Powiat Sępoleński

Treść Główna

Posiedzenie Sztabu Zarządzania Kryzysowego Powiatu Sępoleńskiego z dnia 21 sierpnia 2017 godzina 14:00

Wczorajsze spotkanie sztabu miało na celu usystematyzowanie pomocy już zrealizowanej i analizę aktualnych potrzeb. Stan po klęsce na dzień dzisiejszy referowali kolejno przedstawiciele poszczególnych służb i  instytucji. Posiedzeniem sztabu kierował Wicestarosta Andrzej Marach w międzyczasie do spotkanie dołączył Starosta Sępoleński Jarosław Tadych. Obecni na spotkaniu byli dowódcy służb burmistrzowie wójt, skarbnicy oraz nadleśniczowie nadleśnictw lokalizowanych na terenie powiatu, przedstawiciele Enea.

Przedstawiciel Enea podał stan zasilania na dzień 21 sierpnia. Na dzień dzisiejszy największe prace realizowane są w Wąwelnie i okolicy ze względu na fakt zniszczenia tam 150 słupów niskiego napięcia. Obecnie na terenie powiatu pracuje ok. 10 ekip. Miejsca, które są także obecnie realizowane to Wałdowo Toboły (8 powalonych słupów) i Niechorz wybudowanie. W Niechorzu prace jeszcze trwają w związku z powalonymi słupami, które są umiejscowione na terenie bagiennym w lesie.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował o ciągłej pracy 14 zespołów kontrolnych. Do dzisiaj skontrolowano 996 obiektów. Ponadto uproszczono w związku z obecną sytuacją na terenie powiatu przepisy budowlane jak niżej:

W dniu 18 sierpnia 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych, którym zakwalifikowano wszystkie gminy Powiatu Sępoleńskiego do stosowania procedur uproszczonych. Owe procedury szczegółowo określa Ustawa z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu (Dz. U. 2016 poz. 1067 t.j.)

Zgodnie w w/w ustawą m.in.:

- nie jest wymagane zgłoszenie remontu uszkodzonych obiektów budowlanych o kubaturze do 1000m3  i nie wyższych niż 12m

- nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na odbudowę zniszczonych w wyniku żywiołu obiektów budowlanych o kubaturze do 1000m3 i nie wyższych niż 12m

- nie jest wymagane zgłoszenie odbudowy obiektów gospodarczych i składowych, usytuowanych na działkach siedliskowych

Szczegółowych informacji udziela Wydział Architektury, Budownictwa i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Sępólnie Kraj. (pok. 27, 28)

Dyrektor Zarządu Drogowego przedstawił stan dróg powiatowych. Są one przejezdne i sukcesywnie sprzątane. Dyrektor wystąpił równie  o pomoc wojska przy likwidacji szkód przy drogach powiatowych. Dotyczy to szczególnie usuwania drzew o łącznej liczbie 2000 sztuk.

Inspektor Stanowiska ds. Zarządzania Kryzysowego poinformowała o przyjeździe na teren powiatu wojska. Jest to 5 Pułk Inżynieryjny im J. Prądzyńskiego  ze Szczecina, razem 39 żołnierzy z sprzętem do usuwania skutków nawałnicy. W kolejce na pomoc wojska czeka na razie 25 obiektów. Są to najczęściej obiekty do rozbiórki. Napływają dalsze zgłoszenia po przeprowadzonych przez nadzór budowlany kontrolach i spisanych protokółach. Koordynatorem pracy wojska została Katarzyna Wagner.

Powiatowy Inspektor Sanitarny omówiła kwestię demontażu, sprzątania i utylizacji eternitu. Temat ten będzie szeroko omawiany na kolejnym spotkaniu, gdyż wiele budynków było i jest pokryte eternitem i jest to istotny problem.

Komendant Powiatowy Straży Pożarnej i Komendant Powiatowy Policji przekazali statystyki dotyczące wyjazdów służb do zdarzeń od dnia nawałnicy. Na godzinę 14.00 było na terenie powiatu zgłoszonych 760 zdarzeń

Nadleśniczowie z Lutówka, Runowa i Zamrzenicy przedstawili stan zniszczeń w lasach na terenie swoich nadleśnictw.

Nadleśnictwo Runowo – tu sytuacja jest najbardziej dramatyczna. Wichura powaliła około 660 tyś. m3 drzew. Wschodnia część nadleśnictwa przestał istnieć. W samym Sośnie i Komierowie – 300000 m3 drewna. Przestały istnieć rezerwaty przyrody. Obecnie Nadleśnictwo całe swoje działania skupia na udrożnieniu dróg leśnych a następnie usuwaniu drzew z pól rolników. Nadleśnictwo nie zezwala na usuwanie przez rolników drzew z pól w zamian za pozyskanie drewna. Nadleśnictwo planuje podpisać z rolnikami stosowne umowy dzierżawy tych gruntów, na których znajdują się powalone drzewa. W tym tygodniu będą już firmy, które mają pozyskiwać drewno z wiatrołomów. Osoby fizyczne będą mogły natomiast pozyskać tzw. „gałęziówkę” za przysłowiową złotówkę.

Nadleśnictwo Lutówko – 150000 m3 drewna i 24 ha do odnowienia  - uporają się z tym do I kwartału 2018 roku;

Nadleśnictwo Zamrzenica – Leśnictwo Klonia – drzewostan w leśnictwie praktycznie przestał istnieć. Priorytetem jest usunięcie powalonych drzew z dróg leśnych i ich udrożnienie, a następnie uprzątnięcie drzew zalegających na polach rolników.

  • autor: Andrzej Marach - Wicestarosta Sępoleński, data: 2017-08-22
  • -
  • -
  • -
  • -
  • -
  • autor: Kamila Jabłońska, data: 2017-08-21

« wstecz

Linki