autor: Martyna Mróz - Zarząd Drogowy w Sępólnie Krajeńskim, data: 2024-09-27
Wsparcie dla powodzian - koniec zbiórki
Szanowni Mieszkańcy,
informujemy że dary dla powodzian do magazynu powiatowego można przekazywać do dnia 27 września 2024 roku do godziny 17:00.
Adres magazynu:
DUKO Sp. z o.o.
ul. Składowa 1D
89-400 Sępólno Krajeńskie
- autor: Kamila Jabłońska, data: 2024-09-25
KOMUNIKAT AKTUALIZACYJNY - ZAMKNIĘCIE DROGI
Zarząd Drogowy w Sępólnie Krajeńskim informuje, że cykliczne utrudnienia w ruchu w godz. 8.00-16.00 polegające na całkowitym zamknięciu drogi obowiązywać będą w dniach 26 i 27.09.2024 r. W związku zaplanowanymi robotami na DP 1104C [St. Gronowo] - gr. woj. - Witkowo - Kamień Krajeński. Doraźny objazd zostanie zabezpieczony przez pracowników Wykonawcy.
- autor: Włodzimierz Łopiński - inspektor Zarządu Drogowego w Sępólnie Krajeńskim, data: 2024-09-25
Ślubowanie uczniów klasy pierwszej
W dniu 18 września 2024 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej. W trakcie uroczystości powiat sępoleński reprezentowali:
- przewodniczący Rady Powiatu pan Marek Chart,
- dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji pani Lidia Sokulska Tłok.
Podczas tego wydarzenia wyróżniono uczniów za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce i egzaminie maturalnym w roku szkolnym 2023/2024. W gronie wyróżnionych znaleźli się:
- Laura Skłodowska – absolwentka w roku szkolnym 2023/2024 r. za najwyższy wynik na egzaminie maturalnym z przedmiotów obowiązkowych – nagrodę ufundował starosta sępoleński,
- Amelia Borkowska, - za najlepsze wyniki edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024 w klasach trzecich - nagrodę ufundowała Rada Rodziców,
- Karolina Turzyńska - za najlepsze wyniki edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024 w klasach trzecich – nagrodę ufundowała Rada Rodziców,
- Maciej Kryza – za najlepsze wyniki edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024 w klasach drugich - nagrodę ufundowała Rada Rodziców,
- Maja Lica - najlepsze wyniki edukacyjne w roku szkolnym 2023/2024 w klasach pierwszych - nagrodę ufundowała Rada Rodziców.
Julia Wanderska uczennica Liceum swoim niesamowitym występem uatrakcyjniła całe wydarzenie.
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-09-23
Galeria zdjęć
Uwaga! Informacja dla mieszkańców! Oprysk odstraszający dziki!
Dnia 23 września 2024 roku (poniedziałek) w godzinach od 5:00 do 14:00 na granicy zachodniej Powiatu Sępoleńskiego zostanie przeprowadzony oprysk odstraszający dziki w związku z zagrożeniem ASF. Oprysk będzie realizowany przez podmiot rolniczy (ciągnikiem rolniczym z opryskiwaczem) wyznaczony przez Powiatową Lekarz Weterynarii w Sępólnie Kraj. Informujemy, że bariera zapachowa zapobiegająca przemieszczaniu się dzików jest nieszkodliwa i całkowicie bezpieczna dla ludzi, zwierząt i roślin.
Rodzinne świętowanie poprzez okolicy poznawanie
W minioną sobotę dzięki gościnności pana Michała Siudy, mogliśmy wspólnie bawić się w klimatycznej, pełnej zieleni agroturystyce „Krajeńska Przystań” w Zbożu. Deszcz i wiatr nie zniechęciły nas do „Rodzinnego świętowania poprzez okolicy poznawanie”, projektu współfinansowanego przez Powiat Sępoleński. Zaczęliśmy od wspólnego spaceru z panią Klaudią i panem Mirkiem, przedstawicielami Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, którzy byli jednymi z naszych gości specjalnych. Przygotowali oni mnóstwo gier i zabaw o tematyce przyrodniczej, w których z przyjemnością braliśmy udział. Przekazali nam także wiele bardzo cennych i ciekawych informacji o otaczającym nas środowisku. Po powrocie czekały już na nas zabawy z kolejnymi gośćmi specjalnymi paniami Andżeliką, Beatą i Hanią, przedstawicielkami Centrum Usług Społecznych oraz panią Kasią i panem Wojtkiem, animatorami z KLAWO, którzy zaoferowali nam cały wachlarz różnorodnych atrakcji z sympatyczną PANDĄ na czele ;). Panie z Centrum Usług Społecznych opowiedziały dorosłym uczestnikom naszej imprezy o możliwościach wsparcia dla osób potrzebujących pomocy, z których można skorzystać zgłaszając się do reprezentowanej przez nie jednostki. Ostatnimi równie ważnymi i interesującymi gośćmi byli przedstawiciele Policji - pani Iwona z jej czworonożnym partnerem Hunterem i pan Maciej. Funkcjonariusze opowiedzieli o swojej pracy, pani Iwona przekazała nam wiele istotnych informacji na temat bezpieczeństwa, zachowania się w momencie zagrożenia min. ze strony agresywnego psa. Hunter ze swoją przewodniczką zaprezentowali kilka umiejętności czteronoga, uczestnicy mogli także podejść i pogłaskać psa. Następnie pan Maciej pokazał uczestnikom radiowóz, każdy miał okazję zasiąść w policyjnym aucie i uruchomić „koguty”.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji festynu, obecnym gościom za wypełnienie po brzegi naszej imprezy przygotowanymi atrakcjami, pogadankami, grami, zabawami i animacjami oraz wszystkim uczestnikom, których nie przestraszyła mało sprzyjająca aura. Dzięki Wam wszystkim ten dzień był wyjątkowy i niezapomniany. Mamy nadzieję, że się dobrze bawiliście, do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
- autor: Stowarzyszenie „Ze Zbożem Za Pan Brat” , data: 2024-09-18
Galeria zdjęć
- autor: Stowarzyszenie „Ze Zbożem Za Pan Brat” , data: 2024-09-18
Ogłoszenie w sprawie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
W związku z wejściem w dniu 03 sierpnia 2024r. ustawy z dnia 24.07.2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1165) zmieniono zasady przedłużania ważności orzeczeń o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
Przypominamy, że orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności przedłużone do 30.09.2024r., maksymalnie mogą obowiązywać do 31 marca 2025 r. – pod pewnymi warunkami. Zgodnie bowiem z art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji, orzeczenie zachowuje ważność do dnia, w którym nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.
Przedłużyć ważność orzeczenia do 31 marca 2025 r. można:
- jeżeli wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia (do końca września 2024 r. w przypadku osób korzystających z przedłużenia ważności orzeczenia na mocy poprzednich przepisów);
- po złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia – przewodniczący powiatowego zespołu wydaje niezwłocznie zaświadczenie potwierdzające złożenie tego wniosku oraz określa termin ważności dotychczasowego orzeczenia.
Dzięki wprowadzonym przepisom, istnieje możliwość zachowania statusu osoby niepełnosprawnej przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, a tym samym zabezpieczają te osoby przed utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia.
Karty parkingowe, których termin ważności upływa do dnia 30 września 2024 r., zachowują z urzędu ważność do dnia 31 marca 2025r.
Pozostałe zmiany dotyczą terminu składania wniosków o wydanie orzeczeń:
- osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia;
- osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności (tj. osoba poniżej 16 roku życia) i występująca po raz pierwszy o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (jako osoba powyżej 16 roku życia), może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Wszelkich informacji udzielają pracownicy Zespołu: tel. 52 3896-790.
Ewa Świerczewska-Borowiak
Przewodnicząca Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku
ul. Powstańców Wielkopolskich 2a
89-410 Więcbork
tel. 52 3896-790
e-mail: poczta@pzoonwiecbork.pl
strona www.pcprwiecbork.pl
Pomoc dla powodzian 2024
Starosta Sępoleński oraz Burmistrza Sępólna Krajeńskiego pamiętając o wsparciu i solidarności jaką otrzymaliśmy po przejściu nawałnicy w 2017 roku, zwracają się prośbą do mieszkańców o wsparcie i pomoc dla mieszkańców gmin i powiatów, które zostały dotknięte powodzią na południu Polski. W 2017 roku Oni pomagali nam, teraz my pomóżmy Im.
