Działania związane z klęską żywiołową, która dotknęło Województwa w dniach 11/12 sierpnia 2017 r. na konferencję w dniu 21 sierpnia 2017 r.
Nawałnica nad województwem kujawsko-pomorskim przeszła w dniu 11/12 sierpnia 2017 r.
Najbardziej ucierpiało 5 powiatów, tj. bydgoski, tucholski, żniński, sępoleński, nakielski. Ogółem uległo tam zniszczeniu w różnym stopniu 3 tys. budynków mieszkalnych.
Z posiadanych informacji wynika, że najbardziej w tych powiatach ucierpiało 10 gmin, tj. Koronowo, Sicienko, Nakło nad Notecią, Szubin, Sośno, Tuchola, Gostycyn, Kęsowo, Lubiewo, Żnin.
Ogółem na drogach wojewódzkich zniszczeniu uległo 812 drzew, 112 znaków drogowych, 9 tablic oraz 236 mb barier. Drogi wojewódzkie zostały udrożnione do wczesnych godzin porannych dnia 12 sierpnia br. dzięki zaangażowaniu PSP i OSP. Koszty usuwania skutków nawałnic wyniosą ok. 1 mln zł.
W dniach 11-16 sierpnia br. w akcji likwidowania skutków uczestniczyło 15,5 tys. ratowników i 3,8 pojazdów, ogółem odnotowano 6 tys. zdarzeń.
W dniach 16-17 sierpnia 2017 r. Marszałek zwizytował tereny objęte kataklizmem. Powołany został zespół kryzysowy składający się z przedstawicieli UMWK-P oraz Stowarzyszenia Salutaris.
Ustalono, że ze strony Samorządu Województwa oraz Salutaris udzielone zostanie:
- wsparcie dla poszkodowanych rodzin, które będzie koordynowane przez parafie – obejmie ono zakup artykułów żywnościowych, środki czystości, chemia gospodarcza, pościel, koce
- wsparcie dla rodzin, których budynki mieszkalne uległy największemu uszkodzeniu – wsparcie udzielone będzie w porozumieniu z samorządami gmin
- zakup sprzętu dla OSP – zakupiono 25 pilarek wraz z częściami zapasowymi, które przekazano do OSP w gminach objętych kataklizmem
- zakup ok. 500 plandek, które zostały rozdysponowane do potrzebujących
- dla dzieci z terenów objętych nawałnicą zorganizujemy tygodniowe ferie w ośrodkach edukacyjno-szkoleniowych będących w dyspozycji UMWK-P
Planowany jest zakup agregatów prądotwórczych, które umożliwią w przyszłości uniknięcie sytuacji związanych z brakiem prądu elektrycznego.
Przewidziana jest współpraca z operatorami Energa i Enea w zakresie modernizacji linii energetycznych na obszarach objętych kataklizmem (przedsięwzięcie współfinansowane z RPO).
W ramach projektu współfinansowanego z RPO 7 wozów strażackich z przeznaczeniem dla OSP, które uczestniczyły już w akcji niesienia pomocy poszkodowanym. Planuje się zakup kolejnych 6 wozów strażackich z przeznaczeniem dla OSP.