Księga Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego
24 listopada 2023 roku (piątek) w sali im. L. Prądzyńskiego w Sępólnie Krajeńskim, odbyła się II uroczysta część LXIII sesji Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim, podczas której dokonano wpisania do Księgi Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego śp. Jana Dorawy
Część uroczysta przebiegła zgodnie z planowanym porządkiem obrad.
- odczytanie przez Przewodniczącego Rady Powiatu wniosku w sprawie wpisu do Księgi Zasłużonych śp. Jana Dorawy
- odczytanie decyzji Kapituły Księgi Zasłużonych,
- odczytanie tekstu wpisu do Księgi Zasłużonych,
- wręczenie przez Przewodniczącego Rady Powiatu duplikatów wpisu.
Życiorys Jana Dorawy
Jan Dorawa urodził się w Sępólnie Krajeńskim w 1939 r. Z miastem tym był też związany pierwszy etap jego kariery zawodowej, której uwieńczeniem była podjęta od 1962 r. praca nauczyciela muzyki i śpiewu w Szkole Podstawowej nr 1. Wraz z grupą kolegów założył nawet amatorski zespół muzyczny pn. „Crewni” i brał z nim udział w cyklicznych powiatowych konkursach muzycznych osiągając bardzo wysokie lokaty i uznanie za profesjonalizm. J. Dorawa był zawsze świadomy wielkiej roli wychowawczej muzyki w pracy z dziećmi i młodzieżą. Nie wahał się więc swego wolnego czasu poświęcać na prowadzenie licznych zajęć muzycznych także w sępoleńskim Liceum i Powiatowym Domu Kultury.
W 1968 r. przeniósł się do Orzełka i oboje z żoną przez rok mieszkali i pracowali w tamtejszej Szkole. Potem przeprowadzili się do Szkoły w Dużej Cerkwicy, a od 1975 r. J. Dorawa podjął pracę w PGR Radzim jako instruktor kulturalno-oświatowy (1975-1979). Po czterech latach wrócił do Szkoły w Orzełku – i przez rok sprawował funkcję jej kierownika (1979). W początkowych latach 80-tych przez kilkanaście miesięcy pracował Komitecie Miejsko-Gminnym PZPR w Kamieniu Kr. Ponieważ wiązało się to z licznymi dojazdami i wyjazdami w teren, ze względu na dolegliwości zdrowotne zrezygnował – i w 1982 r. wrócił do pracy w oświacie. Odtąd, do czasu przejścia na emeryturę związany był nieprzerwanie ze Szkołą w Orzełku. W 1985 r. ukończył zaoczne studia historyczne na Wydziale Humanistycznym WSP w Szczecinie. Jego praca magisterska poświęcona była dziejom Archidiakonatu Kamieńskiego. W 1989 r. zamieszkał z rodziną w Kamieniu Krajeńskim.
Historia Krajny, zawsze była mu bliska, starał się mówić i pisać o różnych jej ciekawych epizodach – do prasy regionalnej i ogólnokrajowej. Gromadził dawne dokumenty, książki, gazety, a także opowieści i legendy dotyczące regionu. W szkole w Orzełku zorganizował Izbę Historyczną, był także współautorem wydanego w 1987 r. pierwszego przewodnika historyczno-turystycznego po gminie Kamień Krajeński.
W 1994 r. podjął współpracę z tygodnikiem „Wiadomości Krajeńskie”, na którego łamach przez całą kolejną dekadę ukazywał się cykl „Opowieści Krajeńskie”. Dorobek ten zamknął się liczbą blisko 300 artykułów. Przybliżał w nich mało znane fakty z dziejów Krajny i pogranicza krajeńsko-kaszubskiego opierając się często na własnych tłumaczeniach tekstów z XIX i XX-wiecznej prasy i publikacji niemieckich oraz dzieląc zasobami zgromadzonego prywatnego archiwum. Tematyka historyczna, którą podejmował, nie ograniczała się tylko do obszaru gminy Kamień Kr., lecz do wszystkich czterech gmin, tworzących powiat sępoleński. Brał też udział w konferencjach naukowych i programach TV Bydgoszcz, gdzie opowiadał o krajeńskich ciekawostkach historycznych oraz legendach Krajny i Kaszub. W ten sposób przyczyniał się do promocji kultury, historii i folkloru reaktywowanego powiatu od zarania jego istnienia. Nadal chętnie spotykał się też z dziećmi i młodzieżą szkolną. Jego opowieści historyczne, pozbawione chłodnej encyklopedycznej wiedzy, łatwo trafiały do wyobraźni młodych ludzi. W ostatniej dekadzie życia problemy zdrowotne zmusiły go do zaniechania tych wszystkich aktywności.
J. Dorawa jest współautorem monografii Kamienia Kr. (2009) i Sępólna Kr. (2010) oraz jeszcze kilku innych publikacji. Z jego też inicjatywy sali obrad Rady Powiatu i Urzędu Miejskiego w Sępólnie Krajeńskim nadano imię Lucjana Prądzyńskiego.
W 1988 r. Rada Państwa nadała mu Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w pracy pedagogicznej. Otrzymał także kilka odznaczeń i nagród resortu oświaty oraz różnych instytucji kulturalnych. Jan Dorawa zmarł 29 lipca 2022 r. Spoczywa na cmentarzu w Kamieniu Krajeńskim.
- autor: Wojciech Bilski, data: 2023-11-24
Księga Zasłużonych Powiatu Sępoleńskiego wpis numer 28
- data: 2023-11-24
Galeria zdjęć
- autor: Wojciech Bilski, data: 2023-11-24