Powiat Sępoleński

Treść Główna

Ze starostami o ASF i przywróceniu połączeń autobusowych

W poniedziałek, 15 lipca, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z kujawsko-pomorskim starostami. Tematami narady były przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń oraz o odtwarzanie zlikwidowanych połączeń autobusowych.

Pierwsza część spotkania dotyczyła wzmocnienia współpracy instytucji rządowych z samorządowcami. Zwłaszcza w obszarze podnoszenia świadomości społecznej dotyczącej afrykańskiego pomoru świń i walki z nim.

Przypominam, że na poziomie województwa kujawsko-pomorskiego od dwóch lat trwają intensywne prace, polegające na koordynacji pracy służb. Dziękuję wszystkim służbom, wojewódzkiemu i powiatowym lekarzom weterynarii za to, że tę współpracę na wysokim poziomie utrzymują. To spowodowało, że ASF-u u nas jeszcze nie ma – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Jednym z dwóch istotnych narzędzi służących ograniczeniu lub nawet całkowitemu powstrzymaniu rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń jest depopulacja dzika.

Również na polu redukcji populacji dzików, dzięki bardzo dobrej współpracy, mamy spore osiągnięcia. Wiem, że nie wszystkim się to podoba, ale niestety, to dzik jest nośnikiem tej bardzo groźnej dla gospodarki choroby. W tej kwestii współpracujemy z środowiskami takimi jak Lasy Państwowe, Koła Łowieckie, z którymi np. ustalamy limity odstrzału i to powoduje, że tereny najbardziej zagrożone, przez ograniczenie populacji dzików, są chronione – tłumaczył przedstawiciel Rządu w terenie.

Drugim, skutecznym sposobem na powstrzymanie ASF jest bioasekuracja. Teraz celem jest dotarcie z rzetelną, przedstawioną w zrozumiałej formie informacją do jak najszerszego grona hodowców trzody chlewnej.

Jest przygotowana akcja informacyjna, są środki na poprawę bioasekuracji w gospodarstwach rolnych. Włączą się w to wszystkie agencje rolne. Powołani mają być także koordynatorzy gminni i powiatowi. W akcję informacyjną mają też być zaangażowani sołtysi, którzy są najbliżej lokalnych spraw i mają niemały wpływ na wszystko, co się na wsi dzieje – informował wojewoda.

Mam nadzieję, że dzięki tej naszej dużej aktywność w obszarze obrony przed afrykańskim pomorem świń uda nam się uniknąć tej choroby w województwie kujawsko-pomorskim – zakończył Mikołaj Bogdanowicz.

Po krótkiej przerwie wojewoda i samorządowcy rozmawiali o przywróceniu połączeń w małych miejscowościach dzięki rządowemu wsparciu z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ma to przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu.

Według autorów ustawy, dofinansowanie z Funduszu ma dotyczyć linii komunikacyjnych niefunkcjonujących, od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem ustawy w życie oraz linii, na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po wejściu ustawy w życie.

Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi.

Jednocześnie Fundusz wraz z odpowiadającym za budowę i modernizację dróg gminnych i powiatowych Funduszem Dróg Samorządowych będą stanowić dwa filary przywracania transportu lokalnego.

Władze Samorządowe Powiatu Sępoleńskiego reprezentował: Wicestarosta Andrzej Marach, Inspektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Irena Miczko oraz Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Roman Krzysztofek.

  • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-07-16
  • fotob-20822
  • fotob-20823
  • fotob-20824
  • autor: www.bydgoszcz.uw.gov.pl, data: 2019-07-15

« wstecz

Linki