Powiat Sępoleński

Treść Główna

Tymczasowy profil zaufany

Tymczasowy profil zaufany: ważny trzy miesiące, możliwy do założenia online nawet bez konta w banku, weryfikowany poprzez videorozmowę - to nowa e-usługa wdrażana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Spotkanie z urzędnikiem przenieśliśmy do internetu – mówi szef MC Marek Zagórski.

Pełny profil zaufany (PZ) ma już ponad 6,2 mln Polaków. Jego założenie wymaga jednak posiadania konta w banku lub udania się do punktu potwierdzającego PZ. By ominąć tę procedurę można powstał tymczasowy profil zaufany.

"Tymczasowy PZ, tak samo jak zwykły, pozwala załatwiać większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Różni się jednak tym, że jest ważny trzy miesiące" – wyjaśnia minister cyfryzacji Marek Zagórski. 

Pierwszym krokiem na drodze do posiadania tymczasowego profilu zaufanego jest wizyta na portalu www.gov.pl Tam należy wybrać e-usługę „Załóż profil zaufany”, a w niej – tymczasowy profil zaufany. Od momentu kliknięcia przycisku „Załóż tymczasowy profil zaufany” system poprowadzi nas przez kolejne kroki. Weryfikacja złożonego wniosku odbywa się poprzez videorozmowę z urzędnikiem, który oddzwoni do wnioskującego. Rozmowa odbędzie się za pomocą aplikacji wskazanej we wniosku np. Skype. W jej trakcie urzędnik poprosi o potwierdzenie, że dane we wniosku są prawdziwe i aktualne, przedstawi zasady korzystania z tymczasowego profilu zaufanego i poprosi o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł przeczytać jego treść.

Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, profil zaufany zostanie potwierdzony przez urzędnika. Potwierdzenie założenia PZ otrzymamy na swój adres e-mail.

"Możliwość założenia tymczasowego profilu zaufanego to rozwiązanie przygotowane na czas pandemii. Osobom, które są klientami banków umożliwiających zaleca się założenie standardowego PZ.

Tymczasowy profil zaufany jest ważny przez trzy miesiące, standardowy – 3 lata.

Standardowy PZ najprościej jest założyć poprzez bank, w którym mamy elektroniczne konto – możliwość założenia i jednoczesnego potwierdzenia PZ daje 10 największych banków w Polsce. Ich lista znajduje się na stronie www.pz.gov.pl. 

 

  • autor: www.samorzad.pap.pl, data: 2020-04-24

« wstecz

Linki

  • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
  • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
    tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
  • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!