Samorządy przy współpracy z firmą Duko zorganizowały Magazyn Darów dla powodzian, gdzie można dostarczyć niezbędną pomoc, która zostanie wysłana do mieszkańców gmin najbardziej potrzebujących wsparcia.
Co jest potrzebne:
Woda,
Artykuły spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia;
(makarony, kasze, ryż, płatki, konserwy)
Karma dla zwierząt,
Pieluchy dla dzieci i dla dorosłych,
Środki higieny osobistej, podpaski, kremy na odparzenia, środki do dezynfekcji,
Leki przeciwbólowe i na przeziębienie,
Wiadra plastikowe;
Miski plastikowe do kontaktu z żywnością;
Środki czystości do sprzątania;
Szczoteczki do zębów i pasty;
Ręczniki papierowe, papier toaletowy, mokre chusteczki;
Nowe koce, poduszki, kołdry, pościele,
Łopaty, rękawiczki gumowe i nitrylowe, rękawice robocze męskie L i XL
Latarki i baterie do nich;
Kubki plastikowe/papierowe, sztućce jednorazowe,
talerze papierowe/plastikowe;
Gruba folia budowlana;
Buty gumowe;
Dary można przywieźć do:
Magazyn pomocy darów dla powodzian 2024
DUKO Sp. z o.o.
ul. Składowa 1D
89-400 Sępólno Krajeńskie
Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek 13:00 – 17:00
sobota 10:00 – 13:00
100-lecie działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Toninku
8 września 2024 roku odbyła się uroczystość jubileuszu 100-lecia powstania i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Toninku. W imieniu władz samorządowych powiatu sępoleńskiego wyrazy uznania oraz gratulacje przekazał Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach.
Galeria zdjęć
Dożynki Gminne w Płociczu
7 wrzesnia 2024 roku w Płociczu odbyły się Gminne Dożynki w Płociczu. Uczestnicy mieli okazję spróbować wielu smakołyków przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Na stołach pojawiły się pyszne ciasta, aromatyczna grochówka oraz różnorodne deski serów. Sam park podzielono na kilka stref. Już przy wejściu ustawiono dmuchane zamki, a tuż za nimi dzieci radośnie bawiły się pod opieką animatorki. Wzdłuż drogi rozstawiono liczne stragany z zabawkami, a z oddali unosił się zapach grillowanych potraw.
Władze samorzadowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Członek Zarzadu Aleksander Atamański, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Paulina Wenda oraz Radna Rady Powiatu Iwona Sikorska.
Galeria zdjęć
Uroczystości upamiętniające w Karolewie
Dnia 8 września 2024r. przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, policji, straży, instytucji i związków, harcerze, rodziny pomordowanych i mieszkańcy Powiatu zebrali się przy kaplicy w Karolewie. Pośród grobów pomordowanych jesienią 1939 r. przez niemieckiego agresora obywateli polskich, złożyli hołd pomordowanym, przywołując ich pamięć i przekazując naszym dzieciom, wnukom wartości, za które oni zginęli, za które zapłacili najwyższą cenę, cenę życia.
Obchody rozpoczęła się od bicia dzwonu umieszczony na kaplicy, który milczał przez kilkadziesiąt lat. Przejmujący dźwięk wprowadził zebranych w zadumę, przywołując pamięć o wydarzeniach 1939 r. oraz o ludziach, którzy tutaj doświadczyli największego koszmaru, jakiego człowiek zgotował drugiemu człowiekowi.
Otwarcie uroczystości rozpoczęło się odśpiewanie Hymnu Polski oraz podniesienie flagi państwowej na maszt. Obchody odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, ich zwieńczeniem był Apel Pamięci, przeprowadzony przez żołnierzy 11 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Bydgoszczy zakończony salwą honorową.
Przy tablicach pamiątkowych oraz na mogiłach pomordowanych złożono wiązanki i zapalono znicze:
W imieniu Powiatu Sępoleńskiego:
Pan Andrzej Marach – Wicestarosta Sępoleński
Pan Tomasz Fifielski – Radny Rady Powiatu Sępoleńskiego
Pan Paweł Toczko – Radny Rady Powiatu Sępoleńskiego
Pan Kacper Sosnowski – Radny Rady Powiatu Sępoleńskiego
- autor: www.wiecbork.pl, data: 2024-09-09
Galeria zdjęć
- autor: www.wiecbork.pl, data: 2024-09-08
Dożynki Gminne w Lutówku
7 września 2024 roku odbyły się Dożynki Gminne w Lutówku. Uroczystości towarzyszyło wiele atrakcji, takich jak stoiska z regionalnymi potrawami i rękodziełem, wystawa wieńców dożynkowych, przejażdżki bryczką oraz zabawy i animacje dla dzieci, w tym piana-party. Uczestnicy mogli podziwiać dożynkowe witacze przygotowane przez mieszkańców, a także wystawę archiwalnych fotografii ukazujących Lutówko sprzed lat.
Starostami dożynek byli Anna Dolna oraz Gracjan Murek, którzy przekazali wypieczony chleb z tegorocznych zbiorów Burmistrzowi Sępólna Krajeńskiego oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Arturowi Juhnke.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Wicestarosta Sępoleński Andrzej Marach, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Członek Zarządu Powiatu Jarosław Dera oraz Radni Rady Powiatu Radosław Burdon i Leszek Marach.
- data: 2024-09-09
ZGŁOŚ SWÓJ PRODUKT DO KONKURSU
W dniach 5-6 października br. w Krakowie odbędą się Targi Polskiego Produktu Turystycznego. Wydarzeniem towarzyszącym Targom będzie konkurs „Pamiątka z Polski – Polish Souvenirs”.
W imieniu Stowarzyszenia Polskich Mediów zachęcamy twórców, rzemieślników, producentów
z powiatu sępoleńskiego do udziału w konkursie.
Nagrody i wyróżnienia w konkursie zostaną przyznane aż w 13 kategoriach: sztuka, wydawnictwa, rękodzieło, kosmetyki, biżuteria, odzież i tekstylia, zabawki, gastronomia (pakowana), pamiątka
z regionu, innowacja, gry komputerowe / na telefon / aplikacje, wydarzenia (niematerialne dziedzictwo) oraz dewocjonalia.
Zgłoszone do konkursu produkty muszą odwoływać się do polskich miejsc, osób czy wydarzeń, budząc przy tym pozytywne emocje. Produkty oceniane będą pod kątem, jakości wykonania, a także atrakcyjności, oryginalności i funkcjonalności.
Zwycięzcy konkursu otrzymają certyfikat „Polska Pamiątka Turystyczna – the Best Polish Souvenir 2024”. Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane podczas wspomnianych Targów w Krakowie,
a także promowane podczas krajowych i międzynarodowych wydarzeń branżowych oraz rekomendowane jako pamiątki – the Best Polish Souvenir 2024.
Termin zgłoszeń do konkursu oraz nadsyłania prac upływa z dniem 10 września 2024 r. Udział
konkursie jest bezpłatny.
Więcej informacji o konkursie, regulamin oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się
na stronie https://polishsouvenirs.org
Inauguracja roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcacym w Więcborku
W poniedziałek, 2 września 2024 roku, w naszym liceum odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 2024/2025. Część oficjalną rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły, pan Mateusz Łański, który objął stanowisko dyrektora z dniem 1 września. Kierując słowa powitania do zebranych, życzył wszystkim sukcesów w nowym roku szkolnym. W swoim przemówieniu, między innymi, upamiętnił rocznicę wybuchu II wojny światowej, podkreślając jej tragiczne konsekwencje. Uroczystość uświetnił swoją obecnością pan wicestarosta Andrzej March, który złożył podziękowania pani Annie Skibe za 13-letnie pełnienie funkcji dyrektora naszej szkoły. W trakcie uroczystości nagrodzono najlepszą tegoroczną maturzystkę, Ariadnę Kabatek. Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych sal lekcyjnych.
Galeria zdjęć
Inauguracja roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcacym w Sępólnie Krajeńskim
2 września 2024 rokuw Centrum Kultury i Sztuki uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim zainaugurowali nowy rok szkolny.
