UOKIK SPRAWDZI, CZY PRODUCENCI ODZIEŻY LAVARD I LORD PODAWALI PRAWDZIWY SKŁAD SUROWCOWY UBRAŃ
-
Prezes UOKiK, na podstawie wyników kontroli Inspekcji Handlowej, wszczął postępowania wyjaśniające wobec spółek: Polskie Sklepy Odzieżowe (producenta m.in. ubrań Lavard) i Lord.
-
Etykiety muszą zawierać prawdziwe informacje – to odpowiedzialność producentów.
[Warszawa, 19 stycznia 2023 r.] Informacje o prawdziwym składzie surowcowym ubrań powinniśmy znaleźć na etykietach lub wszywkach. Konsument nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji tych danych i jest zmuszony zaufać specyfikacji podawanej przez producenta. Skład użytych materiałów wpływa na decyzje konsumentów - ich ocenę jakości, przydatności, wartości czy wysokości ceny produktu. Rodzaj tkaniny ma również znaczenie dla sposobu użytkowania lub konserwacji odzieży.
Jak wykazały kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania laboratoryjne, deklarowany przez producentów skład surowcowy nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Zdarza się, że konsumenci wprowadzani są w błąd co do użytych włókien. Negatywne wyniki przeprowadzonych kontroli oraz analiz wyrobów marek Lavard i Lord stały się podstawą do wszczęcia przez Prezesa UOKiK postępowań wyjaśniających.
- Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji o cechach i jakości produktu, to niezbędne do podjęcia decyzji o zakupie. W przypadku odzieży kupujący powinni móc polegać na specyfikacji widniejącej na metce, wszywce lub etykiecie. Nie można samodzielnie sprawdzić, czy informacje o składzie jakościowym surowca są prawdziwe. Przychodzimy konsumentom z pomocą i badamy skład różnych produktów w akredytowanych laboratoriach UOKiK by stwierdzić, czy deklaracje producenta są zgodne z prawdą. Cykliczne kontrolujemy odzież i sprawdzamy jej jakość, aby zapewnić konsumentom dostęp do prawidłowych informacji o składzie surowca, z którego jest wykonany dany produkt – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.
UOKiK we współpracy z Inspekcją Handlową regularnie sprawdza oznakowanie oraz jakość odzieży dostępnej w hurtowniach i sklepach – badana jest odzież damska, męska oraz dziecięca. Inspektorzy w 2021 roku ocenili 780 partii męskich ubrań wizytowych. Odsetek nieprawidłowości jest niestety wciąż porównywalny do tego w ubiegłych latach – wynosi 26 proc. W roku 2023 UOKiK i Inspekcja Handlowa zwrócą również uwagę na jakość dostępnej na rynku odzieży damskiej.
Ostatnia kontrola ubrań marek Lord i Lavard wykazała, że ze zbadanych:
-
7 próbek ubrań marki Lord - żadna nie posiadała deklarowanego składu surowcowego.
-
11 próbek marki Lavard – 9 nie spełniało deklarowanego składu surowcowego.
Przykłady nieprawidłowości stwierdzonych na podstawie badania w laboratorium:
Wyrób/marka: garnitur Lavard (kod towaru 34918.19)
Skład tkaniny wierzchniej (informacja na etykiecie):
wełna – 60 proc.
poliester – 20 proc.
wiskoza – 18 proc.
elastan – 2 proc.
Rzeczywisty skład:
wełna – brak
poliester – 83,1 proc.
wiskoza – 15,6 proc.
elastan – 1,3 proc.
Wyrób/marka: kurtka męska Lavard (kod towaru 22373.18)
Skład tkaniny wierzchniej (informacja na etykiecie):
wełna – 80 proc.
wiskoza – 20 proc.
Rzeczywisty skład:
wełna – brak
poliester – 67,5 proc.
wiskoza – 32,5 proc.
Wyrób/marka: spodnie męskie Lord (symbol Sp.070)
Skład tkaniny wierzchniej (informacja na etykiecie):
wełna – 70 proc.
poliester – 30 proc.
Rzeczywisty skład:
wełna – brak
poliester – 67,8 proc.
wiskoza – 32,2 proc.
Wyrób/marka: marynarka męska Lord (model M228)
Skład tkaniny wierzchniej (informacja na etykiecie):
wełna – 80 proc.
poliester – 20 proc.
Rzeczywisty skład:
wełna – brak
wiskoza - 51,8 proc.
poliester - 48,2 proc.
- Prawidłowa informacja ma kluczowe znaczenie, by ocenić, czy oferowana cena jest adekwatna do wartości jakościowej i użytkowej produktu. Ma to również wpływ na prawidłową eksploatację i konserwację danego wyrobu. Gdyby konsument wiedział, że w marynarce „wełnianej” nie ma ani grama wełny, mógłby odstąpić od zakupu bądź inaczej konserwować produkt. Aby zapewnić konsumentom dostęp do rzetelnej informacji, będziemy coraz częściej wykorzystywać ustalenia Inspekcji Handlowej i wyniki badań laboratoryjnych do prowadzenia postępowań wobec nieuczciwych przedsiębiorców – dodaje Prezes UOKiK.
Rozpoczęte postępowania wyjaśniające wobec spółek Lord i Polskie Sklepy Odzieżowe to kolejne działania mające na celu sprawdzenie, czy deklaracje producentów są rzetelne. W marcu 2022 r. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył łącznie ponad 2,1 mln zł kary na producentów męskiej odzieży wizytowej: Kubenz, Recman i Dastan Logistics.
Na co zwrócić uwagę kupując marynarkę?
-
Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce oraz w jakich porach roku będziesz go nosił.
-
Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.
-
Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniejsza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.
-
Wełna i dodatek innych włókien. Wełna merynosowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, łatwo ją wyprasować, nie trzeba jej często prać i czyścić. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność tkaniny wełnianej na tarcie, nie pogarszając znacząco cech wełny.
Masz zastrzeżenia lub wątpliwości dotyczące jakości lub oznakowania odzieży? Zgłoś je do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.
Pomoc dla konsumentów:
Tel. 801 440 220 lub 222 66 76 76 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl
Rzecznicy konsumentów – w twoim mieście lub powiecie
- autor: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, data: 2023-01-19