Program „Za życiem”
Każde dziecko ma prawo do korzystania w pełni z życia. Ma prawo do nauki, zabawy, pracy, przyjaźni, miłości i samorealizacji. W tym celu minister właściwy do spraw oświaty i wychowania na mocy ustawy z dnia 22 czerwca 2017 roku wprowadził program zwany programem „Za życiem”.
Program dotyczy
- pomocy uczennicom w ciąży, przez stworzenie im możliwości kontynuowania nauki oraz
- utworzenia ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych.
Program jest realizowany w Powiecie Sępoleńskim w zakresie wskazanym w punkcie 2.
Wiodącym ośrodkiem koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczym w powiecie sępoleńskim w celu realizacji wyżej wymienionego programu wskazanym przez Starostę Powiatu Sępoleńskiego jest:
Zespół Szkół Nr 2 w Sępólnie Krajeńskim na ulicy Hallera 29
Do zadań ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego należy (Podstawa prawna: Rozporządzenie MEN z dnia 5 września 2017 w sprawie szczegółowych zadań wiodących ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych Dz. U. 2017, poz. 1712:
- wsparcie psychologiczne ukierunkowane na poradzenie sobie przez rodzinę z sytuacją kryzysową spowodowaną informacją o wadzie rozwojowej dziecka poprzez udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka;
- udzielanie interdyscyplinarnej pomocy rodzinom z dziećmi od chwili wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3. roku życia – współpraca rodziców i terapeutów, lekarzy, pracowników socjalnych w poznaniu dziecka i realizacji programów wspomagania rozwoju dziecka oraz jego rodziny;
- wskazanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności: rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej;
- wskazanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
- koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu;
- zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach;
- prowadzenie akcji informacyjnych;
- monitorowanie działań związanych z udzieleniem pomocy dzieciom i ich rodzicom.
Grupa docelowa:
Dzieci od 0 roku życia do czasu podjęcia nauki szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia, u których występują wybrane schorzenia wg ICD-10.
Ważna informacja
W Powiecie Sępoleńskim przewiduje się pomoc w ramach pracy ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego dla około 30 dzieci.
Dojazd na zajęcia terapeutyczne i doradztwo dla Rodziców leży po stronie zainteresowanych. Terapia może odbywać się w Więcborku i Sępólnie Krajeńskim.
Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać w instytucjach wskazanych na poniższej ulotce.
- autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2018-01-12