Powiat Sępoleński

Treść Główna

Informacja Związku Powiatów Polskich odnośnie zdrowia i oświaty

Podczas obrad Zarządu Związku Powiatów Polskich jakie miały miejsce 6 grudnia br. w Nowym Sączu szczegółowo omówione zostały kwestie związane z coraz trudniejszą sytuacją finansową w jakiej znalazły się jednostki samorządu terytorialnego, w tym w sposób szczególny poruszone zostały kwestie finansowania oświaty oraz sektora ochrony zdrowia.
W związku z powyższym ZPP w ramach swojej codziennej pracy wykonuje szereg różnego rodzaju działań mających na celu doprowadzanie do takich zmian w prawie, aby minimalizować lub neutralizować niebezpieczne zapędy legislacyjne. Udaje nam się to w wielu przypadkach. Dobrym przykładem jest chociażby fakt, że dzięki interwencji przedstawiciela ZPP Zespół ds. Systemu Finansów Publicznych Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przy uzgadnianiu propozycji podziału rezerwy subwencji ogólnej (rezerwy określonej w art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialne) zwiększył o połowę kwotę przeznaczoną dla jednostek poziomu powiatowego. Dzięki temu jeszcze w tym roku do powiatów, które otrzymują dotację na realizację bieżących zadań własnych z zakresu domów pomocy społecznej, trafi łącznie nie 50 mln zł, a 75 mln zł. Takich sytuacji w skali każdego roku jest wiele.
Niemniej jednak obserwujemy, że sytuacja finansowa samorządów terytorialnych i jednostek od nich zależnych staje się trudna, a wiedza o tym nie jest wystarczająco powszechna w środowisku samorządowym. W związku z powyższym zwracamy się z prośbą, aby podczas posiedzenia Komisji lub Sesji
Rady Powiatu/Miasta zapoznali Państwo wszystkich członków tych gremiów z materiałami jakie przedstawione zostały na ostatnim posiedzeniu Zarządu ZPP.
W załączeniu przedstawiamy prezentacje oraz raporty, które w sposób szczegółowy przedstawiają obecną sytuację. Dzięki tym materiałom radni będą mogli mieć komplementarną wiedzę o sytuacji w jakiej znajdują się jednostki samorządu terytorialnego, a przez co będą mogli podejmować racjonalne decyzje w ramach sprawowanego mandatu.

  • autor: nadesłane - Związek Powiatów Polskich, data: 2020-01-02
  • autor: nadesłane - Związek Powiatów Polskich, data: 2020-01-02

« wstecz

Linki

  • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
  • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
    tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
  • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!