Powiat Sępoleński

Treść Główna

Projekt „Strefa EduBiznes” - Konferencja podsumowująca pierwszą edycję Konkursu

W dniu 9 marca 2018 w sępoleńskim LO odbyło się podsumowanie i jednocześnie zakończenie działań programowych w ramach pierwszej edycji Konkursu , którego organizatorem jest Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Konkurs stanowi element projektu,
w którym na bazie potencjału i doświadczenia sępoleńskich firm prowadzonych przez absolwentów naszej szkoły, obecni uczniowie mają możliwość poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej oraz funkcjonowania przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej. Celem Konkursu natomiast jest promocja szkolnictwa zawodowego i zachęcenie uczniów do kształcenia się na kierunkach technicznych, popularyzacja idei współpracy otoczenia nauki z biznesem oraz aktywizowanie uczniów szkół ponadgimnazjalnych do poszerzania wiedzy na temat funkcjonowania lokalnych przedsiębiorstw i umiejętności rozwiązywania zagadnień typu case study.

Do Konkursu w edycji 2018 przystąpiły zespoły uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Sępólnie Krajeńskim i Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Sępolnie Krajeńskim. Do współpracy zaproszenie przyjęli pan Kazimierz Szalewski – właściciel firmy Piekarnia – Cukiernia Kazimierz Szalewski oraz pan Ryszard Szczepański – właściciel firmy Wyroby Betonowe Ryszard Szczepański.

Zespół licealny w składzie: Weronika Szreder, Maja Kołsut, Magdalena Gappa, Bartosz Ollik, Michał Mrotek i Szymon Żmich pracował pod kierunkiem pana prof. Arkadiusza Ziołeckiego
i przygotował pracę konkursową pt. „Polepszenie wizerunku firmy” współpracując z panem Kazimierzem Szalewskim.

Zespół naszych kolegów z ZSP pracował w składzie Norman Fehm, Jakub Lűdtke, Miłosz Kmiecik, Patryk Mrozik, Krzysztof Karnowski i Bartłomiej Onochowski. Opiekę nad uczniami sprawowały panie prof. Teresa Sienkiewicz-Zieńko i prof. Karolina Wegner. Zespół przygotował pracę konkursową pt. „Od projektu do produktu” współpracując z panem Ryszardem Szczepańskim.

Obydwie prace konkursowe wysoko ocenił przewodniczący jury JM Rektor WSZŚ w Tucholi dr Krzysztof Kannenberg, podkreślając ich wysoki poziom merytoryczny i proponując jednocześnie przyznanie równorzędnych wyróżnień. Po prezentacji prac konkursowych nastąpiło wręczenie nagród i wyróżnień przez Starostę Sępoleńskiego pana Jarosława Tadycha, Wiceburmistrza Sępólna Krajeńskiego pana Marka Zieńko, Rektora WSZŚ w Tucholi dra Krzysztofa Kannenberga, pana Ryszarda Szczepańskiego, pana Kazimierza Szalewskiego, Dyrektorów szkół pana Eugeniusza Szwocherta i pana Tomasza Cyganka.

Wszystkim uczniom z obydwu zespołów gratuluję znakomitych opracowań i merytorycznego ujęcia problematyki oraz życzę, aby w przyszłości kolejne pokolenia naszych uczniów współpracując z Waszymi firmami mogły zdobywać wiedzę nie tylko przy tablicy, ale również
w oparciu o doskonale funkcjonujące wzorce przedsiębiorstw sępoleńskich.     

 • autor: Nadesłane - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, data: 2018-03-22
 • IMG_6048.JPG
 • IMG_6051.JPG
 • IMG_6086.JPG
 • IMG_6087.JPG
 • IMG_6095.JPG
 • IMG_6096.JPG
 • IMG_6121.JPG
 • IMG_6123.JPG
 • IMG_6136.JPG
 • IMG_6152.JPG
 • autor: Nadesłane - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, data: 2018-03-22

VI Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Let’s Speak English"

„Chodzi mi o to, aby język giętki…

W poniedziałek, 19 marca br. w sępoleńskim liceum odbył się VI Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego "Let’s Speak English" organizowany przez Bożenę Źróbek, nauczycielkę tej szkoły. Uczestniczyło w nim 22 uczniów z VII klasy szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum.

