Powiat Sępoleński

Treść Główna

Dwór w Jastrzębcu

Zbudowany w połowie XVIIIw., obecnie nie istnieje. Został rozebrany na początku lat 30-tych ub. wieku. Pozostały tylko fragmenty fundamentów i piwnice oficyny dworskiej. W l. 80-tych wybudowano na nich nowy budynek gospodarczy. Zachował się częściowo także park krajobrazowy z trzema stawami i ciekawymi okazami starodrzewia - pochodzący z połowy XIX wieku oraz fragmenty ceglanego ogrodzenia z bramą wjazdową. Obecnie cały ten obszar należy do prywatnego gospodarstwa rolnego rodziny Bączkowskich.

(więcej: Leszek Skaza, Pałace i dwory gminy Więcbork, wyd. Sępólno Kr. 2008)
Dwór w Jastrzębcu

Jastrzębiec

Wieś Jastrzębiec leży w odl. 7 km na wschód od Więcborka. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1443 roku. Wieś była własnością szlachecką i należała do majątku ziemskiego Więcbork. Od połowy XVIII w. była też letnią miejscowością wypoczynkowa właścicieli majątku – hr. Potulickich. Dawny dwór nie zachował się, pozostała tylko XIX-wieczna ceglana brama wjazdowa i mocno zdewastowany park. Z innych obiektów historycznych zachowała się gorzelnia z ok. 1900 r. i dwa budynki z połowy XIX w. Jastrzębiec jest siedzibą sołectwa, należą do niego również dawne folwarki-osady Karolewo i Młynki.

Opracowano m.in. na podst.: P.Szafran „Osadnictwo historycznej Krajny”, O.Goerke „Der Kreis Flatow”, H.Papstein „Der Kreis Wirsitz”, J.Umiński „Pojezierze Krajeńskie”, D.Borkowski „Kraj na rubieży...”, A.Marach, E.Kiestrzyn, L.Skaza „Miasto i Gmina Więcbork”, Katalog zabytków województwa bydgoskiego-gmina Więcbork, L.Skaza „Więcbork w latach 1945-1983”, Mapa topograficzna Polski – kwadraty Nakło i Złotów, skala 1:100000.

Linki

  • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
  • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
    tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
  • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!