Po słowie wstępnym prowadzących Macieja Kryzy i Klaudii Chylewskiej, głos zabrał dyrektor szkoły Pan Tomasz Cyganek. Ważnym punktem akademii było wręczenie awansów uczniom profilu policyjnego za rok szkolny 2023/2024. Awanse otrzymali:
- na stopień plutonowego kadeta Marta Lűdtke,
- na stopień kaprala kadeta Oskar Kałaczyński i Wiktoria Kosiba,
- na stopień starszego kadeta Marcelina Gąsecka, Wiktor Gończ, Maksymilian Krawczak oraz Oliwia Pruska.
Akty mianowania wręczyli: Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim, młodszy inspektor Lech Zajączkowski oraz Kierownik Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Koronowie, młodszy chorąży Orina Gill.
W ramach upamiętnienia 85 rocznicy wybuchu II wojny światowej, uczennica klasy 4a Amelia Borkowska przypominała o tragicznych wydarzeniach lat 1939-1945. W końcowej części uroczystości głos zabrał Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych życząc społeczności szkolnej sukcesów w nowym roku szkolnym oraz pogratulował pierwszoklasistom wyboru szkoły, a kadetom awansów.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście:
- Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych
- Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim - Marek Chart
- Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim, młodszy inspektor Lech Zajączkowski
- Kierownik Działu Penitencjarnego Zakładu Karnego w Koronowie, młodszy chorąży Orina Gill
- Aspirant sztabowy Małgorzata Warsińska, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Krajeńskim
- Przewodniczący Rady Rodziców przy Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie Krajeńskim, Pan Maciej Bór.
- autor: LO Sępólno Krajeńskie, data: 2024-09-02
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-09-02
Zatrzymaj ASF
Broszura informacyjna Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego "Zatrzymaj ASF"
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego, data: 2024-09-03
Galeria zdjęć
- autor: Kujawsko - Pomorski Urząd Wojewódzki, data: 2024-09-03
85. rocznica wybuchu II wojny światowej
1 września 2024 roku na terenie Powiatu Sępoleńskiego odbywały się uroczystości związane z obchodami 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Przedstawiciele władz samorządowych powiatu oddały hołd ofiarom walczącym w czasie wojny o wolnośc i niepodległość naszego kraju.
W Radzimiu uczestniczyli:
Paulina Wenda - Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sępoleńskiego
Aleksander Atamański - Członek Zarządu Powiatu
Iwona Sikorska - Radna Rady Powiatu Sepoleńskiego
W Sępólnie Krajeńskim uczestniczyli:
Jarosław Tadych - Starosta Sępoleński
Jarosław Dera - Członek Zarządu Powiatu
Radosław Burdon - Radny Rady Powiatu Sepoleńskiego
W Więcborku uczestniczył Wicestarosta Sępoleński - Andrzej Marach
Galeria zdjęć
VI Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
30 sierpnia 2024 roku o godz. 9:00 w sali im. Lucjana Prądzyńskiego odbyła się VI Sesja Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. Sesja odbyła się zgodnie z planowanym porządkiem obrad.
1. Otwarcie sesji;
2. Przyjęcie protokołu z obrad IV i V sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
3. Zgłaszanie interpelacji i zapytań przez radnych.
4. Informacje Przewodniczącego Rady Powiatu o udzielonych odpowiedziach na interpelacje i zapytania złożone na ostatniej sesji i w okresie międzysesyjnym.
5. Informacja Przewodniczącego Rady Powiatu o czynnościach w okresie między sesjami.
6. Sprawozdanie Starosty Sępoleńskiego z prac Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim w okresie międzysesyjnym oraz informacja o złożonych przez radnych wnioskach i sposobie ich załatwienia.
7. Informacja w zakresie realizacji zadań przez Państwową Powiatową Straż Pożarną, Powiatowy Zarząd Rzeczypospolitej Polskiej OSP oraz Komendę Powiatową Policji.
8. Informacja na temat przygotowania do roku szkolnego 2024/2025.
9. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) wprowadzenia Regulaminu korzystania z siłowni zewnętrznych stanowiących własność powiatu sępoleńskiego,
b) wyrażenia zgody na podpisanie przez Powiat Sępoleński umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na liniach komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej,
c) zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2024 rok,
d) zmian Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2024-2032.
10. Wnioski i oświadczenia radnych.
11. Zakończenie obrad.
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-30
Uwaga! Upał! Ostrzeżenie 2 stopnia!
ostrzeżenie meteorologiczne: Upał
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-09-03 12:00 Do: 2024-09-05 19:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-09-02
Dożynki Gminno-Powiatowe, Jastrzębiec 2024
W sobotę, 31 sierpnia, w Jastrzębcu w gminie Więcbork odbyły się tegoroczne dożynki gminno-powiatowe. Uroczystości rozpoczęły się od barwnego korowodu, który wyruszył spod dawnej gorzelni na boisko miejscowej szkoły, a następnie odprawiono dziękczynną mszę świętą. Rolnicy, działkowcy, pszczelarze, władze, mieszkańcy oraz goście wspólnie świętowali zakończenie zbiorów, co stanowi kluczowe wydarzenie w kalendarzu każdego rolnika. Dożynki wieńczą całoroczny trud pracy na roli, którego owocem jest chleb – symbol wysiłku i poświęcenia. Współgospodarze uroczystości podziękowali za ten trud, wyrażając wdzięczność za każdą godzinę spędzoną w polu.
Kulminacyjnym momentem oficjalnej części był ceremoniał dzielenia chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż. Starostowie dożynek, Justyna Sieracka i Ryszard Bączkowski z Jastrzębca, przekazali bochen chleba staroście powiatu sępoleńskiego Jarosławowi Tadychowi oraz burmistrzowi Więcborka Waldemarowi Kuszewskiemu. Włodarze gmin powiatu sępoleńskiego, zgodnie z tradycją, sprawiedliwie podzielili chleb i poczęstowali nim wszystkich uczestników uroczystości.
Tradycyjnym elementem dożynek była także wystawa wieńców wykonanych z tegorocznego zboża oraz uhonorowanie rolników i kół gospodyń wiejskich z powiatu sępoleńskiego. W drodze na wydarzenie uczestnicy mogli podziwiać pomysłowe witacze i dekoracje.
Dzięki gościnności gospodarzy oraz obfitości potraw przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich, żaden z gości nie opuścił uroczystości głodny. Dożynki to również czas wspólnej zabawy. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Jastrzębcu, Więcborska Orkiestra Dęta, Zespół „Błękit Krajny”, seniorzy z Fundacji „Pozytywna Energia” w Jastrzębcu, duet skrzypcowy „Queens of Violin” oraz zespół „Słowianki Słowiańska Krew”. Świętowanie zakończyła zabawa taneczna.
- autor: www.sepolnokrajenskie.naszemiasto.pl
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-31
Uwaga! Burze! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie możliwy mały grad.
Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni., data: 2024-08-30
Uwaga! Upał! Ostrzeżenie 2 stopnia!
stopień: 2 prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 28°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C.
Uwagi: Zmiana stopnia zagrożenia ze względu na prognozowaną wyższą temperaturę minimalną.
Ważne: Od: 2024-08-29 13:00 Do: 2024-08-30 18:00
- autor: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-08-29
Pożegnanie dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku
Dnia 28 sierpnia br. w gabinecie starosty sępoleńskiego odbyło się spotkanie, podczas którego starosta sępoleński w imieniu samorządu powiatu sępoleńskiego podziękował za wieloletnią współpracę pani dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka
w Więcborku - Annie Skibie.
Podczas spotkania Starosta Sępoleński pan Jarosław Tadych wyraził słowa uznania za wkład w rozwój i działalność szkoły. Podziękowania oraz życzenia przekazali również obecni na spotkaniu: Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński, Marek Chart - Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, Radosław Burdon - Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Anna Deja – Dobrowolska - Sekretarz Powiatu, Małgorzata Masiłkin - Skarbnik Powiatu, Lidia Sokulska-Tłok - Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki.
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-08-29
Awans zawodowy nauczyciela
22 sierpnia 2024 roku, w gmachu Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim, odbył się egzamin nauczyciela ubiegającego się o awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Zdał go nauczyciel wychowania fizycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku - pan Mateusz Tuński.
Po złożonym ślubowaniu pan Tuński odebrał z rąk Wicestarosty Sępoleńskiego Andrzeja Maracha, „Akt Nadania Stopnia Awansu Zawodowego Nauczyciela Mianowanego”. Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w pracy dydaktycznej
i pedagogicznej!