Zgodnie z łacińską maksymą „docere, delectare, movere” mówca powinien uczyć, zachwycać i wzruszać. Słuchając wypowiedzi uczestników konkursu, nikt nie miał wątpliwości, że ta dewiza była przestrzegana. Przygotowane prezentacje uczyły wartości, które są wyznacznikami naszego człowieczeństwa i pokazywały problemy, z jakimi zmaga się współczesny świat. W czasach, gdy słowo rasizm budzi znowu niepokój, bardzo sugestywna była wypowiedź gimnazjalistki Marii Źróbek dotycząca Żydów i ludzi pokroju Ireny Sendlerowej. W przerwie konkursu żywą lekcją historii było krótkie spotkanie z panią Marzena Leonard i jej mężem Markiem. Matka pani Marzeny - Henryka Gorzkowska była koleżanką Ireny Sendlerowej i za swoją działalność otrzymała medal "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Ta rodzinna pamiątka państwa Leonardów krążyła wokół zebranych, którzy z wielkim szacunkiem i namaszczeniem przekazywali ją sobie z rąk do rąk.

Sugestywność wywodów sprawiała, że mówcy potrafili budzić i poruszać uczucia odbiorców. Przygotowane prezentacje były prawdziwą ucztą dla uszu i serc słuchaczy.

W oczekiwaniu na werdykt jury zebrani w wielkim skupieniu obejrzeli film pt. "Dziecko 31". Zmusił on wszystkich do refleksji – jak to możliwe, że dla dzieci w niektórych krajach chodzenie do szkoły jest największą radością. A przed jurorami stanęło jakże trudne zadanie wyłonienia zwycięzców. Poziom prezentacji był bardzo wysoki i z tego powodu przyznano wiele nagród i wyróżnień. W grupie gimnazjalistów I miejsce zajęła Maria Małek - uczennica Szkoły Podstawowej w Sośnie, a wśród licealistów Julia Rogowska - uczennica naszego liceum. Jednak słowa uznania należą się wszystkim uczestnikom.

O jaką refleksję może pokusić się obserwator tego konkursu? Młodzi ludzie wykazują się świetną znajomością języka angielskiego i sprawnie nim operują. Nie są obojętni na problemy współczesnego świata i z dużą wrażliwością o tym mówią. A może przydałoby się więcej podobnych konkursów, pokazujących młodych Polaków świetnie władających też ojczystym językiem?

Wyniki konkursu:

w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów

I miejsce - Maria Małek (Szkoła Podstawowa w Sośnie)

II miejsce - Małgorzata Bielewicz (Szkoła Podstawowa w Sośnie)

                 - Natalia Gackowska (Szkoła Podstawowa w Sośnie)

III miejsce - Laura Dobek (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Kraj.)

                   - Paulina Kryger (Szkoła Podstawowa w Sośnie)

                   - Maria Źróbek ((Szkoła Podstawowa nr 1 w Sępólnie Kraj.)

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

I miejsce - Julia Rogowska (LO Sępólno Kraj.)

II miejsce - Aneta Klimek (LO Sępólno Kraj.)

                      - Julia Leśniewska (LO Sępólno Kraj.)

III miejsca - Magda Fedder (LO Sępólno Kraj.)

                       - Oliwia Rink (LO Sępólno Kraj.)

                       - Weronika Szreder (LO Sępólno Kraj.)

Skład jury konkursu: Izabela Gatz, Ewa Zamkowska, Julia Petsch.

