Powiat Sępoleński

Treść Główna

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Pawłowi Kalinowskiemu

Paweł Kalinowski przez około czterdzieści lat był w okresie międzywojennym kierownikiem Szkoły Powszechnej, a po wojnie Szkoły Podstawowej w Sępólnie. Jest postacią znaną przez wielu starszych mieszkańców miasta, którzy znają Pawła Kalinowskiego z opowiadań swoich rodziców. Żyje jeszcze kilku jego przedwojennych i powojennych uczniów, wielu pamięta go jako emeryta. Młodszym mieszkańcom jest prawie wcale nieznany. Warto przypomnieć postać zasłużonego dla miasta nauczyciela i społecznika.

Paweł Kalinowski przez mieszkańców zwany Rektorem, a przez uczniów, żartobliwie „Połsiem” urodził się w 1887 roku w Borzechowie. Swoją nauczycielską edukację rozpoczął w Królewskim Katolickim Seminarium Nauczycielskim w Bydgoszczy i w Pile. W 1924 roku po ponad dziesięcioletniej praktyce nauczycielskiej został powołany na kierownika Szkoły Powszechnej w Sępólnie, gdzie z przerwą na wojnę pracował do 1948 roku. Zmarł w 1957 roku.

Rektor Kalinowski był nie tylko nauczycielem, ale też społecznikiem inicjatorem budowy Domu Katolickiego, Pomnika Chrystusa Króla w Sępólnie, członkiem wielu stowarzyszeń kulturalnych i społecznych. Za swoje zaangażowanie społeczne otrzymał wiele odznaczeń państwowych i krzyżem „Pro Ecclesia et Pontifice” przyznanym 9 września 1932 roku przez Papieża Piusa XI. Nic zatem dziwnego, że w czasie wojny został aresztowany i zesłany do obozu koncentracyjne.

Okazją do odsłonięcia tablicy był X Zjazd Rodziny Jasnochów, który odbył się w sobotę i niedzielę w Sępólnie. Z tą rodziną Rektor był skoligacony. Uroczystość rozpoczęła się w Szkole Podstawowej nr 1, w której to Paweł Kalinowski uczył i zamieszkiwał z rodziną. Przy tej okazji należy wspomnieć o najbardziej znanym przedstawicielu tej rodziny, znanym pomorskim malarzu Kazimierzu Jasnochu, jednym z największych polskich malarzy marynistów. Kopie jego prac zostały wręczone zasłużonym w organizacji Zjazdu członkom rodziny.

Oprócz rodziny na Zjazd przybył Wicestarosta Andrzej Marach, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Chart, Burmistrz Sępólna Krajeńskiego. Waldemar Stupałkowski, Przewodniczący Rady Miasta Franciszek Lesinski, ks. prałat Henryk Lesner, Dyrektor Biblioteki Grażyna Kędzierska, znajomi i przyjaciele rodziny.

 • autor: www.e-krajna.pl, data: 2019-06-24
 • 42734_b
 • 42741_b
 • 42743_b
 • 42749_b
 • 42766_b
 • autor: www.e-krajna.pl

« wstecz

Linki

 • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
 • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
  tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
 • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!