- autor: Małgorzata Kotowska, data: 2024-08-29
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-22
Spotkanie Zarządu Stowarzyszenia Salutaris
27 sierpnia 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się spotkanie Zarządu Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia Salutaris. Przedmiotem spotkania Zarządu były bieżące sprawy Stowarzyszenia oraz podsumowanie kadencji Zarządu Stowarzyszenia, a także przygotowanie do nadzwycznajnego posiedzenia.
W spotkaniu uczestniczyli:
- Andrzej Potoczek
- Łukasz Walkusz
- Wiesław Czarnecki
- Krzysztof Dąbkowski
- Jakub Kochowicz
- Jarosław Tadych - Starosta Sępoleński
- Sandra Borys-Wysocka
Stowarzyszenie „Salutaris” to zrzeszenie kujawsko-pomorskich samorządów, które dysponuje Funduszem Solidarnościowym, czyli instrumentem doraźnej, szybkiej pomocy finansowej dla gmin i powiatów dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych lub katastrofami. Cel działalności organizacji, to wzajemna pomoc w likwidowaniu skutków zdarzeń kryzysowych, które zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi albo znacząco wpływają na pogorszenie warunków bytowych mieszkańców. Chodzi o różnego rodzaju katastrofy naturalne, między innymi powodzie, susze, wichury, pożary, awarie techniczne, a także zamachy terrorystyczne. Fundusz tworzony jest ze składek członków stowarzyszenia.
Uwaga! Upał! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Uwaga! Upał!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Upał!
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C.
Uwagi: Brak.
Ważne:
Od: 2024-08-29 13:00 Do: 2024-08-30 18:00
- autor: źródło informacji: IMGW w Gdyni, data: 2024-08-28
Wstępna Konferencja Planistyczna Wisła-24
Dnia 23 sierpnia na sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyła się wstępna konferencja planistyczna do ćwiczenia obronnego Wisła-24. Ćwiczenie planowane jest do realizacji w połowie października br. Celem pierwszej konferencji było przedstawienie uczestnikom koncepcji przeprowadzenia ćwiczenia oraz przyjęcie ramowego kalendarium dalszych prac.
W konferencji udział wzięli:
- Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
- Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Kraj. – Nadkomisarz Marcin Szulczyk;
- Specjalista Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego - asp. szt. Arkadiusz Santowski;
- Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Kraj. – Dariusz Chylewski;
- Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
- Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
- Burmistrz Kamienia Krajeńskiego – Natalia Marciniak;
- Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;
- Z-ca Wójta Gminy Sośno – Adam Ostrowski;
- Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych – Michał Humerski;
- Inspektor Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych (…) – Maciej Steckiewicz;
- Inspektor ds. Spraw Obronnych (…) – Magdalena Starzecka;
- Inspektor ds. Obronnych, Zarządzania Kryzysowego i OC – Ela Basińska - Czachor;
- Inspektor ds. OC, Spraw Wojskowych i P. Poż. – Piotr Sałasiński;
- Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych (…) – Kamila Jabłońska;
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-23
MŁODZI, ZDOLNI
23 sierpnia 2024r. w gabinecie Starosty Sępoleńskiego po raz kolejny odbyło się spotkanie,na którym Wicestarosta Sępoleński - Pan Andrzej Marach wraz z Dyrektorem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim z siedzibą w Więcborku - Panią Elżbietą Maziarz-Rudnik wręczyli nagrody młodzieży przebywającej w rodzinnej pieczy zastępczej, która w roku szkolnym 2023/2024 osiągnęła wysokie wyniki w nauce z średnią na świadectwie wynoszącą co najmniej 4,75 oraz ocenę wzorową z zachowania.
W spotkaniu udział wziął również Starosta Sępoleński – Pan Jarosław Tadych oraz bliscy wyróżnionych osób.
Osoby nagrodzone:
- Oliwia Borowicz
- Filip Pilarski
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
- autor: Nadesłane - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie , data: 2024-08-26
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-23
Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
22 sierpnia 2024 roku w Kujawsko Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Marek Chart spotkali się z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Panem Michałem Sztyblem.
W trakcie spotkania omówiono następujące sprawy:
- Rozstrzygnięcie i podpisanie umowy na obwodnice Sępólna Kajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego;
- Remont drogi krajowej 25 na odcinku Obodowo – Mąkowarsko;
- Sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się ASF na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
- Zakup budynku dla Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sępólnie Krajeńskim;
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg;
- Mapowanie usług szpitali powiatowych;
- Sprawy związane z Powiatowym Zespołem ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
- data: 2024-08-23
II Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dotyczące ASF
Dnia 21 sierpnia 2024 roku o godzinie 8:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się II posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w 2024 roku.
Głównym celem spotkania Omówienie bieżącej sytuacji na terenie kraju, Województwa Kujawsko - Pomorskiego i powiatu sępoleńskiego w związku z Pismem Kujawsko – Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy z dnia 26 lipca 2024 informującego o zmianach obszarów objętych ograniczeniami na terenie województwa kujawsko – pomorskiego dot. zagrożenia ASF.
Spotkanie otworzył Starosta. Następnie Pani Małgorzata Majewska – Powiatowa Lekarz Weterynarii omówiła kwestii związane z zagrożeniem ASF i wynikających z tego tytułu ograniczeń i dodatkowych zadań stawianych hodowcom świń.
Pani Małgorzata Majewska – Powiatowa Lekarz Weterynarii omówiła także bardzo szczegółowo zaktualizowaną mapę zagrożenia ASF (coraz bliżej granic powiatu sępoleńskiego) i związanych z tym wytycznych do działania dla samorządów szczebla powiatowego i gminnego, zarządców dróg oraz służb, inspekcji i straży.
W spotkaniu udział wzięli:
1. Powiatowy Lekarz Weterynarii – Małgorzata Majewska;
2. Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Kraj. – Dariusz Chylewski;
3. Starosta Sępoleński – Jarosław Tadych;
4. Wicestarosta Sępoleński – Andrzej Marach;
5. Burmistrz Sępólna Krajeńskiego – Waldemar Stupałkowski;
6. Z-ca Burmistrza Kamienia Krajeńskiego – Marta Husarek;
7. Burmistrz Więcborka – Waldemar Kuszewski;
8. Z-ca Wójta Gminy Sośno – Adam Ostrowski;
9. Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Sępólnie Kraj. – Lech Zajączkowski;
10. Przedstawiciel Nadleśnictwa Runowo;
11. Przedstawiciel Nadleśnictwa Lutówko – Grzegorz Grom;
12. Przedstawiciel Zarządu Drogowego w Sępólnie Kraj. – Martyna Mróz;
13. Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska - Barbara Wiśniewska
14. przedstawiciele Izb Rolniczych, Kółek i Organizacji Rolniczych z terenu powiatu – Stanisław Drogoś, Krzysztof Wilgosiewicz, Marcin Skalski, Patryk Prekop, Józef Baler, Tadeusz Pieczywek oraz Bogumił Szpojda;
15. Kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa (..) UM Sępólno Kraj – Jarosław Dera;
16. Inspektor ds. OC, Spraw Wojskowych i P. Poż. UM Kamień Kraj. – Piotr Sałasiński;
17. Inspektor Gminy Sośno – Maciej Paliga;
18. Inspektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych (…) – Kamila Jabłońska
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-08-21
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-08-21
Zaproszenie na spotkanie dotyczące sytuacji w rolnictwie
Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Sępólnie Krajeńskim zaprasza rolników z powiatu sępoleńskiego na spotkanie dotyczące sytuacji w rolnictwie, które odbędzie się 27 sierpnia 2024 roku o godzinie 20:00 w Świetlicy Wiejskiej w Wilkowie.
Bazy teleadresowe instytucji udzielających pomocy osobom doznającym przemocy domowej oraz stosującym przemoc
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie poblikuje zaktualizowane bazy teleadresowe instytucji rządowych i samorządowych, a także podmiotów oraz organizacji udzielających pomocy osobom doznającym przemocy domowej oraz stosującym przemoc w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 r.
