Powiat Sępoleński

Treść Główna

KOMUNIKAT POWIATOWEGO ZESPOŁU ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO

W dalszym ciągu apelujemy o rozsądek i stosowanie się do zaleceń higienicznych zamieszczonych na stronach internetowych. Prosimy o unikanie spotkań w większych grupach, ograniczenie podróżowania. Jeśli masz wątpliwości i podejrzewasz u siebie koronawirusa to skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną

e-mail: psse.sepolnokrajenskie@pis.gov.pl

tel.: 52 388 12 30 – Sekretariat

fax: 52 388 12 31– Fax

Telefon alarmowy czynny od 15:00-07:00 oraz dni wolne od pracy: 606-425-137

 

Koronawirus - Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi [Kliknij tutaj]

 

STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Został ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego w kraju. Oznacza to:

 • Ograniczenia w działaniu galerii handlowych. Otwarte będą w nich tylko sklepy spożywcze, drogerie, apteki, pralnie.
 • Restauracje, kluby, kawiarnie, zostają zamknięte! Możliwy będzie zakup na wynos.
 • Zawieszone są imprezy, targi, wystawy, konferencje, koncerty i seanse w kinach.
 • Zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób – dot. tych o charakterze publicznym, państwowym i religijnym.
 • Wszystkie sklepy, banki, bankomaty będą funkcjonować.
 • Zamknięte są wszystkie pływalnie, sauny i siłownie (w tym obiekty przyszkolne i należące do jednostek organizacyjnych), a także Ośrodki Sportu i Rekreacji oraz Domy Kultury – do odwołania.
 • Przywrócono kontrole na wszystkich polskich granicach od 15 marca na 10 dni.
 • Czasowo wstrzymano międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe oraz krajowe połączenia lotnicze.
 • Wewnątrzkrajowy ruch kolejowy pozostaje bez zmian.
 • Od niedzieli obowiązuje zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców. Przewidziane są odstępstwa, ale będzie obowiązkowa kwarantanna.
 • Polacy wracający zza granicy zostaną objęci obligatoryjnie 14-dniową kwarantanną domową, bądź w miejscu wskazanym przez wojewodę.
 • Granice kraju pozostają otwarte dla przepływu towarów.

 

SPRAWY URZĘDOWE

Apelujemy do mieszkańców, żeby nie przychodzili do urzędów. Jeżeli sprawa nie jest terminowa – prosimy o załatwienie jej później. Jeśli sprawa jest pilna i wymaga wizyty w urzędzie – umów się na konkretny dzień i godzinę telefonicznie. Przypominamy, że wiele spraw urzędowych można załatwić elektronicznie, za pośrednictwem tzw. profilu zaufanego (epuap.gov.pl). Dokumenty elektroniczne podpisane profilem zaufanym mają moc dokumentu urzędowego. Można więc tą drogą składać oficjalne pisma i wnioski do urzędu. Część spraw można załatwić zwykłym emailem. 

Wnioski o udzielenie pomocy finansowej z zakresu świadczeń rodzinnych, m.in.: świadczenie wychowawcze (500+), świadczenie „Dobry start” (300+), zasiłek rodzinny, zasiłek pielęgnacyjny, fundusz alimentacyjny można składać za pośrednictwem portalu empatia.
Co ważne, jeśli na etapie składania wniosku wybierzemy elektroniczny sposób komunikacji, to cała procedura (np. decyzje, wezwania) zostanie przeprowadzona w ten sposób, bez konieczności osobistych wizyt w urzędzie czy odbioru pism na poczcie. Do złożenia wniosku wystarczy profil zaufany. :

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym osoby, które nie dokonają w terminie 30 dniowym rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej albo nie zgłoszą w takim samym terminie nabycia/zbycia pojazdu nie będą podlegać karze pieniężnej, o której mowa w art. 140mb Prawo o ruchu drogowym, jeśli nie miały możliwości dokonania takiego zgłoszenia.

SENIORZY – POMOC SĄSIEDZKA

Ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem powinniśmy ograniczać wyjścia z domu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych i z obniżoną odpornością, w tym przewlekle chorych. Dlatego zachęcamy mieszkańców naszego Powiatu do pomocy osobom, które najpilniej potrzebują wsparcia.

 

Na czas zagrożenia koronawirusem szczególnie osoby starsze i samotne mogą potrzebować wsparcia w zrobieniu codziennych zakupów, wykupieniu recept czy wyprowadzeniu psa. Dbajmy o siebie nawzajem! Wsparcie powinno się opierać na sąsiedzkich relacjach i wzajemnym zaufaniu – osoby zdrowe, z zachowaniem zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, mogą pomagać najbardziej potrzebującym mieszkańcom niezakażonym i nieobjętym kwarantanną domową. Zapytaj sąsiada-seniora czy nie potrzebuje Twojego wsparcia!

 

ZALECENIA DLA MIESZKAŃCÓW

Chroń się przed zakażeniem:

Często myj ręce, używając mydła i wody lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną. Unikaj zatłoczonych miejsc

Jeśli masz pytania dotyczące koronawirusa zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590 lub wejdź na stronę www.gov.pl/web/koronawirus lub https://gis.gov.pl/

 

INFORMACJE DLA RODZICÓW

Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły oznaczają, że przez najbliższy czas spędzicie ze swoimi dziećmi dużo czasu. Zwłaszcza, że możecie korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli Wasze pociechy nie ukończyły ósmego roku życia. Pamiętajcie jednak, że plac zabaw to nie jest dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu z dziećmi!

Rząd zdecydował o zawieszeniu zajęć, żeby najmłodsi nie byli narażeni na kontakt z dużymi skupiskami ludzi. Dlatego też chodzenie na plac zabaw, czy w miejsca, gdzie przebywają inne dzieci, nie jest dobrym pomysłem.  Jeśli chcecie zapewnić Waszym dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi!

 • autor: Starosta Sępoleński - Jarosław Tadych, data: 2020-03-20

« wstecz

Linki

 • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
 • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
  tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
 • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!