Powiat Sępoleński

Treść Główna

O zwalczaniu ASF w regionie

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz spotkał się z przedstawicielami służb na naradzie poświęconej omówieniu metod i sposobów zwalczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) oraz omówieniu zagadnień związanych z ochroną ludności, obroną cywilną i sprawami obronnymi.

Przedstawiciel rządu w terenie zwrócił uwagę na to, że jako kraj i województwo jesteśmy w sytuacji wyjątkowej i kryzysowej w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

- Nowe ogniska padłych dzików w województwie lubuskim i wielkopolskim spowodowały, że jesteśmy okrążeni wirusem ASF. Konsekwencje rozprzestrzenienia się tego wirusa mogą być bardzo poważne w całym kraju, a szczególnie w naszym województwie, które jest drugim pod względem wielkości w Polsce jeśli chodzi o produkcję trzody chlewnej – mówił.

Mikołaj Bogdanowicz powiedział, że jesteśmy na razie jednym z 6 województw, w którym nie ma tej choroby. Przyczyniły się do tego aktywne działania prowadzone na terenie naszego regionu.

- W ciągu ostatnich dwóch lat zrobiliśmy dużo, żeby tę chorobę przenoszoną przez dziki oddalić z województwa. Przeprowadziliśmy odstrzał dzików, zorganizowaliśmy na szeroką skalę akcję informacyjną na temat bioasekuracji, podczas której spotkaliśmy się z 1,5 tys. sołtysów. Te działania spowodowały, że jesteśmy jednym z województw, które w największym stopniu wykorzystały środki na bioasekurację. Mówimy tu o 22 mln złotych. Teraz przygotowujemy się do dalszych działań – mówił.

Wojewódzki Lekarz Weterynarii Jerzy Dymek mówił, że wirus atakuje nasz region z czterech stron.

- Z obszaru województwa mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i wielkopolskiego. Musimy podjąć teraz sukcesywne i przemyślane działania i przygotować się na wystąpienie przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń w naszym województwie – tłumaczył.

Specjalista Głównego Lekarza Weterynarii ds. ASF dr Józef Białowąs przedstawił na naradzie praktyczne rozwiązania niezbędne dla prawidłowego postępowania w przypadku konieczności likwidacji ognisk ASF w gospodarstwach rolnych.

W drugiej części spotkania podsumowana została realizacja zadań ochrony ludności i spraw obronnych. Prelegenci omówili także przedsięwzięcia do realizacji powyższych zadań w roku 2020.

Władze samorządowe powiatu sępoleńskiego reprezentował Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, Inspektor Stanowiska Zarządzania Kryzysowego,Ochrony Ludności i Spraw Obronnych - Irena Miczko oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii Magdalena Czerkawska - Tyborska.

   
  • data: 2019-12-17
  • 2be43a9c-464b-45d5-b611-cb2133862999
  • 9688cb19-c536-48c1-9be0-10b5ee68b5e7

« wstecz

Linki

  • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
  • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
    tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
  • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!