- autor: Grażyna Tereszkiewicz - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, data: 2024-08-20
Pliki do pobrania
- Baza teleadresowa Zespoły Interdyscyplinarne 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Powiaty odpowiedzialne za realizację programów kor -eduk i psychol - terapeut dla OSP (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Powiaty realizujące programy oddziaływań korekcyjnocyjno-edukacyjnych w 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Powiaty realizujące programy oddziaływań psychologiczno -terapeutycznych w 2024 (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Rejestr Jednostek Specjalistycznego Poradnictwa 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Rejestr placówek tymczasowewgo schronienia (schronisko, noclegownia, ogrzewalnia) 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Wykaz organizacji pozarządowych świadczacych pomoc osobom doznającym przemocy domowej 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- Wykaz Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej 2024 r. (PDF)(dodano: 2024-08-20 12:18)
- autor: Grażyna Tereszkiewicz - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, data: 2024-07-25
Uwaga! Burze! Upał! Ostrzeżenia 2 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze
stopień: 2 prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.
Uwagi: Zmiana dotyczy wydłużenia trwania upałów dla powiatów zachodniej i centralnej części kraju w dniu 18.08.2024.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-08-18
Uwaga! Upał! Ostrzeżenie 2 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Upał
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C.
Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-08-14
Posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim
14 sierpnia 2024 r. o godz. 9:00 w gabinecie Starosty odbyło się 8. posiedzenie Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
Posiedzenie odbyło się zgodnie z planowanym porządkiem obrad. Zarząd podjął uchwały w sprawie:
- wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej oraz zbycie nieruchomości gruntowej w ramach gospodarowania zasobem pasa drogowego drogi publicznej kategorii powiatowej nr 1134C relacji Więcbork-Jastrzębiec-Płosków-Sośno w miejscowości Jastrzębiec;
- przeznaczenia do sprzedaży działki ewidencyjnej nr 180/6 w miejscowości Orzełek, gm. Kamień Krajeński, powiat sępoleński;
- wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowej w ramach gospodarowania zasobem pasa drogowego drogi publicznej kategorii powiatowej nr 1121C relacji Jazdrowo-Iłowo-Sępólno Krajeńskie w miejscowości Radońsk;
- ustalenia wysokości dodatków motywacyjnych dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych dla których organem prowadzącym jest powiat sępoleński;
- ustalenia wysokości dodatków funkcyjnych oraz za warunki pracy dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych dla których organem prowadzącym jest powiat sępoleński;
- zaopiniowania propozycji pozbawienia kategorii dróg powiatowych;
- zmian w budżecie Powiatu Sępoleńskiego na 2024 rok.
Ponadto Zarząd Powiatu zajął stanowisko w sprawie uczestnictwa w projekcie "Infostrada Kujaw i Pomorza 3.0" jako kontynuacja wcześniejszych projektów w zakresie e-Administracji i Informacji Przestrzennej zrealizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej w perspektywach finansowych 2007 - 2013 i 2014 -2020, a także propozycji inwestycji drogowych do Funduszu Leśnego za pośrednictwem Nadleśnictwa Lutówko i Nadleśnictwa Runowo Krajeńskie na rok 2024 i 2025 oraz propozycje złożenia wniosku do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2025.
Na koniec w sprawach wniesionych Zarząd Powiatu pozytywnie zaopiniował zwołanie przez Starostę Sępoleńskiego Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego na dzień 21.08.2024 roku w celu przygotowania się na zagrożenie ASF w związku z Pismem Kujawsko – Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Bydgoszczy sygn. WIWz.913.7.98.2024 z dnia 26 lipca 2024 informującego o zmianach obszarów objętych ograniczeniami na terenie województwa kujawsko – pomorskiego.
- autor: Wojciech Bilski - Inspektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich, data: 2024-08-14
Galeria zdjęć
- autor: Kamila Jabłońska, data: 2024-08-14
Siedem lat po nawałnicy
11 sierpnia minęło 7 lat od pamiętnej nawałnicy. Zjawisko jakie miało miejsce w nocy z 10 i 11 sierpnia – burza wielokomórkowa typu bow echo.
Największe straty materialne odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i żniński) oraz pomorskim (31 gmin w powiatach: bytowskim, chojnickim, człuchowskim, kartuskim, kościerskim i lęborskim), a także w wielkopolskim. Ogółem oszacowane straty w zniszczonych budynkach to ponad 250 milionów złotych.
Największe straty w powiecie sępoleński odnotowano w Gminie Sośno.
Poniżej kilka fotografii obrazujących straty.
- data: 2024-08-12
Galeria zdjęć
- autor: Marcin Misiak
Zasłużona emerytura
19 lipca 2024 r. starosta Jarosław Tadych wraz z dyrektor Wydziału Edukacji, ... Lidią Sokulską-Tłok wzięli udział w spotkaniu, podczas którego miało miejsce pożegnanie przechodzącej na emeryturę pani Małgorzaty Ormińskiej - pedagoga Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sępólnie Krajeńskim. Należy nadmienić, że pani Małgorzata Ormińska kierowała Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w roku 2021, za co bardzo dziękujemy.
- autor: Lidia Sokulska - Tłok, data: 2024-08-08
Galeria zdjęć
- autor: Lidia Sokolska-Tłok, data: 2024-08-08
Uwaga! Burze! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne:
prawd. 90%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-08-08
Montaż szybu windowego
Właśnie zakończył się montaż szybu windowego przy budynku Starostwa, Urzędu Miejskiego i Urzędu Pracy w Sępólnie Kraj. To kolejny już krok w poprawę architektoniczną dostępności urzędu. Poniżej kilka zdjęć z montażu.
Montaż szybu windowego przy budynku starostwa
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-08-06
Podpisanie umów ze spółkami wodnymi z terenu powiatu
W dniu 05 sierpnia 2024 r., w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się uroczyste podpisanie umów dotacji dla spółek wodnych z terenu powiatu sępoleńskiego. Na zadania z zakresu utrzymania i konserwacji urządzeń melioracji wodnych Na 2024 r., Powiat w budżecie zarezerwował kwotę 80 tys. zł.
Dotacje otrzymały następujące podmioty:
- Gminna Spółka Wodna w Sępólnie Krajeńskim na zadanie „Konserwacja rowu R-B we wsi Lutowo w km 0+000 – 3+200” – kwota dotacji 20 tys.,
- Gminna Spółka Wodna w Kamieniu Krajeńskim na zadanie „Odbudowa urządzeń melioracyjnych w sołectwie Płocicz” – kwota dotacji 18 tys.,
- Gminna Spółka Wodna w Więcborku na zadanie „Bieżące utrzymanie urządzeń melioracji wodnych we wsi Suchorączek, Jastrzębiec, Śmiłowo, gmina Więcbork” – kwota dotacji 20 tys.,
- Gminna Spółka Wodna w Sośnie zadanie „Renowacja rowu melioracyjnego R-BA10 we wsi Rogalin” – kwota dotacji 20 tys.,
- Spółka Wodna FARMAGRO na zadanie „Usuwanie awarii rurociągów drenarskich we wsi Runowo Krajeńskie” – kwota dotacji 2 tys.
Decyzję o wysokości przyznanych dotacji Zarząd Powiatu w Sępólnie Krajeńskim podjął z uwzględnieniem znaczenia poszczególnych zadań dla właściwej gospodarki wodnej, utrzymania w sprawności urządzeń melioracyjnych oraz zapobieżenie dekapitalizacji przedmiotowych urządzeń.
- autor: Barbara Wiśniewska - Dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska, data: 2024-08-06
Podpisanie umów na dotacje dla spółek wodnych z terenu powiatu
- autor: Kamila Jabłońska - Inspektor Zarządzania Kryzysowego (...) , data: 2024-08-06
Uwaga! 1 sierpnia o 17:00 zawyją syreny!
Uwaga! W czwartek, 1 sierpnia br., o godzinie 17:00 zostaną włączone syreny alarmowe celem upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To ważne wydarzenie historyczne przypomina nam o heroizmie i determinacji uczestników powstania. Jednocześnie, tego samego dnia odbędzie się trening Wojewódzkiego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań w związku z uruchomieniem syren. Dziękujemy za zrozumienie i uczczenie tej ważnej rocznicy.
- autor: WCZK Bydgoszcz, data: 2024-07-31
Podpisanie umowy na remont wybranych odcinków dróg publicznych kategorii powiatowej
22 lipca w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację i nadzór nad jedną z największych inwestycji drogowych w historii powiatu sępoleńskiego. Zadanie pod nazwą „Remont wybranych odcinków dróg publicznych kategorii powiatowej należących do powiatu sępoleńskiego” dotyczy prac drogowych w 14 sołectwach na łącznej długości ponad 12 km.
