Zakończenie roku szkolnego
22 czerwca odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2017/2018. Wzięli w nich udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkół dla których Powiat Sępoleński jest organem prowadzącym, rodzice oraz zaproszeni goście. Jak co roku, Starosta uhonorował listami gratulacyjnymi i obdarował drobnymi upominkami, najlepszych i wyróżniających się uczniów. W sępoleńskim liceum był to Szymon Żmich, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie: Natalia Wrotniak (zasadnicza szkoła zawodowa),Piotr Furmaga (technikum), Mateusz Sabiniarz (branżowa szkoła I stopnia), w CKZiU Więcbork: Dominika Kolbusz (zasadnicza szkoła zawodowa), Kamil Kühn (technikum), Krystian Szylka (branżowa szkoła I stopnia), w Zespole Szkół nr 2: Patrycja Kiedrowska i Monika Wyrobek, a w więcborskim liceum: Anna Ledwrodowska i Nataniel Owczarski. Wyróżnionym gratulujemy sukcesów a wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy spokojnych i bezpiecznych wakacji.
Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kotarbińskiego w Sępólnie (Powiat reprezentowali: Marek Chart- Przewodniczący Rady Powiatu oraz Artur Juhnke- Wydział Edukacji).
Zespół Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim (Powiat reprezentował Starosta Jarosław Tadych)
Zespół szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim (Powiat reprezentowała Dyrektor Wydziału Edukacji Gabriela Malczewska)
Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Więcborku (Powiat reprezentował Władysław Rembelski- Skarbnik )
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku (Powiat reprezentował Wicestarosta Andrzej Marach)
- autor: Artur Juhnke, data: 2018-06-27
Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Sępólnie Krajeńskim
Liceum Ogólnokształcące w Więcborku
Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku
Warsztaty branżowe w Gospodarstwie Agroturystycznym „Poziomka” w Kujankach
Dnia 20 czerwca 2018r. 40 beneficjentów projektu „Kształcenie zawodowe bez granic” realizowanego w ramach programu Erasmus+ i PO WER odbyła warsztaty branżowe w Gospodarstwie Agroturystycznym „Poziomka” w Kujankach. W skład firmy wchodzą: restauracja, browar, centrum odnowy biologicznej z basenem i saunami oraz pokoje noclegowe. Celem warsztatów było poznanie zasad funkcjonowania firmy pod względem gastronomii, hotelarstwa, prowadzenia rachunkowości i stosowanych systemów informatycznych oraz porównanie działalności tej firmy z zasadami działania irlandzkich firm poznanych podczas stażu zawodowego w Sligo. Właścicielka firmy Pani Anna Kanurska opowiedziała historię i firmy oraz zasady jej funkcjonowania. Po wykładzie młodzież została podzielona na grupy zawodowe zgodnie ze swoim kształceniem. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik informatyk zapoznali się z komputerowym systemem sterowania urządzeń do produkcji piwa. Ciekawostką jest, że główny informatyk firmy mieszka w Irlandii, mimo to może on diagnozować i starować system on line. Większość uczniów z branży informatycznej odbyła swoje praktyki zawodowe w irlandzkim browarze i dzięki temu mogła zweryfikować swoją zdobytą wcześniej praktyczną wiedzę o stosowaniu technologii informatycznych w tego typu firmie.
Ekonomiści zapoznali się z systemem finansowo – księgowym oraz porównali systemy podatkowe w Polsce i w Irlandii.
Hotelarze odbyli warsztaty w części noclegowej i w centrum spa firmy.
Uczniowie kształcący się w technikum żywienia i usług gastronomicznych pomogli w przygotowaniu poczęstunku dla wszystkich uczestników warsztatów. Po obfitym grillu i wspaniałej szarlotce nastąpiło podsumowanie i ewaluacja projektu. Młodzież oceniła udział w projekcie bardzo wysoko. Wszyscy stwierdzili, że były to cenne i niezapomniane doświadczenia zawodowe i osobiste.
Dziękujemy bardzo gospodarzom firmy za merytoryczne przygotowanie warsztatów i bardzo miłą atmosferę i zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w projektach unijnych. Przyczyniają się one do zdobywania nowych umiejętności zawodowych, oraz do poznania kultury innych krajów.
- autor: Nadesłane - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, data: 2018-06-25
- autor: Karolina Wnuk, data: 2018-06-20
Dzień Irlandzki w CKZiU Więcbork
Uczestnicy projektu "Kształcenie zawodowe bez granic" w ramach programu Erasmus+ i PO WER przygotowali Dzień Irlandzki dla wszystkich uczniów CKZiU w Więcborku. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zachęcenia do udziału w projektach unijnych. Szczególne zainteresowanie wykazała grupa uczniów starających się o udział w projekcie "Nasza Euro-szansa". W programie Dnia Irlandzkiego znalazły się min.: film biograficzny Michael Collins, którego bohaterem jest bojownik o wolność Irlandii , konkursy wiedzy o Irlandii, przygotowany przez uczniów branży gastronomicznej poczęstunek w postaci typowego irlandzkiego dania lunchowego z grilla.
- autor: Nadesłane - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku
- autor: Karolina Wnuk
Wykład dla gastronomików
Dnia 15 czerwca gościł w naszej szkole dr inż. Adam Kostecki, Dyrektor Działu Badań i Wdrożeń w Firmie Amco Sp. z o.o. Przedstawił on cykl wykładów na temat dodatków do żywności, zagadnień dotyczących gastronomii w przemyśle oraz roli kultur bakterii w żywności. Omówił on również możliwe ścieżki kariery uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Podczas spotkania młodzież miała okazję do degustacji potraw przygotowanych metodą Sous-vide (po francusku w próżni). Jest to sposób gotowania potraw, w którym żywność zamknięta szczelnie w specjalnym opakowaniu przeznaczonym do obróbki termicznej, umieszczana jest w kąpieli wodnej lub parowej w precyzyjnie kontrolowanej temperaturze. Wykładowca opowiedział również o działalności Firmy Amco, która należy do grupy FRUTAROM - dynamicznie rozwijającej się globalnej spółki sektora substancji smakowych oraz dodatków uszlachetniających.
Amco jest liderem na polskim rynku w sektorze dodatków do żywności.
Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy uczniów w zakresie technologii żywienia oraz zapoznanie się z możliwościami zatrudnienia na stale zmieniającym się rynku pracy w tej branży.
Metoda gotowania Sous – vide lub inaczej w opakowaniu próżniowym jest doskonałym sposobem gotowania potraw zachowując ich lepszą jakość, walory smakowe, a co ważne umożliwia utrzymanie precyzyjnej kontroli nad temperaturą gotowanego produktu. Jest to metoda gotowania, najczęściej w niskiej temperaturze, produktu pakowanego próżniowo w opakowania odporne termicznie. Obróbka polega na stosowaniu niskiej temperatury przez dłuższy czas.
- autor: Nadesłane - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, data: 2018-06-21
- autor: Nadesłane - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku, data: 2018-06-15