Uczniów przygotowali: pani Karina Goś (Szkoła Podstawowa w Sośnie), Natalia Sokół (Szkoła Podstawowa w Sypniewie), Małgorzata Tarlach-Król (Szkoła Podstawowa nr 3 w Sępólnie Kraj.), Bożena Źróbek (LO Sępólno Kraj.).

 • autor: Nadesłane - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, data: 2018-03-22
 • IMG_6499.JPG
 • IMG_6590.JPG
 • IMG_6616.JPG
 • IMG_6683.JPG
 • autor: Nadesłane - Liceum Ogólnokształcące w Sępólnie Krajeńskim, data: 2018-03-22

Praktyka zawodowa w Irlandii - relacja

W niedzielę 25 lutego kolejna grupa młodzieży z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Więcborku poleciała do Sligo odbyć swój staż zawodowy. Wśród beneficjentów są uczniowie klas III technikum kształcącego w zawodzie technik ekonomista i technik informatyk. Uczniowie realizują praktykę zawodową w ramach projektu "Kształcenie zawodowe bez granic" w programie Ersmus + i PO WER, którego koordynatorem jest Anna Gumińska - Bejfus. Poniżej relacja uczniów z dwóch pierwszych tygodni pobytu w Irlandii. 

SPRAWOZDANIE Z PIERWSZEGO TYGODNIA POBYTU W SLIGO [Arek Sadkowski, Filip Zieliński, Dawid Kotwica, Dawid Szczepanowski]

Nasz staż w Irlandii rozpoczęliśmy w dniu 26 lutego. Po wielu godzinach podróży (najpierw autokarem na bydgoskie lotnisko, potem około trzy godziny lotu samolotem, a następnie kolejne trzy godziny jazdy busem) dotarliśmy do Sligo. Na parkingu czekały już na nas rodziny goszczące, tzw. Host families. Każdy z nas zastanawiał się do kogo trafi i czy „dogada” się ze swoją „nową” rodziną. Ja razem z Dawidem Kotwicą, Filipem Zielińskim i Dawidem Szczepanowskim trafiliśmy do Geraldiny i Huberta Haealy’s. Nasza rodzina okazała się naprawdę miła, wyrozumiała i zabawna. Mieszkamy poza Sligo - 10 minut drogi samochodem od centrum miasta. Z okna mamy widok na góry.

Pierwszy dzień pobytu rozpoczęliśmy od spotkania organizacyjnego w biurze YIT. Zapoznaliśmy się z zasadami, które obowiązują podczas naszego pobytu i których musimy przestrzegać. Jeden z pracowników biura – Shane, oprowadzil nas po mieście, pokazując największe atrakcje turystyczne Sligo. „Sligo ma wszystko: jezioro, rzekę i góry tylko dużo tu pada” – Shane opowiedział nam lokalną legendę, pokazał zabytkowe budynki, centrum handlowe, a nawet Polską Strefę. Otrzymaliśmy też karnety na basen i siłownię. Podczas pierwszej drogi do biura, ludzie, których nie znamy, witali się z nami, pytali co u nas. Było to dla nas bardzo dziwne. Kolejnego dnia, każdy z nas poznał swoich pracodawców. Myślę, że każdy jest zadowolony ze swojej pracy. Dawid i ja sklejamy video dla Barrego, który posiada firme Sligo Kayak Tours. Drugi Dawid pracuje w firmie ubezpieczeniowej: Hastings Insurante Brokers. Filip pracuje w Darragh Kerrigan Creative, w której jest grafikiem.

Przez dwa dni w Sligo padał śnieg i temperatura spadla do -1, przez co półki w sklepach były puste, a spora część sklepów nawet zamknięta. Przy takiej pogodzie wolny czas spędzaliśmy grając w karty, gry komputerowe, oglądając filmy w oryginale żeby podszkolić angielski. Przy lepszej aurze natomiast, spotykamy się w mieście. W weekend mieliśmy zaplanowany wyjazd na kręgle, który odbył się w niedzielę. Po mile spędzonej grze z innymi wróciliśmy do Sligo i rozeszliśmy się do naszych rodzin.