Szczegółowy wykaz wybranych do remontu odcinków:
1. Remont DP 1104C relacji [Stare Gronowo] – gr. woj. – Witkowo – Kamień Krajeński na odc. o dł. 1,414 km zlok. m-dzy km 2+688, a km 3+077 oraz pomiędzy km 3+235, a km 4+260 jej przebiegu w m. Witkowo.
2. Remont DP 1113C relacji Włościbórz – Przepałkowo na odc. o łącznej dł. 0,956 km zlok. m-dzy km 3+210, a km 3+280, pomiędzy km 3+790, a km 4+483 oraz pomiędzy km 3+210, a km 3+280, pomiędzy km 3+790, a km 4+483 oraz pomiędzy km 4+488, a km 4+681 jej przebiegu.
3. Remont DP 1120C relacji [Lipka] – gr. woj. – Sępolno Krajeńskie na odc. o dł. 0+814 zlok. m-dzy km 4+776, a km 5+590 jej przebiegu w m. Lutowo.
4. Remont DP 1121C relacji Jazdrowo – Iłowo – Sępólno Krajeńskie na odc. o dł. 0,610 zlok. m-dzy km 5+120, a km 5+730 jej przebiegu w m. Radońsk.
5. Remont DP 1125C relacji Sypniewo – Borzyszkowo na odc. o dł. 1,032 km zlok. m-dzy km 3+291, a km 4+323 jej przebiegu w m. Lubcza.
6. Remont DP 1129C relacji Sępólno Krajeńskie – Nowy Dwór – Więcbork na odc. o dł. 0+415 km zlok. m-dzy km 3+794, a km 4+209 jej przebiegu w m. Kawle.
7. Remont DP 1132C relacji Sępólno Krajeńskie – Jastrzębiec na odcinku o długości 0.755 km zlokalizowanym pomiędzy km 8+860, a km 9+615 jej przebiegu.
8. Remont DP 1133C relacji Więcbork – Wielowicz na odc. o łącznej dł. 1+790 km zlok. m-dzy km 4+455, a km 4+534, pomiędzy km 4+545, a km 4+964 oraz pomiędzy km 4+968, a km 5+260 jej przebiegu w m. Wysoka Kraj./Wielowicz (Roztoki).
9. Remont DP 1134C relacji Więcbork – Jastrzębiec – Płosków – Sośno na odc. o dł. 0,720 zlok. m-dzy km 7+560, a km 8+280 jej przebiegu w m. Jastrzębiec.
10. Remont DP 1135C relacji Wielowicz – Płosków na odcinku o długości 0,322 km zlokalizowanym pomiędzy km 0+003, a km 0+325 jej przebiegu w m. Wielowicz.
11. Remont DP 1140C relacji Sośno – Wąwelno – Mrocza (Las) na odc. o dł. 0+970 km zlok. m-dzy km 3+970, a km 4+940 jej przebiegu w m. Toninek.
12. Remont DP 1145C relacji Zabartowo – Wąwelno – Wierzchucin Królewski na odc. o dł. 1,050 km zlok. m-dzy km 2+550, a km 3+600 jej przebiegu w m. Pęperzyn.
13. Remont DP 1146C relacji Wąwelno – Wiskitno – Łąsko Małe na odcinku o długości 1,069 km zlokalizowanym pomiędzy km 3+080, a km 4+149 jej przebiegu w m. Jaszkowo.
14. Remont DP 1150C relacji Zabartowo – Witosław – Olszewka- Nakło na odc. o dł. 0+492 km zlok. m-dzy km 0+180, a km 0+672 jej przebiegu w m. Zabartowo.
Całkowita wartość zadania to ponad 9 mln PLN, z czego 8,7 mln PLN to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Planowany termin zakończenia inwestycji to 30 września 2024 r. (z wyjątkiem odcinka w miejscowości Jastrzębiec, gdzie wykonawca planuje ukończyć prace do 10 sierpnia).
W imieniu Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim umowę podpisał Dyrektor Zarządu Drogowego Edwin Eckert wraz z Główna Księgową Renatą Piotrowską.
W spotkaniu udział wzięli również:
- Starosta Sępoleński Jarosław Tadych;
- Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Marek Chart;
- Zastępca Głównego Księgowego Karolina Górna;
- właściciel firmy MARBRUK (główny wykonawca robót) Marcin Kwiatkowski;
- inspektor nadzoru Lotar Ziomek;
- inspektor ds. pozyskiwania środków zewnętrznych Dorota Szymańczak
oraz przedstawiciele mediów.
- autor: Dorota Szymańczak, data: 2024-07-23
Remonty dróg powiatowych
- autor: Krajna TV, data: 2024-07-22
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-07-22
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
Zjawisko: burze
Stopień zagrożenia: 2
Ważność: Od: 2024-07-22 09:00 Do: 2024-07-22 21:00
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 45 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację ostrzeżenie może być aktualizowane.
- autor: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni, data: 2024-07-22
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał
Zjawisko: upał
Stopień zagrożenia: 2
Ważność: Od: 2024-07-21 12:00 Do: 2024-07-22 20:00
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w niedzielę od 30°C do 32°C w poniedziałek od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy do około 18°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.
Uwagi: Brak.
- autor: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni., data: 2024-07-22
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
Zjawisko: burze
Stopień zagrożenia: 2
Ważność: Od: 2024-07-16 12:00 Do: 2024-07-16 20:00
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%.
Uwagi: Ostrzeżenie może być podniesione na wyższy stopień.
- autor: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni., data: 2024-07-16
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał
Zjawisko: upał
Stopień zagrożenia: 1
Ważność: Od: 2024-07-16 12:00 Do: 2024-07-16 19:00
Przebieg: Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna od 31°C do 33°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 85%.
Uwagi: Brak.
- autor: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni., data: 2024-07-15
Uwaga! Burze!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-07-14
Obchody Święta Policji w Sępólnie Krajeńskim
11 lipca 2024 roku sępoleńscy policjanci oficjalnie obchodzili swoje święto, które w kalendarzu przypada na dzień 24 lipca. Uroczystości odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki, a rozpoczęła się złożeniem meldunku Pierwszemu Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Marcinowi Wożniakowi przez dowódcę uroczystości podinsp. Piotra Madeja. W uroczystej zbiórce nie zabrakło również przedstawicieli władz powiatu i miasta, prokuratury, służb mundurowych oraz lokalnych instytucji.
W tym roku na wyższe stopnie służbowe awansowało 21 policjantów. W korpusie oficerów młodszych Policji Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy mianował 1 policjanta, a w korpusie aspirantów 9 funkcjonariuszy. Natomiast w korpusie podoficerów Komendant Powiatowy Policji w Sępólnie Krajeńskim mianował 3 funkcjonariuszy, a w korpusie szeregowych 8 policjantów. Akty mianowania na wyższe stopnie policyjne wręczył Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Marcin Woźniak, wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Sępólnie Krajeńskim nadkom. Marcinem Szulczykiem.
Nie zabrakło także medali za działalność związkową oraz gratulacji z okazji jubileuszów służby.
Gratulacje pod adresem sępoleńskich policjantów złożyli także przedstawiciele zaproszonych gości, którzy podziękowali policjantom za ich rzetelną służbę, sumienność i trud, jaki wkładają w realizację zadań służbowych, dzięki czemu mieszkańcy czuja się bezpieczni.
Władze samorządowe Powiatu Sepoleńskiego reprezentował Członek Zarządu Aleksander Atamański oraz Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart.
- autor: www.sepolno.policja.gov.pl, data: 2024-07-12
Powiatowe obchody Święta Policji w Sępólnie Krajeńskim
- autor: www.kanal10.pl, data: 2024-07-11
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-07-11
Założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia
11 lipca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna spotkała się z przedstawicielami samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych z całego kraju, aby przedstawić założenia zmian systemowych w ochronie zdrowia.
Konferencja nt. zmian systemowych w ochronie zdrowia została zorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.
Poprosiłam moich współpracowników, żebyśmy wspólnie stworzyli i opracowali koncepcję zmian systemowych - przedstawiamy ją Państwu do konsultacji – powiedziała minister Izabela Leszczyna do uczestników konferencji organizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Ogólnopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia. Koncepcję zmian opracowywał Zespół ds. Systemowych w Ochronie Zdrowia pod przewodnictwem Minister Zdrowia.
