Powiat Sępoleński

Treść Główna

Niech to piorun trzaśnie" - wykład z fizyki prof. G. Karwasza

W poniedziałek, 11 maja br. uczniowie naszego liceum oraz sępoleńscy gimnazjaliści mieli okazję pouczyć się fizyki bez użycia podręczników. W sali kolumnowej sępoleńskiego CKiS prof. Grzegorz Karwasz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przekonywał młodych ludzi do tej trudnej dziedziny wiedzy.

Ten urodzony w Złotowie pracownik naukowy uczelni w Trydencie, Detroit, Berlinie, australijskiej Canberze i Gusan w Korei Południowej wyjaśnił, że według Arystotelesa fizyka to nauka o naturze, czyli o tym co da się dotknąć i doświadczyć. Dlatego wykład zatytułowany „Niech to piorun trzaśnie” nie był nudnym monologiem, lecz serią wielu doświadczeń, w których czynnie uczestniczyli uczniowie. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się eksperymenty z elektryczności i elektrostatyki wykorzystujące maszynę elektrostatyczną (wszystkich zaskoczyło, jak wielkie napięcie posiada przeskakująca iskra). Młodzież przekonała się, iż ciało ludzkie jest dobrym przewodnikiem prądu. Profesor zbudował żywą baterię z kilku osób, która przewodziła prąd o napięciu kilku woltów, czyli wystarczającym do naładowania telefonu komórkowego. Innymi doświadczeniami były m.in. tresura puszki, obracający się tylko w jedną stronę kamień celtycki, czy też wstający bączek, który zakręcony po chwili wstaje na nóżce. Spektakularna była również kula plazmowa, w której w rozrzedzonym powietrzu tańczą sznury plazmy. O tym, że płynie tam prąd elektryczny świadczyły przybliżone do niej neonówki, które zaczęły świecić.

Spotkanie to jest wspólną inicjatywą dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kotarbińskiego Tomasza Cyganka oraz Prodziekana ds. Kształcenia i Badań Naukowych Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej  UMK w Toruniu dr hab., prof. UMK Winicjusza Drozdowskiego, który objął patronatem naukowym sępoleńskie liceum. Poniedziałkowy wykład prof. Grzegorza Karwasza jest więc zapowiedzią współpracy szkoły z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  • autor: Nadesłane - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, data: 2018-05-16
  • 01.JPG
  • 02.JPG
  • IMG_8472.JPG
  • IMG_8534.JPG

« wstecz

Linki

  • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
  • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
    tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
  • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!