SPRAWOZDANIE Z DRUGIEGO TYGODNIA POBYTU W SLIGO [Kamil Kühn i Sebastian Boruta]

Drugi tydzień naszego stażu rozpoczęliśmy pracą w „stałych” miejscach zatrudnienia. Ja pracuję w sklepie SatPlanet, prowadzonym przez Max’a, który pochodzi z Ukrainy - i jego żonę. Mają oni dwójkę dzieci i latem wybierają się do Polski (Kraków i Oświęcim). Moje godziny pracy to 08:00 – 15:00. Kolega, Sebastian pracuje w Sligo Wood Flooring. Razem z nim pracuje tam Bruce, Doyle oraz jego szefowa Maggie i szef William. Pracę rozpoczyna o 10:00, a kończy o 18:00. Nasza nowa rodzina zawozi nas rano do pracy i odbiera zaraz po jej skończeniu. W domu po powrocie z pracy dostajemy obiadokolację, a po niej czasem gramy w warcaby lub szachy z dziećmi.

Nasza nowa rodzina składa się z Anthonego i Fiony, którzy mają trójkę dzieci, dwie dziewczynki: Nianh, Rosīn oraz chłopca Darragh, a także psa Scoffeego. Rodzina jest dla nas bardzo życzliwa i miła, dostajemy kanapki do pracy. Mieszkamy we dwójkę w jednym pokoju z własną łazienką. Z podwórka rozciąga się piękny widok na góry w tym najsłynniejszą górę Irlandii: Ben Bulben. Mieszkamy w Drumcliff, jest to mała miejscowość 8 km od Sligo.

Ja w swojej pracy zajmuję się głównie hardwarem, montuję osprzęt do rejestratorów do kamer, ale zdarza się również, że muszę pomóc w rozładowywaniu dostawy materiałów i sprzętów, takich jak kable, dekodery, anteny, dyski twarde, ale również od czasu do czasu zajmuję się oprogramowaniem, czyli instaluję system operacyjny w komputerze lub inne oprogramowanie. Jest to sklep zajmujący się głównie telewizją satelitarną i systemami monitoringu.

Sebastian w swojej pracy jest odpowiedzialny za dodawanie ogłoszeń na stronę internetową sklepu, obsługę sprzętu np. drukarek itp., stronę sklepu w serwisie Facebook oraz pomoc w rozładunku towaru w sklepie.

Kolejne dni tygodnia są do siebie trochę podobne. Głównie są zajęte przez pracę. Czasami po niej zostajemy w mieście, pozwiedzamy i pochodzimy po sklepach. W środy o godzinie 17 odbyło się spotkanie w biurze z naszymi opiekunami. Na nim dowiedzieliśmy się o planach na weekend. Na sobotę zorganizowano nam wycieczkę na klify, a w niedzielę do Dublina. Mieliśmy też okazję do podzielenia się swoimi odczuciami z pobytu.

Piątek był dla Sebastiana ciekawym doświadczeniem: jeździł po całym Sligo i okolicach z Brucem rozwożąc towar do klientów i wykonując pomiary do zamówień.

W sobotę z samego rana wyruszyliśmy w drogę na Slieve League Cliffs. Podróż zajęła nam około 2 godzin wraz z przystankami w punktach widokowych (wybrzeże w miasteczku Mullaghmore). Po dotarciu na parking niemalże u szczytu góry, musieliśmy wysiąść z busa i na sam szczyt wdrapać się o własnych siłach. Zajęło to kolejne pół godziny. Widoki były piękne. Jedynym problemem był bardzo silny wiatr, uniemożliwiający swobodne poruszanie się po szczycie i utrudniający oddychanie. Chwilami również popadywał deszcz. W drodze opowiedziano nam legendę o szkole olbrzyma i widzieliśmy skałę, na której siadał i się uczył. Po zejściu ze szczytu góry udaliśmy się w dalszą podróż do miasteczka (Donegal), w którym najpierw wspólnie obeszliśmy najważniejsze miejsca, takie jak zamek, a następnie mieliśmy trochę czasu wolnego na zwiedzanie i kupienie pamiątek oraz odpoczynek. Na koniec rozpoczęliśmy podróż powrotną do Sligo, po drodze również były przystanki w punktach widokowych. Po powrocie do Sligo rozeszliśmy się do domów, lub pojechaliśmy z naszymi rodzinami.