- Zmiany mają pomóc szpitalom, które znajdują się w trudnej sytuacji, ale też pozwolić rozwijać się w taki sposób, żebyśmy zabezpieczyli rzeczywiste potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatów i województw.
Odpowiedzią na oczywiste potrzeby pacjentów, szpitali i innych jednostek medycznych – całej ochrony zdrowia - jest zmiana systemowa składająca się z trzech elementów: procesu deregulacji, transformacji oraz „odwracania piramidy świadczeń”.
- W procesie transformacji chcemy zrewolucjonizować obecną sieć szpitali i dostosować do potrzeb pacjentów i określonego finansowania. Proces deregulacji ma polegać m.in. na stałej współpracy podmiotów działających w systemie z MZ, NFZ, AOTMiT. Odwrócona piramida świadczeń pozwoli nam z kolei uwolnić część zasobów w leczeniu zamkniętym – powiedział dyr. Piotr Nowicki, członek zespołu ds. zmian systemowych w Ministerstwie Zdrowia.
Celem deregulacji będzie zmniejszenie obciążeń wykorzystywanych zasobów w ochronie zdrowia, a poprzez to ich bardziej efektywne wykorzystanie oraz obniżenie kosztów funkcjonowania. Proces ten będzie realizowany w latach 2024-25 przez wprowadzenie kilku kolejnych „pakietów deregulacyjnych”, zmniejszających wymogi ustaw, rozporządzeń MZ oraz zarządzeń NFZ.
Pierwszy pakiet deregulacji - już w przygotowaniu - zakłada m.in. uproszczenie mechanizmu kwalifikowania szpitali do sieci szpitali (PSZ):
- kwalifikowane do niej będą wszystkie szpitale, które mają przynajmniej jeden profil w zakresie leczenia szpitalnego (oddział szpitalny) w trybie pełnej hospitalizacji;
- oddziały zabiegowe, które nie spełnią kryteriów wejścia do sieci, będą mogły funkcjonować w trybie hospitalizacji planowej albo chirurgii jednego dnia;
- uproszczone zostaną w sieci szpitali zasady regulujące udzielanie dodatkowych rodzajów świadczeń realizowanych w ramach m. in. SOR/IP, OIT, chemioterapii, rehabilitacji stacjonarnej, AOS;
- określenie minimalnego udziału świadczeń zabiegowych w oddziałach zabiegowych;
- określenie minimalnej liczby odebranych porodów na oddziałach ginekologiczno – położniczych
Dodatkowo uzupełniony zostanie katalog świadczeń ambulatoryjnych udzielanych bez skierowania o poradę optometrysty. Inne przykłady działań deregulacyjnych to:
- uproszczenie formularza IOWISZ, podniesienie minimalnej wartości kosztorysowej wymaganej dla wydania opinii o celowości inwestycji,
- uproszczenie składanych wniosków akredytacyjnych,
uproszczenie niektórych norm sanitarnych dla szpitalnictwa i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Celem transformacji jest z kolei stworzenie optymalnego systemu zabezpieczenia szpitalnego. Jej poszczególne elementy będą wdrażane w latach 2024-2026.
Kluczowe zasady procesu transformacji to m.in. dobrowolność uczestnictwa i wprowadzenie map świadczeń (map zabezpieczenia szpitalnego), które przygotują AOTMiT, NFZ, NIZP-PZH i urzędy wojewódzkie.
Mapy pozwolą uporządkować sieć oddziałów realizujących świadczenia na poziomie podstawowym (1-5 oddziałów podstawowych + SOR/IP), specjalistycznym, wysokospecjalistycznym (m. in. kardiochirurgia, neurochirurgia, transplantologia) oraz strategicznym (oddziały o zabezpieczeniu ponadregionalnym i krajowym). Perspektywa docelowa ich wdrażania to lata 2025-27, natomiast osiągnięcie wszystkich celów ~10 lat.
Obok istniejących rozwiązań transformacyjnych w ochronie zdrowia (np. restrukturyzacja, łączenie SP ZOZ-ów czy spółek, przeprofilowanie) wprowadzone zostaną nowe:
Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej (ZPZOZ) - nowy typ podmiotu, który będzie mógł być utworzony lub powstać w wyniku połączenia kilku SPZOZ z różnymi organami tworzącymi i adekwatną strukturą udziałową.
Porozumienie - umowa cywilnoprawna pomiędzy podmiotami, która skutkowałoby podziałem usług pomiędzy świadczeniodawcami.
Powiatowe Centrum Zdrowia - tworzone w strukturze istniejącego SP ZOZ lub poza nią do realizacji podstawowych świadczeń internista, ginekolog, chirurg, pediatra), ale bez możliwości hospitalizacji, Związek JST (jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y, przez co będą mogły powstać bardziej efektywne, większe podmioty lecznicze. Projekt zmiany systemowej w ochronie zdrowia wprowadza też szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych tworzonych przez placówki, w których wystąpiła strata netto.
Instrumentami wsparcia dla placówek medycznych będą: środki z KPO, Funduszu Medycznego, Unii Europejskiej, NFZ, środki z BGK na wsparcie finansowe oraz budżet państwa. Po przejściu pełnej ścieżki programu naprawczego (oraz akceptacji przez AOTMiT) podmioty mogłyby skorzystać z doraźnego albo długoterminowego pakietu wsparcia.
Docelowym rozwiązaniem jest bezpieczna sieć stabilnych finansowo szpitali, realizujących świadczenia wysokiej jakości. Istotne jest przy tym równomierne rozmieszczenie realizacji świadczeń adekwatnie do potrzeb danego terenu oraz koordynacja leczenia szpitalnego z AOS i POZ.
Wiąże się z tym ostatni element procesu zmiany systemowej – „odwracanie piramidy świadczeń”, czyli przebudowa ochrony zdrowia w celu uwolnienia zasobów lecznictwa szpitalnego i zwiększenia dostępności.
- Podstawą powodzenia koncepcji zmian systemowych jest wzajemne zaufanie i wspólne podjęcie odpowiedzialności: rząd nie powie, że szpitale to zadanie samorządów, a samorządy nie powiedzą, że to problem rządu. To nasz wspólny problem i wspólny cel – podkreśliła minister Izabela Leszczyna.
Podczas konferencji Powiat Sępoleński reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz Preze Szpitala Powiatowego w Więcborku Bożena Pieczka.
- autor: Ministerstwo Zdrowia
Galeria zdjęć
- autor: www.gov.pl, Iwona Kozłowska - Poseł na Sejm RP, data: 2024-07-11
Uwaga! Silny deszcz z burzami! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Silny deszcz z burzami
stopień: 1
prawd. 85%
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru początkowo do 85 km/h, później do 65 km/h. Początkowo miejscami grad.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-07-12 23:00 Do: 2024-07-13 11:00
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-07-12
Uwaga! Burze! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze
stopień: 1 prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację pogodową stopień ostrzeżenia może zostać zmieniony
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-07-11
Podpisanie umów na budowę indywidualnych źródeł ciepła
10 lipca 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się podpisanie umów na zadanie pn. „Budowa indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego w budynkach użyteczności publicznej powiatu sępoleńskiego”. W ramach zadania planuje się m.in.:
a) w sali gimnastycznej przy LO w Więcborku:
- budowę nowego źródła ciepła – pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
- budowę instalacji fotowoltaicznej.
b) w budynku Domów Dla Dzieci w Małej Cerkwicy:
- budowę nowego źródła ciepła – pompy ciepła wraz z armaturą,
- budowę instalacji c.o.;
- budowę instalacji fotowoltaicznej i odgromowej.
Głównym wykonawcą robót budowlanych w obu obiektach będzie wyłoniona w przetargu firma „Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.” z Sępólna Krajeńskiego.
Całkowity koszt inwestycji to: 773 485,14 PLN, z czego 690 000,00 PLN to dofinansowanie pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w ramach VIII Edycji. Wkład własny powiatu sępoleńskiego wynosi: 83 485,14 PLN.
Planowany termin zakończenia prac to 15 października 2024 r.
W podpisaniu umowy udział wzięli:
- Starosta Sępoleński Jarosław Tadych;
- Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Marek Chart;
- Członek Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Jarosław Dera;
- Skarbnik Powiatu Małgorzata Masiłkin;
- Dyrektor Wydziału Architektury (…) Tomasz Bondarczyk;
- Dyrektor Centrum Administracyjnego Domów Dla Dzieci Beata Lida;
- przedstawiciel Liceum Ogólnokształcącego w Więcborku Mateusz Łański;
- Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sępólnie Krajeńskim Dariusz Krakowiak;
- Inspektor Nadzoru Zbigniew Klinicki;
- inspektor Wydziału Architektury (…) Marzena Konopacka;
- inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych Dorota Szymańczak.
- autor: Dorota Szymańczak - inspektor ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2024-07-10
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-07-10
Podpsianie umowy na budowę kompleksu boisk sportowych w Więcborku
10 lipca 2024 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sępólnie Krajeńskim odbyło się podpisanie umów na zadanie pn. „Budowa kompleksu boisk sportowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy LO i CKZiU w Więcborku”. W ramach zadania planuje się m.in.:
- budowę bieżni lekkoatletycznej o dł. 60 m z belką do skoku w dal,
- budowę boiska do gry w piłkę ręczną i koszykówkę;
- drenaż,
- wyposażenie boiska w niezbędny sprzęt;
- nowe ogrodzenie,
- zagospodarowanie terenu wokół boiska + strefa relaksu,
- budowę miejsc parkingowych przy szkole;
- budowę drogi wewnętrznej na terenie szkoły.
Głównym wykonawcą robót budowlanych będzie wyłoniona w przetargu firma „HURT-TRANS, KAWIKO” z Zabartowa należąca do pana Władysława Szylinga.
Całkowity koszt inwestycji to: 2 546 218,63 PLN, z czego 2 000 000,00 PLN to dofinansowanie pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w ramach VI Edycji PGR. Wkład własny powiatu sępoleńskiego wynosi: 546 218,63 PLN.
Planowany termin zakończenia prac to 10 grudnia 2024 r.
W podpisaniu umowy udział wzięli:
- Starosta Sępoleński Jarosław Tadych;
- Przewodniczący Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Marek Chart;
- Członek Zarządu Powiatu w Sępólnie Krajeńskim Jarosław Dera;
- Skarbnik Powiatu Małgorzata Masiłkin;
- Dyrektor Wydziału Architektury (…) Tomasz Bondarczyk;
- Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku (Główny Zamawiający) Sławomir Kulpiński;
- Główna Księgowa Biura Obsługi Oświaty Marika Domagała;
- Główny Wykonawca robót budowlanych Władysław Szyling;
- Przedstawiciel firmy „HURT-TRANS, KAWIKO” Adam Szyling;
- Inspektor Nadzoru nad inwestycją Dariusz Kędziora;
- inspektor Wydziału Architektury (…) Marzena Konopacka;
- inspektor ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych Dorota Szymańczak.
- autor: Dorota Szymańczak - inspektor ds. opracowywania i koordynowania projektów unijnych, data: 2024-07-10
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2024-07-10
Uwaga! Burze! Ostrzeżenie 2 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Burze
stopień: 2
prawd. 90%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 55 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad.
Uwagi: Brak.
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-07-10
Uwaga! Upał! Ostrzeżenie 1 stopnia!
Ostrzeżenia meteorologiczne: Upał
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 32°C do 34°C.
Uwagi: Brak.
Ważne: Od: 2024-07-10 11:30 Do: 2024-07-10 20:30
- autor: Źródło informacji: IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni , data: 2024-07-09
Charytatywne Zawody Wędkarskie Samorządowców
6 lipca 2024 roku na sępoleńskim molo, odbyły się Charytatywne Zawody Wędkarskie Samorządowców. Do rywalizacji przystąpiły drużyny, w skład których weszli włodarze gmin, radni oraz pracownicy samorządowi z jednostek samorządu terytorialnego tworzących Powiat Sępoleński.
Pomysłodawcą Zawodów był Przewodniczący Rady Miejskiej w Sępólnie Krajeńskim - Artur Juhnke, a w organizację włączyli się: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego - Waldemar Stupałkowski oraz Zarząd Koła PZW nr 121 w Sępólnie Krajeńskim na czele z p. Markiem Rzepinskim. Zwycięzcą zawodów okazała się drużyna Gminy Kamień Krajeński, II miejsce zajęła drużyna Gminy Sośno, III miejsce przypadło w udziale drużynie Powiatu Sępoleńskiego a IV drużynie Gminy Sępólno Krajeńskie.
Zawodom towarzyszyła zbiórka finansowa podczs której udało się zebrać kwotę 2500 zł, została ona w całości przekazana została na konto podopiecznej Stowarzyszenia "Dorośli-Dzieciom"- Klary Kucharczyk. Wszystkim, którzy brali udział w zawodach, wspomagając jednocześnie finansowo ich cel, serdecznie dziękujemy!
- autor: Artur Juhnke, data: 2024-07-09
Galeria zdjęć
- autor: Artur Juhnke, Jarosław Tadych, data: 2024-07-06
Chopin en vacances - Komierowo 2024
7 lipca 2024 roku w Pałacu w Komierowie odbył się koncert w ramach festiwalu Chopin en vacances. Na scenie wystąpili młodzi, wybitni pianiści Rio Ueyama oraz Anna Maria Urzędowska.
Władze samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych.
Galeria zdjęć
Wyzwania Kujawsko-Pomorskiej Pieczy Zastępczej
W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Konferencja „Wyzwania Kujawsko-Pomorskiej Pieczy Zastępczej”, w której uczestniczyli Posłanka Iwona Kozłowska, Wicewojewoda Piotr Hemmerling, w imieniu Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego Strosta Sępoleński Jarosław Tadych oraz kujawsko-pomorscy starostowie i dyrektorzy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie.
Podczas konferencji przedstawiono aktualną sytuację pieczy zastępczej i główne wyzwania stojące w tym zakresie przed instytucjami. Omówiono także działania zaradcze i możliwe formy wsparcia dla powiatów w obszarze pracy z rodziną. Nie pominięto także tematu problemów i wyzwań związanych z interwencją funkcjonariuszy Policji przypadku konieczności odebrania dziecka z rodziny.
Rodzina, która zobowiązuje się do tego, aby objąć dziecko pieczą zastępczą musi mieć w sobie ogromne serce i otwartość na przyjęcie do swojego domu i rodziny kolejnej osoby. Dziś spotkaliśmy się, aby rozmawiać jak pomóc takim rodzinom, aby znaleźć te najlepsze rozwiązania, a to nie jest łatwe. Z chęcią przysłucham się wszystkiemu i te rozwiązania z pełnym przekonaniem przekażę do Ministerstwa, gdzie już są tworzone zespoły do pracy – mówiła Posłanka na Sejm RP Iwona Kozłowska.
Obecnie obserwujemy kryzys w formie opieki spowodowanej małą ilością nowych rodzin zastępczych. To powoduje, że decyzje sądu nierzadko są nierealizowane. Na dzisiaj w województwie kujawsko-pomorskim, w różnych formach pieczy zastępczej, umiejscowione jest ponad 3 000 dzieci w ponad 2 200 rodzinach zastępczych i 92 placówkach wychowawczych. Poszukujemy nowych rodzin, które zdecydowałyby się na czasowe przysposobienie dzieci, ale niestety brakuje chętnych. W wielu powiatach tych rodzin zastępczych nie ma w ogóle – mówił Wicewojewoda.
Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie na co dzień realizują zadania wynikające z pieczy zastępczej, co wiąże się z dużymi problemami w zakresie zabezpieczenia miejsca i zapewnienia odpowiedniego wsparcia i pomocy dzieciom, które na to czekają.
Bardzo cieszę się, że mogę być na tej konferencji, gdzie będziemy mogli rozmawiać o różnych rozwiązaniach. To że są problemy, wszyscy wiemy, ale też potrzebne są rozwiązania. Mam nadzieję, że wnioski, które tutaj wypracujemy, zostaną przekazane na ręce Pani poseł i do Ministerstwa. Miejmy nadzieję że wspólnymi siłami będziemy w stanie naprawić ten system i zrobić wszystko, żeby nasze działania realizowane przez PCPR były realizowane na najwyższym poziomie i żeby nasze dzieci miały odpowiednie wsparcie i opiekę - mówiła Elżbieta Maziarz-Rudnik Dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Krajeńskim.
- autor: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy, data: 2024-07-05