W niedzielę 8:30 wyjechaliśmy z parkingu w Sligo i pojechaliśmy w długą podróż do Dublina. Gdy dojechaliśmy musieliśmy zaczekać chwilę na przewodnika przy czym mogliśmy zobaczyć katedrę i pomnik Molly Malone, dowiedzieliśmy się, że sprzedawała ona muszle, perły, małże oraz ryby. W późniejszym czasie udaliśmy się wraz z naszym przewodnikiem na główną ulicę Dublina O’Connell Street, nazwana została na cześć Daniela O’Connell’a, a po drodze przeszliśmy przez dzielnicę Temple Bar. Byliśmy także przy General Post Office jest to bardzo ważny obiekt ponieważ w nim było centrum łączności armii Brytyjskiej z Londynem. Na samym końcu odwiedziliśmy uniwersytet Trinity College, w którym panował przesąd, że kto przejdzie pod dzwonnicą i w tym momencie zadzwoni dzwon - nie zaliczy sesji egzaminacyjnej. Na koniec mieliśmy trochę czasu na zwiedzanie i kupienie pamiątek . Następnie udaliśmy się w podróż powrotną.

Pogoda w tym tygodniu była zmienna, w czwartek i piątek było słonecznie, a przez resztę tygodnia pochmurno, wietrznie i popadywał deszcz.

Z niecierpliwością czekamy co przyniesie kolejny tydzień naszych praktyk w Sligo.

 • IMG_7730.JPG
 • IMG_8300.JPG
 • IMG_8312.JPG
 • IMG_8354.JPG
 • IMG_8445.JPG
 • IMG_8469.JPG
 • IMG_8473.JPG
 • IMG_8496.JPG
Zespół Szkół Ponadpodstawowych - Film Promocyjny
 • autor: Krajna.TV, data: 2018-03-13

Ślubowanie oraz uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia zawodowego

Starosta Sępoleński Jarosław Tadych, odebrał dzisiaj ślubowanie oraz uroczyście wręczył akty nadania stopnia zawodowego "nauczyciela mianowanego". Awans zawodowy otrzymało dwoje nauczycieli: Natalia Sokół z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sypniewie oraz Joanna Pankau- nauczyciel Zespołu Szkół nr 2 w Sępólnie Krajeńskim. W uroczystości uczestniczyli również: Gabriela Malczewska- Dyrektor wydziału EK, Mirosława Niemyjska- Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 oraz Halina Zapalska- Kierownik Szkolenia Praktycznego ZSCKR.
Gratulujemy osobistego sukcesu i życzymy powodzenia i wszelkiej pomyślności.
 

 • autor: Wydział Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji, data: 2018-01-17
 • IMG_4051.jpg
 • IMG_4061.jpg
 • IMG_4065.jpg
 • IMG_4070.jpg
 • IMG_4083.jpg
 • IMG_4087.jpg
 • IMG_4092.jpg
 • autor: Wojciech Bilski, data: 2018-01-17

następna strona »

drukuj całą stronę

Linki

 • Starostwo Powiatowe w Sępólnie Krajeńskim
 • ul. Kościuszki 11, 89-400 Sępólno Krajeńskie,
  tel. +48 52 388 13 00, fax +48 52 388 13 03, e-mail: sepolnopow@pro.onet.pl
 • Kliknij aby aktywować mapę dojazdu!